► Профнастил та металочерепиця - подібність та відмінність
► Переваги профнастилу
► Переваги металочерепиці
Що краще профнастил чи металочерепиця? Це питання звучить не зовсім коректно. Правильніше буде запитати, яким матеріалом краще буде вкрити той чи інший дах. Справа в тому, що металочерепиця - це суто покрівельний матеріал, а ось профнастил має значно більшу область застосування. Крім покрівель його використовують для обшивки стін швидкомонтованих будівель, парканів, виготовлення воріт і т.д. Так що порівнювати ці два матеріали можна тільки в контексті відносного вибору для покрівлі.
Профнастил та металочерепиця - подібність та відмінність
Якщо розглядати покрівельний профнастил і металочерепицю з точки зору технології виготовлення і використаних матеріалів, то сказати, який з них кращий, буде досить важко. Вони практично однакові. У поперечному перерізі металочерепиця і покрівельний профнастил містять однакову кількість ідентичних шарів: сталевий лист товщиною 0,4-0,5 мм (в профнастилу товщина листа може сягати 0,7 мм), що має з двох сторін цинкове покриття з шарами пасивації, поверх яких наносяться шари грунтовки, які покриваються з лицьового боку листа декоративно-захисним полімерним покриттям, а з зворотного - шаром захисного лаку. Єдине, чим розрізняються ці два матеріали, це геометрія профілю.
Профнастил має профіль у вигляді гребенів трапецеїдальної форми, що йдуть в одному напрямку. У металочерепиці більш складний профіль - хвилі, що йдуть в одному напрямку, перетинаються з виступами, що імітують краї черепиці. Саме ця різниця і визначає всі основні «за» і «проти», на підставі яких приймається рішення про те, який матеріал краще вибрати для покрівлі.
Переваги профнастилу
Переваги профнастилу в порівнянні з металочерепицею обумовлені геометрією його профілю. Завдяки орієнтованим в одному напрямку трапецеїдальним гребеням, профнастил має більш високу жорсткість, ніж металочерепиця. Це сприяє його більш легкому транспортуванню. При перенесенні профнастилу великої площі практично відсутній ризик того, що лист зігнеться під власною вагою, і на ньому залишаться дефекти у вигляді заломів. А ось для металочерепиці така небезпека цілком реальна, оскільки через наявність поперечних хвиль, жорсткість металочерепиці значно нижча, ніж профнастилу. При перенесенні великих листів металочерепиці вони постійно намагаються скластися вдвічі. Тому, переносячи великогабаритні листи металочерепиці, краще дотримуватися обережності і проявляти вправність, щоб уникнути некрасивих заломів.
На відміну від металочерепиці, профнастил можна використовувати для даху з будь-яким нахилом скату та з яким завгодно сніговим навантаженням. А ось для металочерепиці в цьому плані є обмеження. Через поперечні хвилі рельєфні елементи виявляються розташовані під кутом до площини листа, тому поверхня металочерепиці має менший нахил, ніж обрешітка, на яку вона монтується. При малих кутах нахилу крокв поверхня металочерепиці може виявитися практично під нульовим нахилом, тобто горизонтальною, а це не допускається через неприйнятні умови для стоку з покрівлі води і сходження снігових мас. Тому використовувати металочерепицю рекомендують виключно для покрівель з ухилом, що перевищує 15 градусів.
Покрівля з профнастилу з точки зору простоти монтажу своїми руками є набагато краща, ніж покрівля з металочерепиці. Це, знову ж таки, пов'язано з формою профілю. Більша, ніж у металочерепиці, жорсткість профнастилу дозволяє монтувати його з великим кроком, великими листами та обійтися без контробрешітки, що значно прискорює роботу. Профлисти не мають орієнтації верх-низ, не вимагають підгонки поперечних хвиль як металочерепиця, тому кількість відходів при їх розкрої мінімальна. Цього не можна сказати про металочерепицю, відходи з якої при покритті даху складної форми можуть іноді складати до 40 %.
При майструванні металочерепичних покрівель набагато більше уваги потрібно приділяти якості гідроізоляції та пароізоляції, оскільки за рахунок складного рельєфу нижньої сторони листа відтік конденсату з його поверхні буде ускладнений. В цьому плані профнастил теж має переваги, адже краплі конденсату з його нижньої поверхні скочуються безперешкодно.
Говорячи про переваги профнастилу, не можна не згадати про таку важливу його перевагу, як доступна ціна. При однаковій товщині сталевого листа та ідентичному захисно-декоративному покритті ціна профнастилу є істотно меншою ніж вартість металочерепиці. Для багатьох споживачів ціна є визначальною в питанні, що краще профнастил чи металочерепиця.
Переваги металочерепиці
Головна перевага металочерепиці в порівнянні з профнастилом - більш презентабельний зовнішній вигляд. І хоча за доступністю ціни, зручністю монтажу, економічністю розкрою та іншими показниками металочерепиця поступається профнастилу, це не робить її менш популярним покрівельним матеріалом. Для багатьох споживачів вирішальним фактором при виборі матеріалів стає саме естетична привабливість і заради неї власники будинків готові нести додаткові витрати.
Отже, обидва ці матеріали є досить довговічні та якісні, у них чудові експлуатаційні характеристики та естетичні властивості. Основна відмінність між ними полягає у більш низькій ціні профнастилу і в більш привабливому, стильному вигляді металочерепиці. Дах з металочерепиці обійдеться набагато дорожче, ніж покрівля з профнастилу. Тут потрібно враховувати не тільки вартість матеріалу, але й дорожчий монтаж, більшу кількість відходів. Але й задоволення від прекрасного зовнішнього вигляду металочерепичного даху буде набагато більшим, ніж від скромної покрівлі з профлиста. Отже, відповідь на питання, що краще профнастил чи металочерепиця, залежатиме від естетичних уподобань і фінансових можливостей конкретного покупця.