Перейти до контенту

Як правильно підключити ПЗВ у щитку лічильника?


пристрій захисного вимкнення
► Принцип дії та місце установки
► Як правильно підібрати ПЗВ
► Підключення ПЗВ у квартирі
► Послідовність підключення захисного пристрою
► Як підключити ПЗВ до двофазного ланцюга?
► Можливі помилки при підключенні

Використання в побуті різноманітної техніки призводить до необхідності посилення захисту від ураження електричним струмом. Така небезпека виникає, якщо пошкоджується ізоляція. При цьому пробій йде на корпус приладу, дотик до якого може мати важкі наслідки. Приєднаний на щитка в квартирі або будинку автоматичний вимикач оберігає ланцюг лише від короткого замикання та великого струму. Для захисту від витоку струму в парі з автоматом працює пристрій захисного відключення (ПЗВ). Його окреме підключення не вимагається при використанні автоматів диференціального захисту, в корпусі яких розміщені обидва запобіжники. Щоб визначити, як правильно підключати ПЗВ, слід знати електричні параметри квартирної проводки і сумарну силу струму побутових приладів.

Принцип дії та місце установки

До клем приладу підводять два провідники. По одному з них струм йде до споживача, а по другому - відводиться в зовнішній ланцюг. При витоку з'являється різниця струмів. Захисний запобіжник зіставляє її з допустимою величиною втрат. Якщо фактична різниця перевищує номінал (він закладений в паспортних даних ПЗВ), відбувається аварійне відключення.

як підключити пзв
Де в квартирі ставити прилад - буде залежати від його функцій. Якщо його призначення - захистит всієї проводки, тоді ПЗВ розташовують на щитку, поруч з лічильником. Саме звідти починається внутрішньоквартирна розводка. Щоб убезпечити роботу конкретного побутового приладу, поблизу нього монтується коробка, всередині якої кріплять захист.

Як правильно підібрати ПЗВ

Захисні пристрої відрізняються технічними даними, за якими їх вибирають. У квартирі з двофазним ланцюгом і напругою мережі 220 В прийнятна установка ПЗВ з двома полюсами (нулем і фазою). Якщо в колі є три фази, ставиться запобіжник з чотирма полюсами. Такий варіант застосується для квартир нового планування. На вибір приладу впливають характеризуючі його струми.

▼ Струм відсічення - він повинен на 25 % перевищувати найбільший струм споживання в квартирі (його слід дізнатися в ЖЕКу);

▼ Номінальний струм - максимальний ампераж, на який розрахований прилад (його вибирають із запасом відносно струму відсічення), може складати від 16 до 100 А;

▼ Диференційний - номінальний показник витоку, при якому ПЗВ відключає ланцюг;

Тип диференціального струму, на який налаштований прилад - змінний (АС), змінний і пульсація постійного (А), постійний і змінний (В), із затримкою відключення (S і G).

До споживача по лініях електропередач транспортується змінний струм, тому і в будинку, і в квартирі застосовуються прилади з маркуванням АС і номінальним струмом 32 А. Слід пам'ятати, що в електроприладів відбуваються природні струмові втрати. Вони незначні, але якщо в квартирі багато техніки, то витоки будуть суттєві. Якщо ця величина буде дорівнювати 1/3 від номінального показника, це провокуватиме необґрунтоване спрацьовування ПЗВ. Іноді сумарний показник досягає 10 мА, що характерно і для житла зі старою проводкою. Тому оптимальна величина диференціального струму складає 30 мА - прийнятний поріг, щоб захистити людину.

Підключення ПЗВ у квартирі

Вбудовування приладу в єдиний ланцюг зазвичай не викликає труднощів. У квартирі підключити ПЗВ дозволяє як вбудована DIN-рейка (на електрощитку), так і окремо розташована. Вона має спеціальні перфоровані отвори для того, щоб закріпити тильні замки приладу, які є ідентичні замкам автоматів. На корпусі ПЗВ марковані верхні та нижні клеми нульового проводу (N) і фазного (L). Схема передбачає підключення силового кабелю (введення) зверху, а навантаження - знизу.

схема підключення пзв

Послідовність підключення захисного пристрою

▼ Вхідний автомат - його з'єднують з силовим кабелем зовнішньої мережі. Прилад вибирають по максимальному струму залежно від навантажень, передбачених для енергопостачання квартир.

▼ Електричний лічильник - реєструє витрату електроенергії, передає напругу на захисний пристрій.

▼ ПЗВ - до його верхніх клем підключають кабелі від лічильника (фазу - до позначки L, нуль - до позначення N). До нижніх клем приладу приєднують кабелю навантаження. Крім цього, схема вимагає підключення фаза L / фаза L, нуль N / нуль N. Тільки такий порядок забезпечує працездатність ПЗВ.

Автомати для потужних приладів. Фазний кабель від ПЗВ з'єднується з фазою автомата, а нуль - з його нулем.

Як підключити ПЗВ до двофазного ланцюга?

Роль ПЗВ - припинити роботу обладнання або мережі при витоках електроенергії на корпус. Такі ж обов’язки виконує і заземлення, яке запобігає проходженню струму через вузли обладнання, не призначені для цього. ПЗВ і заземлення знеструмлюють прилади різними методами, але можуть і доповнювати один одного. Перевага пристрою захисного відключення - можливість його застосування в квартирі старої будівлі, де підключений двофазний ланцюг при відсутності заземлюючого проводу. Від розгалуженості внутрішньоквартирної або будинкової мережі залежить те, як правильно підключати ПЗВ у щитку.

схема підключення струму апарата захисту
Варіант №1. Установка одного ПЗВ (однорівневий захист). З цією метою підбирають потужний пристрій, розрахований на загальне навантаження всіх споживачів. Спосіб підключення на щитку такий. З вихідних клем захисного пристрою провідник передає струм на автоматичні вимикачі, після яких він потрапляє до розеток і лампам. Така схема без заземлення має ряд переваг, адже вона проста і компактна. Істотним недоліком є припинення подачі електроенергії в житло при несправності одного з приладів. Крім цього, однорівневий захист встановлюють в квартирі для аварійного відключення певного пристрою (бойлера, пральної машини). Для цього достатньо 15-амперної моделі ПЗВ.

Варіант №2. Установка ПЗВ для окремих ділянок (багаторівневий захист). Схема застосовується для будинків з наявністю заземлення. Вартість такої системи значно вища, вона набагато більш громіздка. Перевага - автономність кожної ділянки. Якщо спрацює один з пристроїв, то решта продовжують функціонувати, не знеструмлюючи всю квартиру. Схема підключення при цьому змінюється: залежно від приладу обліку (лічильника), фази підключають до кожного автомата, а від них - до індивідуального захисному побутових приладів.

Можливі помилки при підключенні

Часто задають питання про те, як підключити ПЗВ правильно, щоб схема працювала без збоїв? Для відповіді на це питання наводимо найтиповіші розрахунки при підключенні захисного обладнання без заземлення.

Сплетіння нульових провідників, що виходять з пристрою. Це провокує необґрунтовані спрацьовування, заважає перевірити правильність монтажу. Щоб переконатися, що порядок монтажу без заземлення дотриманий, в приєднану до ПЗВ розетку включають електроприлад. Якщо він працює, значить, схема зібрана правильно.

Підключення нейтрального проводу заземлюючих проводів розеток до нуля ПЗВ або до контуру саморобного заземлення. Це порушує норми електричної безпеки, а така аматорська схема часто буває причиною замикання. При підключенні заземлення розеток до водопровідних або опалювальних труб удар електричним струмом може уразити не тільки людей, що проживають в даній квартирі, але й сусідів.

З'єднання нейтралі та заземлення. При цьому ПЗВ просто не діятиме, так як він працює за рахунок різниці сили струму у фазному і нейтральному проводі. З'єднання нуля і землі передбачає стабільні відключення електрики в квартирі. Якщо контур заземлення не працює, то заземлюючі дроти від приладів, що приходять до електричного щитка, слід обмотати ізоляційною стрічкою. В іншому випадку струмопровідні частини побутової техніки можуть виявитися під небезпечною напругою.

Ми розглянули питання про те, як правильно підключити ПЗВ власними руками, а також розповіли про послідовність виконання всіх операцій. Тепер навіть непрофесіонал легко впорається з монтажем однорівневого захисту. Якщо ж схема більш складна, вимагає узгодженої роботи декількох захисних пристроїв, пов'язана з підключенням заземлення, тоді краще довірити монтаж професійного електрику. Це допоможе уникнути аварійних ситуацій і забезпечить нормальну експлуатацію побутових електроприладів.