Перейти до контенту

Як вибрати лінолеум – корисні поради домашньому майстру


► З якого матеріалу вибрати лінолеум?
► Види лінолеуму по структурі
► Як вибрати лінолеум відповідного класу зносостійкості?
► Лінолеуми спеціального призначення
► Як вибрати лінолеум потрібного кольору?
► Перевіряємо якість

Як вибрати лінолеум? Це питання сьогодні хвилює дуже багатьох покупців, незважаючи на широку популярність таких серйозних конкурентів лінолеуму, як ламінат і ковролін. Чим же полюбився споживачеві цей невибагливий матеріал, який був винайдений 250 років тому назад? В першу чергу, звичайно, ціною. При своїх численних достоїнствах лінолеум доступний всім верствам населення і це часто стає головним аргументом на користь того, щоб з різноманіття підлогових покриттів, які заполонили ринок, вибрати саме цей матеріал.

Загалом, попит на лінолеум є, і він чималий. Відповідно і пропозицій на ринку теж дуже багато. Щоб не загубитися в цьому різноманітті та обрати правильне рішення спробуємо з'ясувати, як вибрати лінолеум.

З якого матеріалу вибрати лінолеум?

Левова частка всього лінолеуму, який поступає в продаж, виготовляється з полівінілхлориду (ПВХ). Цей полімер давно використовується в побуті. З нього виготовляють пластикові вікна і двері, водопровідні труби, шпалери, що миються, натяжні стелі і багато інших речей. Так що на предмет екологічної безпеки цей матеріал давним-давно досліджений і схвалений до застосування. Крім цього, ПВХ важко займистий матеріал, стійкий до впливу кислот, солей, лугів, вуглеводнів, жирів, спиртів та інших агресивних хімічних сполук. Крім цього, він має високі діелектричні властивості. Спінений полівінілхлорид, що використовується у виробництві лінолеуму, має чудові теплоізоляційні та звукоізоляційні властивості, він пластичний, міцний і зносостійкий.

вибір лінолеуму для квартири та будинку
У значно менших обсягах випускається лінолеум з інших матеріалів, зокрема алкідний, гумовий, натуральний.

▼ Алкідний лінолеум містить природні речовини, за своїми звуко- і теплоізоляційними характеристиками він перевершує лінолеум з ПВХ. Але через високу чутливість до перепадів температури, низьку пластичність, горючість і схильність до появи тріщин він не отримав широкого розповсюдження.

▼ Гумовий лінолеум (релін), як зрозуміло з назви, виготовляється з синтетичного каучуку (гуми) в суміші з бітумом. Цей вид лінолеуму призначений для настилання підлог в душових, посудомийних, а також в інших приміщеннях, де потрібна хороша гідроізоляція підлоги.

▼ Натуральний лінолеум містить виключно природні компоненти: рослинні волокна, деревну муку, мінеральні барвники, лляну олію та ін. Склад натурального лінолеуму мало змінився з часів його першої появи, а запатентований цей виріб був в середині ХVIII століття. І хоча більшість лінолеумів у складі не мають нічого натурального, саме натуральний лінолеум є родоначальником всього сучасного сімейства цих підлогових матеріалів, які отримали назву від його головного інгредієнта – лляної олії (Linum Oleum).

Натуральний лінолеум не виблискує розмаїттям кольорів, його цінність в іншому – він екологічно чистий, теплий і привабливий своєю благородною простотою. З часом це покриття не втрачає свого елегантного зовнішнього вигляду, набуваючи додаткової твердості та міцності. При необхідності його легко можна шліфувати, і якщо з'явилися в процесі експлуатації подряпини та інші дефекти, вони усуваються нескладним ремонтом. Важлива перевага натурального лінолеуму в тому, що при горінні він не виділяє токсичних речовин. У випадку пожежі ця його особливість може, в буквальному сенсі, врятувати життя людей.

Вибрати натуральний лінолеум - це означає продемонструвати свій витончений смак, здатність цінувати все непідробне, справжнє, ну і, звичайно, свою заможність, оскільки натуральний лінолеум - задоволення не з дешевих.

Оскільки абсолютним лідером продажу на сучасному ринку є лінолеум з ПВХ, розглянемо докладніше, як вибрати саме цей вид матеріалу.

Види лінолеуму по структурі

Полівінілхлоридний лінолеум за внутрішньою структурою можна розділити на дві групи: гомогенний, тобто однорідний, і гетерогенний, що складається з кількох шарів.

Гомогенний лінолеум - це покриття товщиною 1,5-3 мм, яке повністю виготовлене з однорідного за складом матеріалу. Перевага цього виду лінолеуму в тому, що його малюнок не наноситься зверху, а пронизує всю товщу матеріалу. Внаслідок цього, при зношуванні поверхні лінолеуму, його малюнок не стирається і залишається яскравим та виразним протягом усього періоду експлуатації. Ця властивість буває особливо корисною в приміщеннях з великою прохідністю, де спостерігається підвищений знос підлогових покриттів.

У гомогенного лінолеуму є ще одна особливість. Через те, що цей матеріал досить тонкий і жорсткий, настилати його рекомендується виключно на рівну поверхню. Усі наявні нерівності підлоги, навіть невеликі виступи і заглиблення, будуть поступово призводити до розтягування, витончення, розтріскування і розриву покриття. В результаті термін його експлуатації виявиться набагато нижчий від заявленого виробником. Підводячи підсумок, можна порадити вибрати лінолеум гомогенної структури для кімнат з підвищеною прохідністю, таких як коридори, кухні, але тільки при умові наявності в цих приміщеннях ідеально рівної підлоги.

Лінолеум, що має гетерогенну структуру, містить, як правило, три основних шари.
Верхній шар призначений для захисту покриття від стирання. Він представляє собою прозору плівку товщиною 0,3-0,7 мм з міцного матеріалу (поліуретан або суміш вінілу з поліуретаном), міцно скріплену з нижнім шаром.

Середній шар складається з полівінілхлориду і міцної скловолокнистої сітки, яка служить опорою, забезпечує покриттю міцність і стабільність розмірів.

Нижній шар служить для забезпечення матеріалу більшої пластичності та покращення його тепло- і звукоізоляційних характеристик. Зазвичай він складається з ПВХ спіненої структури, ПВХ з наповнювачем або з нетканих ворсових матеріалів.

Лінолеум гетерогенної структури не вимагає ідеально рівної поверхні, він має кращі показники звуко- і теплоізоляції, ніж гомогенні вироби. Тому гетерогенний лінолеум знайшов більш значне поширення в побуті. Як вибрати лінолеум цього виду по класу зносостійкості ми розглянемо далі.

Як вибрати лінолеум відповідного класу зносостійкості?

Лінолеуми, як і всі інші види покриттів для підлоги, класифікуються за ступенем стійкості до зношування. Критеріями зносостійкості служать: призначення покриття для певного типу приміщень (I цифра маркування), а також інтенсивність навантаження, на яку воно розраховане (II цифра маркування). Так, наприклад, якщо в маркуванні перша двійка – це означає, що лінолеум випускається для житлових кімнат, якщо трійка - для службових приміщень, якщо четвірка - для промислових будівель. Відповідно, чим цифра вища, тим лінолеум стійкіший до зношування. Друга цифра вказує степінь стійкості до навантаження (зношування). Одиниця - навантаження низьке, двійка - середнє, трійка - високе.

властивості та класи лінолеуму
Важливо вибрати лінолеум правильної зносостійкості, щоб він прослужив якомога довше, але щоб при цьому не переплачувати за зайву зносостійкість. Багато підприємств роблять маркування більш наочним, у вигляді намальованих будиночків (офісних або виробничих будівель) і чоловічків, кількість яких відповідає навантаженню. Вибрати лінолеум в цьому випадку ще простіше, бо чим вища прохідність кімнат - тим більше чоловічків повинно бути на малюнку.

Лінолеуми спеціального призначення

У деяких випадках до покриттів підлоги висуваються особливі вимоги, виробники це враховують і випускають матеріали з особливими характеристиками.

▼ Акустичний лінолеум виготовляється для забезпечення високого ступеня звукоізоляції та поглинання шуму.

▼ Протиковзкий лінолеум буде практичним в кухнях та інших приміщеннях, де існує ризик посковзнутися.

▼ Антистатичний лінолеум незамінний там, де накопичення в звичайних покриттях статичного електричного заряду може спотворювати показання точних електроприладів.

Як вибрати лінолеум потрібного кольору?

Вибір дизайну лінолеуму - справа смаку покупця. Але, щоб згодом цей вибір не розчарував, варто прислухатися до порад фахівців.

Дизайн лінолеуму розробляється за трьома основними напрямками: відтворення фактури природних матеріалів (порід дерева, натурального каменю), досягнення абстрактних композицій, виготовлення однотонного покриття.

При виборі забарвлення підлогового покриття обов'язково слід враховувати стиль дизайну приміщення, його колористику і розмір. Для кімнат малої площі не піде малюнок з надто великим орнаментом, бо він буде візуально зменшувати приміщення.

Якщо інтер'єр оформлений в пастельних тонах, тоді яскрава і контрастна підлога буде з ним дисонувати. Для приміщень з помітними контрастними елементами дизайну краще вибрати підлогу більш нейтрального відтінку щоб не було перевантаження. Але це доцільно тільки у випадку, коли розроблена концепція дизайну ще до ремонту житла.

Перевіряємо якість

Тепер, коли ви ознайомилися з основними критеріями вибору лінолеуму, актуальним залишається тільки питання про те, як вибрати якісний лінолеум.

Першим кроком до придбання якісного товару буде вибір місця покупки. Добре, якщо це буде спеціалізований магазин (або інтернет-магазин). Це буде набагато кращий варіант, ніж покупка на ринку, де лінолеум знаходиться в неопалювальних приміщеннях і тривалий час піддається впливу дуже низьких і дуже високих температур, або різких температурних перепадів. Крім цього, в спеціалізованому магазині меншим буде ризик купити низькосортну підробку, адже можна впевнитися в якості товару, попросивши сертифікат.

зносостійкий лінолеум для квартири
Пам'ятайте, що вибирати лінолеум рекомендується з однієї партії, тому навіть при однаковому дизайні в різних партіях можуть бути відмінності щодо інтенсивності відтінку.

Для того, щоб вибрати якісний лінолеум, подивіться на зріз покриття, спробуйте відокремити верхній прозорий шар, який в якісного лінолеуму відокремити неможливо. Зігніть лінолеум. Якщо в місці згину він побілів, то слід відмовитись від такого товару. Якщо ж цю перевірку матеріал пройшов - попросіть продавця розмотати рулон. На поверхні не повинно бути ніяких дефектів - горбків, тріщин, неоднорідного забарвлення, ділянок з відшаруванням плівки і т.п.

Ось, мабуть, і всі рекомендації, які зможуть допомогти при виборі лінолеуму. Тепер, озброївшись набутими знаннями, ви зможете вибрати і застелити лінолеум, який підійде за всіма характеристиками. Нехай покупка принесе вам лише позитивні емоції.