Перейти до контенту

Ремонт електропроводки своїми руками


► Ремонт вимикача
► Ремонт і заміна електропроводки
► Ремонт і заміна електричної розетки
► Освітлювальні прилади - перевірка і ремонт

Щоб провести ремонт електропроводки самостійно необхідно мати певні знання і вміти ними грамотно скористатися. Перш ніж приступити до її ремонту, необхідно чітко уявляти причину несправності, а решта, як кажуть, справа техніки. Перед початком таких робіт необхідно, насамперед, знеструмити ділянку, що ремонтується і впродовж всього ремонту пам'ятати про елементарні правила безпеки.

Причиною відсутності освітлення можуть стати перегорілі лампочки, або вимикачі та розетки, що вийшли з ладу з певних причин. Однак, може бути несправною і сама електропроводка. Якщо замінити лампочку не складає особливих труднощів, то на усунення поломки вимикача або ремонт електричної проводки в квартирі знадобиться деякий час. Для ремонту проводки знадобляться такі інструменти, як:

► мультиметр або викрутка-індикатор для перевірки напруги;
► пробник для перевірки цілісності проводки;
► гострий ніж для очищення проводів від ізоляції;
► шуруповерт акумуляторний з комплектом насадок або викрутка;
► провід електричний (необхідної довжини);
► клемники для з'єднання проводів;
► розподільні короба та канали для вкладання провідників.

проводка в будинку

Ремонт вимикача

Встановити придатність вимикача дуже просто. Після зняття пластикової кришки клавіші або клавіш (у випадку двох і більше клавішних вимикачів) необхідно за допомогою викрутки-індикатора або тестера перевірити, чи є напруга на вході вимикача. Якщо на фазному проводі індикатор покаже наявність напруги, то слід перевірити розподільну коробку, від'єднати дроти, що йдуть до вимикача, і перевірити, чи є напруга на клемах. Якщо напруги немає, тоді заміні підлягає електричний провід. Якщо напруга (фаза) є, тоді можна оглянути кріплення проводу до вимикача на предмет надійності та міцного контакту. Якщо після цього вимикач не працює, то його краще замінити новим, оскільки ремонтувати такі пристрої недоцільно.

Ремонт і заміна електропроводки

Проводка в квартирі або власному будинку може бути двох типів: відкрита і закрита. При цьому закрита проводка прокладається всередині стін і застосовується в сучасному електропостачанні все рідше. В основному такий спосіб використовується у тих місцях, де прокладання зовнішньої проводки неможливе внаслідок тих чи інших причин, конструктивних особливостей будівлі та ряду інших умов. Закрита проводка сьогодні як правило зустрічається в старих будівлях.

ремонт електропроводок
Пошук пошкодженої ділянки в більшості випадків пов'язаний з чималими складнощами, адже поверхню стіни доведеться штробити, розкриваючи проводку, а після виявлення пошкодження і заміни ділянки провідника на нову доводиться заново вкладати провід та заштукатурювати канал, в якому вона розташовується. При малій глибині проходження проводки знайти місце пошкодження можна, використовуючи чутливий індикатор. Для цього по всій довжині прокладеного провідника не поспішаючи проводять торцем індикатора, на якому світлодіод погасне в точці обриву.

монтаж електропроводки
Після цього проводи витягуються назовні, з'єднуються за допомогою клемника та ізолюються термоусадочною трубкою. Таке з'єднання всередині стін допускається виключно при екстреному ремонті електропроводки. У більшості випадків при ремонті закритої проводки її міняють на більш просту в укладанні та ремонті проводку відкритого типу. Такий спосіб електричної проводки представляє собою провідники, що закріплюються на поверхні стіни за допомогою спеціальних скоб, затискачів, алюмінієвої фольги.

електрична проводка в будинку
Найбільш практичним є вкладання відкритої проводки з використанням спеціальних каналів - квадратних або прямокутних коробів, виготовлених зі спеціального пластику. Всі пластикові канали для кабелів складаються з короби і кришки, бувають різного розміру, кольору, легко ріжуться гострим ножем. Для монтажу відміряних та обрізаних по розмірах каналів в них свердлять отвори під саморізи. При прокладанні такого каналу по дерев'яній стіні використовують саморізи для кріплення гіпсокартону.

електропроводка в будинку
Для кріплення коробів до цегляної або бетонної стіни додатково застосовують дюбелі діаметром 5-6 мм. Після кріплення коробів в них вкладають провід і закривають кришкою, щільно затиснувши її по всій довжині каналу. Таким чином, ремонт електропроводки в коробах-каналах є досить простим процесом, однак не слід забувати про дотримання правил техніки безпеки та уважно вивчити схему проводки в будинку або квартирі.

електропроводка своїми руками схема

Ремонт і заміна електричної розетки

З часом розетки, як і вимикачі, часто стають непридатними для користування. Якщо після включення в розетку справний електроприлад відмовляється працювати, то її потрібно замінити або відремонтувати. Демонтувати розетку нескладно, варто лише відгвинтити пластикову кришку. Найчастіше причиною несправності є ослаблення контактів клем, які з часом вигорають і покриваються шаром окису. У таких випадках краще придбати і встановити нову розетку.

Освітлювальні прилади - перевірка і ремонт

Якщо люстра або світильник відмовляються виконувати свої функції, але вимикач в робочому стані, основною причиною є підгоряння провідників фази та нуля від контактів в патроні або розгалужувачі. Для усунення неполадки необхідно, позначивши попередньо проводи (нуль, фаза) та відповідні контакти їх кріплення, очистити поверхню струмопровідної жили і контакту від окисів та сажі. Після цього можна затискати провід у відповідному контакті.

Якщо контакти в освітлювальному приладі не окислилися і не відгоріли, неполадку варто шукати на ділянці ланцюга між приладом і вимикачем. У цьому випадку винна пошкоджена проводка, поганий контакт проводів в розподільному коробі. Проводку простіше і надійніше всього поміняти на нову, контакти в розподільному коробі очистити від окисів та з'єднати за допомогою спеціальних затискачів (клемників) або з'єднувальних ковпачків. Скрутка або пайка дуже ненадійні і непрактичні, тому останнім часом застосовуються все рідше і рідше.

Як бачите, ремонт електропроводки часто зводиться до заміни старих комплектуючих на нові. Даний процес не складний і під силу будь-якій людині. При роботі з електричним струмом пам'ятайте про техніку безпеки, а ще краще буде, якщо ремонт електропроводки зроблять професійні електрики.