Перейти до контенту

Арка з гіпсокартону своїми руками – виготовлення і встановлення


► Арка з гіпсокартону - якою вона повинна бути?
► Як влаштована арка з гіпсокартону?
► Розкрій та виготовлення боковин арки
► Розкрій та виготовлення торцевої частини арки
► Як монтується арка з гіпсокартону своїми руками?
► Як обробляється арка з гіпсокартону?

Створення арки у власній квартирі чи будинку - це досить цікаве конструктивне рішення з точки зору дизайну. Найпростіше даний елемент інтер'єру зробити з гіпсокартону. Виготовлення арки з гіпсокартону своїми руками - робота нескладна, доступна навіть починаючому майстрові. Для неї буде потрібно гіпсокартон, профіль ПН 28/27, саморізи, деякі інструменти і оздоблювальні матеріали (перелік буде вказаний далі), а також акуратність і уважне дотримання інструкції, в якій ми опишемо весь цей процес в подробицях.

Арка з гіпсокартону - якою вона повинна бути?

Щоб зроблена з гіпсокартону своїми руками арка дійсно стала прикрасою приміщення, потрібно не лише її якісне виготовлення, але й певні дизайнерські знання.

Плавні, закруглені форми набагато приємніші для ока, ніж прямі лінії та гострі кути. Арки надають приміщенню аристократичний, вишуканий вигляд, візуально збільшують висоту стель, створюють враження більшого повітряного простору. Але це не відноситься до низьких арок.

гіпсокартонна арка
Робити арку заввишки менше ніж 2 метри не варто. Низька арка не прикрасить приміщення, а навпаки, вона візуально зробить проріз і стелю ще більш низькими. При проходженні під невисоким арочним склепінням з'являтиметься мимовільне бажання пригнути голову, що може стати причиною постійного дискомфорту.

Тому, перш ніж починати виготовлення арки з гіпсокартону своїми руками, зверніть увагу на висоту прорізів. Можливо, їх доведеться збільшити, прибравши частину стіни зверху. Ця операція трудомістка, особливо коли йде мова про несучі стіни, але у випадку низьких прорізів вона необхідна.

Як влаштована арка з гіпсокартону?

Арочну конструкцію своїми руками можна зробити з інших матеріалів - ДВП, ДСП і т.п. Але саме гіпсокартон характеризується сукупністю якостей, ідеальних для спорудження арки. Цей матеріал легко ріжеться та обробляється. До того ж, гіпсокартон можна згинати, отримуючи плавні криволінійні поверхні.

Конструкція арки з гіпсокартону досить нескладна. З гіпсокартону вирізаються дві фронтальні деталі (боковини), верхні та бічні краї яких повторюють контури отвору, а нижній край вирізаний у формі арки. Боковини кріпляться врівень зі стіною за допомогою профілю ПН 28/27, який прибивається до торця дверного отвору. Порожній простір між боковинами закривається знизу гіпсокартонної смугою, яка згинається за спеціальною технологією та прикріплюється до фронтальних деталей за допомогою того ж профілю.

Після цього шпаклюються всі щілини, краї обрамляються спеціальним куточком, проводиться фінішна обробка, і після цього арка з гіпсокартону своїми руками готова, можна насолоджуватися результатами своєї праці. Далі розглянемо процес створення арочної конструкції в деталях.

Розкрій та виготовлення боковин арки

Креслимо на аркуші гіпсокартону контури боковин. Їх ширина буде рівна ширині отвору, а їх висота відміряється від верхньої горизонтальної лінії до точки, де вигнута арочна лінія буде плавно сполучатися з вертикаллю. Для високих і не дуже широких аркових конструкцій рекомендується робити арку у формі півкола, при цьому радіус вигину буде дорівнює половині ширини прорізу. Для широких і невисоких проходів та ніш радіус вигину вибирають більше половини ширини, внаслідок чого лінія вигину йде більш полого.

Для того, щоб накреслити рівну лінію арочного вигину, візьміть шнур, що не розтягується, і зав'яжіть на ньому дві петельки на відстані обраного радіуса один від одного. В одну петельку вставте шило, а в іншу - кінчик олівця. Встромивши шило на осі симетрії і натягнувши шнур, накресліть цим імпровізованим циркулем на гіпсокартоні дугу арочного вирізу.

як зробити арку з гіпсокартону
Якщо проріз має точну геометрію, то деталі боковин арки будуть однаковими. Але часто буває, що проріз зроблений криво. У цьому випадку спочатку виготовляємо з гіпсокартону повністю одну фронтальну деталь і встановлюємо її на місце. Потім з гіпсокартону вирізаємо другу боковину, але без арочного вирізу, тимчасово прикріплюємо її на місце, і за допомогою косинця і олівця переносимо арочний виріз з першої боковини на другу. Робиться це наступним чином. Кутник однією стороною спирається на другу боковину, а другу сторону прямого кута притискаємо до арочному вирізу перший деталі. Робимо позначки олівцем на вершині прямого кута косинця через кожні 4-6см. Потім другу боковину знімаємо, малюємо по отриманих точках лінію і вирізаємо.

Різати гіпсокартон рекомендується електролобзиком, але можна використовувати й інші інструменти: пилки по металу, монтажні ножі.

Розкрій та виготовлення торцевої частини арки

Торцева частина арки - це смужка гіпсокартону шириною в торець отвору, і довжиною, що рівна довжині арочного вирізу. Товщина гіпсокартону повинна бути не більше 10 мм.

арка з гіпсокартону фото
Для надання торцевій деталі дугоподібної форми потрібно прокатати одну з її сторін голчастим валиком, зробивши проколи на 1/3-1/2 її товщини, потім цю поверхню змочити водою, почекати, поки смуга набуде певної гнучкості (приблизно 1-2 години), і акуратно помістити її в шаблон заданого радіуса вологою стороною всередину вигину. При висиханні деталь збереже потрібну форму. Монтувати торцеву частину краще в трохи вологому стані.

Як монтується арка з гіпсокартону своїми руками?

На цьому етапі для роботи знадобиться шурупокрут, ножиці по металу (можна взяти болгарку), саморізи та профіль ПН 28/27. Для кріплення профілю до бетонної або цегляної стіни потрібно мати електродриль та дюбелі для шурупів.

Металевий профіль кріпимо до торця отвору з кроком близько 15 см, відступаючи від країв на товщину боковин, щоб поверхні стіни й арки були в одній площині.

фото арки з гіпсокартону
До фронтальних деталей вздовж арочного вигину кріпимо профіль, попередньо зробивши на його бічних стінках надрізи через кожні 3 см ножицями по металу або болгаркою, щоб профіль міг вільно гнутися. Монтуємо боковини в проріз, після чого прикручуємо до них дугоподібну смугу.

Як обробляється арка з гіпсокартону?

Зашпакльовуємо монтажні шви з використанням армуючої сітки. Кути арки закриваємо спеціальними куточками, які ставимо на шпаклівку. Після висихання шпаклівки вирівнюємо поверхні наждачним папером і покриваємо ґрунтовкою глибокого просочення. Потім шпаклюємо фінішною шпаклівкою, а після її висихання шліфуємо дрібною наждачною сіткою. Остаточно арка з гіпсокартону обробляється разом з обробкою стін приміщення.

Як бачите, арка з гіпсокартону своїми руками виготовляється досить просто. Щоб наочно уявити весь процес монтажу, радимо ще раз уважно прочитати статтю та переглянути фото.