Перейти до контенту

Як зменшити дверний отвір своїми руками?


► Вибір матеріалу
► Підготовчі роботи
► Зменшення дверного отвору гіпсокартоном
► Застосування дерев'яного бруса

При проведенні ремонту в квартирі нерідко виявляється, що проходи між приміщеннями занадто великі і не підходять до габаритів сучасних дверей. Якщо виявлена така невідповідність, виникає питання про те, як зменшити дверний отвір для міжкімнатних або вхідних дверей. Відповідь залежить від конкретних умов: величини розбіжності розмірів, стану стін, необхідної міцності. Вибравши один з прийнятних способів і застосувавши відповідну технологію, можна перекрити зайвий простір в проході за допомогою певних будматеріалів, виконавши ці роботи своїми руками. Це зовсім нескладно навіть для людини, яка має незначний досвід в будівельних роботах.

Вибір матеріалу

Звузити прохід, як і зменшити дверний отвір по висоті, можна за допомогою різних матеріалів. Фахівці пропонують наступні варіанти.

Цегла або газоблоки. Вони хороші для будинків з товстими стінами, коли ширина перегородки практично дорівнює розміру будівельного елементу. Ці стінові матеріали застосовують як більш міцні, щоб зменшити по ширині дверний проріз великої площі. Метод нарощування досить трудомісткий. Для того, щоб вкласти блоки, доведеться зняти частину підлогового покриття для з'єднання кладки з плитою перекриття.

Гіпсокартон. Доступний за ціною універсальний листовий матеріал з малою вагою, легкий в роботі, підійде для будь-яких міжкімнатних перегородок, незалежно від матеріалу, з якого побудовані стіни. Гіпсокартоном можна зменшити дверний отвір в бетонній або цегляній стіні. Як це зробити ви прочитаєте нижче.

Дерев'яний брус. Незважаючи на простоту технології, цей матеріал зараз використовують рідко, при невеликих розмірах нарощування. Слід зазначити, що дерево «гуляє» при зміні вологості і температури, а це є негативним фактором та викликає розтріскування декоративного покриття і шпаклівки.

Визначившись з вибором, роблять ескіз майбутнього входу в приміщення. Після цього виконують необхідні виміри, розраховують площу та кількість потрібного матеріалу. Якщо є сумніви, то краще взяти ескіз з нанесеними розмірами і звернутися за рекомендаціями до продавця в будівельному магазині.

Підготовчі роботи

Перш ніж здійснити зміну розмірів дверного отвору, слід демонтувати старі двері, вийнявши дверну коробку та знявши стійки і лиштву. Потім потрібно очистити краї отвору від розчину і пилу, особливо ту сторону, яку потрібно нарощувати. При цьому повинна відкритися цегляна кладка або бетонна основа. Наступний етап полягає в розмітці. Для цього на підлогу кладуть алюмінієве правило, щоб воно впиралося в штукатурний шар з кожного боку дверного прорізу. Уздовж правила маркером проводять дві лінії, що позначають продовження стіни.

зменшення дверного отвору
Потім потрібно побудувати вертикальну лінію на рівні позиції запланованого отвору (наприклад, він буде зменшений на 15 см). Для цього спочатку креслять базову вертикаль на стіні за допомогою будівельного рівня, а потім відступають від неї на потрібну відстань. Якщо проміжок між початком проходу і базовою лінією дорівнює 20 см, то від неї потрібно відступити на (20 + 15) = 35 см. Відрізки такої довжини відкладають на підлозі і верхньому укосі, а потім за допомогою кутника проводять перпендикуляр до ліній продовження стіни. Таку саму операцію проводять на верхньому укосі. Побудовані перпендикуляри - відмітки розташування торця дверного укосу. При зменшенні дверного отвору по висоті базовою лінією є рівень підлоги: від нього відміряють потрібні відстані.

Зменшення дверного отвору гіпсокартоном

Щоб дверний проріз зменшити за допомогою гіпсокарту, потрібна буде рулетка, металевий профіль, ножівка по металу, різак, клей, шурупокрут, ґрунтовка і штукатурка. Товщина стінки профілю повинна бути не менше 0,55 мм, а ширина деталей - 100 мм.

Тепер продовжуємо розмітку. Від всіх раніше накреслених на підлозі ліній відступають всередину на товщину гіпсокартонного листа. До основи саморізами пригвинчують П-подібний профіль. З тильного боку профіль під гіпсокартон проклеюють звукоізоляційною стрічкою. Те ж саме проробляють на верхньому укосі. Після цього встановлюють одну стійку (без закріплення), приміряють та вирізують дві смуги гіпсокартону.

звуження дверного отвору гіпсокартоном
Укоси, стіну і відрізані шматки ГКЛ ґрунтують і сушать. Потім смуги і оголену частину стіни покривають шаром монтажного клею (наприклад, Knauf Perlfix) або гіпсовою штукатуркою. Гіпсокартон щільно притискають до поверхні стіни і до стійки правилом або рівною дошкою по всій висоті, видавлюючи зайвий клей. Внутрішній кут між смугою та укосом ретельно закладають штукатурною масою. Перевіривши площину за допомогою правила, фіксують стієчний і П-подібний профіль. Листи гіпсокартону до металевого профілю кріплять саморізами.

отвір в несучій стіні для дверей звузити
З другою гіпсокартонною смугою виконують роботи аналогічно. Для того, щоб її було зручніше монтувати, смугу спочатку приклеюють, потім відгинають ребро направляючої і вставляють стійку, після чого ребро знову загинають. Якщо товщина стіни більша ніж 10 см, через кожні 5 см між стійками ставлять перемички. Після цього гіпсокартоном зашивають бічну частину укосу. Після цього ділянку стіни штукатурять і шпаклюють. Такий метод зашиття прорізу дозволяє сміливо встановлювати міжкімнатні двері, якщо ширина нарощування не перевищує 20 см.

На думку багатьох майстрів, зменшити висоту дверного отвору зовсім не складно, а гіпсокартон для цього є оптимальним матеріалом. Від стелі до зазначеного рівня укосу кріплять по 2 (два) вертикальні профілі з кожного боку. Потім монтують по 2 направляючі профілі до стелі та між бічними укосами. З двох сторін прикручують саморізами вертикальні смуги гіпсокартону, з'єднуючи їх з профілями, а горизонтальний лист вводять в нижні направляючі паралельно до порогу. Для кріплення використовують шурупи або саморізи.

Застосування дерев'яного бруса

Цей метод використовують при необхідності зашити невеликий зазор між старим і новим дверним проходом. Для того, щоб якомога надійніше зменшити дверний отвір по ширині брусом або скорегувати висоту, купують добре висушене дерево і тримають його кілька днів у кімнаті (щоб матеріал звик до внутрішніх мікрокліматичних умов і не деформувався після установки.

зменшення дверного отвору дерев'яним брусом
Щоб зменшити ширину дверного отвору брусом, його ретельно підганяють за допомогою рубанка по товщині і по довжині. Оптимальний варіант - після рубанка відшліфувати дерево. Після шліфовки на нього краще ляже обробка, бо не буде скалок.

Брус вставляють в посадочне місце, підбивають молотком. Площину постійно перевіряють рівнем. Дерев'яну вставку фіксують за допомогою цвяхів або довгих саморізів, домагаючись повного втоплення шляпок в деревину. Зменшити висоту дверного отвору якомога точніше допоможе правильний підбір бруса з врахуванням товщини облицювального шару. Ширина отвору з брусом має бути на 2,0 - 2,5 см більша, ніж ширина готового проходу. Зверху на дерево за допомогою саморізів кріплять гіпсокартонні листи або ДСП, шви заповнюють шпаклівкою. Після нанесення ґрунтовки та її повного висихання дверний отвір фарбують або наклеюють шпалери.

Як правильно зменшити дверний отвір - показано на фото в цій статті. Завдяки нехитрій технології вдається без проблем встановити двері будь-яких габаритів, шириною від 0,55 до 1 м, що часто доводиться робити при незначному переплануванні кімнат в квартирі або власному будинку. Додаткові сантиметри стін дозволяють поставити меблі, які до цього не вписувалася в надто вузький простір.