Перейти до контенту

Установка дотягувача дверей своїми руками


► Принцип дії пристрою
► Класифікація дотягувачів
► Правила вибору дотягувача
► Інструкція по монтажу дотягувача дверей

Дверний дотягувач не відноситься до категорії обов'язкових аксесуарів. Коли мова йде про звичайні міжкімнатні двері, то їх закривання не викликає труднощів. А ось якщо справа стосується металевих вхідних дверей, які досить важко рухаються, можливість перекласти роботу по зачиненню «на плечі» механічного пристрою буде досить актуальною і спокусливою.

Звичайно, установка дотягувача на металеві двері не забезпечує автоматичне відкривання і закривання, але дозволяє продовжити термін їх експлуатації, адже при плавному закриванні дверне полотно не вдаряє по дверній коробці, але водночас щільно до неї прилягає.

дотягувач дверей geze
Придбати дотягувач для дверей не є проблемою, адже ціна такого механізму не дуже висока. Однак, такий пристрій потрібно вміти ще правильно прикріпити. Можна звичайно ж звернутися за допомогою до професійних майстрів, але, якщо ретельно розібратися в питанні установки дверного дотягувача, цю роботу цілком можливо виконати своїми руками.

Принцип дії пристрою

Принциповою відмінністю від звичайної дверної пружини, яка також забезпечує закривання, є наявність в дотягувачі масла. Схема роботи пристрою така:

► коли дверне полотно відкривається, важіль викликає обертання шестерні;
► шестерня штовхає поршень, який у свою чергу стискає пружину і в цей момент робота дотягувача нічим не відрізняється від дії пружини;
► при відкритих дверях масло переміщується в протилежну сторону від стисненої пружини;
► при закриванні пружина розтискається, але при цьому масло не просто перетікає в іншу частину корпуса, а проходить крізь канали з клапанами, які сповільнюють рух дверного полотна.

двері дотягувачі конструкція
Масло змінює щільність в залежності від температури, тому взимку і влітку швидкість відкривання дверей буде різною. Для того, щоб компенсувати цей ефект, двічі на рік рекомендується проводити регулювання. Інструкція для дотягувача містить опис таких процедур.

Установка дотягувача дверей своїми руками більш ніж можлива, а от ремонт пристрою реальний лише тоді, коли пошкоджені зовнішні механічні частини. При витіканні масла пристрій необхідно замінити.

Швидкість закривання та щільність прилягання дверей регулюється також власноруч за допомогою регулювальних гвинтів. Перший параметр визначає, як швидко будуть закриватися двері, а другий – наскільки швидко двері будуть захлопуватися при досягненні кута від 0 до 15 градусів.

Класифікація дотягувачів

Установка дотягувача на пластикові або металеві двері обов'язкова, якщо мова йде про протипожежний та евакуаційний вихід. В цьому випадку щільне прилягання полотна до рами є питанням принциповим, адже таким чином унеможливлюється поширення диму та вогню.

дотягувач для дверей ціна, види дотягувачів
Вироби класифікуються за величиною моменту інерції, тобто сукупною дією ваги і ширини полотна. Визначається така класифікація стандартом EN 1154 та містить сім класів. Перший призначений для установки на легкі міжкімнатні двері, останній – для металевих вхідних дверей. Вартість таких механізмів теж значно відрізняється.

За способом передачі обертового моменту пристрої діляться на наступні типи.

▼ Важільний - традиційний варіант, в якому важіль складається з двох сполучених осей. Відрізняється цей тип механізму надійністю і довговічністю. Установка дотягувача на двері своїми руками даного типу дуже проста. Але так як важіль є повністю відкритий і легкодоступний, пристрій часто стає жертвою вандалізму.

▼ З ковзаючим каналом - кінець важеля рухається по каналу і недоступний, але при цьому відкривання вимагає більшого зусилля.

▼ Підлоговий - встановлюється в підлогу, монтаж прихований, здійснити його своїми руками досить складно.

▼ Рамний - має таку ж будову, але закріплюється на рамі дверей. Такий спосіб кріплення дотягувача дверей найчастіше використовуються в магазинах.

Правила вибору дотягувача

Інструкція по установці дотягувача на двері надає всю необхідну інформацію про обмеження.

▼ Маса полотна визначає клас виробу. Пристрій для пластикових дверей при встановленні на важкі металеві двері дуже швидко вийде з ладу.

▼ Якщо ширина дверного полотна є більшою ніж 1600 мм, то встановлення дотягувача дверей забороняється.

▼ При неповному приляганні або недостатній швидкості спрацьовування передбачений монтаж двох дотягувачів на одні двері.

▼ Фіксація у відкритому стані – це функція тільки деяких пристроїв. Така функція є часто доцільною, наприклад, в медичних установах та інших публічних закладах.

▼ Клас виробу, механізм передачі моменту і наявність додаткових функцій впливають на ціну самого дотягувача та вартість його установки на двері.

Інструкція по монтажу дотягувача дверей

Найпростішим для встановлення своїми руками є пристрій накладного типу з шарнірною передачею. Для житлових та робочих приміщень це найпоширеніший варіант. Для важких металевих і скляних дверей переважно застосовуються підлогові дотягувачі.

Пристрій рекомендується монтувати всередині приміщення - квартири, під'їзду, магазину, для того щоб захистити його від дії факторів навколишнього середовища.

При відкриванні полотна всередину приміщення корпус пристрою закріплюється на дверному полотні, а важіль на дверній рамі. При відриванні назовні схема монтажу протилежна - на полотно встановлюється важіль перпендикулярно площині дверей, а на дверну раму - корпус.

Інструкція до пристрою містить монтажну схему встановлення дотягувача на двері масштабом 1:1. Схема прикладається до потрібної ділянки дверей і здійснюється розмітка отворів крізь папір за допомогою гострого інструменту.

У полотні та рамі висвердлюють отвори. Саморізами через отвори закріплюється корпус і рейкова планка важеля. Потім до корпусу кріпиться відповідна частина і важіль з'єднується в коліні.

Колінний важіль регулюється власноруч до тих пір, поки він не займе положення перпендикулярне площині дверного полотна.

Правильне встановлення дотягувача дверей включає регулювання швидкості закриття, силу захлопування, затримку відкриття і так далі. Викручувати гвинти потрібно обережно, бо це створює ризик витоку масла.

Дотягувач позбавляє від необхідності самостійно притискати дверне полотно для щільного прилягання, захлопувати двері або стежити за тим, наскільки щільно вони закриті. При цьому пристрій забезпечує плавний рух дверей, що виключає створення шуму. Установку дотягувача дверей можна легко виконати своїми руками, що значно знизить вартість пристрою. Обслуговування механізму зводиться до змащування важеля в коліні і регулювання швидкості закривання.