Перейти до контенту

Як зробити теплоізоляцію фундаменту своїми руками?


► Характеристики пінопласту
► Способи теплоізоляції
► Різновиди зовнішнього утеплення
► Розрахунок теплоізоляції
► Технологія монтажу теплоізоляції фундаменту

Теплоізоляція фундаменту вирішує відразу два завдання. Таким чином, зменшуються втрати тепла майже на 20 %, і значно продовжується термін експлуатації самої будівлі. Вся справа в тому, що при замерзанні ґрунт збільшується в об'ємі та створює великий тиск на фундамент. А навесні при відтаванні рівень ґрунту знижується, зате посилюється дія ґрунтових вод.

Утеплення фундаменту пінопластом захищає від промерзання ґрунту під будинком, та від деформації і руйнування фундаменту будівлі. Роботи з монтажу теплоізоляції найпростіше виконувати на етапі будівництва, але утеплити можна і вже готову споруду.

Характеристики пінопласту

В ролі теплоізоляції використовувалися і зараз застосовуються різні матеріали: пінопласт, мінеральна вата, керамзит і т.п. Однак саме екструдований пінополістирол (пінопласт) займає перше місце в рейтингу будівельних теплоізоляційних матеріалів.

утеплення пінопластом будинків
Основними перевагами, що зумовлюють його застосування в якості теплоізоляції, є дуже мала теплопровідність (0,03-0,032 Вт/м), висока міцність на стиск, водонепроникність (матеріал не вбирає вологу і гарантує захист від ґрунтових вод), широкий робочий діапазон температур (від - 50 до +75 градусів), мала вага (що полегшує монтаж). Крім цього пінополістирол не схильний до гниття та впливу цвілі, стійкий до дії хімічних речовин.

До недоліків матеріалу можна віднести лише його слабку стійкість до вогню. Але так як при утепленні полімер знаходиться під шаром землі, цією властивістю можна знехтувати.

Способи теплоізоляції

Утеплення фундаменту пінопластом або пінополістиролом виконується двома методами. Теплоізоляція вкладається як на етапі будівництва, так і при утепленні старої будівлі. Існують наступні способи теплоізоляції фундаментів:

зовнішній - матеріал розміщується з зовнішньої сторони фундаменту і захищає його від промерзання та ґрунтових вод;

внутрішній - пінополістиролом обшивається цокольний поверх.

Таким способом можна знизити теплові втрати, але основа будинку при цьому залишається незахищеною. Звичайно, перевагу слід віддати першому методу як найбільш простому.

Різновиди зовнішнього утеплення

Спосіб зовнішнього утеплення залежить від типу ґрунту і самого фундаменту. Малозаглиблений фундамент, що не досягає рівня промерзання, найчастіше страждає від підняття ґрунту, відчуваючи сильний бічний тиск і тиск знизу. В той же час фундамент, що залитий на значній глибині, страждає від підвищеної вологості при відтаванні ґрунту.

Відомі наступні способи зовнішнього утеплення фундаменту:

вертикальне утеплення - припускає монтаж плит теплоізоляції своїми руками із зовнішнього боку по всій поверхні фундаменту, включаючи цоколь. Метод забезпечує відмінний захист від вологи і якісне утеплення.

горизонтальне утеплення – фундамент будинку утеплюється знизу. Матеріал вкладається на дно траншеї перед заливанням бетону. Таким чином попереджається промерзання фундаменту.

Вартість утеплення фундаменту плитами пінополістиролу або пінопласту залежать від методу способу ізоляції та обсягу супровідних робіт. Наприклад, вертикальну теплоізоляцію можна вкласти на основу вже готового будинку, але для цього знадобиться відкопати фундамент на повну глибину. При цьому вартість робіт, звичайно, збільшиться.

Розрахунок теплоізоляції

Для утеплення пінопластом фундаменту своїми руками слід розрахувати товщину плит, взнати тип ґрунту і врахувати кліматичні умови регіону. Ці характеристики визначають параметри теплоізоляції. Виробники, як правило, вказують в інструкції рекомендовану товщину матеріалу. Для надійності можна провести самостійний розрахунок теплоізоляції, використовуючи наведену нижче формулу.

формула розрахунку теплоізоляції фундаменту пінопластом
R - опір теплопровідності (величину для кожного регіону можна знайти в довіднику).
H1 - товщина фундаменту.
H2 - шукана товщина плити пінополістиролу.
L1 - коефіцієнт теплопровідності фундаменту.
L2 - коефіцієнт теплопровідності ізоляційного матеріалу.

Підставивши відповідні дані для свого регіону, отримують необхідну товщину плити. Ця величина є мінімальною. Заокруглювати її значення при підборі матеріалу потрібно в більшу сторону.

Для надійної теплоізоляції матеріал вкладається в два шари так, щоб перекривати стики плит. Тому, якщо розрахована величина дорівнює, наприклад, 100 мм, то обшивати фундамент необхідно плитами товщиною 50 мм в два шари.

Технологія монтажу теплоізоляції фундаменту

Кріплення пінопластових плит - робота проста і легко виконується своїми руками. Але якщо фундамент будівлі спочатку потрібно відкопати, то без залучення помічників не обійтися.
Спочатку по периметру будівлі викопується траншея шириною до 1 м. Глибина траншеї повинна досягти піщаної подушки.

теплоізоляція фундаментів своїми руками фото
Пінополістирол та пінопласт стійкі до вологи, але при високому рівні ґрунтових вод не завадить зробити дренаж. Для цього на дно траншеї укладається послідовно шар піску, щебеню і геотекстилю, а зверху розміщується дренажна труба. Труба присипається щебенем і перекривається краями геотекстилю. Така система відмінно справляється з відведенням ґрунтових та дощових вод.

Поверхня фундаменту очищається від пилу і вирівнюється при необхідності. Потім вкладається гідроізоляція - на поверхню наноситься бітумна або полімерна мастика на водяній основі. Незважаючи на те, що цей процес трудомісткий і брудний, якість захисту буде висока.

фото утеплення фундамента будинку пінопластом
Після того як фундамент буде підготовлений, можна починати роботи по його утепленню. Для кріплення пінопласту використовується клейовий розчин, який готується відповідно до інструкції. Клей наноситься на плиту по кутах і в центрі. Плита притискається до фундаменту і утримується декілька секунд. Наступна плита щільно стикується з попередньою відповідним методом. Другий шар закріплюється таким же чином, але розміщується так, щоб перекрити стики. Щілини між плитами необхідно заповнити монтажною піною або акриловим клеєм.

Матеріал на підземній частині цоколя додаткового кріплення не потребує, бо його утримує ґрунт. На надземній частині кріплення дублюється дюбелями з широким капелюшком (по 5 штук на кожну плиту).

Після того як робота з утеплення буде завершена, поверхню теплоізоляції потрібно поштукатурити для захисту від впливу зовнішнього середовища. Потім траншея засипається землею та піском. Фундамент із закріпленими плитами теплоізоляції можна також обробити штукатуркою, каменем або клінкерною плиткою.