► Матеріали та інструменти для заміни труб
► Способи монтажу водопровідних труб
► Додаткові поради та рекомендації по монтажу труб
Переважна більшість населення нашої країни живе в будинках, що були збудовані в другій половині минулого століття. У зв'язку з цим майже в кожному будинку необхідна заміна систем гарячого і холодного водопостачання, які вже давно відслужили свій термін і знаходяться в аварійному стані. В останні роки це викликає справжній ремонтний бум, причому паралельно з заміною старих комунікацій здійснюються також роботи з перепланування і ремонту всіх інших конструкцій. Заміна сантехніки в будинку дуже часто виконується своїми руками. При цьому найчастіше використовуються пластикові та поліпропіленові труби, вартість яких доступна практично для всіх власників житла. При виконанні ремонтних робіт по заміні труб холодного та гарячого водопостачання своїми руками витрати пов’язані лише з покупкою матеріалів, за рахунок чого значно зменшується загальна вартість ремонту.
На будівельному ринку сьогодні є широкий вибір сантехнічних приладів, труб та кріплень, що адаптовані між собою за розмірами та принципом монтажу. Завдяки цьому заміна труб водопостачання в квартирі або будинку може бути проведена без залучення професіоналів. Давайте перерахуємо все, що необхідно для заміни старих труб в квартирі або приватному будинку, а також зупинимося на деяких моментах, які потребують уваги при виконанні робіт своїми руками.
Матеріали та інструменти для заміни труб
Як вже було зазначено, вартість буде включати тільки найнеобхідніші інструменти та матеріали, ціна яких може бути додатково зменшена при оптовій закупці в одному магазині. У випадку капітального ремонту будівлі заміна водопровідних труб зазвичай виконується підрядником, але до загальної вартості в такому випадку будуть включені й сантехнічні роботи. Однак при заміні трубопроводу каналізації та водопостачання, навіть якщо придбати деякий інструмент для виконання робіт своїми руками, загальна вартість буде набагато менша.
Приблизний перелік необхідних інструментів та пристроїв містить:
► прилад для пайки поліпропіленових труб;
► труборіз для нарізки труб;
► ударний дриль або перфоратор;
► болгарка 125 або 115 мм;
► ножівка по металу (її можна використати замість труборіза);
► слюсарний інструмент (молоток, набір викруток, пасатижі).
Весь інструмент для монтажу трубопроводів продається в тих же магазинах, де і матеріали. Слід також врахувати, що при закупці інструменту і матеріалів разом загальна ціна буде зменшена за рахунок знижки. Іноді може знадобитися також трубогиб і спеціальні кліщі, але ці пристрої можна взяти в оренду, як і прилад для зварювання поліпропіленових труб.
Що стосується матеріалів, тут доведеться визначитися з типом труб, які будуть використовуватись при заміні старих комунікацій. Вибір зазвичай складається з мідних, металопластикових, поліпропіленових і сталевих труб. Відразу відзначимо, що при застосуванні мідних труб загальна вартість значно збільшиться, оскільки їх ціна значно більша від вартості труб з інших матеріалів.
▼ Мідні труби - досить міцні, надійні та довговічні. Їх внутрішні та зовнішні стінки з часом покриваються окисом, який утворює захисний шар, що забезпечує тривалу експлуатацію. Крім того, мідь є пластичним матеріалом, з якого можна досить легко зігнути будь-які трубні з'єднання та кріплення. Також відомо, що даний метал є екологічно чистим і не завдає шкоди здоров'ю людини.
▼ Металопластикові та пластикові труб - найпоширеніші в побутових умовах, вони почали застосовуватися для монтажу трубопроводів близько 15-20 років тому. Їх ціна набагато нижча ніж мідних, але при цьому полімерні труби не поступаються мідним за пластичністю, надійністю та іншими експлуатаційними характеристиками. Пластикові та металопластикові труби мають тривалий термін експлуатації. Всі полімерні труби виготовляються з екологічно чистих матеріалів. З'єднання таких труб за допомогою спеціальних кріплень можна виконати своїми руками.
▼ Поліпропіленові труби - вони мають такі ж характеристики, як і металопластикові, однак для їх з'єднання використовується не фітинг, а пайка (зварювання) за допомогою спеціального пристрою. Вартість паяльника для зварювання поліпропіленових труб складає від 30 до 130 доларів, залежно від виробника. Це цілком доступна ціна, тим більше, що в майбутньому паяльник може ще неодноразово знадобитися для виконання робіт на дачній або присадибній ділянці. Гарантійний термін експлуатації поліпропіленових труб вимірюється десятками років.
▼ Сталеві труби - їх надійність перевірена роками, вони досить довговічні та міцні. Проте, термін експлуатації сталевих труб досить обмежений через схильність до корозії, а для монтажу необхідно застосовувати зварювальне обладнання та наймати досвідченого кваліфікованого зварника. Та й ціна сталевих труб набагато вища, ніж поліпропіленових або металопластикових.
Способи монтажу водопровідних труб
На сьогоднішній день заміна труб водопостачання і встановлення водяних лічильників передбачає наступні три способи монтажу:
► гаряче зварювання;
► холодне зварювання;
► механічне з’єднання (фітинг).
При цьому під холодним зварюванням слід розуміти склеювання із застосуванням спеціальних клейових розчинів. Дана технологія вимагає попередньої нарізки пластикових труб шматками необхідної довжини, після чого їх торці ретельно зачищаються від задирок і нерівностей, обробляються знежирюючим складом (розчинником), змащуються клеєм, з'єднуються та залишаються на короткий час для схоплювання. У процесі з'єднання труб методом холодного зварювання міцність буде залежати від зусилля при стисканні з’єднання протягом перших 20-30 секунд. Такий спосіб може використовуватися для заміни труб водопостачання, однак для опалювальних систем він неприйнятний.
Спосіб з'єднання металопластикових труб за допомогою фітингу простий і досить надійний. Монтаж в даному випадку здійснюється за допомогою ущільнюючого пристрою всередині фітингу, який представляє собою спеціальну пластмасову вставку. Труба при цьому рівно відрізається, а на її торець одягається фітинг. Перед цим торець рекомендується трохи розширити за допомогою підручних засобів. Механічне з’єднання затягується звичайними слюсарними ключами.
Додаткові поради та рекомендації по монтажу труб
▼ Заміна водопровідних труб часто вимагає з'єднання сталевої та пластикової або пропіленової труби. Для такого варіанту промисловістю випускаються спеціальні перехідники, що представляють собою полімерні муфти з металевою різьбовою втулкою, вплавленою в полімер. При цьому сталева труба вкручується в різьбову втулку перехідника, а з іншого боку припаюється пропіленова або затискається металопластикова труба.
▼ Для згинання труб необхідно користуватися спеціальним трубогибом, який дозволяє зігнути необхідне з'єднання під потрібним кутом без пошкодження стінок та зміни їх форми. Згинання труб іншими методами пов'язане з високим ризиком пошкодження матеріалу або погіршення його міцності.
▼ Для кріплення труб до поверхні стін необхідно використовувати спеціальні кліпси з відповідним діаметром гнізд. Їх можна придбати в тому ж магазині, де продаються мідні та поліетиленові труби, сантехнічні прилади та інше обладнання. Кріплення труб до будівельних конструкцій іншим способом може призвести до пошкодженням конструкції, тому застосовувати кустарні вироби в даному випадку не рекомендується.
▼ Перед тим, як йти в магазин за інструментом, кріпленнями, трубами та іншими матеріалами, необхідно намалювати приблизний план системи водопостачання, вказавши на ньому всі місця з'єднань, довжину ділянок та діаметри. Окрему увагу під час складання креслення слід приділити місцям підключення ванни, унітазу, змішувачів та інших сантехнічних приладів.