Перейти до контенту

Заміна каналізаційного стояка своїми руками – послідовність дій


► Підготовка до заміни каналізаційного стояка
► Основні матеріали та інструменти
► Демонтаж старого каналізаційного стояка
► Встановлення нового стояка
► Корисні поради та рекомендації

Необхідність у заміні каналізаційного стояка часто виникає не тільки в багатоквартирному будинку. Каналізаційні комунікації такого типу зустрічаються часто і в звичайних будинках, котеджах, які мають більше одного поверху. Тому заміна каналізаційного стояка є дуже актуальним питанням в наші дні, так як старі комунікації, побудовані ще в минулому тисячолітті із застосуванням старих технологій та чавунних труб, вже відслужили свій термін.

підключення до стояка каналізації
В цій статті буде докладно описаний процес демонтажу старого стояка у багатоквартирному або приватному будинку та спорудження нового каналізаційного вертикального трубопроводу із застосуванням сучасних полімерних труб та інших матеріалів. Також ми розглянемо питання про те, коли і чому необхідна заміна стояка каналізації в квартирі.

Підготовка до заміни каналізаційного стояка

Спочатку багатьом з вас може здатися, що демонтаж і монтаж каналізаційного стояка в квартирі багатоповерхового будинку є простим процесом, який не вимагає від виконавця робіт особливих знань і навичок. Це не зовсім так. Навіть якщо у вас є поняття про з'єднання каналізаційних труб, замінити стояк каналізації буде досить складно з двох причин. По-перше, необхідно буде провести ряд фізично важких робіт. По-друге, працювати, швидше всього, доведеться в дуже обмеженому просторі, якщо мова йде про типовий проект багатоповерхового будинку, в якому труби розміщені в спеціальних шахтах.

Необхідно також додати, що заміна каналізаційного стояка передбачає виконання майже таких самих робіт, як і заміна стояка водопостачання, оскільки в тому та іншому випадку доведеться демонтувати частину стіни, а можливо й міжповерхового перекриття. Набагато легше буде замінити стояк каналізації спільно з сусідами, які живуть поверхом вище і нижче. Вони теж повинні бути зацікавлені в нормальній роботі системи водовідведення багатоквартирного будинку.

Узгодити проведення робіт в будь-якому випадку доведеться з сусідами, навіть якщо вони відмовляться «вступити в частку» і провести заміну стояка в своїй квартирі. Вся справа в тому, що на період виконання робіт сусідам, які живуть вище, доведеться тимчасово відмовитися від використання каналізації, оскільки стічні води після демонтажу старого стояка потраплятимуть прямо у вашу квартиру, а це неприпустимо. Тому, крім підготовки інструментів і матеріалів, узгодження робіт з сусідами в даному випадку є найважливішою складовою підготовки. Тепер давайте розглянемо, як поміняти стояк своїми руками без допомоги працівників ЖКГ.

Основні матеріали та інструменти

Як вже згадувалося, на відміну від старих систем каналізації, в сучасних системах застосовується полімерна продукція. В якості матеріалів використовуються поліпропіленові та поліетиленові трубні та кріпильні вироби. Крім того, для зовнішніх стояків і лежаків можуть також використовуватися труби з ПВХ. Тому, перед тим, як поміняти стояк, доведеться спочатку придбати необхідну кількість труб, кріплень, а також демонтувати стару чавунну конструкцію.

З матеріалів, які будуть необхідні для якісного виконання робіт, доведеться купити необхідну кількість перерахованих нижче виробів.

матеріали для заміни каналізаційного стояка
Пластикові труби діаметром 110 мм (кілька штук, з невеликим запасом по довжині).
Пластиковий трійник діаметром 110/110/110 мм. Його необхідно вибрати з певним кутом нахилу. Можна замість нього купити хрестовину 110/110/110/50 з відповідним розташуванням патрубків.
Гумові манжети для герметизації труб (зазвичай входять в комплект з трійниками і трубами).
Компенсатор для з'єднання труб діаметром 110 мм.
Спеціальний перехідник з гумовими ущільнювачами, який дозволить з'єднати верх труби без наявності розтруба.
Кілька хомутів для кріплення стояка до стіни.
Кілька (парна кількість) пластикових кутів діаметром 110 мм (45 або 30 градусів), якщо передбачається зсув стояка в сторону.
Трійник з ревізією (люком для чистки каналізації) діаметром 110/110/110 мм.
Силіконовий герметик.
Цемент і пісок.

Скільки потрібно всіх необхідних деталей та матеріалів - вказати тут неможливо, оскільки в кожному конкретному випадку будуть виникати нюанси, що вимагають використання тих чи інших елементів. Проте все, що зазначено в переліку, швидше за все, стане в нагоді. Ціна полімерних труб і з'єднань доступна для будь-якої людини, а вартість заміни стояка може в рази перевищувати вартість матеріалів. Тому є сенс виконати цю роботу своїми руками. Це забезпечить значну економію грошей.

Що стосується інструментів, тут перелік буде теж досить великим:

ножівка і болгарка з декількома відрізними дисками;
перфоратор або ударний дриль;
набір твердосплавних свердел;
зубило та великий молоток;
кельма та вузький шпатель;
набір викруток і монтажний ніж;
драбина;
відро.

Більше нічого не знадобиться, хоча, якщо у вас є набір ріжкових ключів та інші інструменти, все це разом із захисними окулярами ви теж можете приготувати. Скільки знадобиться цементу, піску, хомутів, герметика - це доведеться «прикинути» самостійно, залежно від конструкції та місця розташування каналізаційного стояка.

Демонтаж старого каналізаційного стояка

Якщо всі необхідні матеріали куплені та підготовлений інструмент, можна приступати до видалення ділянки каналізаційного стояка у багатоквартирному будинку. Якщо він розташований в шахті, тоді спочатку доведеться зсередини приміщення (зазвичай ванни або туалету) за допомогою молотка і зубила акуратно видалити матеріал. що закриває шахту. Це може бути тонка цегляна кладка або азбестова плита (її слід зберегти в цілості для повторної установки). Отже, після підготовки доступу до стояка, демонтаж старих труб буде виглядати наступним чином.

На метр-півтора вище від розподільного трійника, який служить каналізаційним виводом з квартири, необхідно розбити чавунну трубу. Для цього можна спочатку надрізати її частково болгаркою 125 мм, а потім за допомогою молотка і зубила відламати шматок труби.

Такий же надріз робиться трохи вище під стелею, в 10-15 см від його поверхні. Ділянка між верхнім і нижнім надрізом розбивається молотком, стежачи при цьому, щоб осколки чавуну не потрапляли всередину каналізаційної системи. Для цього, перед тим як повністю розбивати трубу, в нижній прорізаний отвір бажано вставити кляп зі старих ганчірок, щоб заткнути отвір.

При розбиванні труби та її надрізанні необхідно стежити, щоб отвір труби на зрізі не деформувався, адже до нього доведеться прикріпити перехідник.

Тепер знімаємо відрізаний шматок труби, розташований над трійником, а також сам трійник (при необхідності його заміни), який необхідно із зусиллям (підчепивши його ломом) витягнути вгору. Іноді для цього доводиться розбити трохи бетонне перекриття зубилом та молотком навколо трійника.

Останній етап необхідно виконувати вкрай обережно, щоб не відламати чавунний стояк нижче трійника під час прикладання фізичних зусиль. Якщо ж він ніяк не хоче витягувати, можна його акуратно різати болгаркою і вилучати по шматках, поки не буде звільнена горловина труби. Розтруб нижньої труби, в який був вставлений трійник, теж потрібно звільнити від шматків демонтованого трійника та очистити всередині від старої чеканки (герметизуючого шнура). Буде набагато простіше, якщо у вашому будинку всі сусіди вирішать дружно поміняти каналізаційний стояк, та й ціна матеріалів при цьому значно зменшиться, адже при покупці більшої кількості товару можна розраховувати на певну знижку.

Встановлення нового стояка

Збірка нового каналізаційного стояка в багатоквартирному будинку повинна виконуватися дуже швидко, адже сусідам доводиться чекати завершення робіт і вони не можуть користуватися каналізацією. Послідовність робіт в даному випадку буде виглядати наступним чином.

На верхній торець поліпропіленової труби, який буде з'єднуватися з відрізаною під стелею трубою, надягають гумову манжету-перехідник та густо змащують її герметиком.

перехід з чавунного стояка на пластиковий
▼ Зверху на цю манжету надягають спеціальний перехідник з пластику.

▼ Такий же гумовий перехідник надягають на нижній край труби, в який перед цим встановлюємо новий пластиковий трійник з подальшою його герметизацією (якщо старий трійник довелось видалити). Потім відміряють ділянку потрібної довжини з компенсатором.

кріплення компенсатора каналізаційного стояка
▼ Трубу вставляють у той перехідник компенсатор, який розташований зверху. При цьому трубу відрізуємо не далі, ніж в 4-5 см від розтруба, в якому знаходиться компенсатор. Всі деталі з'єднуються і додатково герметизуються при необхідності.

підключення трійника до стояка каналізації
▼ Остаточно фіксують каналізаційний стояк хомутами, щоб не було хитань і сповзань труб.

В принципі, на даному етапі заміна стояка в будинку вважається виконаною. Тепер вже можна акуратно закрити відповідним будматеріалом шахту (якщо стояк знаходиться в ній), і подумати про облицювання стіни плиткою або іншим обробним матеріалом. Як ви самі бачите, процес заміни каналізаційного стояка досить тривалий і складний, тому не потрібно поспішати, щоб все зробити протягом однієї або двох годин. Краще буде додатково проконсультуватися з професійним сантехніком.

каналізаційний стояк квартири

Корисні поради та рекомендації

Пам'ятайте! Із зсередини каналізаційної системи, після її розкриття, в приміщення будуть проникати дуже неприємні запахи, які, до того ж, можуть бути шкідливі для здоров'я. Тому отвір всередині стояка рекомендується тимчасово закрити ганчіркою або іншим матеріалом, який потім можна буде легко вилучити.

Якщо передбачається заміна старого трійника новим пластиковим, тоді компенсатор рекомендується встановити відразу на трійник. Якщо ж замість однієї труби буде встановлюватися з'єднання із двох труб, в такому випадку компенсатор рекомендується розташувати в місці з'єднання цих труб.