► Стрічкові шліфувальні машини
► Плоскошліфувальні (вібраційні) машини
► Орбітальні (ексцентрикові) шліфмашини
► Додаткові поради по вибору шліфувальної машини
Як відомо, за допомогою шліфувальної машини можна швидко відшліфувати дерев’яну поверхню, зняти з неї стару фарбу, видалити задирки, відполірувати камінь або пластик, вирівняти шпакльовану поверхню або очистити залізну деталь від іржі. Але для того щоб знати, як вибрати шліфувальну машину відповідно до власних потреб і виконання певного виду робіт, потрібно проаналізувати ряд характеристик та властивостей. Саме про вибір шліфувальної машини ми зараз і поговоримо.
Процес шліфування наждачним папером або абразивним кругом навіть при одному нагадуванні викликає в багатьох людей неприємну асоціацію. І це зрозуміло, адже шліфування представляє собою рутинну монотонну трудомістку і тривалу роботу, при якій утворюється пил і неприємні звуки. Сучасні вимоги до оздоблювальних робіт досягли значних висот, і ніхто вже не ставить під сумнів той факт, що поверхні всіх виробів повинні бути ідеально рівними і гладкими. Зовнішні високотехнологічні покриття стають все більш тонкошаровими, що значно підкреслює вади поверхні. Навіть великогабаритні з готовим декоративним покриттям листові будівельні матеріали після з'єднання потребують герметизації та обробки шва з подальшим шліфуванням. Українські будівельники та виробники меблів, завдяки сучасним шліфувальним машинам, швидко перейняли сучасні стандарти і якість обробки, які були недосяжні раніше.
Завдяки сучасним потужним шліфувальним машинам можна впоратися з обробкою будь-якої поверхні, чого не можна було досягти старим методом, застосовуючи лише наждачний папір, дерев’яний брусок та абразивні круги. Ведучі компанії передових країн світу, що виготовляють будівельну техніку та інструмент, сьогодні виготовляють дуже багато чудових шліфувальних апаратів, що розраховані на всі випадки життя. Подбали виробники і про любителів, що звикли виконувати шліфувальні роботи своїми руками в домашніх умовах. Для правильного вибору шліфмашини слід в першу чергу визначитися з першочерговим призначенням такого інструменту і завданнями, які потрібно буде найчастіше виконувати з їх застосуванням.
Загалом потрібно розділити всі шліфувальні машини на три основних види: стрічкові, (ексцентрикові) орбітальні та вібраційні (плоскошліфувальні). Кожен вид цього інструменту має власну специфіку з відповідними можливостями, починаючи з грубої чорнової обробки поверхні до ідеального кінцевого шліфування та полірування деталі. Практично всі майстри, які у своїй роботі часто виконують шліфування різноманітних поверхонь, зазвичай мають повний набір такого інструменту. Наприклад, стрічкова шліфувальна машина є досить важким і громіздким обладнанням, але для очищення значної поверхні від старої фарби такий інструмент вкрай необхідний. Для кінцевої обробки потрібно мати в арсеналі вібраційну шліфмашину, а для того, щоб досягти ідеально гладкої обробки методом полірування, необхідно використовувати ексцентрикову шліфмашину. І хоча ексцентрикові шліфувальні машини дуже подібні до вібраційних, вони мають інший принцип дії, продуктивність та призначення.
Стрічкові шліфувальні машини
Робочим елементом стрічкової шліфмашини, як зрозуміло з назви, є абразивна стрічка, що має форму кільця. Наждачний папір рухається за допомогою двох довгих паралельно розміщених роликів, як в механізмі гусеничної техніки. Інструмент такого типу є досить потужним, в нього надійна і проста будова (клиноременева передача і кутовий редуктор), досить висока швидкість обертів і низько розташований центр ваги. Використовуючи стрічкову шліфмашину, можна миттєво зняти з великої поверхні покриття товщиною в декілька міліметрів, заокруглити краї дерев’яної заготовки або очистити металеву деталь від іржі. Загалом шліфувальні машини такого типу придатні для обробки металу, деревини, пластмас, керамічних та гіпсових будматеріалів. Тим не менш, значна продуктивність шліфування зовсім не пов’язана з якістю обробки поверхні, на якій зазвичай залишаються глибокі подряпини і раковини. А для чистової обробки потрібно застосовувати плоскошліфувальну або орбітальну машину.
Як відомо, продуктивність шліфування буде в першу чергу залежати від потужності двигуна машини. Чим вона більша - тим швидше буде виконуватися робота. Що стосується стрічкових шліфувальних машин, в цьому класі можна вибрати інструмент з потужністю двигуна від 0,4 до 1,6 кВт. Чудовим варіантом вибору буде, наприклад, машина Skil Masters 7660MA, двигун якої розвиває потужність 1,2 кВт.
Слід звернути увагу на той факт, що китайські шліфмашини зазвичай містять неправдиво завищені дані про потужність. Але навіть якщо двигун такої шліфувальної машини дійсно відповідає зазначеній потужності, всі інші характеристики інструменту будуть, як правило, незбалансовані з цим показником. Та й загалом показником потужності в основному хизуються лише ті виробники, які не можуть забезпечити високу якість і надійність інструменту.
Ще одна суттєва характеристика стрічкової шліфувальної машини - швидкість руху наждачного паперу. При виборі такого інструменту швидкість абразиву, без сумніву, є важливою характеристикою при визначенні продуктивності обробки. Тим не менш, притиснути такий інструмент до поверхні не вдасться, якщо двигун машини не забезпечить потрібну потужність. Іншими словами слід враховувати також крутний момент двигуна. Адже чим більша швидкість - тим менший буде крутний момент. Тому більшість виробників намагаються досягнути розумного співвідношення крутного моменту і швидкості руху наждачної стрічки, яка в більшості випадків становить 150 - 550 м/хв. Наприклад, шліфувальна машина Фіолент МШЛ 1-100 розвиває швидкість наждачного паперу до 550 м/хв.
Іноді може виникнути питання про те, для чого виробники виготовляють швидкі але малопотужні шліфувальні машини. Справа в тому, що дуже швидка і потужна шліфмашина буде мати більшу вагу, розміри, ціну, але при цьому керувати нею буде значно важче, а у випадку надмірного притискання до поверхні така машина миттєво зіпсує деталь. З іншого боку надто легкі шліфувальні машини добре використовувати короткочасно, щоб здійснити шліфування значної площі. Але якщо потрібно купити універсальну стрічкову шліфувальну машину, тоді краще обирати не дуже швидку і в міру потужну модель, яку можна буде при необхідності притиснути до поверхні. Хорошим варіантом для покупки можуть бути шліфмашини DeWalt DW433 і Sparky MBS 976, що мають функцію регулювання швидкості руху наждачного паперу.
Тепер потрібно згадати про різноманітні електронні системи, що покращують роботу шліфувальних машин. Загалом будь-які моделі такого інструменту мають значно менше електронних пристроїв, ніж інші типи ручного електроінструменту. Найчастіше єдиним пристроєм такого типу є регулятор швидкості руху абразивної стрічки. Іноді також можна побачити шліфувальну машину, що має захист від перегрівання двигуна, як у моделі Metabo BAE 75.
Значно більший інтерес викликають різноманітні механічні додаткові пристрої. Наприклад, шліфмашина може комплектуватися спеціальною струбциною або підставкою, що призначена для фіксації та використання машини у якості стаціонарного інструменту. Іноді в комплект також входить шліфувальна рамка, що обмежує рух заготовки та оберігає її від випадкового ушкодження. Кутовий упор, що іноді присутній при шліфувальній машині, дозволяє отримати точний кут скосу або забезпечити шліфування паралельної поверхні. Автоматичне центрування наждачного паперу забезпечується бочкоподібною формою одного ролика, який не дозволяє стрічці сповзати з інструменту.
При виборі стрічкової шліфувальної машини окремим питанням буде розмір робочої площини, який буде залежати від ширини і довжини наждачної стрічки. Професійні потужні шліфувальні машини мають підошви шириною до 100 мм, їх двигуни більш потужні, а якість виготовлення комплектуючих деталей порівняно висока. Так звані бюджетні недорогі шліфмашини зазвичай розраховані на наждачку шириною 75 мм. При цьому підошви професійних стрічкових шліфувальних машин представляють собою досить складну конструкцію, що складається з пружної пластини, яка забезпечує постійний притиск наждачного паперу до поверхні. До професійних шліфмашин також належать так звані “електронапильники” - інструмент з шириною наждачної стрічки всього 9 мм. Це вузькоспеціалізовані машини, які застосовуються в основному тільки професіоналами. Прикладом такого інструменту може бути Makita 9032.
Плоскошліфувальні (вібраційні) машини
Якщо розглядати інструмент в аспекті чистоти шліфування, то плоскошліфувальні машини займуть проміжне місце між стрічковим та орбітальним інструментом. Вони придатні для остаточного чистового шліфування рівних поверхонь, які можуть бути виготовлені з дерева, пластику, металу або каменя. Порівняно велика площа підошви таких шліфмашин дозволяє обробляти досить значні поверхні за короткий час. Слід зазначити, що високу популярність в побуті вібраційні шліфувальні машини отримали завдяки своїй низькій вартості. Крім цього, даний тип машин не має так “званої мертвої зони”, як у стрічкового аналогічного інструменту. Ними можна пошліфувати всі кути.
Основна робоча деталь всіх вібраційних шліфмашин - товста пластина, що здійснює швидкий поступально-зворотній рух з незначною амплітудою. Двигун такого інструменту зазвичай розміщений вертикально, а на його осі закріплений ексцентрик, що перетворює обертальні рухи в коливальні.
Вібраційні шліфмашини завжди мають незначну потужність, яка в більшості випадків попадає в діапазон 150 - 400 Вт. Це порівняно легкий і досить маневрений інструмент, який практично завжди має необхідний запас потужності. Іноді в продажу можна побачити й окремі потужні моделі вібраційних шліфувальних машин. Прикладом в даному випадку може бути модель Makita 9046, яка виготовляється з двигуном потужністю 600 Вт. І хоча такий інструмент значно важчий від менш потужних аналогічних інструментів, ним можна шліфувати поверхню тривалий час без перегрівання двигуна.
Наступна важлива технічна характеристика вібраційних шліфмашин - амплітуда вібрації підошви, яка може бути в межах від 1 до 6 мм (в основному 1 - 3 мм), залежно від моделі інструменту. При більшій амплітуді обробка поверхні, звичайно буде відбуватися значно швидше, але менш якісно.
Важливим показником є також частота вібрації підошви. При більшій частоті шліфмашини вона зможе швидше зняти товстий шар фарби, а коли частота буде меншою - такою машиною можна більш акуратно відполірувати поверхню. Відомі виробники шліфувальних машин випускають моделі інструменту, що мають функцію регулювання частоти ходу платформи, забезпечуючи таким чином універсальність своїм виробам. До таких моделей належить машина Bosch GSS 280 AE L-BOXX, яка забезпечує настройку під будь-яку поверхню.
До специфічного класу слід віднести вібраційні шліфмашини, що мають дельтоподібну форму шліфувальної платформи. Іноді майстри називають такий інструмент прасками. Завдяки делікатності і малим розмірам такі машини застосовуються для складної за формою поверхні незначного розміру при виготовленні меблів, виробів з каменя, при ремонті автомобільних кузовів і т.п. Досить часто трикутні платформи такого інструменту є поворотними, що дозволяє продовжувати роботу при витиранні абразиву на поверхні одного з кінців трикутника. Хорошим варіантом такого інструменту буде машина Makita BO4565.
Орбітальні (ексцентрикові) шліфмашини
Даний тип інструменту призначений для полірування та лицевої кінцевої обробки. Однак продуктивність орбітальних шліфмашин зазвичай не перевищує продуктивність аналогічного вібраційного інструменту. За допомогою ексцентрикових машин можна обробляти практично всі види матеріалу, однак цей інструмент найбільш часто зустрічається в авторемонтних майстернях і майстрів по виготовленню меблів. Цей тип машин однаково придатний для шліфування рівних та криволінійних поверхонь незалежно від форми деталі. Єдиною вадою цього інструменту можна вважати неможливість шліфування дрібних заглиблень і кутів, в які абразив просто не потрапить.
Як і в конструкції вібраційних машин, ексцентрикові теж мають противагу та власне сам ексцентрик. Однак, шліфувальна платформа круглої форми здійснює рух не лише навколо своєї осі, але й по власній орбіті, хоча й з малою амплітудою. Слід зазначити, що рух по осі такого інструменту може бути інерційним або примусовим. Таке примусове переміщення забезпечене в моделі шліфмашини Kress 900 MPS шляхом застосування шестерні. Завдяки такому подвійному переміщенню вдається досягти ідеального шліфування.
Потужність різних моделей орбітальних машин змінюється в межах від 250 до 1000 Вт. Більш потужні шліфмашини, зрозуміло, будуть і значно продуктивнішими. Та й підошва потужних машин завжди більша. З категорії ексцентрикових шліфувальних машин можна порекомендувати модель Bosch GEX 125-150 AVE, що приводиться в рух двигуном 400 Вт.
При виборі швидкості орбітальної шліфувальної машини потрібно буде визначитися в діапазоні від 4 до 14 тисяч обертів за хвилину. Це якщо мова йде про інструмент з регулюванням швидкості, до якого належить модель Metabo SXE 425. Якщо ж вибирати більш дешевий інструмент без регулювання швидкості, тоді слід зупинитися на швидкості 12 тисяч обертів. Якість обробки буде завжди більша при меншій швидкості.
Тепер пару слів про амплітуду, яку забезпечує ексцентрик орбітальної шліфувальної машини. Вона може змінюватися в межах 2 - 7 мм. При меншій амплітуді, зрозуміло, буде менша й вібрація інструменту. Відповідно, при меншій амплітуді повільніше можна буде шліфувати поверхню, але якість обробки буде вища. Покупцям, що вирішили зупинитися на цьому класі машин, можна порекомендувати модель Festool WTS 150/7 E-Plus.
Додаткові поради по вибору шліфувальної машини
Якщо фінансове питання має не останнє значення, то для виконання робіт в домашніх умовах можна купити бюджетну модель шліфмашини. В цьому секторі непогані екземпляри пропонують фірми Skil, Sparky, Black & Decker, Bosch. Зверніть увагу також на вагу і габарити інструменту, особливо якщо багато роботи планується виконувати у висячому положенні або на витягнутих руках. Не слід віддавати перевагу надто потужним машинам, краще обрати швидкісний інструмент - він буде дешевший, легший та компактніший.
При виборі шліфувальної машини варто звернути увагу й на ергономіку. Для цього потрібно взяти в руки кожну модель і спробувати нею в уяві виконати шліфування. Наскільки це буде зручно - ви відчуєте самі. Тут слід звернути увагу на місце розташування вимикача, легкість заміни додаткового обладнання, а також місце розташування шнура для підключення до електромережі.
Важливо під час огляду кожної моделі перевірити рухливі частини на наявність люфтів та оцінити точність виготовлення деталей корпусу. При остаточному вибору бажано увімкнути шліфмашину в магазині на холостих оборотах щоб оцінити рівень шуму та вібрації.