Перейти до контенту

Як збільшити тиск води у водопроводі?


► Розрахунок тиску води у квартирі
► Який тиск має бути у водопроводі?
► Способи підвищення тиску води у власному будинку
► Висновок та порівняння

Майже для кожного власника приватного будинку або квартири водопровід - це труби, що проходять всередині будівельних конструкцій або прокладені вздовж стін. До цих труб під'єднані крани, сантехнічні та опалювальні прилади. Однак, насправді водопровідні труби всередині багатоквартирного або приватного будинку є складною за конструкцією та функціонуванням системою, що характеризується рядом властивостей та експлуатаційних особливостей. При цьому однією з найбільш важливих характеристик вважається тиск води у водопроводі, оскільки від нього буде залежати працездатність більшості сантехнічних та опалювальних приладів, зручність та комфортна експлуатація.

Недостатній тиск води в квартирі або будинку - досить часте явище, яке спостерігається в наші дні в багатьох населених пунктах. Особливо ця проблема відчутна у квартирах на верхніх поверхах. Якщо власник приватного будинку може купити і встановити додатковий насос з резервуаром, то в квартирі такий варіант неможливий. При цьому використання посудомийних машин, мийок і душових кабін стає проблематичним, а інколи й зовсім неможливим. Як же бути в такій ситуації? Яким способом можна підняти, а при необхідності зменшити тиск води? Чи існують якісь норми і яке обладнання необхідно купити?

методи збільшення тиску води в будинку або квартирі
Відомо, що єдиним способом позбутися від такого дискомфорту в квартирі є використання додаткового насоса, який зможе підвищити тиск до необхідного рівня. Іноді при зменшенні тиску може бути забитий трубопровід, але в переважній більшості випадків проблема пов'язана безпосередньо з джерелом водопостачання. Вирішити питання в такому випадку можна двома шляхами:

► придбати насос щоб підвищити мінімальний тиск;
► підключити до водопровідної мережі насосну станцію з резервуаром великого розміру.

Яким методом скористатися - буде залежати від індивідуального вибору з урахуванням ряду факторів, до яких відносяться: поверховість житла, необхідний обсяг споживання води та ін.

Розрахунок тиску води у квартирі

Як багатьом з вас відомо, для вимірювання тиску використовуються одиниці, які називаються «атмосфери» і «бар». По суті, це майже одне і те ж, різниця між цими одиницями полягає в тому, що 1,0197 атмосфери = 1 бар. Через несуттєву різницю їх вважають тотожними. При цьому зазначена одиниця тиску відповідає тиску водяного стовпа висотою 10,19 метра.

Наприклад, насос повинен качати воду на висоту 20 метрів (на 8 поверх будівлі), і при цьому на водопровідному вводі до квартири має бути тиск 2 бар (атмосфери). Будемо вважати, що насос качає воду з глибини 15 метрів (свердловина), тоді на виході насоса повинен розвиватися тиск 2 + 2 + 1,5 = 5,5 атмосфери. Тобто, для підвищення тиску до зазначеного рівня у квартирі підійдуть глибинні насоси, що забезпечують на виході тиск не менше 5,5 бар.

Якщо ж потрібно просто підвищити тиск до певного рівня, а сама вода споживається з міського водопроводу, враховувати додаткову потужність для підняття води зі свердловини не потрібно. Цей параметр актуальний лише для власників котеджів та заміських будинків, які добувають воду з колодязів та свердловин. Важливу роль при розрахунку водопровідної системи грає опір трубопроводу, який залежить від довжини, діаметру, кількості поворотів труби і матеріалу, з якого він виготовлений.

Споживачам, які використовують воду з централізованої міської мережі водопостачання, зазвичай невідомі норми і вимоги, що стосуються тиску та інших параметрів. Необхідно знати, що відповідно до СНіП 2.04.02-84 тиск в централізованій водопровідній мережі повинен становити 4 атмосфери. Але це в ідеалі, а насправді він змінюється від 2 до 6 бар. У разі більш високого тиску різко підвищується ймовірність пошкодження сантехніки. Крім того, в міських мережах часто спостерігаються гідроудари - різкі стрибки тиску, викликані пуском насосного обладнання, різкою зміною споживання води та іншими причинами. Тому водяні труби для експлуатації в міських умовах повинні мати підвищену міцність. Що стосується сантехніки, всі крани, змішувачі, пральні та посудомийні машини зазвичай розраховані на максимальний робочий тиск не менше 6 бар. При цьому перевірка сантехніки часто здійснюється тиском не менше 10 бар.

Який тиск має бути у водопроводі?

Прийнято вважати, що оптимальний тиск на вході змішувачів та інших сантехнічних пристроїв повинен становити 2 атмосфери. При такому тиску користуватися сантехнікою найбільш комфортно, проте для нормального режиму роботи джакузі необхідний тиск не менше 4 атмосфери. Якщо необхідно поливати зі шланга город, двох атмосфер теж буде замало.

На доказ того, що поняття норми тиску є відносним, нагадаємо ще один дуже важливий фактор, який стосується кількості точок водорозбору. Наприклад, якщо в квартирі відкритий один кран і тиск води на його виході буде рівно 2 атмосфери, він суттєво знизиться при відкритті ще одного крана, не кажучи вже про третє джерело водоспоживання, яким може бути бачок унітаза, пральна або посудомийна машина. Але ж саме так і буває, що одна людина миється в душі, інша миє посуд, а в цей час набирає в бак воду пральна машина. У таких випадках точно розрахувати тиск неможливо. Отже, система повинна бути розрахована з запасом, щоб при максимальному водорозборі насос міг забезпечувати адекватний тиск.

Способи підвищення тиску води у власному будинку

Для того, щоб оптимально вирішити таку проблему, доведеться вибирати насос для підвищення тиску води самостійно, з урахуванням особливостей водопровідної мережі. Тут не існує будь-яких розроблених стандартних варіантів, розрахованих суто для квартир або приватних будинків. Як уже згадувалося, збільшити тиск води у водопроводі може:

► насосна станція, до якої під'єднано резервуар великої місткості. Цей спосіб більш практичний оскільки, він дозволяє позбутися стрибків тиску, коли високий тиск в системі іноді різко зменшується і падає майже до нуля. Єдиним виходом у такій ситуації буде встановлення накопичувальної ємності (гідроакумулятора), в якій завжди буде зберігатися достатній запас води для побутових потреб.

насосна станція для підняття тиску у водопровідній системі
насос для підвищення тиску, який живиться безпосередньо від водопровідного вводу в квартиру або будинок. Для обладнання водопровідної мережі зазвичай використовуються невеликі за потужністю насоси, які підвищують тиск безпосередньо перед точками водорозбору. Потужність таких моделей можна регулювати вручну, на власний розсуд, але зазвичай для цієї мети використовується автоматичний пристрій, який включає подачу води в разі падіння тиску нижче встановленої користувачем межі. Але в будь-якому випадку насос зможе підвищити тиск води лише в тому випадку, коли вона надходить з міського водопроводу, причому рівень підвищення тиску зазвичай становить не більше 1,5 - 2 атмосфери.

малогабаритний насос для підняття тиску води у квартирі

Висновок та порівняння

Незважаючи на те, що насосна станція з ємністю практично повністю позбавить користувача від турбот з тиском, у неї є великий недолік. Для встановлення такого обладнання доведеться пожертвувати площею житла або місцем на горищі будинку. Крім того, періодичне автоматичне включення насосної станції завжди супроводжується досить високим рівнем шуму, чого не можна сказати про компактні малогабаритні насоси. Ще один важливий момент стосується гідроакумулятора, який вимагає регулярного чищення та обробки дезінфікуючими речовинами. При експлуатації резервуара вода в ньому не повинна застоюватися довше, ніж 2 - 3 доби. Хоча є тут і деякі переваги. Наприклад, наповнити резервуар можна вночі, коли діє знижений тариф на електроенергію (при використанні двотарифного лічильника), а вдень користуватися цією водою.

Більш точні розрахунки та рекомендації, що стосуються підвищення тиску у водопроводі, можуть забезпечити тільки працівники спеціалізованих компаній, що проектують трубопровідні системи різного призначення. Однак поверхневий розрахунок можна здійснити самостійно, та й всі необхідні роботи можна виконати своїми руками або ж залучити спеціалістів комунального підприємства.