Перейти до контенту

Як вибрати клей для паркету – поради та рекомендації


купити паркетний клей ► Основні вимоги до паркетного клею
► Клей на водно-дисперсійної основі
► Паркетний клей на основі розчинника
► Двокомпонентний паркетний клей
► Додаткові поради по вибору клею

При необхідності придбати клей для паркету до його вибору слід підійти дуже обережно та уважно. Ціна в даному випадку не повинна бути вирішальним фактором, більш важливий в даному випадку склад речовини. Який клей краще, однокомпонентний чи двокомпонентний - це теж складне питання, вирішувати яке доведеться самостійно. Якщо буде куплений клейова суміш низької якості, визначальним параметром вибору якої буде ціна, через кілька місяців паркет може почати скрипіти або видавати інші неприємні звуки. Це буде вимагати додаткових грошових витрат, оскільки паркет доведеться демонтувати і вкладати назад, застосовуючи більш якісний клей. Давайте розберемося та проаналізуємо, який краще всього використовувати клей для паркету, щоб підлогове покриття служило максимально довго без ремонту.

Основні вимоги до паркетного клею

В першу чергу потрібно розглянути основні властивості, якими повинен характеризуватись паркетний клей. При цьому необхідно пам'ятати, що, залежно від деревини та її попередньої обробки, придатним буде тільки той чи інший продукт, який забезпечить максимальну міцність утримання облицювального матеріалу. Також важливо врахувати, на яку поверхню буде укладатися матеріал. Бетон і фанера передбачають використання різних клеючих сумішей, які зазвичай не є взаємозамінними. І якщо в одному випадку оптимальним буде поліуретановий клей для паркету, то в іншому він може виявитися непридатним.

види паркетного клею
Щоб визначитися, який вибрати паркетний клей, розглянемо перелік важливих характеристик.

Клей повинен містити мінімальну кількість води. У випадку, якщо передбачається облицювання такими породами, як ясен, бук і дуб, клей для паркету може містити вологу. Ці породи дерева стійкі до її впливу. Якщо ж паркет виготовлений з екзотичних або фруктових дерев, клейова суміш на водній основі для вкладання не годиться. Прикладом такого продукту є водно-дисперсійний вініловий клей bostik tarbicol, який представляє собою розчин на водній основі. Набагато краще буде застосувати двокомпонентний клей для паркету adesiv, що не містить води.

Клейова суміш повинна бути міцною і довговічною, оскільки вона буде використовуватися для робіт з натуральною деревиною, а термін експлуатації більшості дерев'яних виробів, як відомо, становить десятки років. При цьому необхідно буде лише періодично полірувати і шліфувати поверхню паркету з повторним нанесенням на поверхню лаку. Більше нічого робити не доведеться.

Якщо ж паркет буде покладений на недостатньо міцний клей, в цьому випадку можуть відбутися різні неприємності. При циклюванні поверхні паркетні дошки будуть піддаватися значному механічному навантаженню. При цьому деякі паркетини будуть відклеюватися і на поверхні підлоги почнуть з'являтися щілини. Тому ціна клею не повинна грати ролі при його виборі. Збираєтеся ви купити tarbicol чи sikabond - в будь-якому випадку необхідно враховувати тільки склад та надійність клею.

Еластичність клею - наступна важлива характеристика. Тому рекомендується придбати клейову суміш, що дозволяє дощечкам паркету розширюватися і звужуватися при зміні температури та вологості. Уникнути цього процесу в будь-якому випадку не вдасться, оскільки він є природною властивістю деревини. Однокомпонентний це буде продукт чи двокомпонентний - це вже інше питання.

Клейова суміш не повинна давати усадку, щоб уникнути ряду неприємних сюрпризів. Якщо з часом клей для паркетної дошки почне давати усадку, підлогове покриття буде скрипіти. З часом скрипи будуть посилюватися і ви зрозумієте, що низька ціна клею, яка спокусила вас у свій час, зіграла злу роль. В результаті доведеться купити нормальний якісний клей для паркету, зняти і заново вкласти весь підлоговий облицювальний матеріал.

Не слід також забувати про екологічні властивості клею. Якщо є можливість, то бажано купити продукт, склад якого є безпечним для здоров'я. Прикладом такого клею є bostik tarbicol. Якщо ж він виготовлений на основі розчинника, то під час укладання паркету краще користуватися відповідними засобами захисту органів дихання. Однак, навіть після закінчення робіт, в приміщенні ще тривалий час буде присутній різкий неприємний запах. На жаль, більшість марок клею містять розчинник, але боятися цього не варто. Якщо, наприклад, для облицювання підлоги застосовувався паркетний клей adesiv, достатньо буде провітрити кімнату протягом декількох днів, і запах повністю вивітриться.

Клей на водно-дисперсійної основі

Незважаючи не те, що застосовувати клей для паркету на водній основі не рекомендується, як це вже було зазначено, існують досить безпечні продукти, які можна застосовувати не тільки для твердих порід деревини. Прикладом такого клею є водно-дисперсійний продукт під назвою sikabond. Його можна сміливо використовувати для більшості матеріалів без ризику негативних наслідків. При цьому дуже важливою перевагою цього клею вважається його екологічна чистота. Як і клей tarbicol, ця суміш не містить у складі розчинників, що виключає гострі неприємні запахи в приміщенні під час та після вкладання підлогового покриття.

Дисперсійні суміші для паркету класифікуються за відсотком вмісту вологи. При цьому ціна продукту, в якому менше води, буде завжди вищою, ніж більш водянистого. Однак купити дисперсійну клейову суміш можна набагато дешевше, ніж двокомпонентний клей або інший подібний продукт, що містить розчинник. І все ж, якщо паркет виготовлений з фруктових порід дерева, ціна клею не повинна бути вирішальною при покупці, краще буде використовувати клей типу adesiv, щоб уникнути ризику. Як свідчать відгуки, для фруктових та екзотичних порід необхідно застосовувати суміш, вміст води в якій не перевищує 30 %.

Паркетний клей на основі розчинника

Всі продукти такого ряду відмінно підходять для будь-яких порід деревини і можуть використовуватися для всіх типів приміщень та основ. Який саме використовувати клей з розчинником - краще запитати у продавця. Однак ціна таких продуктів буде набагато вище, ніж паркетних клеїв на водно-дисперсійної основі. Використання респіратора або марлевої пов'язки при вкладанні паркету на однокомпонентний клей, що містить розчинник, не є обов'язковою вимогою, але захистити органи дихання рекомендується. При цьому відгуки майстрів свідчать про відмінну адгезію таких продуктів з бетонним, фанерним та іншими основами перекриттів, що часто є вирішальним фактором при покупці паркетного клею.

паркектний клей на розчиннику купити
Всі продукти для паркету, що містять розчинник, незважаючи на його швидку і легку випаровуваність, дозволяють певний час вирівнювати паркетини під час укладання, що дозволяє досягти максимальної якості поверхні. Тому особливо поспішати не треба, однак, після відкриття ємності властивості клею почнуть поступово змінюватися в міру випаровування розчинника. Про це необхідно пам'ятати і не залишати без потреби клей у відкритому стані. Приблизний час схоплювання такого клею становить 3-5 діб, у зв'язку з чим доведеться кілька днів пожити на дачі, у родичів або друзів. Особливо не рекомендується пускати в приміщення дітей, поки не будуть закінчені всі роботи і провітрене приміщення. Але в любому випадку для порід деревини, які бояться вологи, клей з розчинником буде найоптимальнішим варіантом.

Також слід пам'ятати, що всі продукти на розчинниках вогненебезпечні та легко спалахують. Концентрація розчинних парів може досягти в повітрі вибухонебезпечного рівня. Тому курити в приміщенні або користуватися відкритим вогнем можна тільки після висихання клею і провітрювання кімнати. Про це потрібно обов'язково пам'ятати.

Двокомпонентний (реактивний) паркетний клей

Як видно з назви цього продукту, клейова суміш утворюється при змішуванні двох окремих компонентів. Перший компонент - це так званий адгезив, і другий - затверджувач, який вступає в реакцію з адгезивом і відбувається отвердіння суміші. Якщо не використовувати затверджувач, то суміш не набуде потрібних властивостей.

двокомпонентний клей для паркету купити
Висока ціна - це, мабуть, єдиний недолік двокомпонентних паркетних клейових сумішей. При цьому набагато дорожче коштуватимуть саме реактивні склади для облицювання підлоги паркетом, які гарантують максимальну міцність зчеплення деревини з поверхнею підлоги. Тим не менш, в даному випадку є ще один важливий позитивний момент. Всі реактивні паркетні клейові продукти тверднуть в 2-3 рази швидше, ніж водно-дисперсійні клеї та розчини, що містять розчинник.

Також необхідно пам'ятати про відповідні заходи захисту, оскільки двокомпонентний клей шкідливий для здоров'я. Такі продукти часто використовують, коли потрібно дуже міцно приклеїти частинки паркету дрібного формату, як це буває при викладанні мозаїки та художнього паркету.

Додаткові поради по вибору клею

Давайте на завершення розглянемо кілька порад, які допоможуть при виборі паркетного клею, залежно від конкретної ситуації.

Водно-дисперсійний клей для паркету буде кращим вибором тільки для твердих порід дерева, таких як дуб і ясен.

Для вкладання паркету з екзотичних і фруктових порід дерева кращим буде двокомпонентний клей або суміш з розчинником.

Паркетний клей, що містить воду, можна використовувати для всіх порід деревини тільки у випадку кріплення паркетин саморізами, що часто використовується в столярній практиці.

При облицюванні підлоги паркетною дошкою з готовим заводським покриттям потрібно купити спеціальний поліуретановий клей, який може бути одно- і двокомпонентним.

Не можна економити гроші при купівлі клею. Акції та низька ціна є поганими прикметами при виборі паркетного клею. При цьому, швидше за все, термін придатності такого продукту підійшов до завершення.

Категорично заборонено використовувати клей, що містить воду, для паркетної дошки з замками.

Для облицювання підлоги паркетною дошкою великих розмірів, довжина фрагментів якої перевищує 1200 мм, необхідно купити однокомпонентний або двокомпонентний клей для наклеювання паркету з максимальним опором на відрив від поверхні.

Як бачите до вибору необхідного клейового складу для паркетної дошки необхідно підходити уважно і серйозно, щоб готове підлогове покриття довго служило і не доставляло ніяких незручностей.