► Критерії вибору болгарки
► Який вибрати діаметр диска?
► Потужність
► Швидкість обертання шпинделя
► Одноручна чи дворучна болгарка?
► Які бувають додаткові функції болгарки?
Чому за цим інструментом закріпилася в просторіччі назва «болгарка»? Пояснюється це дуже просто - перші кутові шліфмашини, що з'явилися в продажі за часів Радянського Союзу, були випущені в Болгарії. Однак, навіть офіційна назва кутової шліфувальної машини не відображає повною мірою всі її функціональні можливості. Болгаркою можна не тільки шліфувати різні матеріали, починаючи від деревини до самих твердих гірських порід, але й різати все, що завгодно, навіть загартовану сталь, а також полірувати, зачищати, заточувати, і виконувати інші різноманітні роботи. Це дійсно дуже універсальний пристрій.
Мабуть не буде перебільшенням, якщо сказати, що без цього електроінструменту домашній умілець буде «як без рук». І якщо професіонали без порад знають, як вибрати болгарку, то починаючому домашньому майстру поради щодо вибору цього електроінструменту будуть дуже доречні.
Критерії вибору болгарки
Який вибрати діаметр диска?
Максимальний діаметр ріжучого (шліфувального) диска - це, напевно, найважливіший показник, на який потрібно звернути увагу, щоб правильно вибрати болгарку. Як відомо, диск є робочим інструментом болгарки, що вступає в безпосередній контакт з оброблюваним матеріалом. Від його діаметра, вірніше радіуса, залежатиме глибина різання. Стандартні діаметри дисків для болгарок знаходяться в діапазоні 115-230 мм. Максимальна глибина різання для кожного розміру диска буде, відповідно, від 25 мм (для дисків 115 мм) до 70 мм (для дисків 230 мм). Проте слід врахувати, що диски мають властивість досить швидко стиратися, тому в міру їх стирання глибина різання поступово зменшується.
Вибирати діаметр диска болгарки потрібно виходячи з конкретних цілей, для яких купується цей інструмент.
▼ Болгарка на 115 мм більше підійде для шліфування, тому через невеликий діаметр диска нею буде проблематично розрізати навіть труби водопроводу. Потужність болгарок діаметром 115 мм невелика, вага незначна, що досить зручно для шліфувальних робіт. Враховуючи при цьому невисоку ціну, всі ці характеристики роблять болгарки на 115 мм оптимальним вибором для дрібних робіт та нечастого використання.
▼ Болгарка на 125 мм підійде як для шліфування, так і для різання деталей товщиною не більше 25 мм. Вони досить легкі, компактні та недорогі. Слід зазначити, що ці кутові шліфмашини є лідерами продажу серед болгарок домашнього використання. Ще один їхній істотний плюс - саме на 125 мм у продажу є максимальний вибір дисків для різних робіт та матеріалів.
▼ Болгарку на 150 мм можна назвати золотою серединою, або ж таким-собі проміжним варіантом між великими та малими кутовими шліф машинами. Вона підійде для шліфування та різання металу, бетону та інших матеріалів. Але краще при частому використанні для кожного виду робіт вибирати окремий інструмент: 125 мм - для шліфування, а 180 мм - для різання.
▼ Болгарка на 180 мм є найоптимальнішим варіантом для ремонтно-будівельних робіт, вона відмінно підійде для різання стальних труб, бетону, цегли. Але велика вага і потужність роблять її незручною для шліфувальних та дрібних робіт.
▼ Болгарка на 230 мм – це суто професійний інструмент, який використовується для різання твердих і товстих матеріалів, а шліфувати нею вкрай незручно. Є сенс вибрати таку болгарку, якщо планується здійснити самотужки дуже масштабний ремонт або будівництво.
Підводячи підсумок, можна рекомендувати домашньому майстру звернути увагу на болгарки з дисками на 125 мм, як найбільш універсальні для невеликих, переважно шліфувальних робіт, або ж на болгарки з дисками на 180 мм для трудомістких робіт з різання твердих матеріалів.
Потужність
Визначившись з вибором діаметру диска, необхідно вибрати потужність болгарки. Вона може складати від 400-500 Вт у несерйозного, найдешевшого інструменту, до 2,7 кВт у таких пристроїв, які характеризують як професійний будівельний інструмент. Подібно як у випадку з вибором розміру диска, вибирати потужність потрібно, виходячи з цілей, для яких купується інструмент.
Значення потужності не прив'язане до розміру диска, бо серед всіх типових розмірів зустрічаються і більш потужні і менш потужні моделі. Чим більша потужність болгарки - тим довше вона здатна працювати під навантаженням, і тим більша її вага. Якщо передбачається використання інструменту для тривалих трудомістких робіт, то рекомендується вибирати максимальну потужність для вибраного розміру диска. Так, наприклад, для болгарки діаметром 125 мм, яку планується експлуатувати часто, краще вибрати потужність 1,0-1,3 кВт. Також потрібно враховувати вагу дисків, які будуть використовуватись. Призначені для шліфування важкі абразивні круги також вимагатимуть більш високої потужності інструменту, тому навіть малу болгарку на 115 мм потрібно вибирати потужністю не менше 600-800 Вт, якщо вона буде використовуватись, наприклад, для зачистки зварювальних швів.
Швидкість обертання шпинделя
Цей показник не особливо важливий, оскільки в якісному інструменті швидкість обертання попередньо розрахована і оптимально підібрана. Мабуть варто лише зазначити, що значення кутової швидкості прив'язане до радіусу диска. А оскільки диск має властивість стиратися і радіус його відповідно зменшується, то дуже важливо звернути увагу на можливість регулювання швидкості болгарки, яка дозволить збільшити число обертів при зменшенні радіуса кола через зношування.
Одноручна чи дворучна болгарка?
Часто виникає питання, яку вибрати болгарку - з однією чи двома ручками. Як правило, у болгарок гідних виробників передбачено все для зручності їх використання, у тому числі і кількість ручок. Головну ручку можна переставляти в залежності від праворукості або ліворукості працюючого. Друга ручка є для того, щоб інструмент було зручно тримати під час шліфування, оскільки різку можна без проблем виконувати навіть з однією ручкою, а от про шліфовку такого не скажеш. Під час цього процесу інструмент може сильно заносити і його буває досить важко втримати. Тому вибирати болгарку для шліфування, якщо вона великої потужності, великих розмірів та значної ваги, краще з двома ручками.
Які бувають додаткові функції болгарки?
Визначившись з вибором головних параметрів болгарки, не зайвим буде звернути увагу на наявність додаткових функцій, оскільки від них багато в чому буде залежати зручність і легкість роботи обраним інструментом.
Плавне включення
Або, як його ще називають, «м'який пуск». Болгарка з такою функцією набирає обертів поступово, плавно переходячи до робочої швидкості обертання шпинделя. Це не тільки підвищує зручність користування і продовжує термін служби електроінструменту, але й запобігає різким перепадам напруги в електромережі при включенні. Якщо проводка в будинку не в кращому стані, дуже важливо вибрати болгарку з функцією м'якого пуску. При цьому не потрібно сліпо довіряти заявам виробника, а перевірити плавність пуску самостійно. Це можна зробити, встановивши на шпиндель який-небудь важкий круг, який не буде відчуватись при плавному пуску.
Захист від заклинювання диска
Це важлива функція, що захищає від поломки інструменту. Суть її в тому, що при заклинюванні диска болгарка автоматично миттєво відключається.
Захист від самостійного пуску
Якщо при відключенні електроенергії болгарку забудуть відключити, захист від самостійного пуску унеможливить самовільне включення болгарки при появі напруги в мережі.
Система автоматичного балансування
Ця функція є тільки у болгарок високої якості. При нерівномірному зносі дисків система балансування автоматично знижує до мінімуму виникаюче биття кола. Це більшою мірою стосується великих шліфувальних дисків, оскільки невеликі ріжучі кола стираються більш-менш рівномірно.
Система автоматичного відключення щіток
Як і попередня функція, система автоматичного відключення щіток характерна тільки для високоякісного інструменту. Суть її полягає в миттєвому відключенні щіток при відключенні напруги в мережі. Це запобігає підгоранню якоря, яке при зникненні напруги буде неминучим.
Зручні гумові ручки
Прогумовані ручки з заглибленнями для пальців не тільки підвищать зручність користування болгаркою, а й зроблять роботу більш безпечною.
Існує ще багато корисних додаткових функцій, але щоб вибрати болгарку для домашнього використання, досить звернути увагу на перераховані вище.
Озброївшись знаннями, які ви отримали з наших рекомендацій, і визначившись з параметрами необхідного вам електроінструменту, тепер можна йти в магазин. Однак, в магазині ви знайдете безліч однакових за характеристиками і подібних за зовнішнім виглядом болгарок. І питання як вибрати болгарку виникне у вас знову.
Як з безлічі подібних електроінструментів вибрати якісну болгарку? Тут одна порада – звертати увагу на вироби японських, німецьких, американських та польських виробників. Оригінальний електроінструмент таких фірм як DeWalt, Makita, Hilti, Bosch, DWT, Sparky однозначно буде хорошим вибором. Якщо продукція цих брендів виявиться не по кишені, тоді вибирайте серед менш іменитих виробників вищевказаних країн, звертаючи увагу на те, щоб термін заводської гарантії був не менше двох років.