► Традиційні методи очищення стелі від вапна
► Швидке очищення стелі від побілки
► Поради щоб не забруднити кімнату
► Спеціальні засоби
Косметичний або капітальний ремонт приміщення зазвичай починають зі стелі. Майже всі сучасні оздоблювальні технології вимагають досконалого очищення поверхні від побілки і подальшого вирівнювання. Акрилова фарба або шпалерний клей не забезпечать міцного зчеплення з перекриттям при наявності шару вапна або крейди. Навіть якщо планується просто освіжити покриття колишнім розчином, питання про те, як змити побілку зі стелі, дуже актуальне. Забілити плями жиру, кіптяви, іржу або цвіль неможливо, і якщо не очистити стелю від старої побілки, ці дефекти проявляться знову.
Традиційні методи очищення стелі від вапна
Будь-який з варіантів видалення побілки своїми руками неможливо реалізувати без пилу і бруду і в даному випадку мова може йти лише про зменшення їх кількості. Тому перед тим, як зі стелі починати змивати або здирати стару побілку, варто винести з кімнати м'які та корпусні меблі, а підлогу, вікна і двері накрити плівкою. Традиційно шар вапна або крейди змивають водою або зчищають шпателем. Обидва способи припускають застосування води.
Змивання губкою, валиком, пензлем або щіткою. Технологія прийнятна більше для крейдяного покриття або не надто товстого шару вапняного покриття. Стелю в такому випадку миють, прополіскуючи інструмент періодично в теплій воді, яку теж необхідно періодично міняти на чисту. Виконати змивання побілки більш швидко допомагає розчин харчової кухонної солі: 1 пачка (1 кг) на відро гарячої води, яку потім остуджують до 40 градусів.
Здирання шпателем. Для того, щоб зняти стару побілку зі стелі якомога легше, її попередньо зволожують. Поверхню змочують теплою водою за допомогою валика або помазка і чекають 15-20 хвилин. Після розмокання стару побілку неважко зняти вручну за допомогою шпателя. Щоб робота йшла швидко, її організують у такій послідовності: намочують водою площу 3-5 квадратних метрів, через 10 хвилин змочують ще одну таку ж за розміром смугу. Потім очищають від набряклої побілки першу ділянку і приступають до другої. Також побілку можна спочатку зішкребти зі стелі, а залишки остаточно змити губкою. Після змивання виконують кінцеву зачистку наждачним папером.
Швидке очищення стелі від побілки
Професіонали радять замість води використовувати розчини на основі солей, кислот і лугів, які часто застосовуються в побутових умовах. Як можна швидко зчистити побілку зі стелі? Якщо шар покриття досить товстий, то можна скористатися нижченаведеними рецептами.
▼ Кілька столових ложок стружки з господарського мила розчиняють в 10 літрах теплої води, а потім туди додають 5 столових ложок кальцинованої соди. Все це добре перемішується. Такий розчин допомагає видалити навіть жирні плями.
▼ На 10 літрів теплої води додають 1-2 ложки нашатирного спирту і цим розчином виконують змивання вапняної побілки зі стелі.
▼ В 10 літрах теплої води потрібно розчинити 300 грам харчової соди, або 150 грам соди + 150 грам солі. Приготований розчин також дозволяє змити зі стелі побілку більш швидко та ефективно.
▼ Три ковпачки рідкого миючого засобу та 2 столові ложки оцту додають до 10 літрів теплої води. Такий склад також дозволяє змивати побілку зі стелі набагато ефективніше, ніж звичайна вода.
Наведені рецепти годяться для того, щоб змивати ними покриття, якщо воно невеликої товщини. А як швидко зняти зі стелі побілку, виконану водоемульсійною фарбою? Для цього у відро води виливають пляшечку йоду. Для швидкого видалення побілки перед вирівнюванням стелі користуються універсальною шліфмашиною з пилососом. Можна також використовувати металеві щітки-насадки на електродриль або болгарку. Але якщо цей спосіб застосувати на сухій поверхні, то буде дуже багато пилу, шкідливого для дихальних шляхів. Прибрати дрібні частинки пилу дозволяє тільки зволоження.
Поради щоб не забруднити кімнату
Абсолютну чистоту в приміщенні зберегти не вдасться, але можна мінімізувати наслідки демонтажу стельового покриття і спростити подальше прибирання. Про усунення пилу вже мова йшла вище. Більш складне питання - як обійтися без бруду і при цьому повністю зняти побілку зі стелі? Для цього існують спеціальні прийоми.
▼ Сполучний клейстер. В окріп вливають розведене водою борошно і заварюють суміш середньої густоти (2 столові ложки борошна на 1 літр води). Клейстер після охолодження валиком накочують на стелю і залишають для підсихання (10-15 хвилин). Завдяки клейкій плівці, побілка при знятті шпателем відстає великими шматками без утворення пилу та бруду.
▼ Газети. Клейстер використовують для того, щоб обклеїти стелю покриттям зі старих газет. Потягнувши за краї газет, їх знімають разом з побілкою, що прилипла до клейстеру. Цей спосіб дозволяє змити побілку зі стелі майже без бруду.
▼ Засіб для змивання. Його продають у будівельних магазинах. По суті це той самий клейстер, який перетворює побілку в тверду кірку, що легко знімається своїми руками за допомогою скребка.
▼ Також, щоб захистити голову та обличчя від бризок та уламків під час зняття побілки зі стелі, можна скористатися спеціальним саморобним пристроєм. В шпателі свердлять отвори і дротом прикріплюють невеликий піддон для збору пилу і бруду.
Спеціальні засоби
Як змити побілку зі стелі, якщо проступають іржа або цвіль? Для цього використовують глибоко проникаючі розчини, які не тільки руйнують покриття, але й дезінфікують основу, усуваючи причини появи плям. В якості ефективного розчинника використовують водний розчин мідного купоросу або хлорку (проти грибка), та 1%-й розчин соляної кислоти (проти іржі).
Купоросна ґрунтовка застосовується також для нейтралізації іржавих плям. Розчин готують за таким рецептом: в 10-літрове відро води висипають 130 г мідного купоросу, 250 г натертого господарського мила, 240 г сухого клею, 30 г оліфи, 2,5 кг крейди. При цьому потрібно захистити себе від агресивних засобів, адже роботи виконуються руками. Такий розчин не потрібно гріти і розпорошувати, а на поверхню він наноситься лише валиком. Малодоступні ділянки обробляють пензлем. Поводити обробку слід в міцних гумових рукавичках і захисних окулярах. Після набухання старої побілки її знімають шпателем, а потім змивають чистою водою. Після просушування стелі виконують очистку поверхні наждачним папером.
Що робити після того, як стеля вже очищена від старої побілки? Обов'язково перевіряють якість очищення. Для цього по стелі проводять рукою. При наявності на долоні незначних слідів крейди варто нанести ґрунтовку для вапняної поверхні. Якщо долоня залишається чистою, але відстає штукатурка, її потрібно зчистити шпателем.