Перейти до контенту

Як шпаклювати стіни своїми руками?


► Вибір шпаклівки і розрахунок витрати матеріалу
► Інструменти і матеріали для шпаклювання стін
► Підготовка суміші для шпаклювання
► Підготовка поверхні стін
► Як шпаклювати стіни під шпалери і фарбування?
► Як шпаклювати кути кімнати?

урок шпаклювання стін своїми руками Чи можна пошпаклювати стіни без допомоги досвідчених майстрів, виконуючи цю роботу своїми руками? Саме таке питання задає собі кожна людина, яка вирішила вперше самостійно відремонтувати свою квартиру або власний будинок. Один з етапів ремонтних робіт - це шпаклівка стін. Даний процес передбачає нанесення на стіни спеціальної шпаклювальної суміші з її подальшим ідеальним вирівнюванням за допомогою набору шпателів. Це робиться з метою підготовки поверхні стін для наклеювання шпалер або фарбування.

Після шпаклювання стіни повинні бути рівними і гладкими. Саме тому потрібно відповідально поставитися до цього питання, адже від даного етапу ремонтних робіт дуже сильно залежить якість кінцевої обробки. Скориставшись інформацією, поданою нижче у статті, ви будете абсолютно впевнені в тому, що зможете шпаклювати стіни своїми руками не гірше від професіоналів, хіба що трохи повільніше.

Вибір шпаклівки і розрахунок витрати матеріалу

Перед тим як купити шпаклівку в будівельному магазині, необхідно уважно вивчити характеристики різних типів шпаклівок, які діляться за своїм призначенням на:

вирівнююча (грубодисперсна) шпаклівка - використовується для нанесення чорнового шару;
фінішна шпаклівка - застосовується для остаточного (фінального) вирівнювання поверхні;
універсальна шпаклівка - використовується для нанесення чорнового шару, а потім для фінішного вирівнювання.

Залежно від основи сполучного компонента суміші також можуть різнитися між собою за складом. Найбільш поширеними є три типи шпаклівок:

► цементна;
► гіпсова;
► полімерна (акрилова).

Шпаклювальні суміші, основою яких є гіпс, після висихання надають поверхні білий колір, однорідний по всій площі. Шпаклівки на основі цементу мають сіруватий відтінок, який згодом може проступити після наклеювання на стіни тонких світлих шпалер або фарбування світлою фарбою.

Перед самим початком шпаклювання стін необхідно розрахувати витрати шпаклівки, які будуть залежати від типу матеріалу і способу проведення робіт. Отже, якщо необхідно лише трохи підрівняти стіни, то витрати матеріалу приблизно становитимуть 0,8 - 1,0 кг на метр квадратний. При заповненні тріщин і нерівностей витрати можуть збільшитись навіть у 5 - 10 разів. Наприклад, при шарі товщиною 10 мм доведеться витратити 7 - 8 кг шпаклівки на квадратний метр. Витрати фінішної шпаклівки будуть значно меншими і на 1 квадратний метр достатньо буде всього 0,5 - 0,8 кг сухої суміші.

Інструменти і матеріали для шпаклювання стін

Щоб правильно пошпаклювати стіни для наклеювання шпалер або їх фарбування, потрібні будуть перелічені нижче інструменти, без яких точно не обійтися. Їх необхідно підготувати заздалегідь, щоб всі ці інструменти завжди були під рукою. Отже приготуйте:

► відро або тазик для замішування шпаклівки;
► шпателі з широким і вузьким краєм;
► дриль з насадкою для замішування розчину;
► наждачний папір з різною величиною зернистості або абразивну сітку з бруском для шліфування стін;
► освітлювальний пристрій з високою яскравістю.

З матеріалів знадобиться вода і суха шпаклювальна суміш, яка розводиться згідно вказаної на упаковці інструкції, або вже готова суміш у відрах, що призначена для шпаклювання стін і стель. Крім того знадобиться ще одна ємність (відро) з водою, щоб була можливість розмістити там шпателі на час перерви в роботі та змивання з міксера залишків шпаклівки після замішування.

Підготовка суміші для шпаклювання

Суха шпаклівка, яку ви купите в будівельному магазині, супермаркеті або на ринку, представляє собою однорідну суміш, яку необхідно розвести водою. На упаковці виробники вказують дані про те, якою кількістю води суміш необхідно розвести. Зазвичай на двадцяти п'яти кілограмовий мішок потрібно від п'яти до шести літрів теплої води.

Готова шпаклювальна суміш, що продається у відрах (як правило акрилова), не вимагає розведення і готова до нанесення на стіну безпосередньо після відкриття відра.

Підготовка поверхні стін

Якісна фінішна обробка стін шпалерами або їх фарбування немислимі без якісної підготовки поверхні. Перед тим, як шпаклювати стіни своїми руками, їх також потрібно попередньо підготувати. Насамперед необхідно добре очистити стіни від плям, бруду, зняти старі шпалери, фарбу або інші старі покриття. Для кожного випадку методи очищення будуть різними.

Всі дірки і глибокі отвори від цвяхів або саморізів зашпаровуються попередньо штукатурним розчином. Також стіни попередньо штукатуряться, якщо є великий перепад висот. Рівність штукатурки стін необхідно також перевірити за допомогою правила, або будівельного рівня.

Далі необхідно провести обробку стін ґрунтовкою глибокого проникнення з метою захисту від грибків та цвілі. На стики, глибокі тріщини і шорсткості необхідно наклеїти спеціальну синтетичну сітку, яка продається в будівельних магазинах у вигляді невеликих рулонів.

Як шпаклювати стіни під шпалери і фарбування?

нанесення шпаклівки на поверхню стін До роботи по шпаклюванню стін можна приступити тільки після повного висихання ґрунтовки. Насамперед на поверхню стіни наноситься чорновий шар. Робиться це за допомогою двох шпателів. Вузьким шпателем накладаємо і рівномірно розподіляємо суміш основним широким шпателем. Короткими рухами шпателя з широкою кромкою у напрямку справа-наліво, а також знизу-вверх наносимо шпаклівку, розподіляючи її тонким шаром по поверхні стіни. Для того, щоб шар шпаклівки не був дуже товстим, шпатель необхідно тримати під кутом від 10 до 30 градусів по відношенню до площини стіни. Шари шпаклівки необхідно наносити поруч, злегка накладаючи їх один на одного по краях.

Після висихання стартового шару поверхня стіни затирається наждачним папером за допомогою бруска або спеціальної тертки. Потім накладається фінішний (лицьовий) шар шпаклівки.

вирівнювання поверхні шпаклівкою своїми руками
Іноді, якщо стіни рівні, обходяться нанесенням лише фінішної шпаклівки після попереднього ґрунтування підготовленої поверхні стіни. Як правило, це буває при виготовлені перегородок з гіпсокартону.

Далі стіни залишають у спокої на добу. Після цього шліфування повторюється, особливо якщо стіни готуються під фарбування. Шліфування стін в такому випадку потрібно проводити особливо якісно.

Коли шліфування стін наждачним папером після шпаклівки буде закінчено, їх ще раз ґрунтують і залишають висихати на добу. Тільки після цього можна проводити остаточну обробку стін матеріалами, такими як шпалери або фарби, які на рівній поверхні будуть виглядати бездоганно.

Як шпаклювати кути кімнати?

шпаклювання зовнішніх кутів приміщення Цей вид роботи нескладний і вимагає тільки певної вправності. Для початку маленьким шпателем по обидві сторони кута необхідно нанести невеликий шар шпаклівки, який потім вирівнюється спеціальним кутовим шпателем.

Вирівняти шпаклівкою кути можна і за допомогою шпателя з широкою кромкою. Матеріал необхідно накладати чорновим шпателем, а з іншого боку необхідно очистити його від шпаклювальної суміші, щоб не забруднити іншу стіну. Після цього шпатель прикладають впритул до кута. Якщо поверхня рівна, то можна на шпатель натиснути сильніше.

Принципової різниці шпаклювання зовнішніх і внутрішніх кутів немає. Щоб зрозуміти, як шпаклювати стіни в кутах, краще подивитися, як це роблять майстри. Остаточно кути після шпаклівки вирівнюються шліфуванням.

Як ви вже розумієте, самостійно пошпаклювати стіни можна навіть без попередньо набутого досвіду. На це буде затрачено не так багато сил і часу, як здається на перший погляд. Якщо ж залишаються які-небудь невияснені моменти або додаткові питання, тоді краще звернутися до досвідченого майстра, або певний час спостерігати за виконанням роботи, запам’ятовуючи найважливіші моменти.