► Причини підвищення вологості у квартирі
► Очистка поверхні стін від цвілі
► Як запобігти появі цвілі?
Одного разу, прийшовши з роботи, ви відчули в квартирі неприємний запах і після ретельного огляду кімнат виявили в кутах або на стінах темні плями цвілі. Ситуація дуже неприємна, однак головна проблема навіть не в естетичному вигляді приміщення, а саме в наявності запаху. Справа в тому, що чорна цвіль, як стверджують лікарі, виділяє в повітря токсичні алергени, які викликають серйозні захворювання дихальних шляхів та серцево-судинної системи. Тому відкладати боротьбу з цим явищем не можна, цвіль у квартирі повинна бути знищена в найближчі дні.
Відразу виникає цілий ряд питань. Як позбутися цвілі у квартирі без допомоги фахівців? Чи можна знищити її своїми руками, користуючись народними засобами? Чи вийде позбутися цієї неприємності назавжди? Якими речовинами можна знищити цвіль в домашніх умовах? Всі ці питання вимагають одночасного і негайного вирішення, проте панікувати і занадто поспішати теж не рекомендується. Спочатку необхідно точно визначити причини появи запаху і темних плям на стінах, а потім вже можна думати, як від них позбутися раз і назавжди.
Для початку потрібно знати лише одне - цвіль з'являється в тих місцях, де рівень вологості вище норми і застоюється повітря. Саме тому цвіль у квартирі найчастіше з'являється в кутах кімнат, на шпалерах за меблями, в шафах-купе та інших місцях, де повітря не рухається.
Причини підвищення вологості у квартирі
Перед тим як починати діяти, необхідно з'ясувати причину підвищення вологості у квартирі. Тільки так вийде назавжди позбутися від цього вкрай неприємного явища. Причин збільшення вологості буває зазвичай дві:
► неефективність вентиляції або її повна відсутність, що в наші дні зазвичай пов'язане з установкою пластикових вікон, конструкція яких сама по собі є герметичною;
► порушення технології ремонту або помилки при розрахунках під час спорудження будинку.
Для того щоб самостійно в домашніх умовах з'ясувати, звідки береться надлишок вологи, слід уважно оглянути не тільки приміщення, але й зовнішні конструкції. Наприклад, якщо квартира розташована на верхньому поверсі, то волога, швидше за все, надходить з даху через допущені помилки при монтажі металочерепиці, профнастилу, руберойду або іншого покрівельного матеріалу. Якщо квартира розташована на першому поверсі, то причина появи цвілі в нижніх кутах кімнат, на стінах та шпалерах зазвичай криється в підвалі будинку. Туди необхідно спуститися і ретельно оглянути, чи немає прогнилих труб, з яких тече вода, а також рекомендується при ремонті виконати гідроізоляцію підлоги, хоча це вже другорядне завдання. Всі інші проміжні поверхи можуть бути зволожені тільки протіканням каналізаційного стояка і водопровідних труб. Так чи інакше, джерела вологи доведеться позбутися. Зробите ви це своїми руками чи покличете на допомогу майстрів - це вже не так важливо.
Очищення поверхні стін від цвілі
Якщо надлишку вологи в квартирі більше, тепер необхідно позбутися неприємного запаху і видалити цвіль на стінах та шпалерах. В принципі, навіть після просушування приміщень запаху більше не повинно бути, так як пори цвілі висохнуть і більше не будуть виділяти його в повітря. Однак відчуття запаху може ще деякий час залишатися у квартирі, адже стіни, меблі, одяг та інші предмети тривалий час вбирали цей запах. Тут допоможе лише багаторазове провітрювання і спорудження ефективної вентиляції.
На стінах плісняву ліквідувати набагато легше, їх достатньо буде просочити спеціальним розчином і потім ретельно пофарбувати. Набагато складніше видалити цвіль на шпалерах. Навіть якщо вийде змити темні плями, шпалери будуть джерелом запаху цвілі, бо вони вже просочені порами, а обробка хімічними речовинами їх просто зіпсує. Для того, щоб повністю позбутися проблеми, доведеться замінити шпалери та здійснити відповідну обробку стін під їх поверхнею. Справа в тому, що цвіль поширюється не тільки на шпалерах, але і всередині стін, тому звичайна заміна шпалер може вирішити питання лише на деякий час.
А тепер розглянемо, якими засобами і як саме можна позбутися залишків висохлої цвілі, якщо вологість в квартирі зменшена і стіни вже ретельно просушені. Вам знадобляться: розчин для знищення цвілі та грибка, губка, жорсткий шпатель, гумові м'які рукавички (можна медичні), респіратор і шматок наждачного паперу.
Спершу необхідно зняти шпалери зі стін. Для цього потрібно користуватися шпателем. Застосування парового зволожувача в даному випадку небажано, так як з вологою пори цвілі можуть поширюватися по всій квартирі, хоча при відкритих вікнах і ретельному провітрюванні для полегшення роботи можна використовувати і такий спосіб. Щоб уникнути неприємного запаху бажано використовувати респіратор.
Якщо шпалери видалені, за допомогою того ж шпателя потрібно зішкребти зі стін пухку пошкоджену порами цвілі шпаклівку та оббити молотком штукатурку, якщо вона вже непридатна. Після цього наждачним папером необхідно зачистити залишки цвілі навколо пошкодженої ділянки стіни. Повністю позбутися від цвілі таким чином, звичайно, не вдасться, тому її доведеться знищити спеціальним розчином, який можна купити в будь-якому будівельному магазині.
Як антисептичний розчин можна використовувати навіть звичайний відбілювач для білизни. Його ефективність багаторазово доведена під час видалення грибка та цвілі в домашніх умовах. При цьому необхідно пам'ятати про присутність в приміщенні різкого запаху хлорки, що є шкідлива для здоров'я. Працювати потрібно при відкритих вікнах в респіраторі. Крім того, після обробки стіни необхідно ретельно просушити і лише після цього можна приступати до штукатурки, фарбування або наклеювання нових шпалер. Наявність в приміщенні неприємного запаху може спостерігатись ще деякий час до повного висихання штукатурки, тому провітрювати кімнату після обробки і відновлення поверхні рекомендується максимально часто.
Як запобігти появі цвілі?
На закінчення хотілося б дати кілька рекомендацій щодо запобігання повторному утворенню цвілі та грибка у квартирі. По-перше, завжди пам'ятайте про провітрювання кімнат. Особливу увагу слід приділити кухні та ванній, оскільки саме в цих приміщеннях періодично підвищується вологість у зв'язку з їх використанням за призначенням. Вентиляція у ванній і кухні повинна функціонувати цілодобово. По-друге, оглядайте горище і підвал будинку хоча б раз на півроку, щоб запобігти зволоженню стін і стель атмосферними опадами і водою з трубопроводу. По-третє, відсуньте від стін всі меблі хоча б на 2 - 3 сантиметри. Щільне прилягання меблів до стін вкрай небажане, бо навіть при провітрюванні кімнати повітря в таких місцях завжди застоюється, створюючи сприятливий мікроклімат для цвілі.
Ось і все, тепер ви можете успішно боротися з цим неприємним явищем самостійно. Залишається лише побажати, щоб у вашій квартирі було завжди сухо, тепло і комфортно. Піклуйтеся про своє житло, і воно віддячить вам затишком і теплом.