► Характеристика споруди з бруса
► Окремі загальні моменти будівництва
► Виготовлення фундаменту для будинку з бруса
► Технологія будівництва з бруса
► Способи з'єднання бруса
► Способи подовження бруса
Можливо це здається багатьом неможливим, однак, самостійно побудувати будинок з бруса при бажанні абсолютно реально. Це може зробити практично будь-хто своїми руками. В першу чергу для цього потрібно буде купити якісний будівельний матеріал, а саме брус. Він може бути або профільований або клеєний. Технологія виготовлення в обох випадках різна, але процес будівництва з будь-якого бруса майже не відрізняється, якщо не враховувати дрібних відмінностей. Крім цього, спорудження будинку з бруса дозволяє значно зменшити затрати на оплату робочої сили, оскільки наймати велику з чисельністю бригаду немає потреби. Достатньо всього 4 - 5 чоловік, які здатні повністю впоратися з усіма роботами.
Щодо використання для спорудження будинку з бруса спеціального інструменту і техніки, то їх зовсім не потрібно. Достатньо лише мати бетономішалку, лебідку, насос, бензопилу або електропилу та ще ряд нехитрих інструментів, що зазвичай є в кожного господаря власного будинку. А тепер давайте більш детально поговоримо про будівництво будинку з дерев’яного бруса.
Характеристика споруди з бруса
В першу чергу слід звернути увагу на те, що дерев’яний брус використовується зазвичай для спорудження малоповерхових будинків, що мають не більш ніж 2 - 3 поверхи. Тож, що ви отримаєте в результаті виконання будівельних робіт?
▼ Експлуатаційні характеристики будинку з бруса мають ряд позитивних властивостей.
▼ Будинок з такого матеріалу забезпечує якісний мікроклімат завдяки екологічності.
▼ Споруда з дерев’яного бруса має дуже стильний і красивий зовнішній вигляд.
Навряд чи хоч одна з цих переваг буде здаватись неважливою. При порівняні бруса з таким матеріалом, як дерев’яна колода, потрібно відмітити його більш зручну форму, яка забезпечує стінам рівну поверхню. Таким чином відпадає цілий ряд проблем, пов’язаних з обробкою фасаду та внутрішніх стін будинку.
Крім цього, під час спорудження будинку з дерев’яного бруса не доведеться турбуватись про те, що в процесі будівництва зовнішніх стін можуть в певних місцях залишитись так звані мости холоду. Це досягається завдяки щільному контакту брусів між собою, адже вони мають правильну прямокутну форму та рівну поверхню. Про те, як слід будувати та утеплювати будинок з дерев’яного бруса, а також про матеріали для обробки стін та інші моменти, ми поговоримо далі.
Окремі загальні моменти будівництва
Використовуючи такий чудовий матеріал, як дерев’яний брус, можна легко втілити в реальність будь-які сміливі мрії та фантазії. Цей матеріал буде чудовим рішенням для будівництва великого котеджу, він може застосовуватись для спорудження звичайного нехитрого одноповерхового будинку, казкового терему бо маленької дачі. Конструкція будинку з бруса допускає виготовлення таких додаткових елементів, як веранда, тераса і балкон. При цьому всі ці перелічені елементи чудово впишуться в загальний дизайн споруди і будуть мати дуже елегантний вигляд. Великі за розміром будинки з бруса може прикрашати складний ламаний багато скатний дах, який забезпечить загальній конструкції більш красивий зовнішній вигляд.
Для того, щоб розробити проект будинку з бруса, краще звернутись у спеціалізовану організацію, яка під час розробки врахує всі особливості будівництва. Зокрема спеціалісти повинні врахувати властивості та якість ґрунту, технологічні особливості будівництва, а також зробити відповідні розрахунки щодо характеристик матеріалу. Однак, перед тим як починати будівництво дерев’яного фінського будинку, спочатку потрібно буде подбати про спорудження якісного та довговічного фундаменту.
Виготовлення фундаменту для будинку з бруса
Враховуючи те, що будинок з бруса має зазвичай досить значну вагу, для його надійності та довговічності експлуатації необхідно буде забезпечити міцну та стійку основу. Якщо у проекті будинку передбачено розташував льоху або підвалу, є сенс відати перевагу стрічковому фундаменту. Якщо ж ґрунт, на якому планується будівництво, має надлишкову вологість, тоді найкращим варіантом буде будівництво свайного фундаменту своїми руками, що теж цілком можливо та реально.
Як варіант, можна також збудувати фундамент з азбестоцементних труб. При незначних розмірах будови у якості основі можна використати фундамент з бетонних плит. Таким чином крім самого фундаменту буде виготовлена і чорнова підлога будинку. З усіх перерахованих найоптимальнішим буде саме фундамент на залізобетонних палях, який підійде для будь-якого типу ґрунту з великою глибиною промерзання.
Якщо ж ви вирішили віддати перевагу стрічковому фундаменту, який здатен витримувати досить великі навантаження, тоді доведеться запастись більшою кількістю цементу, піску та щебеню, адже конструкція вийде більш об’ємною. Перевага буде в тому, що не доведеться використовувати спеціальну техніку для підготовки отворів під залізобетонні палях. Крім цього, технологія будівництва стрічкового фундаменту досить проста, а якість такої основи завжди виходить досить висока. Саме тому цей тип фундаменту часто використовується в приватному будівництві.
Технологія будівництва з бруса
Залежно від того, яка технологія збирання будинку з бруса буде використана, відповідна кількість матеріалу та витрати фінансів. Вважається, що найменших грошових витрат потребує спорудження будинку по каркасній технології. Однак в цій статі ми будемо розглядати класичний спосіб складання будинку з дерев’яного бруса.
Слід зазначити, що найкращими породами дерева для такого будівництва є сосна, ялина і модрина. Ці матеріали є дуже прості для обробки і порівняно дешеві. Про те, як найкраще і найправильніше вкладати брус, краще запитати професійних будівельників. Але деякі основні моменти такого будівництва ми розглянемо нижче.
Перший вінець з брусів вкладається завжди на шар гідроізоляції. Краще навіть використати подвійну гідроізоляцію. Ці шари ізоляції скріплюються між собою за допомогою бітумної мастики. Іншими словами, кожен шар гідроізоляції представляє собою руберойд з бітумом. Такими чином, між двома шарами руберойду знаходиться шар бітуму, а ще один шар бітумної мастики накладено знизу на перший шар руберойду. Також потрібно пам’ятати, що ширина руберойду повинна бути приблизно на 30 - 35 см більша ніж товщина фундаменту.
Після вкладання гідроізоляції можна приступати до робіт з брусом. Однак, при початку вкладання бруса завжди виникає питання про те, чим найкраще обробити матеріал, щоб уникнути його гниття, пошкодження комахами та вогнем. Найкраще для цього використовувати спеціальні розчини, що є в продажі в будівельних магазинах. Такий спосіб обробки дозволить надійно захистити споруду від шкідників та вологи.
Крім обробки будівельного матеріалу антисептичними розчинами брус також просочується спеціальним розчином, що захищає деревину від вогню. Оптимальним методом обробки є нанесення речовин безпосередньо на кожну дошку, оскільки готовий будинок з бруса повністю обробити такими розчинами неможливо і в місцях стикування матеріалу він залишиться не просоченим. Якою саме рідиною слід обробити бруси перед їх використанням – це повинен вирішити власник майбутнього будинку. В першу чергу слід звернути увагу на якість розчинів та їх відповідність певними вимогам.
Перший ряд брусів, який вкладається на поверхню фундаменту, має бути жорстко прикріплений до нього та лежати на гідроізоляційному шарі. Саме до цього ряду брусів зазвичай кріпиться ринва для відводу атмосферних опадів з поверхні даху. Вкласти перший ряд брусів на фундамент можна кількома методами (поперечна рейка, підкладна дошка). На рахунок варіанту з підкладною дошкою слід додати, що він дозволить забезпечити додатковий проміжок для вентиляції. При фіксації планок (10 мм) потрібно дотримуватись кроку 30 см. Для максимальної якості монтажу найкраще скористатися лазерним рівнем.
Способи з'єднання бруса
Поперечний переріз клеєного та профільованого бруса в основному складає 90 х 140 або 140 х 140 мм. Лицьова поверхня матеріалу може мати опуклу форму або плоску. Під час виготовлення бруса в заводських умовах в нижній та верхній поверхнях вирізаються з’єднання шип-паз, які забезпечують більш жорстке та щільне сполучення окремих елементів в одне ціле та значно покращують експлуатаційні характеристики будівлі. Між брусами кожного ряду вкладається спеціальне утеплення з джуту. Вінцеві сполучення брусів виконуються забивкою нагеля в глибину до 30 см з кроком між кріпленнями 1 м.
Таке утеплення з джуту забезпечує уникнення мостів холоду, які часто утворюються в холодну пору року. Це в свою чергу запобігає утворенню конденсату, під впливом якого на поверхні бруса може утворюватися грибок, який руйную структуру матеріалу і значно зменшує термін експлуатації споруди. Для кріплення джуту до поверхні деревини застосовується звичайний будівельний степлер.
Способи подовження бруса
Дуже часто під час спорудження будинку з бруса майстрам доводиться нарощувати брус в довжину, щоб отримати більш довгі елементи при значній довжині стіни. Таке сполучення матеріалу потрібно виконувати дуже акуратно і максимально ретельно та грамотно. При цьому найпоширенішим методом вважається так зване кріплення в перев’язку, що передбачає зміщення вертикального шва наступного ряду відносно попереднього на певну відстань.
Для підвищення міцності стику такого з'єднання, необхідно виконати запил в поверхні бруса по його довжині приблизно в половину товщини матеріалу. Щоб додатково просилити такі сполучення бруса рекомендується з’єднати їх за допомогою нагелів.
В тих рядах, де мають бути вікна і двері, застосовується брус меншої довжини і будь-які з’єднання матеріалу з метою його нарощування в таких рядах є недопустимі. Використання іншої методики передбачає прорізання пропилів в поверхні вже складених стін з бруса. Щоб це зробити найчастіше застосовується електро- або бензопила.
В цілому процес спорудження таких будівель відносно нескладний, однак бажано хоча б один раз самостійно поспостерігати за проведенням таких робіт під час їх виконання досвідченими майстрами. Є деякі складні моменти, які передбачають розмітку матеріалу під віконні та дверні прорізи, але все це можна виконати самостійно, якщо є бажання а певні знання в будівельній справі.