► Підготовка і розмітка стін
► Приготування шпалер для наклеювання
► Приготування і нанесення клею
► Процес наклеювання флізелінових шпалер
Таким питанням нерідко переймаються ті, хто вперше придбав цей красивий, практичний і довговічний декоративний матеріал. Дійсно, з вражаючої різноманітності шпалер, що заполонили ринок будматеріалів, флізелінові шпалери заслуговують особливої уваги. Виготовлені на основі міцної, екологічно чистої та гіпоалергенної суміші штучних волокон з полімерним наповненням. Шпалери з флізеліну за багатьма показниками перевершують оздоблювальні матеріали на паперовій основі.
Флізелінові шпалери відрізняються більш легкою вагою, але при цьому вони набагато міцніші та довговічніші від матеріалів з паперу. Такі шпалери не розтягуються при зволоженні, не дають усадки при висиханні, вони добре пропускають повітря, мають більш високий клас пожежобезпеки. Шпалери з флізеліну можна сміливо клеїти в новому будинку, адже завдяки високій пластичності, при усадці стін вони не відваляться і не потріскаються. Флізелін не містить шкідливих хімічних речовин, він визнаний екологічно чистим та гіпоалергенним матеріалом. Працювати з такими шпалерами приємно і легко, а при необхідності їх можна так само легко зняти.
Шпалери з флізеліновою основою часто в якості верхнього шару мають вінілове покриття. Його поверхня може бути як з малюнком, так і без нього. Останній варіант передбачає фарбування шпалер після наклеювання. Випускаються також повністю флізелінові шпалери, що складаються з декількох шарів флізеліну, причому лицьовий шар найчастіше буває гофрованим.
Як і робота з будь-якими іншими рулонними стіновими матеріалами, наклеювання флізелінових шпалер виконується в три етапи. Починається робота з підготовки та розмітки стін, потім слід порізати шпалери на окремі полотнища, і заключний етап - безпосередньо саме наклеювання шпалер на стіни.
Підготовка і розмітка стін
Клеїти флізелінові шпалери можна практично на яку завгодно поверхню - штукатурку, гіпсокартон, дерев'яні або дерево-стружкові панелі, пінобетон, або навіть зверху на старі паперові шпалери. Слід тільки враховувати, що під час наклеювання флізелінових шпалер на не рівномірно пофарбовану поверхню нерівності забарвлення можуть просвічуватись крізь матеріал, що пов’язано з незначною товщиною окремих видів флізелінових шпалер. Тому слід подбати про те, щоб колір поверхні стін перед обклеюванням був рівномірним і не дисонував з кольором обраних шпалер.
Що ж стосується якості поверхні, то до неї вимоги не настільки суворі. Допускається клеїти бамбукові шпалери на поверхні, що мають незначні вади у вигляді дрібних шорстких місць, вибоїн і тріщин. Рельєфна структура флізелінових шпалер відмінно приховує невеликі дефекти і маскує нерівності. При цьому, чим більш рельєфним є полотно флізелінових шпалер - тим більш виразні дефекти воно здатне приховати.
Після усунення помітних нерівностей і дефектів стін їх поверхню рекомендується покрити ґрунтовкою глибокого проникнення. Ця процедура важлива не тільки для вирівнювання тону оздоблюваної поверхні, адже завдяки їй, стіни будуть менше вбирати клею, внаслідок чого флізелінові шпалери краще приклеяться. Після висихання ґрунтовки потрібно виконати розмітку місць розташування полотнищ.
Розмітка починається від кута, прийнятого за початковий. Стандартна ширина флізелінових шпалер 106 см, тому першу мітку прокладаємо на відстані 1 м від кута, перегин в 6см нам стане в нагоді в кінці роботи, коли будемо оформляти початковий кут.
Вертикальну лінію проводимо олівцем від стелі до підлоги, використовуючи шнур з тягарцем та лінійку. Можна замість суцільної лінії провести пунктирну у вигляді коротких міток через кожні 40 - 50 см. Повторюємо цю операцію з кроком, що дорівнює ширині шпалер, по всіх стінах.
Приготування шпалер для наклеювання
Після того, як стіни розмічені, приступаємо до заготівлі полотнищ. Смуги флізелінових шпалер нарізуємо відразу на все приміщення. Важливий нюанс полягає в тому, що при нарізці необхідно врахувати повторюваність малюнка. Він зазвичай буває вказаний на етикетці в сантиметрах.
Вимірюємо висоту стін. Якщо підгонка полотнищ за малюнком не потрібна, тоді лише додаємо до висоти стін 10 - 15 см і нарізуємо смуги потрібної довжини, намагаючись, щоб лінії розрізів були перпендикулярні по краях. Нарізані полотнища скручуємо в рівні рулончики, починаючи з нижнього боку, лицьовою поверхнею всередину.
Якщо необхідна підгонка смуг за малюнком, тоді обчислюємо довжину полотнищ. Для цього висоту приміщення ділимо на величину малюнка (її можна виміряти між двома найближчими повторюваними по висоті точками малюнка). Отримане число округляємо в більшу сторону і множимо це число на величину малюнка. Результат повинен перевищувати висоту приміщення як мінімум на 10 - 15 см, в іншому випадку додаємо ці сантиметри до обчисленого значення і за отриманою міркою відрізуємо перше полотнище.
Решта смуги нарізуємо, сполучаючи малюнок уздовж країв. Всі полотнища повинні бути однієї довжини та абсолютно ідентичні по малюнку. Якщо для цього необхідно вирізати зайві шматки, значить, робимо це без жалю. Шматки флізелінових шпалер для ділянок стін над дверними та віконними прорізами також повинні збігатися по малюнку з сусідніми смугами і про це слід пам’ятати.
Приготування і нанесення клею
Коли полотнища флізелінових шпалер заготовлені на всю кімнату, можна розводити клей. Не зайвим буде нагадати, що клей потрібно брати спеціальний, призначений для відповідного типу шпалер. Від звичайного клею він відрізняється більш густою консистенцією і прозорістю.
Розводимо клей відповідно до інструкції на упаковці, використовуючи холодну воду, оскільки при розведенні в теплій воді більша ймовірність утворення грудок. Відміряємо необхідну кількість води і, енергійно помішуючи її у відрі, тонкою цівкою засипаємо в неї клей. Перемішавши цю суміш, залишаємо її на декілька десятків хвилин для розбухання і перемішуємо ще раз. Якщо утворилися грудки, то їх краще видалити.
За допомогою валика з довгим ворсом наносимо клей на ділянку стіни трохи ширше, ніж ширина полотна флізелінових шпалер, у напрямку зверху до низу. Клей не потрібно економити і полотнище має вільно ковзати по стіні, однак і патьоків допускати не можна, бо це загрожує утворенням зморшок. Єдиний виняток це початковий кут - сюди клею потрібно нанести якомога більше, щоб до моменту приклеювання останнього полотнища він не встиг добре просохнути.
Процес наклеювання флізелінових шпалер
Беремо один із заготовлених рулончиків і розгортаємо його зверху вниз таким чином, щоб його край збігався з розміченою вертикальною лінією і вгорі залишався запас довжиною 5 - 6 см для компенсації можливих перекосів стелі. Поступово рулон розгортаємо (відривати від стіни його вже не можна). Розгладжуємо полотнище спеціальною щіткою від середини до країв. Зморшки, що утворюються, розгладжуємо щіткою, а якщо відразу ви їх не помітили, то потім необхідно їх розрівняти після наклеювання всієї смуги пластиковим шпателем. В кінці слід обережно пройтися шпателем по краю приклеєного полотна, видавлюючи надлишки клею.
Після наклейки всього полотнища робимо підрізування припусків зверху і знизу. Для цього використовуємо вузький металевий шпатель і гострий шпалерний ніж. Особливої акуратності необхідно дотримуватися, обрізуючи верхній припуск. Для цього потрібно притиснути припуск шпателем до місця стику з стельовим плінтусом і прорізати його вздовж ножем. Потім переміщуємо шпатель далі, не відриваючи при цьому ніж від лінії розрізу. Після обрізування рекомендується відразу ж змити вологою губкою сліди від клею, бо після висихання вони будуть помітні. Слід також зазначити, що при фарбуванні в таких місцях можуть залишитися не пофарбовані добре ділянки.
Друге полотнище флізелінових шпалер розгортаємо і стежимо за тим, щоб малюнок на стику строго збігався. Прагнути до того, щоб полотнища йшли впритул одне до одного не треба, бо через нерівності стін можуть виникнути накладки, які усунути буде важче, ніж зазори на стиках полотнищ. Краще залишити між краями полотнищ зазор 0,5 - 1 мм, а вже після наклеювання позбутися від його, натягуючи полотнище за допомогою пластикового шпателя від середини до шва. Після остаточного приклеювання полотнища і формування ідеального шва необхідно ретельно промити стик від слідів клею.
Подальше наклеювання флізелінових шпалер виконується таким же чином, як описано було вище. Закінчується робота оформленням кута, від якого починали клеїти флізелінові шпалери. Останнє полотно в цьому куті клеїться внакладку на перше полотнище, а потім ножем прорізуються відразу два цих полотна, а стик розкривається і відрізані смужки забираються. Потім стик ще раз промащується клеєм, розрівнюється і на завершення промивається від клейових слідів.
Тепер ви знаєте вже всі нюанси і деталі наклеювання флізелінових шпалер. Сподіваємося, що ця стаття з порадами допоможе вам легко впоратися з цим цікавим творчим завданням і результат роботи буде відмінний.