► Що потрібно для встановлення водяного лічильника?
► Комплектація і монтаж вузла водяного лічильника
► Як правильно врізати лічильник у водопровід?
► Додаткові поради з монтажу
Дані роздуми щодо доцільності встановлення приладу обліку водоспоживання, а також конкретні рекомендації, що стосуються монтажу лічильника холодної та гарячої води, буде дуже корисно почитати тим умільцям, які звикли робити все в будинку своїми руками. Напевно, не варто зайвий раз згадувати про те, що при відсутності обліку споживання гарячої та холодної води платити інколи доводиться за комунальні послуги, які тимчасово не надаються, здійснюються неякісно (низький тиск, періодична відсутність води), або споживаються в значно меншому обсязі, ніж стягується з абонентів плата згідно необґрунтованих норм споживання. Крім того, ціна за нібито надані послуги щорічно збільшується. У зв'язку з цим встановлення лічильників води своїми руками у квартирі або приватному будинку сьогодні є нагальним питанням багатьох власників житла в нашій країні.
Як свідчать відгуки, економія грошей після монтажу лічильника у власному будинку або квартирі виходить дуже суттєвою. Що стосується літнього сезону, протягом якого більшість жителів великих міст та інших населених пунктів відправляються жити на дачу, платити за воду в цей період взагалі не доводиться. Якщо ж в будинку немає лічильника води, платити в літній період доводиться деколи «за повітря», особливо якщо вся сім'я їде на відпочинок або на тимчасове проживання в приміську зону (в село, на дачу). Тому уважно прочитайте наші поради і запам’ятайте правила встановлення лічильників води своїми руками. Це не складно і кожен з вас здатний самостійно виконати всі необхідні роботи.
Що потрібно для встановлення водяного лічильника?
У першу чергу необхідно визначитися з місцем монтажу лічильника (або лічильників) холодної та гарячої (якщо така послуга надається) води. На кожен водопровідний ввід повинен бути встановлений лічильник таким чином, щоб враховувалася вся вода, яка споживається в квартирі або приватному будинку. В останньому випадку прилад обліку повинен охоплювати також точки водозабору, які знаходяться на подвір'ї або в саду і використовуються для поливу городу, наповнення басейна, фонтана і т.п. Тепер давайте розберемося, що саме потрібно підготувати для монтажу одного лічильника на водопроводі своїми руками, і як виконати цю нескладну, але відповідальну роботу.
Для початку дивимося, яка саме труба використовується для водопровідного вводу: сталева, мідна, поліпропіленова або поліетиленова. Справа в тому, що вам доведеться вирізати ділянку цієї труби певної довжини і замість неї вмонтувати зібраний готовий вузол обліку води. Для мідної труби необхідно буде придбати спеціальні перехідники, які напаюються на відрізані кінці водопроводу, щоб пригвинтити до них водяний фільтр, лічильник, кран і зворотний клапан. При наявності звичайної сталевої труби на її відрізаних кінцях доведеться нарізати по 1,5-2 см різьби плашкою з тримачем (її можна десь позичити), або купити спеціальні герметичні муфти, які називаються GEBO та кріпляться без різьби, зварювання і пайки за лічені хвилини.
Що стосується інструментів та матеріалів, то вам знадобиться:
► набір гайкових ключів та розвідний ключ;
► клоччя і сантехнічна паста;
► ножівка по металу;
► рулетка та олівець;
► монтажний ніж;
► болгарка;
► пасатижі.
Перерахованого повинно бути достатньо для монтажу лічильника холодної або гарячої води. Можна також купити рулон спеціальної стрічки. Однак відгуки майстрів свідчать про те, що більшість сантехніків в наші дні віддають перевагу все-таки клоччю і сантехнічній пасті, як більш надійним матеріалам для герметизації.
Вирушаючи в магазин за деталями та лічильником, необхідно пояснити продавцеві, що ви збираєтеся виконати дану роботу своїми руками, повідомити діаметр труби, на яку буде встановлений лічильник, і попросити підготувати повний комплект деталей для установки лічильника. Як свідчать відгуки покупців, продавцям в магазинах сантехніки відома схема установки лічильника води, що пов'язано з багаторазовими ідентичними зверненнями клієнтів. Тому мудрувати тут нічого не треба і продавець протягом 2-3 хвилин самостійно збере повний комплект, що складається з лічильника, водяного вентиля, зворотного клапана, фільтра та інших необхідних з'єднань. Вам залишається лише додати до цього клоччя, сантехнічну пасту і заплатити за це все гроші.
Комплектація і монтаж вузла водяного лічильника
Процес складання вузла лічильника відбувається «на столі». Іншими словами встановлення водяного лічильника своїми руками починається із з'єднання всіх деталей між собою в будь-якому зручному місці (в гаражі, власній майстерні, на кухні в приватному будинку або в квартирі, на балконі і т.п.) до отримання готового вузла, який залишиться лише врізати у водопровід замість вирізаної ділянки труби. Враховуючи те, що монтаж виконується самостійно, рекомендуємо уважно ознайомитися нашими порадами і, саме головне, не поспішати. Отже, шукаємо зручне місце в будинку і приступаємо до складання всього вузла.
Лічильники холодної та гарячої води комплектуються так званими американками, які представляють собою накидні гайки з штуцерами і прокладками, за допомогою яких лічильник з'єднується з іншими деталями. Вони необхідні для легкого демонтажу і повторної установки приладу якщо буде потрібно його тимчасового зняття для повірки або ремонту. Їх необхідно пригвинтити до лічильника, але поки що не затягувати ключем.
Тепер, використовуючи клоччя з сантехнічної пастою, пригвинчуємо до входу лічильника (до американки) водяний фільтр, до якого потім таким же чином приєднуємо кран. Тут необхідно зазначити, що кран (водяний вентиль) може вже бути встановлений на водопроводі. В такому випадку його можна не купувати, проте запасний вентиль, що дозволяє при необхідності перекрити воду, не завадить. До виходу лічильника, використовуючи клоччя і пасту, кріпимо зворотний клапан, однак звертаємо увагу на правильність встановлення (на корпусі клапана є стрілка, що вказує напрямок руху води).
В самому кінці з обох сторін зібраного вузла прикріпляємо на різьби відповідні з'єднувальні елементи (фітинг), які відповідають конкретному способу кріплення до трубопроводу (GEBO, мідний або поліпропіленовий перехідник). Ось тепер залишилося лише встановити готовий зібраний вузол замість вирізаного шматка водопроводу. Відгуки користувачів свідчать про те, що весь процес збірки можна легко виконати самостійно, навіть якщо раніше не доводилося мати справу з сантехнічними роботами.
Як правильно врізати лічильник у водопровід?
Для початку знайдіть, де можна перекрити воду і відключіть в будинку або квартирі повністю гарячу та холодну воду. Потім виміряйте точну довжину зібраного і готового до врізки вузла. Вам доведеться вирізати болгаркою 125 мм (або ножівкою) ділянку водопроводу, яка буде на 3-4 см коротша, ніж підготовлений до установки лічильник з усіма прикріпленими деталями. Якщо, приміром, довжина зібраного вузла (разом з фітингом) складає 40 см, тоді необхідно вирізати шматок водопроводу довжиною 36-37 см.
При цьому необхідно врахувати, що корпус лічильника набагато товстіший, ніж вирізана ділянка труби, і розрахувати місце встановлення так, щоб циферблат приладу добре проглядався, маховик крана можна було легко повернути рукою, а водяний фільтр зручно було відкрити для чищення та обслуговування. Тепер встановлення лічильника води буде полягати в заміні відрізаного шматка труби готовим вузлом.
Спочатку від лічильника з обох сторін відгвинчуємо американки і кріпимо обидві відгвинчені частини на кінцях труби. Ту частину вузла, яка містить вентиль і фільтр, прикріплюємо до вхідної труби, а зворотний клапан з іншою американкою кріпиться до труби, що йде всередину приміщення. При цьому фітинг поки ще не затягуємо (не припаюємо), а тільки одягаємо на кінці відрізаною труби. Потім встановлюємо на своє місце лічильник, який з'єднується з американками через паранітові, силіконові або гумові прокладки, і остаточно затягуємо ключем накидні гайки на лічильлнику. Тепер залишилося лише затягнути з обох сторін GEBO, або припаяти поліпропіленові (мідні) перехідники до водопроводу.
Додаткові поради з монтажу
Якщо ви вирішили самостійно виконати монтаж водомірного вузла, то вам також необхідно додатково врахувати нижченаведені поради.
▼ При складанні вузла лічильника необхідно постійно стежити за напрямком стрілок на поверхні фільтра, зворотного клапана, вентиля і самого лічильника. Всі вони вказують напрям руху води у водопроводі і повинні «дивитися» в одну сторону.
▼ Тим, хто ніколи раніше не працював з клоччям, необхідно пам'ятати, що воно намотується в напрямку від кінця різьби за годинниковою стрілкою. Крім того, деякі кріплення мають занадто гладкі поверхні різьби, у зв'язку з чим клоччя сповзає під час загвинчування гайки. Щоб уникнути цього ефекту, необхідно пасатижами трохи «покалічити» різьбу, дряпаючи по її поверхні. При цьому поверхня різьби повинна набути шорсткості. При використанні спеціальної стрічки цього робити не потрібно.
▼ Лічильник гарячої або холодної води кріпиться до американок за допомогою прокладок. Використання клоччя або стрічки для з'єднання лічильника з американками не рекомендується.
▼ Після монтажу лічильника не забудьте його опломбувати. Для цього необхідно взяти технічний паспорт приладу (він додається всередині упаковки), договір на водопостачання, та звернутися в цей же (або наступний) день в організацію, яка надає послуги з водопостачання.
Все, тепер можна відкрити кран, щоб подати воду в будинок або квартиру і перевірити надійність монтажу водяного лічильника.