► Переваги чавунної ванни
► Інструменти для встановлення чавунної ванни
► Підготовка до монтажу ванни
► Встановлення чавунної ванни своїми руками
► Додаткові поради та рекомендації
Під час повноцінного ремонту квартири або власного будинку часто доводиться міняти звичайні сантехнічні прилади, які вже відслужили свій термін, втративши привабливість, а часом і функціональність. Звичайно, спочатку доводиться вкладати на підлогу і стіни нову плитку, повністю або частково міняти водопровід та каналізаційні труби, але після виконання всіх цих робіт справа доходить до монтажу душової кабіни, унітазу та заміни старої ванни.
Необхідно відзначити, що навіть при сьогоднішній популярності акрилової сантехніки, чавунні ванни не втратили популярності і користуються досить високим попитом у зв'язку з рядом безсумнівних переваг. Незважаючи на те, що встановлення чавунної ванни є досить простим процесом, вага і габарити цієї величезної посудини вимагають дотримання певних правил монтажу, які допоможуть уникнути випадкових ушкоджень плитки та інших оздоблювальних матеріалів. Основні нюанси виконання таких робіт ви можете взнати з даної статті та побачити на фото.
Переваги чавунної ванни
Перелік переваг почнемо з того, що ціна чавунної ванни набагато нижча, ніж акрилової, хоча і трохи вища, ніж ціна звичайної сталевої емальованої ванни, яка знайома практично всім зі старих пострадянських часів. Ті, хто жив за часів СРСР, пам'ятають, що монтаж старих ванн в переважній більшості випадків здійснюється не на ніжки, а на цеглу. Таке рішення було більш простим, не вимагало додаткових витрат, та й ванна на ніжках стояла менш стійко через недосконалість і крихкість конструкції опор.
В цілому монтаж ванни передбачав її вирівнювання по горизонталі, підкладаючи під її днище цеглу, після чого бокова поверхня ванни закривалася саморобним, часто неестетичним щитом з пластику, або ж замуровувалася цеглою і облицьовувалась керамічною плиткою. Необхідно відзначити, що ніжки продавалися завжди в комплекті з ванною, проте їх монтаж виконувався вкрай рідко.
Перед тим, як встановити чавунну ванну своїми руками, необхідно було максимально точно вивести каналізаційний злив для її підключення, оскільки старі сифони дуже погано піддавалися регулюванню. Сьогодні ця проблема повністю вирішена і злив можна підключити в будь-якому положенні. Основні переваги чавунної ванни добре відомі і не викликають ні в кого сумнівів.
Однак найважливішою перевагою чавунної ванни є велика теплоємність, яка не характерна сталевим і акриловим виробам. Заповнивши чавунну ванну гарячою водою, можна в ній відпочивати тривалий час і температура води практично не буде зменшуватися. Звичайно, ця властивість чавунної ванни на сьогоднішній день цікавить далеко не всіх людей, але не згадувати про неї не можна, так як для деяких людей саме теплоємність є головним критерієм при виборі ванни. Також необхідно нагадати і про те, що вартість цього сантехнічного приладу повністю виправдовує грошові витрати.
Інструменти для встановлення чавунної ванни
Отже, ви вже облицювали стіни і підлогу плиткою, а в кутку ванни вже стоїть новий красивий унітаз. Залишається лише акуратно і правильно виконати монтаж чавунної ванни, яка поки ще перебуває за межами приміщення. Ніжки можна виготовити своїми руками, якщо їх немає в наявності, але краще всього використовувати ніжки, які були куплені разом з ванною. До речі, їх ціна досить низька, і докупити їх можна окремо в більшості магазинів сантехніки. Відзначимо, що для встановлення чавунної ванни потрібно буде приготувати елементарний слюсарний інструмент, а саме:
► будівельний рівень (з його допомогою необхідно буде вирівняти ніжки ванни);
► комплект ріжкових гайкових ключів;
► болгарка і ножівка для різання металу (може і не знадобиться, але краще коли буде під рукою);
► 1-2 тюбики білого або прозорого силіконового герметика;
► поролонова губка або гумова пробка (щоб закрити тимчасово горловину каналізаційної труби на час монтажу ванни);
► сталевий трос для чищення сантехніки (для проведення профілактичного чищення перед установкою нового сантехнічного приладу).
Підготовка до монтажу ванни
Якщо на місці установки нової чавунної ванни все ще стоїть стара ванна, з якою ви вже давно хочете розлучитися, її необхідно акуратно демонтувати і видалити з приміщення. Потім, якщо потрібно, стару плитку збивають і замість неї кладуть нову. Під час облицювання підлоги новою плиткою важливо пам'ятати, що на ній буде стояти важка чавунна ванна. Тому в місцях, де будуть стояти ніжки нової чавунної ванни, плитка повинна бути приклеєна особливо міцно (на достатню кількість клею), інакше під вагою ванни плитка може продавитися і потріскати.
Як виконати демонтаж старої ванни ми розглядати не будемо, оскільки ця робота не вимагає особливих спеціальних навичок. Однак зауважимо, що при від'єднанні старої ванни від каналізаційної системи потрібно діяти обережно, щоб не пошкодити горловину і плитку. Після того, як стара сантехніка буде видалена з приміщення, каналізаційну трубу рекомендується заткнути гумовою пробкою або поролоновою губкою, щоб всередину не потрапляло будівельне сміття при вкладанні нової плитки та під час інших оздоблювальних робіт. Крім цього, з каналізаційної труби всередину приміщення потраплятимуть каналізаційні гази, які не тільки дуже неприємні на запах, але й шкідливі для здоров'я, тому не варто залишати горловину труби відкритою на тривалий час.
Встановлення чавунної ванни своїми руками
Як вже зазначалося, використовувати цеглу для встановлення ванни ми не будемо, а скористаємося спеціальними ніжками. Справа в тому, що збоку ванна буде закриватися декоративною панеллю, і цеглини при її знятті будуть виглядати досить неестетично. Відзначимо також, що ціна пластикової декоративної панелі становить зазвичай від 40 до 60 % від вартості ванни, тому питання її покупки має вирішуватися індивідуально.
Отже, в переважній більшості випадків чавунна ванна, як і всі інші аналогічні сантехнічні прилади, має стандартні розміри і комплектується ніжками, ціна яких може бути включена виробником у вартість ванни. Самі ніжки можуть кріпитися до основи різним способом (за допомогою клинів, стяжних болтів і т.п.). Також бажано, щоб ніжки можна було регулювати по висоті, так як це суттєво спростить і прискорить монтаж. В іншому випадку їх доведеться трохи підрізати, щоб домогтися одного рівня. Про кріплення ніжок до дна ванни ви можете дізнатись з інструкції, яка додається до сантехнічного приладу при покупці.
Спочатку новий сантехнічний прилад потрібно акуратно внести всередину приміщення таким чином, щоб дно ванни було направлене до стіни, уздовж якої вона стоятиме. До отвору для зливу пригвинчуємо сифон, який необхідно спочатку зібрати відповідно до прикладеної інструкції від виробника. Всі пластмасові різьби загвинчувати потрібно своїми руками без допомоги інструментів щоб випадково не перетягнути і не пошкодити делікатний матеріал. До отвору переливу пригвинчуємо відповідну чашку сифона, яка повинна бути з'єднана зі зливом гофрованою трубкою.
До однієї сторони ванни прикріплюємо дві ніжки, потім чавунну ємність перевертаємо і, притримуючи, встановлюємо на своє місце, тимчасово підклавши замість двох відсутніх ніжок цеглини або дерев'яні бруски. Все це потрібно виконувати дуже акуратно, щоб випадково не пошкодити пластмасовий сифон. Деякі майстри відразу монтую всі чотири ніжки, не підкладаючи цеглу, однак у такому випадку вирівняти і встановити ванну буде складніше.
Тепер ванну, що стоїть на двох ніжках і двох тимчасових опорах, необхідно вирівняти по горизонталі за допомогою будівельного рівня. Для цього прикладаємо його зверху до борту сантехнічного приладу по його довжині і регулюємо рівень однієї з ніжок. Після вирівнювання до днища кріпиться і регулюється третій ніжка, а рівень прикладається зверху поперек ванни, щоб вирівняти горизонтальне положення в даному напрямку. В самому кінці до сантехнічного приладу пригвинчується остання ніжка і підганяється по висоті, а з-під ванни витягуються всі цеглини та дерев'яні бруски. Установка на цьому вважається завершеною.
Додаткові поради та рекомендації
▼ Між бортами ванни і плиткою на стінах необхідно залишити зазор в декілька міліметрів, який потім заповнюється силіконовим герметиком. У випадку встановлення ванни впритул силікон може з часом відставати, оскільки він буде накладений лише на поверхні стінок.
▼ При покупці сифона для ванни ціна не повинна бути критерієм вибору. Перевагу потрібно віддавати найнадійнішому та універсальному виробу.
▼ Перед тим, як встановлювати нову чавунну ванну, рекомендується ретельно прочистити за допомогою сталевого троса каналізаційну трубу, оскільки в такому стані доступ до зливу для чищення буде повністю відкритим.
▼ На закінчення радимо вам ще раз переглянути запропоновані поради, і не поспішаючи приступити до роботи, щоб установка чавунної ванни була проведена правильно. Єдина складність, з якою ви зіткнетесь під час монтажу - вага сантехнічного приладу.