► Інструмент для врізання замка
► Інструкція по врізці замка в міжкімнатні двері
► Складання та установка замка
Під час обробки житлових приміщень важливу роль відіграє кожен елемент інтер'єру і міжкімнатні двері, будучи досить великими аксесуарами, повинні максимально відповідати тому чи іншому дизайну кімнат. Однак, навіть якісні дерев'яні двері, маючи красивий зовнішній вигляд, можуть все зіпсувати, якщо вони не будуть акуратно та рівно вставлені в отвір, або ж їх фурнітура не буде чітко виконувати свої функції. В даному аспекті особливо важлива правильна врізка замка в міжкімнатні двері, оскільки саме від легкості замикання і точності монтажу будуть в цілому залежати експлуатаційні та естетичні властивості міжкімнатних дверей. І хоча вставити замок своїми руками не так вже й складно, як здається на перший погляд, необхідно пам'ятати про те, що вартість нових дверей досить висока і помилки допускати не можна ні в якому разі. Приблизна інструкція по врізці замка своїми руками, буде нами розглянута нижче в статті.
В принципі, всі люди, які купують міжкімнатні двері для свого житла, ставляться до таких столярним виробам дуже дбайливо і скрупульозно, а складання і монтаж дверей зазвичай доручають професійним столярам. В першу чергу найняти професійного майстра змушує висока ціна дверей та відсутність інструменту, який потрібно мати для виконання такого роду робіт. Проте знаходяться сміливці, які вирішують вставити замки в нові двері своїми руками, і дана інструкція написана саме для таких майстрів-аматорів. Крім безпосереднього опису процесу врізки замка ми також розглянемо, який буде потрібен інструмент і як виготовити шаблон для установки. Крім того, необхідно буде виготовити й спеціальне обладнання, яке полегшує цю роботу.
Інструмент для врізання замка
Врізка замка в міжкімнатні двері є одним із різновидів професійних столярних робіт, тому доведеться підготувати набір відповідного якісного інструменту. Інструкція з виконання такого завдання передбачає чітку технологію і послідовність дій, дотримання яких є обов'язковим незалежно від типу дверного полотна і розміру самих дверей. Відзначимо відразу, що виконати врізку замка, використовуючи шаблон, можна двома методами. Перший метод вимагає застосування сучасного високоточного обладнання, вартість якого перевищує вартість самих дверей. Другий метод - це професійна врізка замка своїми руками, для якої використовуються класичні стамески, молотки та інший ручний столярний інструмент. Також необхідно додати, що застосування високоточного інструменту забезпечує більш якісний кінцевий результат. А тепер перерахуємо весь інструмент, який може нам знадобитись в роботі.
▼ Рулетка. Її призначення відомо навіть дітям. Залишається лише додати, що професійною широкою рулеткою працювати набагато зручніше.
▼ Набір стамесок. Саме цей інструмент є класичним, без якого неможливо буде обійтися. Від якості та гостроти стамесок в кінцевому результаті буде залежати акуратність і точність установки замка в міжкімнатні двері.
▼ Кілька молотків. Бажано мати не тільки будівельний металевий, але й дерев'яний молоток-киянку, з яким набагато зручніше працювати стамескою. Крім того, молоток може придатися і для інших функцій, тому його наявність є обов'язковою.
▼ Звичайна і фігурна викрутки (бажано кілька штук різного розміру). Вони будуть потрібні для вгвинчування шурупів.
▼ Комплект перових свердел, які можна придбати в будь-якому будівельному магазині. Їх ціна досить низька і любителям помайструвати перові свердла можуть неодноразово знадобитися в майбутньому.
▼ Шурупокрут або електродриль. Цей інструмент буде використовуватися разом з перовими свердлами для просвердлювання отворів у дверному полотні.
▼ Ручна електрична фреза. Дізнавшись, скільки коштує такий професійний інструмент в магазині, ви звичайно відмовитеся його купувати. Але якщо є можливість десь позичити цю високоточну машину, тоді робота піде набагато швидше. Фреза необхідна для швидкого і точного вирізання заглиблення (кишені) під замок. За її допомогою вирізання деревини вийде максимально акуратним, без ризику пошкодження декоративного покриття дверного полотна.
По суті, нічого більше з інструменту не потрібно. Непогано було б ще приготувати пару звичайних свердел діаметром 1,5 - 2,5 мм, якими можна буде засвердлити трохи отвори під шурупи, щоб їх легше було вкрутити. Звичайно, існують також інші корисні інструменти, про які можна згадати, але їх наявність не є обов'язковою, а ціна таких інструментів набагато вища від вартості всіх міжкімнатних дверей у вашій квартирі.
Інструкція по врізці замка в міжкімнатні двері
Ось тепер, коли інструмент підготовлений і ви уважно прочитали цю статтю, можна приступати до самого процесу установки замка. Спочатку необхідно точно визначитися з місцем установки дверного полотна і способом його закривання. Непогано буде спочатку причепити двері на завіси, щоб точно знати з якого боку вставляти замок. Зазвичай столярі так і роблять. Якщо ж полотно поки що не прикручене до завіс, тоді приставте його прямо до дверного отвору і визначтеся з місцем розташування замка. Його ручка повинна знаходитися на висоті 80 - 90 см від нижнього краю дверей. Важливо пам'ятати, що висота установки замків міжкімнатних дверей у квартирі повинна бути однаковою, щоб забезпечити відповідний естетичний ефект.
Тепер давайте розберемося безпосередньо з замком. Відзначимо центр торця дверного полотна і на цьому рівні проводимо олівцем лінію, яка буде центром положення замка. Саме від неї ми і будемо відштовхуватися при всіх наступних вимірах. Вимірюємо ширину корпуса замка, який повинен увійти всередину вирізаного отвору. Поділивши отримане значення на два, відзначаємо по обидві сторони центральної лінії ширину майбутнього поглиблення. Після цього таким же чином відзначаємо довжину поглиблення та рівень, на якому буде розташована ручка замка. Можна виготовити для розмітки паперовий шаблон, проте доцільність у ньому буде тільки в тому випадку, якщо необхідно вставити замки в декілька ідентичних дверних полотен.
Наступний крок - висвердлювання посадочного заглиблення під замок за допомогою перового свердла. Для цього беремо свердло, діаметр якого на 1 - 2 мм більший за ширину корпуса замка, і акуратно просвердлюємо ряд отворів глибиною 1 - 2 см впритул один до одного, щоб потім можна було зрізати зайву деревину за допомогою стамески. Центри крайніх отворів повинні бути розташовані безпосередньо на позначках, що позначають верхній і нижній край заглиблення під замок. Так поступово, висвердлюючи отвір за отвором, і заглиблюючись при цьому кожен раз на 1 - 2 см, необхідно висвердлити осередок на повну глибину, яку попередньо вимірюємо за допомогою замка.
В готове поглиблення вставляємо замок таким чином, щоб його верхній край ліг на поверхню торця дверей. Якщо він входить туго, беремо в руки стамеску, дерев'яний молоток, і акуратно розширюємо отвір в потрібному місці, зрізуючи зі стінок тонкий шар деревини. Після того, як замок увійшов з незначним тертям, відзначаємо гостро заточеним олівцем контур декоративної планки і виймаємо замок.
Тепер потрібно вирізати заглиблення під декоративну планку. Воно вийде ідеальним, якщо є в наявності ручна електрична фреза. При її відсутності доведеться виконати цю роботу все тієї ж стамескою і молотком. Тут принцип роботи простий. Він полягає в зарубці стамескою країв поглиблення по всьому периметру, який відзначений олівцем. Потім стамеска встановлюється під кутом і акуратно, зрізуючи періодично тонкий шар деревини, робиться поглиблення необхідного розміру. Цей етап роботи повинен виконуватися особливо акуратно і не поспішаючи, оскільки ймовірність пошкодження покриття торця дверей біля осередку в даному випадку буде дуже високою.
Коли замок встановлений і його верхній край знаходиться врівень з торцем дверного полотна, можна висвердлювати отвори під ручку і циліндр. Для цього необхідно дуже точно розмітити центри отворів, використовуючи рулетку. Шаблон для цього не потрібний, оскільки визначити центри буде дуже легко. Встановивши в дриль або шурупокрут перове свердло відповідного діаметру, строго перпендикулярно до дверного полотна свердлимо два наскрізні отвори. Для того, щоб випадково не пошкодити краї отвору при виході свердла назовні з протилежного боку дверей, необхідно зупинитися в той момент, коли кінчик свердла тільки трошки вийшов назовні з протилежної сторони. Тепер залишилося лише досвердлити отвір до кінця, встановивши свердло з іншого боку кінчиком в отвір.
Складання та установка замка
Всередину готового поглиблення вставляємо корпус замка і пригвинчуємо його чотирма шурупами. Потім в обидва отвори вставляємо відповідно сталевий квадратний прутик для ручки та циліндр для ключа. Циліндр кріпимо всередині замка за допомогою довгого болта, який входить в його комплект (при наявності замка з циліндром). Він вставляється з торця, де розташована декоративна планка. З двох сторін одягаємо на квадрат і циліндр щоки з ручками і пригвинчуємо їх до полотна шурупами. На цьому врізка замка завершена і залишиться лише таким же чином прикріпити металеву декоративну планку на дверній коробці, в яку входитимуть ригелі (язички) замка.
Тепер вам відомо, як правильно врізати замок в міжкімнатні двері. Набувши знань, ви зможете заощадити власні кошти, не витрачаючи їх на оплату роботи майстра. Ще раз нагадаємо про необхідність виконання всіх робіт з особливою акуратністю і ще раз порадимо звернути увагу на інструкцію та фото, де добре пояснено всі нюанси роботи. Найголовніше під час врізання замка не поспішати.