Перейти до контенту

Вкладання плитки на дерев’яну підлогу своїми руками


► Підготовка інструментів та матеріалів
► Підготовка дерев'яної підлоги до облицювання плиткою
► Вкладання керамічної плитки на підлогу
► Додаткові поради та рекомендації

Облицювання підлоги керамічною плиткою є поширеним традиційним способом обробки, який використовується вже досить тривалий час. Але, незважаючи на той факт, що даний облицювальний матеріал застосовується з давніх часів, технологія його виготовлення та вкладання постійно удосконалюється. Сьогодні монтаж керамічної плитки здійснюється на підлоги з будь-яких матеріалів. Багато майстрів-умільці в наші дні виконують таку роботу своїми руками, що свідчить про доступність застосування керамічної плитки та відносну простоту методику її вкладання на дерев'яну підлогу.

На сьогоднішній день мабуть вже немає жодного житлового будинку, в якому не було б цього чудового, довговічного, стійкого до зносу та екологічно чистого матеріалу. Та й ціна керамічної плитки доступна для кожної людини. Навряд чи знайдеться зараз хоча б один власник приватного будинку або квартири, який не зміг би дозволити собі придбати кілька квадратних метрів керамічної облицювальної плитки.

облицювання плиткою дерев'яної підлоги
Настільки широку популярність монтаж керамічної плитки своїми руками придбав завдяки унікальності цього декоративного покриття. В даного матеріалу маса переваг і позитивних характеристик. У мережі Інтернет щодня з'являються нові відео, за допомогою яких можна детально ознайомитися з усіма нюансами, що виникають при облицюванні стін, підлог і цоколів фасадів плиткою різної форми та розміру. Істотно відрізнятися може й ціна цього матеріалу. Дешеву керамічну плитку можна купити сьогодні по 4 - 5 доларів за квадратний метр, а вартість дорогих ексклюзивних серій цього облицювального матеріалу іноді досягає декількох сотень доларів.

Підготовка інструментів та матеріалів

При облицюванні плиткою бетонних, цегляних і кам'яних поверхонь особливих проблем не виникає. Такий монтаж докладно розглядається в інших статтях на цьому сайті та й загалом в мережі Інтернет. Головне як слід вирівняти цементним розчином поверхню і робота буде виконана ідеально. Однак якщо необхідно вкласти своїми руками керамічну плитку на дерев'яну поверхню, тоді потрібно попередньо виконати деякі підготовчі роботи, без яких облицювання буде недовговічним і може почати руйнуватися відразу ж після початку експлуатації приміщення.

Перед тим, як буде розпочато облицювання плиткою дерев'яної підлоги, необхідно придбати і підготувати відповідні інструменти, оздоблювальні та допоміжні матеріали. Давайте перерахуємо те, без чого не можна буде обійтися при виконанні облицювальних робіт. Отже, слід приготувати:

► кельму, звичайний і зубчастий шпатель для нанесення клейової суміші;
► правило і будівельний рівень (бажано більшої довжини);
► ємність для замішування розчину (велике відро);
► плиткоріз, болгарку 125 мм і диск з алмазним напиленням;
► молоток, пасатижі та цвяхи (довжиною 40 - 50 мм);
► пластмасові хрестики та клини для швів;
► клейову суміш для плитки (для внутрішніх робіт);
► металеву сітку (штукатурну або такого ж типу);
► плитку керамічну (або гранітну);
► клей ПВА (будівельний);
► цемент і пісок.

В принципі, перерахованого вище має бути достатньо, хоча краще підготувати й інші інструменти, які є в наявності. Ось тепер можна приступити до підготовки дерев'яної підлоги до облицювання.

Підготовка дерев'яної підлоги до облицювання плиткою

Як і в випадку виконання всіх інших оздоблювальних робіт, облицювання підлоги плиткою необхідно почати з підготовки поверхні. Враховуючи гнучкість деревини, слід вжити заходів щодо зміцнення її поверхні та забезпечення відповідної адгезії (зчеплення) різних матеріалів. Поверхня підлоги очищається від бруду, і видаляються, якщо вони є, жирні плями. Якщо поверхня підлоги виготовлена з пофарбованих дошок, потрібно за допомогою шпателя видалити фарбу у всіх місцях, де вона відшаровується. Потім дерев'яна поверхня ретельно змащується клеєм ПВА і покривається металевою сіткою, яку потрібно укласти в один шар, використовуючи кілька рядів сітки, залежно від розмірів та форми приміщення. Коли сіткою застелена всю підлога, її потрібно прибити цвяхами до дерев'яної основи, вбиваючи цвяхи з кроком 30 - 40 см та загинаючи вниз.

підготовка дерев'яної підлоги до вкладання плитки
Після обшивки підлоги сіткою вже можна приступити до остаточного етапу приготування поверхні підлоги до облицювання своїми руками. У відрі або іншій ємності замішується розчин з піску та цементу з незначною добавкою клею ПВА (близько 50 г на відро розчину). Співвідношення між цементом і піском повинно бути 3:1. Приготованим розчином заливається прибита до дерев'яної підлоги сітка. При цьому товщина заливки повинна бути мінімальною, достатньо щоб сітка повністю була втоплена в розчині. Під час заливання поверхню потрібно періодично розгладжувати правилом і шпателем, перевіряючи рівнем її горизонтальність. Після затвердіння розчину можна переходити до безпосереднього вкладання керамічної плитки.

Новачкам, у яких недостатньо досвіду в будівельно-ремонтних роботах, можна порадити набити поверх сітки пару рядів металевих маяків, що значно спростить вирівнювання цементної армованої стяжки. Зрештою товщина цементної стяжки з сіткою повинна становити 1,5 - 2 см. Очевидно, що буде втрачено близько двох сантиметрів висоти приміщення, однак цим доведеться пожертвувати для забезпечення міцності та надійності підлогового покриття. Після того як повністю буде завершено монтаж стяжки, потрібно почекати 1 - 2 дні, щоб поверхня набула необхідної міцності. Повного висихання цементно-піщаного розчину чекати немає необхідності.

Вкладання керамічної плитки на підлогу

Весь подальший процес обробки підлоги буде виконуватись як класична укладка керамічної плитки на клейову суміш. Відро, яке використовувалося для приготування цементно-пісочного розчину, необхідно ретельно помити, щоб у ньому можна було замісити клейову суміш для плитки. Для цього найкраще використовувати дриль зі спеціальною насадкою. В крайньому випадку замісити клей у відрі можна кельмою. При цьому потрібно стежити, щоб не утворювалися грудки.

наклеювання керамічної плитки на підлогу з дерева
Вкладання плитки на дерев'яну підлогу починається з нанесення клейової суміші кельмою на поверхню попередньо підготовленої цементної стяжки. Клей накладається невеликими порціями і розправляється рівномірно по поверхні зубчастим шпателем. Перший ряд керамічної плитки необхідно вкласти під правило або натягнуту нитку, оскільки від точності його вирівнювання буде залежати якість облицювання всієї підлоги. Якщо ви ніколи раніше не виконували обробку підлоги та стін керамічною плиткою своїми руками, тоді не слід наносити на поверхню надто багато клейової суміші, оскільки вона твердне дуже швидко, і ви просто не встигнете повністю вкласти плитку на поверхню. Краще всього наносити суміш зубчастим шпателем під декілька плиток в одному ряду, а після вкладання цих плиток процес нанесення клею повторити знову.

облицювання дерев'яної поверхні керамічною плиткою своїми руками
Пам'ятайте, що ціна помилки при виконанні облицювання підлоги своїми руками буде занадто велика, адже при нерівному наклеюванні першого ряду керамічної плитки кожен наступний ряд буде відхилятися ще більше. Тому поспішати в даному випадку не можна. Після того, як вся плитка буде наклеєна на поверхню цементної стяжки з сіткою, потрібно почекати добу до затвердіння клею і приступити до укладання різаних шматків плитки біля стін приміщення. Слід зауважити, що досвідчені майстри ріжуть і наклеюють плитку відразу по ходу її вкладання, але для цього необхідно мати достатній досвід. Після того, як монтаж плитки закінчено, її поверхню потрібно очистити і заповнити шви.

Додаткові поради та рекомендації

Для тих, хто ніколи раніше не виконував облицювання стін та підлоги керамічною плиткою, можна дати декілька порад, які допоможуть уникнути типових помилок під час виконання роботи.

▼ По-перше, не можна забувати про технологічні рекомендації виробників будівельних матеріалів. Це стосується в першу чергу клейової суміші. Вона повинна бути приготована в точній відповідності з вимогами виробника. При цьому потрібно врахувати, що час схоплювання клейових сумішей може значно відрізнятися в залежності від технології заводу, який виготовив цей продукт. Це необхідно врахувати під час обробки підлоги.

▼ По-друге, більшість керамічної плитки, призначеної для облицювання підлоги, містить гранітну крихту, яка ускладнює різання матеріалу абразивним і твердосплавним інструментом. Тому перед тим, як приступити до різання плитки, потрібно теоретично підготуватися та різати матеріал не поспішаючи, дотримуючись технології.

Наостанок залишається лише побажати успіхів усім тим, хто вирішив самостійно зайнятися обробкою свого житла. Будівельно-ремонтні роботи бувають досить складні та важкі, але кінцевий результат завжди тішить і доставляє величезне задоволення. Тому радимо ще раз переглянути описані вище поради і відповідально підійти до обробки дерев'яної підлоги керамічною плиткою.