► Знайомство з матеріалом
► Облицювання підлоги паркетною дошкою
► Підготовка підлоги до облицювання паркетною дошкою
► Процес вкладання паркетної дошки
► Вкладання паркетної дошки на клей
► Додаткові поради
Людям, які прагнуть жити в комфорті та затишку, підкреслюючи при цьому свій смак і статус, під час ремонту житла краще всього віддати перевагу паркетній дошці, якщо мова йде про вибір підлогового покриття. Це дуже надійний і екологічно чистий продукт, що має високу стійкість до пошкоджень, з чудовою натуральною текстурою.
Вкладання паркетної дошки своїми руками не є надто складним завданням. І хоча виконати цю роботу без попередньої підготовки та досвіду нелегко, освоїти процес укладання цього матеріалу з часом все-таки вийде. Особливо завдання спрощується, якщо для обробки підлоги застосовується масивна паркетна дошка. Достатньо лише навчитися правильно користуватися інструментом і дотримуватися технології облицювання підлоги цим матеріалом.
Знайомство з матеріалом
На сьогоднішній день у продажу можна знайти два різновиди паркетної дошки: багатошарова і масивна. Ці два схожих між собою матеріали відрізняються технологією виготовлення. Масивна дошка, як і традиційний паркет, представляє собою цілісний шматок деревини, у якого з одного боку розташований гребінь, а з іншого вирізаний фрезерою паз. Сировиною для виробництва цього облицювального матеріалу можуть бути листяні, хвойні та інші породи дерев. При цьому технологія вкладання паркетної дошки передбачає комбінування різних порід деревини для виготовлення підлогового покриття з візерунками.
Виготовлення багатошарової дошки здійснюється іншим способом. Шари деревини наклеюють один на одного до досягнення потрібної товщини. При цьому волокна сусідніх шарів деревини розташовуються в перпендикулярних напрямках, що дозволяє поліпшити експлуатаційні властивості облицювального матеріалу. Перший шар зазвичай виготовляється з цінної твердої породи, адже саме від нього залежатиме надійність, зносостійкість і привабливість покриття. Для внутрішнього шару застосовується м'яке дерево. Цей внутрішній шар використовується і для створення з'єднувального замка ламелей. Самим нижнім (підкладковим) шаром зазвичай служить фанера або деревина хвойних порід. Товщина такої підкладки становить 4 мм.
Слід зазначити, що в процесі виготовлення даний матеріал просочується та обробляється спеціальними антисептичними розчинами, які перешкоджають появі грибків та інших паразитів. Крім того, зовнішній лицьовий шар покривається лаком під час виготовлення і не потребує подальшої обробки після вкладання.
Облицювання підлоги паркетною дошкою
Для виготовлення надійного і довговічного покриття з цього чудового матеріалу одного вміння тримати в руках молоток і стамеску недостатньо. Вкладання паркетної дошки вимагає дотримання технології виконання цієї роботи. Інакше красивого і довговічного покриття добитися не вийде. У зв'язку з цим, перед початком облицювання підлоги паркетною дошкою, потрібно виконати деякі обов'язкові підготовчі роботи, дотримуючись ряду вимог, про які буде написано далі.
▼ По-перше, особливу увагу доведеться звернути на основу, яку доведеться перетворити в найближчі дні у витончену паркетну підлогу. Основу потрібно ідеально вирівняти і зміцнити. Якщо на поверхні помічені виступи, перепади і поглиблення, всі ці дефекти доведеться усунути. Найбільший перепад висоти, який допускається при укладанні такого облицювального матеріалу, становить 2 мм на кожен метр довжини. У разі виявлення пошкоджень основи підлоги їх обов'язково потрібно усунути, а поверхня відремонтувати і вирівняти.
▼ По-друге, дуже важливо створити в приміщенні оптимальний рівень вологості. Іншими словами, її рівень повинен бути мінімальним, оскільки натуральна деревина може деформуватися вбираючи вологу. У зв'язку з цим облицювання підлоги в кухні, ванній і туалеті цим матеріалом не рекомендується.
▼ По-третє, щойно куплену в магазині паркетну дошку не можна відразу вкладати на підлогу. Вона повинна відлежатися в приміщенні хоча б 2 - 3 доби, щоб матеріал адаптувався до мікроклімату кімнати. Тільки після цього може бути розпочато вкладання паркетної дошки на підлогу.
▼ Останній фактор, який рекомендується врахувати для досягнення високої естетичності та міцності покриття, полягає в підтримці всередині приміщення оптимальної температури, яка повинна становити 17 - 20 градусів при вологості повітря 35 - 65 %.
Ще однією вимогою, яка в наші дні часто висувається до облицювання підлог, є вкладання гідроізоляції, яке рекомендується для всіх без винятку типів приміщень та покриттів.
Підготовка підлоги до облицювання паркетною дошкою
Облицьовувати паркетною дошкою можна всі типи поверхонь, починаючи від дерев'яної чорнової підлоги, і до бетонної стяжки. При цьому основною вимогою до основи є надійність, міцність і ретельно вирівняна поверхня. Про це ми вже згадували вище і забувати про підготовку основи підлоги не можна.
У разі облицювання паркетною дошкою дерев'яної підлоги в першу чергу потрібно перевірити її поверхню на відсутність скрипів, значних перепадів і поглиблень. При належному стані основи підлоги, але наявності щілин та незначних перепадів висоти, їх доведеться підрівняти. Це робиться методом циклювання із застосуванням шпаклівки. Після того, як шпаклівка остаточно висохне, поверхню підлоги необхідно пошліфувати наждачним папером. Часто трапляється й так, що мостини трошки хитаються і скриплять. Тоді їх потрібно прибити до лагів, використовуючи довгі цвяхи або саморізи. Після цього поверхню підлоги потрібно пошпаклювати і пошліфувати. Якщо ж деякі мостини або лаги прогнили, внаслідок чого підлога в певних місцях провалюється, доведеться провести більш серйозний ремонт, розбираючи частину підллоги та замінюючи зіпсований матеріал новим.
Набагато простіше підготувати до обробки паркетною дошкою бетонну основу, на якій можна легко зробити так звану плаваючу підлогу, що має додаткові переваги. Дане рішення буде хорошим способом підвищити рівень звукоізоляції приміщення і покращити його експлуатаційні властивості в цілому. Основу в даному випадку необхідно теж перевірити на відсутність пошкоджень, після чого створити стяжку методом заливання самовирівнюючої підлоги. Через пару діб поверхня підлоги буде вже готова до облицювання. Якщо ж основа кришиться, тоді потрібно буде по можливості збити перфоратором стару бетонну стяжку і залити нову або засипати суху стяжку. Після того, як поверхня стяжки висохне і стане твердою, можна почати облицювання підлоги.
Нагадаємо, що плаваючою підлогою прийнято називати спеціальне комбіноване покриття, яке зі стінами приміщення не стикається та лежить на спеціальній звукопоглинаючій підкладці. Степінь поглинання звуку такою підлогою сягає 50 %, а вкладається вона безпосередньо на бетонну стяжку перекриття.
Процес вкладання паркетної дошки
Приступаючи до обробки підлоги, необхідно визначитися, який метод вкладання паркетної дошки буде використовуватися. Їх існує два - безклеєвий та кладка паркетної дошки на клей. При наклеюванні облицювання на основу підлоги його міцність підвищується, тому даний спосіб рекомендується для приміщень з великою площею. Однак виконати обробку таким способом буде досить складно, для цього знадобиться набагато більше часу, ніж у випадку кладки підлогового покриття без клею.
Облицювання підлоги без клею вважається більш доступним для виконання своїми руками. Крім того, виконати цю роботу вийде швидко та більш якісно. Для цього паркетну дошку необхідно лише з'єднувати одна з одною в замок, послідовно укладаючи на спеціальну підкладку. Деякі майстри, щоб забезпечити краще зчеплення панелей, змащують їх замки клеєм.
На основу підлоги спочатку розстеляється плівкова гідроізоляція, краї якої повинні накладатися один на один з перекриттям хоча б на 15 см. Місця накладки гідроізоляції проклеюються скотчем. Кінці плівки необхідно випустити на поверхню стін не менше, ніж на 10 см. Зверху на плівку вкладається підкладка з корка, полістиролу або інших подібних матеріалів. Стики між шматками підкладки теж заклеюються скотчем. Якщо передбачається використання тільки екологічно чистого матеріалу, тоді у якості підкладки застосовується корок.
Панелі паркетної дошки першого ряду потрібно укласти шипами до стіни. При цьому між стіною і першим рядом облицювання потрібно залишити зазор шириною 10 - 15 мм, оскільки деревина буде періодично всихатися та розширюватися, залежно від рівня вологості в приміщенні. Для того, щоб залишити зазор однакової ширини, краще всього заздалегідь приготувати і вставити між стіною та першим рядом невеликі клини.
При укладанні дошки першого та всіх інших рядів повинні з'єднуватися в замок. Для цього необхідно вставляти під невеликим кутом шип наступної панелі в замок попередньої і злегка добивати дерев'яним молотком через невеликий, прикладений до торця панелі дерев'яний брусок.
Наступний ряд панелей необхідно змістити на половину або третину довжини щодо швів першого ряду (так, як виконується кладка цегли). Для цього наступний ряд потрібно почати з обрізаної на третину довжини панелі. Даний прийом передбачають всі способи вкладання паркетної дошки. Кожен наступний ряд вставляється в попередній під кутом і теж добивається молотком через брусок. При цьому обов'язково потрібно пам'ятати про зміщення кожного ряду на третину або половину довжини щодо попереднього.
Біля дверей панелі потрібно акуратно вирізати за формою дверної коробки. Лиштви необхідно демонтувати, а потім вкоротити на товщину покриття і прибити назад. Точно так само акуратно доведеться вирізати панелі в місцях, де проходять труби та інші комунікаційні мережі. Тут вже необхідна спритність рук і точний розрахунок. Після того, як вся паркетна дошка буде вкладена, клини біля стін можна витягнути і приступити до монтажу плінтуса.
Вкладання паркетної дошки на клей
Вкладання паркетної дошки на клей виконується на фанеру або попередньо підготовлену дерев'яну основу. Безпосередньо на стяжку можна класти тільки штучний паркет. Застосовуючи метод облицювання підлоги паркетом задопомогою клею, використовуються зазвичай три види паркетного клею.
▼ Дисперсійний - застосовується при кладці паркету з твердих порід. Клей застигає близько 5 діб, відрізняється невеликою вартістю. Для виробів з м'якої деревини не використовується.
▼ Реактивний - клей на основі двокомпонентних уретанових полімерів. Дуже швидко твердне (за одну добу), надійний, але досить дорогий. Застосовується для будь-якого типу паркету, будь-якого розміру дошки та порід дерева.
▼ Клей на розчиннику - висихає протягом 3 - 5 діб. Особливість його полягає у можливості протягом півгодини поправити при необхідності положення приклеєних паркетин.
Додаткові поради
▼ Якщо передбачається вкладання паркетної дошки на фанеру з використанням клею, а не на бетонну стяжку, то фанера повинна бути водостійкою і досить товстою. Листи фанери кріпляться до підлоги саморізами.
▼ При монтажі паркетної дошки на клей необхідно буде додатково використовувати пневмоцвяхи, які заганяються зазвичай всередину паза так, щоб вони ховалися наступними панелями.
▼ Виступаючий по швах клей під час з'єднання панелей потрібно відразу витирати вологою ганчіркою, оскільки після висихання видалити його без шкоди для покриття вже буде неможливо.