Перейти до контенту

Віконні укоси з гіпсокартону своїми руками


► Підготовчі роботи
► Виготовлення гіпсокартонної обшивки
► Правила монтажу гіпсокартонних укосів
► Обробка укосів з гіпсокартону

Виготовлення віконних укосів з гіпсокартону може здатися складною роботою лише для тих, хто не досвідчений в будівельній справі. Насправді навіть недосвідчений домашній майстер зможе відмінно зробити укоси з гіпсокартону своїми руками для вікон, якщо скористається нашою інструкцією.

Підготовчі роботи

Перш ніж робити укоси з гіпсокартону, необхідно привести віконні прорізи в належний вигляд. Виступаючі з-під віконної рами надлишки застиглої піни потрібно зрізати гострим шпалерним ножем, потім видалити неміцні ділянки штукатурки і шпаклівки, та очистити прорізи вікон від старої фарби, що почала відставати. Слід мати на увазі, що проводити обрізання монтажної піни рекомендується не раніше, ніж через добу після її застосування, щоб вона гарантовано висохла.

Після повного очищення укосів рекомендується ретельно поґрунтувати їх спеціальною антигрибковою ґрунтовкою і зробити перерву на пару годин, щоб заґрунтована поверхня просохла.

очищення віконних укосів від монтажної піни
Якщо педантично виконувати всі правила, то наступним кроком буде закладення монтажної піни цементним розчином. Ефект від цього буде тільки позитивний. По-перше, якщо і залишалися дрібні зазори між застиглою монтажною піною та місцями її прилягання до отвору у віконній коробці, то вони будуть герметизовані цементним розчином. І по-друге, шар цементної штукатурки ізолює монтажну піну від повітря, оберігаючи тим самим її від руйнування.

Виготовлення гіпсокартонної обшивки

Оскільки віконні укоси в процесі експлуатації піддаються різким перепадам температури, що викликає випадання конденсату, то для їх обшивки рекомендується вибирати спеціальний вологостійкий гіпсокартон. Якщо немає можливості використовувати вологостійкий гіпсокартон, то можна взяти звичайний, попередньо покривши його декількома шарами ґрунтовки.

Довжину і ширину смуг для обшивки укосів виміряють за місцем індивідуально для кожного вікна. Краще вирізати елементи обшивки з невеликими припусками, оскільки завжди простіше прибрати зайве, ніж збільшити розмір існуючого елементу. Вирізають смуги гіпсокартону за допомогою ножа і рівної довгої рейки.

Правила монтажу гіпсокартонних укосів

Деякі умільці роблять укоси з гіпсокартону для вікон, просто заводячи їх за край віконної рами, після чого кріплять за допомогою клею. Але ми будемо робити монтаж гіпсокартонних укосів за всіма правилами. Для цього нам знадобиться металевий куточок, який зазвичай йде в комплекті до пластикового вікна, але може бути придбаний окремо.

кріплення верхнього укосу з гіпсокартону
Прикручуємо укісний куточок меншою стороною по краю віконної рами уздовж всього периметра, за виключенням частини, прилеглої до підвіконника. Для цього використовуємо саморізи 3,5х9,5 мм.

Після того, як куточок для укосу прикручений і деталі гіпсокартонної обшивки підігнані, можна приступати до приготування клею. Нам знадобиться клей Perlfix, або будь-який інший клей для гіпсокартону. Суху суміш розводимо в воді, досягаючи досить густої консистенції, щоб клей не розтікався по гіпсокартону і накладався купками. Приготовляти клей з запасом не рекомендується, адже якщо він почне схоплювати у відрі, розбавляти водою його не можна, бо це призведе до втрати його клеячи властивостей і конструкція буде недостатньо міцною. Коли клей готовий, можна приступати до монтажу укосів з гіпсокартону.

розклинювання гіпсокартонних укосів вікна
фіксація гіпсокартону віконних укосів
Починати найзручніше з верхньої горизонтальної частини. Однією стороною заготовлену смугу гіпсокартону кріпимо саморізами 3,5х2,5 мм до укісних куточків, на зворотну сторону шпателем накладаємо купками клей в необхідній кількості через кожні 10-20 см. Якщо гіпсокартонний укіс прилягає до віконного прорізу нещільно, і за укісними куточком залишаються значні порожнини, за правилами рекомендується заповнювати їх мінеральним утеплювачем. Такий метод дозволить збільшити теплоізоляційні властивості прорізів, в результаті чого вони будуть менше промерзати в холодну пору року, і будуть менше схильні до запотівання та інших неприємних явищ, таких як цвіль та підвищена вологість.

Прикручену до куточків деталь обшивки з нанесеною на неї клейовою масою притискаємо до отвору за допомогою довгого бруска. Перевіряємо горизонтальність положення деталі за допомогою рівня, при потребі вирівнюємо її, постукуючи по бруску рукою або гумовим молотком. Після вирівнювання гіпсокартонної смуги її потрібно міцно зафіксувати. Робимо це за допомогою розпірок, які встановлюємо на підвіконні (в крайньому випадку, можна і на підлозі).

Прибирати розпірки і продовжувати монтаж можна буде не раніше, ніж через кілька годин. Вертикальні частини укосів встановлюємо аналогічно, звіряючи точність установки по схилу. Розпірки для цих частин не потрібні, достатньо їх правильно виставити і притиснути за допомогою бруска до стіни.

кріплення гіпсокартону до укосів вікна саморізами
Щойно зроблені укоси з гіпсокартону залишаємо в спокої на 1-3 дні для остаточного висихання клею. Нехай вас не бентежать наявні щілини, адже завдяки їм відбувається вентиляція внутрішньої порожнини укосів, внаслідок чого швидше сохне клей. Коли клей повністю просохне, приступаємо до закладення щілин та оздоблювальних робіт.

Обробка укосів з гіпсокартону

Коли клей висохне і конструкція набуде остаточної жорсткості, приступаємо до оздоблювальних робіт. На відміну від попередніх робіт по установці укосів з гіпсокартону своїми руками, якісна обробка теж потребує деякого досвіду. Тому, якщо у вас немає відповідних навичок, можливо, краще буде звернутися до фахівців.

Як правило, для зовнішніх кутових стиків гіпсокартону, що зміцнюються перфорованим металевим куточком, можна також використовувати пластикові куточки. При обробці віконних укосів можна обійтися і без них, а от якщо мова йде про дверні укоси, то перфоровані металеві куточки на стиках гіпсокартонних деталей будуть вельми бажані, оскільки вони не тільки спростять процес шпаклівки, але і зміцнять найбільш вразливі місця конструкції.

Шпаклівка укосів з гіпсокартону може виконуватися або суцільним шаром, або лише в місцях стиків і головок саморізів. Другий спосіб є кращий, тому що через особливості гіпсокартону суцільне шпаклювання загрожує появою тріщин. Тому, якщо для отримання рівної поверхні достатньо часткового шпаклювання, то краще ним обмежитися.

Всі щілини і поглиблення під головки саморізів зашпаровуємо білою шпаклівкою, стики проклеюємо армуючою скловолоконною сіткою (серпянкою). Якщо в місцях стиків гіпсокартон не профільований, видаляємо вздовж цих стиків смужки картону, щоб сітка не виступала над поверхнею гіпсокартону. Потім місця стиків поверх армуючої сітки зашпаровуємо фінішною шпаклівкою. Робити це рекомендується шпателем з шириною дещо більшою, ніж ширина стику (на 5-10 см). Шпаклювання укосів з гіпсокартону виконується так само як і шпаклювання стін своїми руками.

Після висихання всі зашпакльовані місця необхідно відшліфувати, потім укоси з гіпсокартону покриваються ґрунтовкою і, після її висихання, фарбуються.

Гіпсокартонні укоси - це найбільш простий спосіб надати віконним прорізам акуратний, привабливий вигляд, і в той же час підвищити теплозберігаючі властивості пластикових вікон. До того ж, укоси з гіпсокартону не складно зробити своїми руками, заощадивши при цьому дуже істотну суму.