Перейти до контенту

Виготовлення опалубки для фундаменту своїми руками


► Різновиди опалубки
► Виготовлення знімної опалубки своїми руками
► Конструкція незнімної опалубки
► Опалубка для криволінійного фундаменту

Будівництво фундаменту в більшості випадків представляє собою заливання бетоном траншеї, площадки або свердловин, залежно від типу споруди. Але щоб отримана бетонна конструкція була міцною і надійною, вона повинна мати точну форму. Опалубка саме і є спеціальною формою, від якої залежить форма фундаменту.

Як правильно зробити опалубку - залежить від матеріалу, з якого вона виготовляється, типу самого фундаменту і способу монтажу. Наприклад, для одноразового застосування конструкція опалубки буде іншою, ніж для багаторазового використання.

Різновиди опалубки

Опалубка складається з плоских елементів – щитів, і пристроїв та елементів для вирівнювання - розпірок, опор, стяжок. Монтується вона своїми руками на місці заливання бетонної конструкції і, як вже згадувалось, може бути знімною та незнімною.

опалубка своїми руками
Опалубка одноразового застосування представляє собою збірну конструкцію, яка після заливання бетону та його затвердіння може бути розібрана і вилучена з фундаменту. Вартість її визначається тим, скільки коштує матеріал. Дошки або фанера цілком доступні за вартістю, однак професійні будівельники воліють застосовувати металеві щити, які витримують до 350 циклів заливання. Знімна конструкція опалубки буває декількох типів:

Розбірно-переставна - складається з готових опалубних форм для балок, фундаментних колон та інших подібних елементів. Як робити в даному випадку опалубку залежить від загального плану робіт. Конструкція збирається, бетонується, потім розбирається і знову монтується на наступній ділянці.

як виставити опалубку, як правильно зробити опалубку
Ковзна опалубка - зазвичай застосовується для будівництва веж та інших висотних конструкцій. Така конструкція збирається звичайним способом, і по ходу залиття бетоном поступово піднімається за допомогою домкратів.

Пересувна – під час бетонування така опалубка пересувається вздовж траншеї в горизонтальному напрямку. Використовується при будівництві промислових об'єктів і припускає установку на рейкові візки.

Об'ємно-переставна – це змонтований готовий блок, що відрізняється великими розмірами.

Незнімна опалубка - представляє собою стаціонарну конструкцію, яка збирається своїми руками таким же чином, як знімна, але після застигання бетону вона не пересувається. Скільки коштує зробити таку опалубку - залежить безпосередньо від типу фундаменту.

Виготовлення знімної опалубки своїми руками

Для приватного домашнього будівництва розбірно-переставна конструкція є оптимальним варіантом. Вона буде коштувати стільки ж, скільки й другосортний деревний матеріал, а монтаж такої конструкції не викликає труднощів.

Матеріали, що необхідні для виготовлення знімної опалубки.

▼ Обрізна дошка - найдешевший доступний матеріал. Навіть коли монтаж здійснюється не своїми руками, вартість дошок рідко враховується в кошторисі.

▼ Фанера - не менш популярний матеріал, який є більш легкий.

▼ Металеві листи - сталеві або алюмінієві. Цей варіант розрахований на багаторазове потокове використання. Враховуючи вартість таких листів, разове застосування їх невигідне.

▼ Бруски перерізом 40х40 мм, які виконують роль опор та кріплень. Для їх монтажу використовуються звичайні цвяхи, саморізи, натяжні гаки.

Для того, щоб зробити опалубку для фундаменту правильно, необхідно дотримуватися технології монтажу. Спочатку з дошок збираються щити довжиною 2-3 метри, які мають потрібну висоту. Як правило, фундамент підноситься над землею. Дошки скріплюються брусом з кроком в 1 метр. Довжина бруса повинна перевищувати висоту щита, а його кінці мають бути загострені, щоб їх легко було вбивати в ґрунт. Дошки потрібно збивати дуже щільно, щоб уникнути протікання бетону.

Також встановлюються маякові щити через 3-4 м по обидві сторони траншеї, які вирівнюються і вбиваються в ґрунт. Ймовірність їх просідання під вагою бетону повинна бути повністю виключена. Маякові щити скріплюються поздовжніми дошками. Тим самим забезпечується вирівнювання щитів, які остаточно фіксуються похилими опорами.

По поздовжніх дошках виставляються і вбиваються в ґрунт звичайні щити. Між собою вони з'єднуються пружинними скобами.

Якщо висота фундаменту велика, для зручності можна спорудити проміжні майданчики, звідки можна буде заливати бетон. Конструкція опалубки перед заливанням застилається руберойдом або ПВХ плівкою.

Конструкція незнімної опалубки

Для виготовлення незнімної опалубки застосовуються перелічені нижче матеріали.

▼ Панелі з пінополістиролу - вирішують відразу два завдання: забезпечують точну форму фундаменту, тобто, його стійкість до навантажень, і утеплюють фундамент будівлі. Панелі мають малу вагу, тому монтаж проводиться дуже швидко. Скільки коштує така опалубка - залежить від розмірів фундаменту.

▼ Блоки з пінополістиролу - дві панелі, з'єднані перемичками, які виконують роль стяжки. Блоки нарізаються за розмірами і кріпляться між собою стяжками.

Азбестоцементні труби - рішення для стовпчастого фундаменту.
▼ Поліетиленові труби - також інколи застосовуються в якості незнімної форми для заливання свай.

фундамент опалубка
Монтаж незнімної опалубки для фундаменту передбачає послідовне виконання наступних етапів робіт:

► блоки з пінополістиролу нарізаються за розмірами;
► елементи встановлюються в траншею з обох сторін, забивати їх в ґрунт не потрібно;
► монтуються пластикові стяжки, які входять у комплект;
► на лицьовій стороні блоків розміщуються два гаки для кріплення. Стяжки надягають на гаки і закріплюють конструкцію;
► в готову форму заливається бетон.

Опалубка для криволінійного фундаменту

Для промислових і сільськогосподарських об'єктів в таких випадках використовується ковзна конструкція, але в приватному будівництві такий варіант неможливий. При цьому напівкруглі форми є досить ефектними архітектурними елементами. Як же зробити, наприклад, опалубку під фундамент вежі?

Якщо будівля споруджується цегляна, то опалубку для фундаменту роблять багатокутною, а потім цокольна частина просто вирівнюється. Однак спосіб такий трудомісткий, а коли йдеться про бетонної споруді, то він взагалі непридатний.

Криволінійну форму для фундаменту і стін можна виготовити з пінополістирольних блоків. Форма таких блоків буває дуже різноманітна. Як зробити опалубку для криволінійного фундаменту зазвичай описано в інструкції до матеріалу.

Обрана опалубка повинна задовольняти двом основним вимогам: забезпечити формування міцного фундаменту при невисоких фінансових затратах. Тому, якщо передбачається будівництво одного котеджу, купувати дорогі алюмінієві щити невигідно. А ось при спорудженні стовпчастого фундаменту використання незнімної опалубки буде найкращим варіантом. Опорний стовп повинен мати точну геометричну форму, тому для стовпчастого фундаменту якість і точність виготовлення опалубки дуже важлива. При цьому вартість поліетиленових труб цілком доступна.

Таким чином, монтаж опалубки як знімного, так і незнімного типу, цілком можна виготовити своїми руками, якщо це стосується приватної будови. У промислових масштабах фундамент робиться за іншою технологією.