Перейти до контенту

Виготовлення драбини на горище своїми руками


виготовлення своїми руками драбини
► Переносна драбина
► Проста розкладна драбина для горища
► Компактна розкладна мансардна драбина

Драбина для підйому на горище може бути виготовлена своїми руками в різних варіантах, починаючи від найпростішої приставної конструкції, яку зробити під силу навіть школяреві, до розкладної драбини, яка при закритті ховається в горищний люк, і є досить трудомісткою у виготовленні. Тому вибір конструкції драбини для горища повністю покладається на власника житла і залежить від багатьох факторів, включаючи форму та геометрію кімнати.

В цій статті ми детально розповімо, як зробити кожен з трьох типів драбини для горища своїми руками - звичайну переносну приставну драбину, найпростішу розкладну драбину для мансардного приміщення, а також найбільш складну у виготовленні, але компактну конструкцію складаної драбини для підйому на верхній поверх.

Переносна драбина своїми руками

Переносна драбина використовується в основному коли вхід на горище будинку знаходиться зовні. Така драбина після використання заноситься у підсобне приміщення, тому вона повинна бути досить легкою. Найкращий матеріал для виготовлення такої конструкції - дерево хвойних порід. Зазвичай беруть сосновий брус. Важливо щоб він був без тріщин і сучків, оскільки вони істотно знижують міцність деревини. Також необхідно звернути увагу, щоб весь матеріал був однаково просушений, інакше при висиханні деревини драбину може повести.

Для виготовлення приставної драбини своїми руками потрібно мати наступний матеріал: два бруски для боковин (косоурів) перерізом не менш ніж 40 х 50 мм (для висоти до трьох метрів) і довжиною приблизно на 30 см більше, ніж висота горищного входу, а також бруски перерізом не менш ніж 35 х 40 мм для щаблів (перекладин).

звичайна драбина розміри
▼ Спочатку виготовляємо щаблі перекладини, розпилюючи брусок 35 х 40 мм на однакові відрізки довжиною 40 - 60 см. Потім виготовляємо косоури, відрізавши необхідну довжину.

▼ Розмічаємо на передній стороні боковин по 40 мм місця кріплення кінців перекладин. Крок між щаблями зазвичай вибирають 30 - 35 см. У місцях сполучення щаблів з косоурами робимо пази глибиною 10 - 15 мм, в які повинні входити поперечини.

▼ Збираємо приставну драбину так, щоб кінці перекладин входили в пази, а їх торці були урівень з зовнішніми гранями боковин. Попередньо рекомендується на кожному щаблі драбини зняти фаски кутів верхніх граней, щоб їх гострий край не врізався у взуття.

▼ Змащуємо місця сполучення деталей клеєм і з'єднуємо боковини з перекладинами за допомогою саморізів або цвяхів. Нижні торці косоурів спилюємо під кутом 80 градусів для більшої стійкості драбини при підйомі на горище. Якщо драбина буде ставитися на ґрунт, бажано прикріпити до її нижніх опорних кінців металеві накладками з шипами, а якщо драбина розрахована для твердої поверхні - гумові накладки. Верхню частину конструкції рекомендується обладнати гаками.

▼ Нерівності зачищаємо наждачним папером, чекаємо висихання клею і все, найпростіша приставна мансардна драбина готова. Така конструкція витримає вагу до 150 кг і під час експлуатації вимагає обережності.

Проста розкладна драбина для горища своїми руками

Цей варіант підходить для випадків, коли вхід на горище розташований всередині будинку. При цьому горищний люк повинен знаходитися біля стіни і відкриватися вгору.

звичайна розкладна драбина У складеному вигляді така драбина висить уздовж стіни знизу під люком, займаючи мінімум місця. Для її виготовлення знадобиться виготовити переносну драбину, конструкцію якої було описано в попередньому пункті. Довжина її повинна бути приблизно на 30 см більшою за висоту горищного люка. Також будуть потрібні 4 завіси, ширина яких дорівнює ширині косоурів, 4 бруски (2 довжиною як ширина прольоту і ще 2 на 15 - 20 см довші). Ще знадобиться дверний гачок, анкерні болти і саморізи.

▼ До верхнього краю косоурів із зворотної сторони прикручуємо брусок 40 х 50 мм на підготовлених завісах. Цей брусок буде кріпитися до стіни під люком. Власне на ньому і буде висіти складна драбина для горища. До нижнього кінця косоурів також із зворотного боку прикручуємо саморізами ще один брусок, який буде додавати конструкції стійкості.

▼ Відміряємо від нижнього краю приблизно третину довжини всієї драбини і розпилюємо косоури посередині між сусідніми щаблями. Потім з’єднуємо розпиляні частини за допомогою двох завіс. При цьому згинатися драбина повинна до стіни, в протилежну сторону відносно руху людини по її поверхні, тобто, де були прикріплені обидва бруски.

▼ Для додання конструкції більшої жорсткості прибиваємо до косоурів кожної частини драбини із зворотного боку по бруску. Вони повинні по діагоналі з'єднувати боковини між собою.

Все, драбина на горище готова, залишилося прикріпити її на місце. До стіни біля люка кріпимо горизонтально верхній брусок із завісами за допомогою анкерних болтів. Щоб конструкція мимоволі не розкривалася, прикручуємо до однієї боковини дверний гачок, а до стіни - скобу для гачка. От тепер проста розкладна драбина на горище, виготовлена своїми руками, готова до експлуатації.

Компактна розкладна мансардна драбина своїми руками

Ця розкладна драбина прикріплюється до кришки люка, що веде на горище, і при закритому люку вона знаходиться в складеному положенні на поверхні люка з боку горища. При цьому зсередини приміщення драбини взагалі не видно. Горищна драбина такої конструкції сьогодні випускається серійно рядом підприємств, тому її можна легко знайти у продажу, але при бажанні заощадити таку конструкцію цілком можливо зробити своїми руками.

Якщо дві попередні драбини були прості у виготовленні, то цей варіант конструкції зажадає більш тривалої та розсудливої роботи.

Ця конструкція розкладної драбини згинається і складається в трьох місцях. Верхня частина кріпиться безпосередньо до внутрішньої (мансардної) поверхні кришки люка, дві інші частини драбини з'єднуються між собою шарнірами на зразок гармошки. Краще використовувати пружинні шарніри, щоб при відкриванні люка драбина самостійно не випадала, а розкривалася плавно. Для того, щоб не пошкодити покриття підлоги, опорні кінці боковин драбини захищають гумовими або пластиковими накладками.

розкладна компактна драбина
Драбина для мансарди або горища повністю може бути виготовлена своїми руками в домашніх умовах. Така робота під силу навіть домашньому майстру, який вперше зіткнувся з необхідністю виконання такої конструкції. Виготовлення власноруч такого корисного пристрою для власного будинку не лише допоможе заощадити сімейний бюджет, але й розвине навички роботи з деревиною, які знадобляться для створення інших, більш складних конструкцій.