Перейти до контенту

Утеплення стін пінопластом своїми руками – опис технології


► Матеріали та інструменти
► Підготовка стін до утеплення
► Послідовність утеплення зовнішніх стін

Пінопласт на ринку будівельних матеріалів відомий вже порівняно давно і зарекомендував себе як один з найкращих теплоізоляторів серед сучасних утеплююючих матеріалів. Утеплення стін пінопластом своїми руками дає можливість не тільки економити на опаленні будинку або квартири, але й отримати бажаний затишок в холодний сезон. Самостійний монтаж пінопласту на поверхні фасаду дозволить заощадити гроші і розширить ваш життєвий досвід. Надіємось, що нижченаведені пояснення, рекомендації та фото допоможуть вам швидко, вправно і якісно виконати цю роботу.

утеплення пінопластом стін своїми руками
Використання пінопласту для утеплення будинку обумовлено такими його перевагами, як низька теплопровідність, мала вага, дешевизна, можливість поєднання з іншими утеплювачами. Також для цілей утеплення використовується пінополістирол, який є аналогом пінопласту і характеризується такими ж властивостями.

Матеріали та інструменти

Для проведення робіт з утеплення стін зовні знадобляться наступні матеріали:

► плити з пінопласту або полістиролу;
► мінеральні плити для пожежної безпеки;
► ґрунтовка глибокого проникнення;
► штукатурна скловолоконна сітка;
► клей, спеціально призначений для кріплення пінопласту, армуючої сітки та проведення інших зовнішніх робіт;
► армуючі куточки і стартовий профіль;
► дюбелі кількох різновидів.

З інструментів необхідно приготувати:

перфоратор з діаметром свердла 10 мм і довжиною, що перевищує товщину утеплювача на 8-10 см;
► ємності для розчинів клею і ґрунтовки;
► будівельний міксер;
► рівень;
► шпатель;
► будівельний ніж;
► рулетка;
► металева щітка і тертка.

Підготовка стін до утеплення

Перед проведенням робіт з утеплення пінопластом поверхні стін необхідно підготувати. З них зчищається бруд, наліт, фарба та пліснява. Погано закріплений матеріал обдирається, а виявлені тріщини та щілини зашпаровуються. Якщо стіна потребує ремонту, то її необхідно відремонтувати, а потім вирівняти. При цьому перепад висот по довжині листа утеплювача з пінопласту не повинен перевищувати двох сантиметрів.

Потім підготовлена і суха поверхня стіни обробляється за допомогою валика та помазка ґрунтовкою глибокого проникнення. Розчин ґрунтовки готується відповідно до інструкції на упаковці, а кількість нанесених шарів буде залежати від матеріалу стін.

підготовка стін до наклеювання пінопласту
Якість ґрунтування перевіряється описаним далі способом. Після проведення рукою по висохлій ґрунтовці на долоні не повинно залишатися видимих слідів пилу, піску або залишків фарби. Утеплення стін пінопластом своїми руками без попередньої підготовки стін не проводиться, тому слід приділити етапу підготовки особливу увагу.

Послідовність утеплення зовнішніх стін

Після висихання фінішного шару ґрунтовки можна проводити утеплення стін пінопластом зовні. Роботи необхідно виконувати в нежаркий сухий день.

Спочатку по периметру утеплюється будівля. За допомогою будівельного рівня на цоколь встановлюють стартовий профіль. Він призначений для того, щоб плити пінопласту не сповзали зі стіни, поки клей буде висихати. Кріпляться стартові профілі за допомогою дюбелів з розрахунку 3-4 штуки на кожен погонний метр планки. На дерев'яні стіни стартові профілі кріплять за допомогою саморізів.

Далі готується клей для приклеювання пінопласту згідно інструкції на упаковці. Приготовану клейову масу необхідно залишити для дозрівання на кілька хвилин, а потім знову ретельно перемішати будівельним міксером. Після цього клей вважається готовим до застосування і можна приступати до наклеювання листів пінопласту зовні.

Необхідна кількість плит пінопласту визначається виходячи з сумарної площі зовнішніх стін за вирахуванням отворів (вікна, двері тощо) + 5-7 % запасу. Товщина плит пінопласту для утеплення стін повинна відповідати точці роси, яка зміщена в шар теплоізоляції та встановлюється за допомогою відповідних розрахунків. При отриманні нестандартної товщини пінопласт необхідно буде кріпити в два шари.

накладання клею на пінопласт
Наклеювання проводиться знизу-вверх, починаючи зі стартового профілю. За допомогою шпателя клей наноситься суцільною смугою по периметру плити утеплювача, а потім робиться кілька купок суміші в центрі.

Потім плита пінопласту або пінополістиролу ставиться зверху на стартовий профіль (або нижню плиту) і притискається до стіни. Далі за допомогою будівельного рівня поверхню перевіряється на відсутність перекосів. При необхідності можна провести вирівнювання плит, злегка постукуючи по них рукою або використовуючи молоток з дерев'яним брусочком. Подальше укладання плит виконується в шаховому порядку для перев'язки їх між собою. Рівність рядів перевіряється за допомогою натягнутого шнура. Якщо клеїться зовні другий шар плит з пінопласту, то їх необхідно клеїти так, щоб вони перекривали стики першого шару.

З метою протипожежної безпеки навколо дверних прорізів та вікон вкладають і закріплюють за допомогою клею негорючі мінеральні плити або базальтові мати. Їх товщина повинна приблизно дорівнювати товщині утеплювача і мати високий показник щільності. Стики між утеплювачем і пінопластом, а також щілини між утеплювачем і прорізами також густо замазуються клеєм.

дюбелі для кріплення пінопласту
Приблизно через три доби, після повного висихання клею, плити пінопласту необхідно додатково зміцнити, використовуючи спеціальні дюбелі з пластику, які називаються грибками. Вони мають широку круглу шапку, за допомогою якої плита надійно фіксується, але не утворює містка холоду. Використання дюбель-цвяхів для кріплення плит пінопласту є додатковою мірою обережності.

Кращим варіантом вважається розташування дюбелів-грибків в місцях стиків суміжних плит і один в центрі. На один лист потрібно 5 - 6 дюбелів грибків, але можна і більше, якщо це необхідно. У просвердлені отвори вони забиваються молотком, потім у них добивають цвях. У поверхню стіни дюбель-цвях повинен входити на 5 - 6 сантиметрів.

обкладання фасаду пінопластом
Після робіт з кріплення зовні плит пінопласту відповідної товщини, додатково підсилюють всі кути за допомогою готового перфорованого куточка і клею для утеплювача. Так як пінопласту і пінополістиролу протипоказаний вплив сонця, то після закінчення кріплення плит на стіни необхідно по можливості відразу приступити до оздоблювальних робіт, які також проводяться своїми руками.

Всі зазори між плитами необхідно обов'язково запінити. Після цього на стіну клеїться армуюча сітка, що призначена для зовнішніх робіт. Так як клей швидко схоплює, армуючу сітку необхідно клеїти шматками, внакладку на 5 - 10 сантиметрів.

наклеювання сітки на пінопласт своїми руками
Шпателем наносимо суміш на стіну, потім прикладаємо армуючу сітку до поверхні стіни і щільно притискаємо. При цьому клей, що виступив над її поверхнею, розтягується широким шпателем так, щоб контури сітки злегка простежувалися. При необхідності клею можна додати більше.

Через 2 - 3 дні, після того як клей засохне, поверхню стіни необхідно зашліфувати наждачним папером, вирівняти, поґрунтувати спеціальною ґрунтовкою для фасадів, а потім приступити до заключної чистової обробки. На цьому етапі утеплення стін пінопластом своїми руками можна вважати закінченим. Як бачите, технологія утеплення стін пінопластом зовні не складна, а для того, щоб візуально ознайомитись з цим процесом і краще розібратися в тонкощах роботи з утеплення зовнішніх стін пінопластом, рекомендується кілька годин поспостерігати за роботою будівельників.