Перейти до контенту

Утеплення дерев’яних вікон на зиму своїми руками


► Містки холоду і способи їх усунення
► Чим ізолювати щілини у вікнах?
► Як утеплити дерев'яне вікно за допомогою ущільнювача?
► Як утеплити старі вікна
► Утеплення віконних рам шведським методом

Завдяки сучасним технологіям і просочувальним речовинам для рам, дерев'яні віконні конструкції зараз стали набагато довговічніші, створюючи гідну конкуренцію вікнам з пластика. Натуральне дерево перевершує ПВХ за цілою низкою показників. Воно має майже нульову теплопровідність, більш високий рівень звукоізоляції, забезпечує природний повітряний обмін між приміщенням і простором поза домом, надає інтер'єру благородний вигляд. Якщо правильно виконати утеплення дерев'яних вікон, вони стануть реальною альтернативою євровікнам, дозволяючи створити в оселі оптимальний мікроклімат і заощадити взимку на опаленні.

Містки холоду і способи їх усунення

Технологія утеплення включає попередній огляд всієї віконної конструкції для виявлення місць проникнення холоду та їх подальшої ізоляції. Найбільш вірогідними винуватцями втрат тепла є стики різнорідних матеріалів, дефекти монтажу або тріщини в конструктивних елементах будівлі, що утворилися через тривалу експлуатацію (у старих будинках).

підготовка старих дерев'яних вікон до зими

Одним з найпоширеніших місць витоку тепла є перемички над вікнами. Їх можна утеплити своїми руками, обклеївши зовні фасадним пінопластом. Потім поверхню армують за допомогою спеціальної суміші, обштукатурюють і наносять декоративне покриття.

Укоси вікон теж можуть сприяти підвищенню тепловтрат. Щоб виключити таке явище бічні площини спочатку ґрунтують, попередньо зачистивши. Потім встановлюють спеціальні ПВХ елементи, заповнивши внутрішні порожнини пінополіуретаном або натуральній клоччям. Утеплюючи щілини між укосами і рамами своїми руками, їх можна ізолювати герметиком, покрити цементно-піщаним розчином і зашпаклювати.

Якщо підвіконня були неправильно запінені, під ними в похилому положенні можна прикріпити відрізок пластикової панелі з тим же наповнювачем, що і для укосів. При виявленні наскрізних щілин у цегляній кладці їх перекривають зовні пінопластом, роблячи це не під зиму, а задовго до неї.

Такі, здавалося б не дуже шкідливі дефекти, як тріщини в старих рамах, теж можуть бути містками холоду. Для їх усунення стандартна технологія рекомендує зашпаклювати поглиблення шпаклівкою по дереву та зачистити наждачним папером після висихання. Крім цього застосовують герметик, заливають щілини розплавленим парафіном, заповнюють їх розчином з піску (1 частина) і борошна (3 частини). Після замазки рами покривають емаллю або лаком.

Скло також необхідно підготувати до зими. Для того, щоб збільшити тепловідбиваючі властивості скляної поверхні, вікна на зиму начисто вимивають і насухо полірують м'ятою газетою. Наступний етап - наклеювання прозорої самоклеючої плівки, що характеризується високим коефіцієнтом відбиття інфрачервоних променів. Домашні майстри іноді монтують спеціальну поліетиленову плівку, перекриваючи не тільки скло, але й рами. Кріплять матеріал двостороннім скотчем або степлером безпосередньо до рами.

Чим ізолювати щілини у вікнах?

Суть утеплення дерев'яних вікон при виконанні своїми руками полягає в усуненні зазорів по периметру вікна, а також щілин між віконною коробкою і рамою. Для таких цілей обирають різноманітні матеріали, як традиційні, так і сучасні. Відповідно, відрізняється і технологія теплоізоляції. Розглянемо більш докладно матеріали, які традиційно застосовують для теплоізоляції вікон.

Папір. Дрібні паперові клаптики розмочують у воді і отриманим складом затикають міжрамні щілини за допомогою ножа, металевої лінійки або викрутки. Зверху наклеюють віконний скотч або паперові стрічки на борошняний клейстер. Краще всього використовувати смужки з тканини і кріпити їх за допомогою мильного розчину. Демонтувати цей варіант найпростіше, не пошкоджуючи при цьому фарбу.

поролоновий ущільнювач для дерев'яних вікон і дверей
Поролон. Утеплення вікон на зиму часто виконується за допомогою поролонових смужок. Вони доступні, недорого коштують, легко демонтуються, на відміну від паперової маси. Це хороший спосіб для старих вікон. Зверху на поролон теж наклеюють папір або тканину.

гумове ущільнення для захисту вікон на зиму
Трубчасті профілі. Сучасні матеріали служать не менше 5 років, тому годяться для утеплення дерев'яних вікон не тільки на зиму. Периметр віконної рами заповнюють утеплювачем, який не демонтується на літо. Використовують прокладки, виготовлені з гуми, полівінілхлориду, поліуретану, пінополіетилену, поролону. Найбільш морозостійким є ПВХ, а найбільш якісним та довговічним матеріалом вважається гума. Залежно від ширини зазорів, вибирають тип профілю: Д - для широких щілин, Е - для вузьких, П - для середніх.

Як утеплити дерев'яне вікно за допомогою ущільнювача?

Технологія залежить від того, який обрано матеріал - самонаклеючий чи ні. З першим простіше працювати, але він швидко втрачає експлуатаційні якості. Другий варіант більш надійний, але вимагає застосування клею або герметика.

Своїми руками утеплити вікна за допомогою ущільнювача допоможуть нижченаведені рекомендації:

► рами очищають від старої фарби, яка злущується, пилу та бруду;
► якщо потрібно, поверхню зачищають наждачним папером і знежирюють;
► ущільнювач клеять в один або декілька паралельних рядів. Самоклеючі профілі по краях прибивають дрібними цвяхами;
► стрічку наклеюють по периметру всіх рам, включаючи і кватирку;
► клеїти потрібно якомога рівніше, щоб фрамуги легко відкривалися. Ущільнювач розташовують так, щоб стулки загинали його, а не прослизали по ньому;
► наклеювання виконують при температурі не нижче + 10 градусів.

Як утеплити старі вікна

У зношених конструкціях вікон утворюються зазори між рамами і склом. Для старих дерев'яних вікон виконання утеплення відіграє роль реставрації і є досить трудомістким процесом. Своїми руками його здійснюють у такому порядку:

► стулку знімають з завіс, плоскою викруткою видаляють штапики.
► надівши рукавички, демонтують скло.
► пази в рамі миють від бруду та пилу, підсушують і заповнюють герметиком з прозорого силікону.
► вставляють скло на місце, прибивають нові штапики.

Теплоізоляцію можна доповнити ремонтом рами: шпаклівкою, фарбуванням, заміною фурнітури.

Утеплення віконних рам шведським методом

Останнім часом все частіше для утеплення дерев'яних вікон використовується шведська технологія. Особливість методики - застосування спеціальних трубчастих силіконових ущільнювачів, розрахованих на скандинавську зиму. Вони розраховані на перепад температур в інтервалі від -50 до + 80 градусів. Термін їх експлуатації, як заявляють виробники, становить не менше 20 років. Залежно від ширини щілин, легко підбирається потрібний розмір прокладки: 5, 6, 8, 10 або 12 мм.

кріплення еластичного ущільнювача до віконної рами
Шведська технологія передбачає певну складність для виконання своїми руками. Для цього потрібна спеціальна фреза, за допомогою якої в рамах з усіх боків прорізають пази. Туди вставляють ущільнювач, який приймає потрібну форму. В результаті повністю герметизуються фрамуги при закриванні вікон, віконний блок по периметру, стики скла з рамами.

наклеювання гумового ущільнення на дерев'яне старе вікно
Переваги шведського методу полягають в наступному:

► після проведення процедури дерев'яні вікна дають той же рівень заощадження тепла, що і пластикові вікна з герметичними склопакетами;
► фахівці утеплюють вікно не довше трьох годин;
► не потрібно заклеювати вікна на зиму;
► вартість теплоізоляції дешевша за пластикові вікна в 2-3 рази;
► на відміну від склопакета, на склі не утворюється конденсат.

Якщо обстежити будинок з дерев'яними вікнами за допомогою тепловізора, стає ясно, що з їх вини відбувається половина всіх витоків тепла, тому теплоізоляція віконних конструкцій вельми актуальна. Вибираючи спосіб утеплення, слід оцінити стан вікон, підрахувати вартість необхідних матеріалів і послуг. Для старих віконних конструкцій потрібні більш затратні способи, але вони приведуть до реального економічного результату і забезпечать максимальне збереження тепла в зимовий сезон.