Перейти до контенту

Утеплення даху пінопластом зсередини своїми руками


► Що краще пінопласт чи мінвата?
► Підготовка до монтажу теплоізоляції
► Процес утеплення даху пінопластом
► Додаткові поради і можливі помилки

Бажання заощадити на комунальних послугах сьогодні з'являється у більшості громадян. Проте для зменшення споживання газу та електроенергії існує багато способів, і всі вони зазвичай передбачають скорочення втрат тепла. Адже ні для кого не секрет, що левова частка комунальних платежів за рік припадає саме на опалення. Відомо також, що близько 30-40 % теплової енергії втікає з дому через дах. Саме тому утеплення даху пінопластом або мінеральною ватою на сьогоднішній день викликає величезний інтерес у всіх власників приватних будинків та котеджів. Ця технологія буде докладно розглянута нами в статті, де ми спробуємо висвітлити основні нюанси та методи утеплення. Сподіваємося, що це допоможе майстрам-любителям утеплити зсередини дах пінопластом своїми руками.

Що краще пінопласт чи мінвата?

Різницю між цими утеплювачами зазвичай враховують тільки виходячи з того, що істотно відрізняється їх ціна і спосіб монтажу. Якщо вірити таблицями теплопровідності матеріалів, то пінопласт (пінополістирол) прирівнюється за даним показником до пресованої базальтової мінеральної вати, яка коштує набагато дорожче. Якщо ж порівнювати пінопласт із звичайною мінватою в рулонах, то ціна вийде майже однакова, а от теплопровідність пухкої вати буде в рази більша. Крім того, рулонний утеплювач значно поступається твердим пінопластовим листам в зручності монтажу. Єдиний мінус пінополістиролу полягає в тому, що він практично не пропускає повітря і водяної пари. Однак цей фактор не завжди є найважливішим при утепленні дахів та мансардних приміщень. Іншими словами, пінопласт має незаперечні переваги при утепленні будинків не тільки зовні, але й зсередини.

пінопласт для утеплення даху
Якщо врахувати численні відгуки умільців, які утеплили дах пінопластовими плитами своїми руками, то переваг в даного методу виявляється набагато більше, ніж здається на перший погляд. По-перше, впоратися з кріплення цього матеріалу може навіть людина, у якої немає досвіду в будівельній справі. Далі ми докладно і доступно пояснимо весь хід виконання утеплювальних робіт. По-друге, утеплення даху пінопластом забезпечить захист мансардної конструкції не тільки від надмірного охолодження, але й захистить приміщення від значного нагрівання, яке часто відбувається у літню спеку. І третя важлива перевага пінопласту - його незначний вага, яка дозволяє створювати легку оболонку як зсередини, так і зовні будинку. Повний перелік переваг пінополістиролу можна зустріти на багатьох ресурсах в мережі Інтернет.

Підготовка до монтажу теплоізоляції

В першу чергу доведеться придбати достатню кількість пінопласту, яка має дорівнювати площі схилів даху, а також пароізоляційну плівку, саморізи, дерев'яні планки для кріплення теплоізоляції та інші матеріали. При виборі пінопласту доведеться визначитися з вибором щільності цього матеріалу. У будівельних магазинах зазвичай продаються плити пінополістиролу марок ПСБ-С-15, 25 і 35, ціна яких незначно відрізняється. Цифра в кінці позначає вагу кубічного метра даного матеріалу в кілограмах, тобто, його щільність. Більш щільний пінопласт використовується зазвичай для бетонних стяжок, оздоблення фасадів зовні та будівельних конструкцій, на які чиниться значне фізичне навантаження, а для утеплення даху зсередини підійде навіть пінополістирол з щільністю 15 кг/м. куб.

Що стосується інструменту, дана технологія утеплення дахів та мансардних приміщень не вимагає наявності складного обладнання і пристроїв. Досить підготувати:
► ножівку для дерева;
► пасатижі та кліщі;
шурупокрут з комплектом насадок;
► меблевий степлер (він знадобиться для кріплення паро- та гідроізоляції);
► будівельний (гіпсокартонний) ніж;
► вимірювальну рулетку і кутник;
► маркер (олівець для розмітки пінопласту не годиться).

Після того, як всі інструменти і матеріали будуть підняті ззовні будинку на горище, можна приступити до утеплення мансардного даху плитами пінополістиролу.

Процес утеплення даху пінопластом

Перед тим, як укладання пінопластових плит, крокви необхідно ізолювати від можливого утворення конденсату. З цією метою ви придбали пароізоляційну плівку. Як саме її використовувати можна побачити на фото. У цьому немає нічого складного, пароізоляційною плівкою обтягаються зсередини крокви та обрешітка. Для кріплення плівки застосовується меблевий степлер. У випадку відсутності пароізоляції на поверхні пінополістиролових плит періодично буде утворюватися конденсат, який при замерзанні з часом зруйнує утеплювач і призведе до корозії конструкції.

правильне утеплення пінопластом покрівлі
Під час монтажу пароізоляційної плівки зсередини мансардної конструкції необхідно стежити, щоб вона була звернена вологонепроникною стороною до кроквяної системи та обрешітки. Цей же принцип дотримується і при утеплені мінеральною ватою.

Утеплення мансардної конструкції починається з вимірювання відстані між сусідніми кроквами. У більшості випадків воно становить від 40 до 60 см. Сам процес виконання роботи буде полягати в нарізці шматків пінопластових плит за допомогою ножа або ножівки та їх щільного укладання між кроквами до заповнення пінополістиролом всієї внутрішньої поверхні даху. Після детального ознайомлення з нашими порадами виконати цю роботу своїми руками зможе навіть школяр.

процес утеплення пінопластом даху зсередини
Товщина пінопласту зазвичай вибирається на 1-2 см менша за висоту крокв, щоб уникнути торкання теплоізоляційного матеріалу до пароізоляційної плівки. Якщо, наприклад, ви придбали пінополістиролові плити товщиною 5 см, а висота крокв складає 12 см, тоді необхідно укласти їх у два шари. Бажано щоб загальна товщина теплоізоляції була не меншою, ніж 10 см. Незважаючи на те, що ціна утеплювача буде впливати на загальну вартість конструкції, заощадити на кількості матеріалу в даному випадку не вийде. Для північних регіонів товщина ізоляції повинна бути ще більшою. Як свідчать відгуки майстрів і мешканців приватних будинків, велика товщина ізоляції сприяє не тільки утепленню будівлі, а й покращує його звукоізоляцію, що теж дуже важливо.

обкладання даху всередині пінопластом
Після остаточного заповнення всіх проміжків між кроквами плитами пінополістиролу знизу натягується гідроізоляційна плівка, яка теж пристрілюється степлером до крокв. Ось на рахунок її необхідності досі ведуться дебати між майстрами. Ціна такої плівки досить низька, однак, питання тут не в економії. Існує думка, що в деяких випадках ця плівка може зіграти негативну роль, перешкоджаючи виведенню вологи зсередини теплоізоляції. Тому, виконуючи монтаж теплоізоляції мансардного даху своїми руками, необхідність у гідроізоляційній плівці доведеться вирішувати самостійно. Краще, звичайно, її використовувати, щоб не порушувати традиційну технологію.

Останній етап утеплювальних робіт - це нашивка поверх гідроізоляційної плівки дерев'яних рейок, товщина яких може бути 15-25 мм і ширина від 5 до 10 см. Вони розташовуються горизонтально, перпендикулярно до крокв, до яких і кріпляться саморізами. Тут слід врахувати один нюанс, про який часто згадують вже після прикручування останньої планки. Якщо стіни мансарди будуть обшиватись гіпсокартоном, то відстань між планками повинна бути кратною розміру листів гіпсокартону, краї якого повинні стикуватися на поверхні планок. Враховуючи те, що ширина стандартних листів гіпсокартону дорівнює 120 см, відстань між центральними лініями планок має бути 40 або 60 см.

За таким же принципом здійснюється і теплоізоляція підлоги мансарди. Ізоляційні плити в цьому випадку ріжуться з урахуванням кроку між лагами. Якщо ж перекриття виконане як гладка бетонна стяжка, тоді лаги необхідно буде встановити своїми руками таким чином, щоб крок між ними становив 40-50 см. Після заповнення всієї площі підлоги пінопластом зверху нашиваються листи ДСП товщиною не менше 10 мм, які служать чорновим покриттям підлоги. При необхідності облицювання підлоги мансарди керамічною плиткою (при облаштуванні ванни або туалету) на необхідну площу дрібними цвяхами набивається металева сітка, зверху на яку вкладається облицювальний матеріал із застосуванням клейової суміші.

Додаткові поради і можливі помилки

Приступаючи до виконання робіт, необхідно ретельно перевірити всю систему крокв, обрешітку і дах. Для цього достатньо уважного візуального огляду. Під час обстеження конструкції потрібно переконатися у відсутності гнилих дерев'яних елементів та цвілі. У разі виявлення таких дефектів потрібно по можливості замінити зіпсовані матеріали новими. Якщо замінити їх проблематично, тоді поверхні потрібно обробити антисептичними та антикорозійними речовинами і почекати до їх повного висихання.

На закінчення залишається тільки побажати удачі всім тим, хто зважився взяти в руки будівельний інструмент з метою модернізувати і покращити конструкцію будинку своїми руками. Не забувайте, що додаткова інформація не завадила ще жодному будівельникові, а набутий досвід може в майбутньому стати в пригоді під час виконання аналогічної роботи з метою отримання прибутку. Перегляньте ще раз уважно фото і запам'ятайте, що будівельниками не народжуються, а стають при наявності бажання.