Перейти до контенту

Технологія будівництва свайного фундаменту своїми руками


► Коли необхідний свайний фундамент?
► Вибір конструкції свайного фундаменту
► Етапи будівництва свайного фундаменту
► Буріння свердловин під сваї
► Армування і бетонування свай
► Заливаємо ростверк
Спорудження свайного фундаменту своїми руками - досить трудомістка робота, хоча вона не така вже й складна, як багатьом здається. Озброївшись теорією, а також всіма необхідними інструментами та матеріалами, цілком можливо побудувати свайний фундамент для будинку своїми руками.

Фундамент, як відомо, служить для надання споруді стійкості. Він є основою, за допомогою якої конструкція спирається на ґрунт. Якщо ґрунт стійкий і щільний, то для приватного будинку буде достатньо звичайного стрічкового фундаменту невеликого або середнього степеня заглиблення. Але якщо ґрунт слабкий і не в змозі забезпечити необхідну опору, то застосовують свайний фундамент, що представляє собою занурені в землю залізобетонні, сталеві або дерев'яні палі, верхні частини яких об'єднуються над поверхнею землі в єдину жорстку конструкцію під назвою ростверк.

За допомогою свай навантаження, створюване будовою, передається на міцний ґрунт, який залягає під слабкими ґрунтовими шарами. А якщо міцних земельних шарів досягти не вдасться, то стійкість досягається за рахунок сил тертя між сваями та оточуючим їх ґрунтом.

Коли необхідний свайний фундамент?

Найчастіше свайні фундаменти застосовуються в житловому та промисловому будівництві. Але бувають випадки, що і при спорудженні приватних будинків такі фундаменти є найбільш оптимальним вибором. Неможливо обійтися без свайного фундаменту на ґрунтах, які належать до слабких. До таких ґрунтів належать:

► торф'яні та перегнійні;
► лесові, що втрачають стійкість при промоканні;
► насичені водою піщано-глинисті пливуни, пластичні суглинні та глинисті ґрунти;
► рухливі ґрунти.

На відміну від мало заглиблених фундаментів, свайні конструкції навіть на нестійких ґрунтах створюють міцну опору для будівлі, передаючи вагу споруди на більш тверді нижні шари ґрунту.

стовпчастий фундамент фото
Ще один привід вибрати свайний фундамент - наявність занадто щільного ґрунту. У цьому випадку виготовлення свай для фундаменту буде більш вигідним у зв’язку з меншим обсягом земляних робіт. Особливо відчутна ця різниця при будівництві фундаменту своїми руками, адже набагато простіше пробурити свердловини під свайний фундамент, ніж рити котлован під інші типи фундаменту. В такому випадку трудовитрат і коштів на вивіз зайвого ґрунту потрібно значно менше.

Вибір конструкції свайного фундаменту

Сваї, що використовуються при будівництві фундаменту, можна розділити на два види. Перший вид - це готові стрижні зі сталі, залізобетону або дерева, які занурюються в землю. Готові сваї можуть забиватися в землю за допомогою різних механізмів - віброзанурювачів, молотів і т.п. Також вони можуть встановлюватися в попередньо пробурені свердловини, або мати форму гвинта, що дозволяє вкручувати їх в ґрунт.

Другий різновид свай - набивні, які виготовляються прямо в ґрунті. Робиться це наступним чином. Спочатку пробурюються необхідних розмірів свердловини, потім вони армуються і заливаються бетоном. При цьому способі будівництва фундаменту не потрібно застосовувати підйомну техніку та спеціальні вдавлюючі механізми, достатньо буде придбати доступний ручний будівельний бур. Саме тому цей спосіб є найбільш прийнятним, якщо планується будувати свайний фундамент своїми руками.

Етапи будівництва свайного фундаменту

Перед тим як будувати такого типу фундамент, необхідно визначитися з його конфігурацією, а також кількістю і параметрами свай. Зазвичай вони розташовуються рівномірно по периметру стін, або групами під несучими частинами будівлі (так звані кущі свай). Розміри та кількість свай у фундаменті розраховуються, виходячи з розрахункової ваги майбутньої споруди, а також з врахуванням експлуатаційних навантажень.

Буріння свердловин під сваї

Якщо для буріння свердловин буде використовуватися ручний бур, то необхідно мати на увазі, що максимальний діаметр свердловини, яку можна ним пробурити, не перевищує 300 мм. Довжина штанги ручного бура може регулюватись, що забезпечує можливість буріння на глибину більше п'яти метрів. Сучасні ручні бури обладнані пристроями, які дозволяють збільшувати діаметр нижньої частини свердловини. За рахунок цього після заливки бетону на кінці сваї утворюється опорна п'ята, завдяки якій несуча здатність фундаменту зростає. Це дає можливість зменшити необхідну кількість свай, знизивши тим самим витрати на будівництво.

Якщо є можливість при будівництві свайного фундаменту своїми руками використовувати електричний або моторизований бур, то краще нею скористатися, бо в такому випадку зростає швидкість робіт і покращуються параметри свердловин. Така техніка дає можливість отримувати свердловини діаметром до 600 мм і більше.

Армування і бетонування свай

Після того, як свердловини необхідного діаметра і глибини пробурені, можна приступати до виготовлення заливних свай.

Спочатку необхідно згорнути з руберойду труби, діаметр яких дозволить щільно вставити їх у свердловини, а їх довжина повинна на 20-30 см перевищувати глибину пробурених отворів. Виступаюча над поверхнею ґрунту частина труби буде грати роль опалубки, вона повинна мати 2-3 шари руберойду і бути стягнута м'яким сталевим дротом. Виготовлена таким чином руберойдна труба вставляється в свердловину. На наявність води на дні свердловини варто звертати увагу лише у випадку, коли її рівень вищий, ніж четверта частина глибини свердловини. У цьому випадку перед заливкою бетону воду рекомендується відкачати.

свайний монолітний залізобетонний фундамент конструкція
Використання оболонки з руберойду значно підвищує міцність бетонних свай за рахунок того, що у залитій бетонній суміші утримується цемент, який при відсутності ізолюючого шару в значній степені вбирається ґрунтом. Крім того, гладка руберойдна поверхня набагато менше реагує на сили, які при промерзанні ґрунту будуть прагнути виштовхнути палі назовні. Нерівні, шорсткі стінки паль, виготовлених без застосування руберойду, є більш податливі до цих виштовхуючих сил.

Після того, як руберойдові оболонки вставлені в свердловини, вода відкачана (при необхідності), можна виготовляти армування. Для цього попередньо необхідно виготовити об'ємний арматурний каркас з трьох прутів сталевої арматури діаметром 6 мм, які потрібно скріпити, приваривши поперечки через кожні 50-60см. Довжина арматурного каркаса повинна бути такою, щоб його виступаюча з руберойдної оболонки частина була на 2-3 см менша від запланованої висоти ростверку.

Як тільки арматура буде встановлена, в свердловини заливається бетон (маркування не нижче М 200). Одночасно із заливанням бетону сваї ущільнюють вібратором.

Заливаємо ростверк

Коли бетонні роботи з виготовлення свай закінчені, приступають до спорудження ростверку - конструкції, яка об'єднує всі сваї в єдиний фундамент і сприяє рівномірному розподілу навантаження, яке створює будинок.

Ростверки можуть бути як високими, що підносяться над поверхнею землі, так і низькими, що заглиблені в грунт. Високий ростверк є кращим за низький. Навіть можна сказати, що вибір низького ростверку відразу ж перекреслює значну частину переваг свайного фундаменту.

свайний монолітний залізобетонний фундамент
По конструкції ростверки можуть бути монолітними або збірними із залізобетонних балок. Якщо будувати фундамент своїми руками, то краще вибирати монолітну конструкцію ростверку.

Будівництво монолітного ростверку проводиться за допомогою дерев'яної опалубки, яка встановлюється на виступаючих частинах свай таким чином, щоб вісь, яка проходить через їх центри, була й центральною лінією ростверку. Ширина балок ростверку не повинна бути менша, ніж 0,4-0,5 м, а висота - не менш, ніж 0,3 м. Всередину опалубки закладається об'ємний арматурний каркас, який повинен бути міцно з'єднаний з виступаючими арматурними каркасами паль. Потім в опалубку заливається бетон, і після його застигання дерев'яна опалубка знімається.

фундаменти на сваях фото
Навантажувати побудований свайний фундамент можна не раніше, ніж через 7 діб, коли бетон набирає 70 % своєї міцності, а краще почекати місяць, за який бетон гарантовано досягне 90 % своєї розрахункової міцності.

Між ростверком і поверхнею землі засипається вимощення, яке захищає простір під будинком від продування вітром, попадання снігу, сміття, проникнення тварин.

Свайний фундамент - важлива частина роботи під час спорудження будинку. Ця робота досить складна і трудомістка. Якщо ви зможете виконати її своїми руками, то і будівництво всього будинку буде також вам під силу.