Перейти до контенту

Схема підключення електролічильника своїми руками


► Інструменти та необхідні матеріали
► Процес монтажу електричного лічильника
► Підключення однофазного лічильника
► Підключення трифазного лічильника
► Поради та рекомендації електриків

Як багатьом з вас вже відомо, електролічильником називається прилад, призначений для вимірювання кількості споживаної електричної енергії. Всі електролічильники діляться на два типи - розрахункові та контрольні. Перші служать для розрахунку оплати за споживану енергію квартир, будинків, цехів, офісів, торгових та інших приміщень. Що стосується контрольних електролічильників, ці прилади використовуються виключно для певних вимірів: перевірка точності розрахункових лічильників, вимірювання споживання електричної енергії різними приладами та пристроями та ін. В цій статті буде розглянута схема підключення електролічильника своїми руками, а також підключення ПЗВ та автоматів.

підключення лічильника електроенергії
Необхідно відзначити, що в кінці минулого століття для обліку споживаної електричної енергії використовувалися побутові електролічильники, які відповідали класу точності 2,5 (їх допустима похибка становила 2,5 %) без ПЗВ. Починаючи з 1997 року, такі прилади для обліку електроенергії вважаються застарілими, їх виробництво припинилося, а гідну заміну їм склали нові, досконаліші й точні індукційні електролічильники з класом точності 2,0. Крім того, багато підприємств почали виробництво електронних лічильників, похибка яких може становити навіть 0,5 %. У нових приладів обліку енергії набагато менша вага, їх розміри стали також на порядок менші. Крім цього, підвищилася точність вимірювання та рівень захисту від зовнішніх несприятливих впливів. Використання ПЗВ замість застарілих вставок плавких додатково підвищило безпеку експлуатації лічильників, а схема електричного монтажу останніх істотно спростилася. Отримати загальне поняття про монтаж електролічильників вам допоможуть поради і рекомендації в даній статті.

Інструменти та необхідні матеріали

Для того, щоб виконати підключення однофазного або трифазного лічильника через трансформатори струму, потрібно спершу ознайомитися з загальним принципом їх підключення. У квартирі зазвичай використовуються однофазні вимірювальні прилади, тому схема підключення їх буде розглянута детальніше.

В принципі, всі лічильники для розрахунку споживаної електроенергії населенням є зазвичай власністю організацій, що надають послуги з електропостачання. Відповідно лічильник у квартирі або приватному будинку ніхто своїми руками не встановлює, оскільки це входить в обов'язки відповідних організацій. При цьому власники житла несуть відповідальність тільки за цілісність приладів і пломб. Тим не менше, підключення своїми руками однофазного лічильника з використанням ПЗВ і трифазного лічильника через трансформатори струму не забороняється. Однак лічильник і всі матеріали доведеться в даному випадку купити самостійно, а відповідальність за неправильний монтаж виконавець робіт бере на себе.

Отже, необхідно купити і приготувати наступні матеріали, обладнання та інструменти:

► щиток електричний абонентський відповідного розміру (продаються у всіх магазинах);
► побутовий електролічильник потрібної марки (одно- або трифазний);
► проводи електричні (необхідної довжини, з поперечним перерізом 1,5 мм 2,5 мм і 6 мм);
► ПЗВ та автоматичні вимикачі;
► трансформатори струму (якщо планується підключення трифазного приладу);
► набір кріпильних деталей (гвинти, шайби, гайки відповідного діаметру);
► ізолятори;
► стандартні монтажні планки шириною 35 мм (по DIN);
► прилад для вимірювання напруги (мультиметр);
► набір викруток, пасатижі, гострий ніж (з ізольованими ручками);
► моток ізоляційної стрічки.

Процес монтажу електричного лічильника

Спочатку уважно розгляньте на малюнку, як виглядає загальна схема підключення електролічильника. Крім того, перед покупкою лічильника необхідно визначитися з кількістю фаз, а також вирішити, чи потрібні трансформатори струму, через які буде підключатися лічильник. У разі купівлі однофазного приладу вони не знадобляться. Зазвичай все залежить від того, живете ви в квартирі чи в приватному будинку. Крім цього, доведеться купити потрібну кількість ПЗВ та автоматичних вимикачів з певними параметрами (максимальний струм відключення), а також кілька метрів дроту відповідного перерізу.

Всі монтажні роботи краще починати з кріплення монтажної планки, лічильника, ПЗВ та автоматичних вимикачів всередині щитка. Для цього застосовуються кріпильні деталі, якими комплектуються ці вироби. Зазвичай для кріплення використовується кілька болтів та гайок. Перед кріпленням кожного автомата на поверхні монтажної планки шириною 35 мм необхідно переконатися в його справності та працездатності. Для цього мультиметр встановлюється в режим вимірювання опору і підключається до клем АВ. Потім автоматичний вимикачі необхідно кілька разів включити і вимкнути, щоб перевірити його функціонування. З самого початку потрібно закріпити в корпусі щитка монтажну планку, яка встановлюється на спеціальні ізолятори. Всі автоматичні вимикачі прикріплюються до цієї металевої планки пружинними замками, які вони мають у своїй конструкції. Якщо ж знадобиться демонтаж такого автомата, його можна легко зняти, підчепивши вушко замка невеликою плоскою викруткою та відтягнувши його вгору.

Крім описаних вище деталей та пристроїв необхідно також зафіксувати всередині корпусу захисну і земляну шини, які теж кріпляться на ізоляторах гвинтами та гайками. Залежно від розміру і конструкції щитка, лічильник, ПЗВ, захисні шини та всі інші деталі можуть бути розташовані по-різному. Допускається кріплення земляної та захисної шин безпосередньо до монтажної планки, однак при такому способі монтажу їх необхідно рознести на певну відстань одна відносно одної. Це необхідно для того, щоб не допустити випадкового замикання проводів.

Підключення однофазного лічильника

В квартирі найчастіше застосовуються однофазні лічильники. Після того, як лічильник та всі інші елементи надійно закріплені всередині корпусу щитка, можна починати з'єднання, використовуючи електричні дроти. Для цього використовується типова схема підключення лічильника електричної енергії. Необхідно пам'ятати, що з'єднання пристроїв потрібно здійснювати в зворотному порядку, тобто, від виходу з щитка в напрямку лічильника. Спочатку необхідно виконати монтаж кожного навантаження. Для цього нижні клеми всіх ПЗВ з'єднуємо з фазним проводом навантаження, а нульовий провідник з'єднуємо з нульовою шиною. Відповідно, дріт заземлення необхідно підключити до шини заземлення.

як підключити однофазний лічильник
Як вказує схема, всі верхні клеми автоматичних вимикачів з'єднуються між собою перемичками. Такі перемички можна знайти в будь-якому магазині, в якому продаються електротовари. Вони є у продажу і дуже зручні - необхідно лише відрізати потрібну кількість і встановити. У разі відсутності перемичок їх можна замінити кусками провідника. Головне щоб не була порушена загальна схема підключення. При цьому необхідно ретельно заізолювати виготовлені з дроту перемички за допомогою ізоляційної стрічки.

Після цього підключаємо лічильник електричної енергії до навантаження, використовуючи третю (фазну) клему приладу, яку з'єднуємо з верхнім контактом кожного автомата (можна підключити до однієї з клем провід спільно з перемичкою). Четверта (нульова) клема приладу з'єднується з нульовою шиною, як вказує розташована вище схема.

Коли весь монтаж однофазного лічильника всередині щитка закінчено, сам щиток можна встановити на місце його постійного перебування і закріпити дюбелями на поверхні стіни або всередині спеціально підготовленої ніші. Тепер необхідно приступити до маркування проводів. Для цього потрібно визначити, який з проводів є фазним, який нульовим, а також промаркувати захисний провід. Іноді до місця установки однофазного лічильника підведені тільки два дроти - нульовий і фазний. У такому випадку підключення спрощується.

Слід пам’ятати, що всі проводи, до яких підключається лічильник електричної енергії, необхідно промаркувати або причепити до них бірки з позначеннями.

Після маркування проводів відповідним кольором (зеленим кольором зазвичай позначають заземлюючий провід), необхідно вимкнути живлення у силовому електричному щиті будинку (під'їзду), щоб під'єднати лічильник до вхідного кабелю.

Тепер фазний провід з'єднується з першою клемою лічильника, а нульовий провід - з третьою клемою (обидві ці клеми в нових приладах зазвичай з'єднані перемичкою, яку необхідно видалити). От і все, процес монтажу однофазного електролічильника закінчений, тепер залишилося включити напругу і перевірити його під час роботи, подавши за допомогою автомата напруга на навантаження.

Підключення трифазного лічильника

В принципі, схема підключення трифазного електролічильника трохи складніша, ніж однофазного приладу. Тим не менш, всі основні правила монтажу залишаються без зміни. Єдина відмінність полягає в тому, що в даному випадку електролічильник включається через трансформатори струму, які необхідно закріпити всередині щитка поряд з ПЗВ.

схема підключення лічильника на три фази
Тепер розглянемо, як виконати підключення трифазного лічильника через трансформатори струму. Зверніть увагу, що у трифазного лічильника використовується 10 клем. При цьому до 1-3 клем підключається 1-й трансформатор струму, до 4-6 клеми - другий, і до 7-9 клеми - третій трансформатор. Десята клема лічильника з'єднується з нульовою шиною щитка. Схема підключення лічильника через трансформатори струму наведена нижче.

схема піделючення трифазного лічильника через трансформатори струму

Поради та рекомендації електриків

Необхідно пам'ятати що, виконуючи монтаж електричних пристроїв та приладів, які живляться від мережі 220/380 В, необхідно строго дотримуватися правил техніки безпеки. Ні в якому разі не можна приступати до виконання робіт без попередньої перевірки відключення напруги та блокування його включення без вашого відома. Також потрібно перевірити, чи не пошкоджена ізоляція рукояток інструментів. Для цього достатньо ретельного візуального огляду.