Перейти до контенту

Суха стяжка підлоги – монтаж своїми руками


► Переваги та недоліки сухої стяжки
► Як зробити суху стяжку?
► Монтаж підігріву підлоги для сухої стяжки
► Проста конструкція без відбивача
► Суха стяжка для підігріву підлоги з відбивачем
► Вартість вирівнювання підлоги сухим способом

Виготовлення стяжки – це один з необхідних етапів ремонту, після якого на підлогу залишається вкласти відповідне покриття. Проміжний шар раніше традиційно виготовляли методом заливки, отримуючи рівну і міцну поверхню, придатну для облицювання будь-яким матеріалом. Товстий шар бетону - не єдиний спосіб, що дозволяє вирівняти поверхню підлоги. В наші дні набуває поширення суха стяжка підлоги. Монтаж її більш доступний, складного обладнання для виконання такої роботи не потрібно, а ціна матеріалів не набагато перевищує вартість компонентів бетонної суміші. Цей сучасний метод має свою специфіку, плюси і мінуси, які вимагають ретельного аналізу.

Переваги та недоліки сухої стяжки

Суть цього процесу полягає в тому, що на гідроізоляцію перекриття для отримання сухої стяжки підлоги насипають керамзит, кварцовий пісок або керамзитову суміш. Зверху вкладають фанерні, гіпсоволоконні листи або ДСП. Отриманий настил скріплюють клеєм і саморізами.

суха стяжка підлоги своїми руками
Судячи по численних відгуках, така технологія вирівнювання підлоги привертає увагу швидким монтажем всіх шарів, а вирівнювання підлоги сухим способом є менш трудомістким процесом, ніж заливання бетонної стяжки. Крім того, суха стяжка має ще декілька переваг.

▼ Відсутність бруду на всіх етапах робіт. Технологія сухої стяжки підлоги не вимагає розбавлення будівельної суміші водою.

▼ Додаткове утеплення. Пористий керамзит у якості засипки створює теплоізоляційну подушку на поверхні підлоги.

▼ Звукоізоляція. Керамзитова або піщана суміш добре поглинає шуми, що потрапляють в квартиру через підлогу.

▼ Незначна вага. Всі необхідні матеріали, особливо керамзит з повітрям всередині, мають невелику щільність і дозволяють зменшити навантаження на міжповерхове бетонне перекриття. Цей метод оптимальний для старих будівель, в яких є старі дерев'яні перекриття між поверхами.

▼ Простота вкладання труб і кабелів. Сантехнічні, опалювальні та електричні мережі набагато простіше обслуговувати, якщо електропроводка або труби (в тому числі водяного підігріву підлоги) не залиті бетоном.

▼ Універсальність. Пісок або керамзит можна засипати не тільки на плити перекриттів, але і на стару дерев'яну підлогу.

Якщо вирівнювання підлоги закінчено, можна починати монтаж підлогового покриття, не чекаючи застигання протягом декількох тижнів, як того вимагає технологія виготовлення мокрої стяжки. Позитивні відгуки про суху стяжку часто висловлюють власники житла, які прагнули уникнути капітального ремонту в будинку або квартирі, адже вирівнювання підлоги своїми руками можна виконати всього за один день.

На недоліки сухої стяжки в основному впливають матеріали та їх властивості. Хоча існують також суб'єктивні недоліки, які мають місце у випадку порушення технології.

▼ Низька вологостійкість. Знизу від вологи плити захищає суха суміш та гідроізоляційна плівка, а ось при аварійній ситуації в самому приміщенні гіпсоволокнисті листи, фанера або ДСП можуть напічнявіти від вологи, після чого їх необхідно буде замінити. При відсутності опалення, в приміщеннях цокольних поверхів, в сирих умовах технологія сухої стяжки не використовується. Якщо проводиться вирівнювання підлоги у всій квартирі, то для ванни застосовують суху суміш піскобетону М300, вклавши кілька шарів гідроізоляції. Якщо під підлогове покриття все таки потрапила вода, то під ним неминуче утворюється цвіль. Усунути наслідки допоможе тільки демонтаж покриття і монтаж нової підлоги.

▼ Усадка. Суміш з часом просідає і підлога при цьому починає прогинатися. Фахівці рекомендують армувати засипку за допомогою проміжного шару ГВЛ або вкласти зверху листи фанери. Недоліки можна попередити, якщо не проводити вирівнювання підлоги сухим способом в кімнатах з великою прохідністю і там, де планується поставити масивні меблі та важкі побутові прилади.

▼ Висока ціна. У порівнянні зі звичайною бетонною стяжкою суха технологія обходиться трохи дорожче. Однак після завершення робіт доведеться ще вкладати чорнову підлогу з ДСП. Якщо це врахувати, то ціна сухої стяжки вийде досить значна.

Можуть бути і недоліки, що зумовлені відсутністю досвіду в майстра. Так часто буває, якщо виготовляється суха стяжка підлоги своїми руками. До таких недоліків відноситься скрип засипки і прогин підлогового покриття. Ці явища викликані тим, що при товщині шару засипки більш ніж 5 см суха суміш буде мати досить низьку щільність. Як свідчать відгуки користувачів, цього можна легко уникнути, якщо використовувати некалібрований керамзит, що складається з різних фракцій, та пісок.

Як зробити суху стяжку?

Для проведення робіт готують наступні матеріали та обладнання: засипку, листи фанери, ГВЛ або ДСП, пароізоляцію та гідроізоляцію (пергамін або щільний поліетилен), демпферну стрічку зі спіненого вінілу на клейкій основі, маяки, саморізи, викрутки, правило, лазерний рівень. Суха стяжка підлоги своїми руками - це технологічний процес, який складається з послідовного виконання декількох операцій.

технологія виконання сухої стяжки
▼ Виправлення дефектів поверхні перекриття. Старе покриття видаляють і оглядають поверхню, чи не містить вона тріщин, сколів і зазорів між плитами та біля стін. Якщо такі дефекти є, то застосовують пісок і цемент, з яких готують суміш традиційного складу і заповнюють нею всі дефекти. Після застигання розчину підлогу підмітають і за допомогою рівня на стіни наносять позначки майбутнього розташування листів стяжки.

▼ Монтаж гідроізоляції. Використана для цього плівка повинна мати товщину не менше 0,2 мм. Плівку вкладають з накладкою по краях для перекриттям сусідніх смуг не менш ніж на 15 см, шви стиків плівки проклеюють скотчем. Напуск на стіни повинен бути вище зазначеного рівня. Якщо суха стяжка укладається на дерев'яну підлогу, то в якості ізолюючого шару застосовується бітумний папір.

▼ Кріплення стрічки. Вона служить для компенсації теплових розширень настилу, ізолює конструкцію підлоги від пилу і вологи, глушить звукові хвилі, що передаються несучими конструкціями. Стрічку клеять на кутові стики вздовж всього периметру стін безпосередньо на плівку.

▼ Монтаж маяків. Це допоміжне обладнання служить для того щоб суха стяжка підлоги була ідеально рівною. Спочатку відзначають рівень установки маяків і відносно попередньо зазначеної висоти віднімають товщину настилу. За допомогою рівня та правила розмічають підлогу і вкручують саморізи, регулюючи їх висоту по рівню. На саморізи викладають купки будівельного розчину, ставлять на них профілі та притискаючи їх до голівок саморізів. Зайву будівельну суміш прибирають шпателем.

вирівнювання підлоги сухою стяжкою
▼ Засипка сухої стяжки підлоги. Керамзит або пісок дозволяє провести вирівнювання основи за рахунок укладання шару товщиною від 3 до 10 см. Якщо товщина подушки буде менша, то листи будуть переміщатися під ногами і згодом зруйнуються. Занадто велика товщина призводить до втрати щільності та значної усадки.

Часто керамзит засипають порціями, поступово проводячи монтаж листів. Суміш зручніше рівняти, стоячи на твердій поверхні. Застосовують також інший спосіб - висипають весь керамзит, рейкою проводять вирівнювання і паралельно прокладають містки для ходіння з шматків ГВЛ або фанери для захисту засипки від пошкодження під час роботи. Керамзит ретельно розрівнюють правилом, злегка трамбують подушку за допомогою дошки.

покриття засипки сухої стяжки плитами МДФ
▼ Монтаж настилу. При поетапному підсипанні листи викладають, починаючи з дальнього кута. Якщо керамзит засипаний весь відразу, то укладання ведуть від дверей, просуваючись до протилежної стіни. Спосіб монтажу визначається тим, які листові матеріали обрані для сухої стяжки підлоги. Фанеру і ДСП при достатній товщині вкладають одним шаром, а завершують монтаж вкладанням рулонної бітумної ізоляції.

ДСП або ГВЛ обов'язково вкладають у два шари. Листи з'єднують за допомогою клею і саморізів, втопивши їх головки не менше ніж на 1 мм. Інтервал між кріпленнями становить 15 - 25 см. Стики листів розташовують у шаховому порядку, шви верхнього і нижнього шару теж не повинні збігатися. Після закінчення укладання монтажним ножем обрізають виступаючі частини пароізоляції. Перед монтажем чистової підлоги на кухні вкладають додатковий гідроізоляційний шар з плівки або бітумного паперу. В звичайній кімнаті цього робити не потрібно.

Монтаж підігріву підлоги для сухої стяжки

Для роботи слід підготувати те ж обладнання, що і для монтажу звичайної сухої стяжки, додавши до нього труби водяного підігріву підлоги. Монтаж плит виконується в три шари, використовуючи ГВЛ, ДСП або фанеру, але в якості основи для водяного опалювального контуру краще використати цементно-стружкові плити або гіпсо-стружкові вологостійкі плити. Зазвичай застосовують два основних способи вкладання сухої стяжки при монтажі підігріву підлоги.

Проста конструкція без відбивача

Для сухої стяжки підігріву підлоги використовують суміш з керамзиту або піску вологістю не більше 1 %. Вирівнявши засипку, виконують монтаж нижнього шару плит. На них наносять олівцем схему вкладання труб водяного підігріву підлоги. Після цього саморізами прикручують смуги, вирізані з листів таким чином, щоб вийшли канавки для трубопроводу теплої підлоги. Висота смуг повинна дорівнювати діаметру труб. В отримані пази вкладають труби та кріплять їх хомутами з шматків пластикової стрічки і саморізів. Потім пази з прокладеними трубами заповнюють розчином гіпсу і вкривають верхнім шаром листів. Після того як виконано вирівнювання підлоги сухою стяжкою і вкладений контур водяного підігріву підлоги виконують монтаж підлогового покриття. Недоліком такого типу теплої підлоги є ускладнений підігрів за рахунок поганого поширення тепла в ДСП та фанері.

Суха стяжка для підігріву підлоги з відбивачем

Для такої конструкції використовується не керамзит, а профільовані плити з пінополістиролу, вкладені на поліетиленову плівку. Така стяжка теплої підлоги застосовується в будинку або квартирі для вкладання на дерев'яну підлогу.

Ціна профільованого пінополістиролу більша ніж звичайного. Однак канавки можна вирізати своїми руками під потрібний діаметр труб підігріву підлоги. Для цього застосовують спеціальне обладнання, яке називається термоніж. В пази вкладають пластини з алюмінію або оцинкованої сталі, ціна яких повністю виправдовується їх функціональними властивостями. Вони забезпечують рівномірний нагрів поверхні підлоги. Цю систему накривають поліетиленовою плівкою і вкладають верхній шар.

Вартість вирівнювання підлоги сухим способом

Ціна сухої стяжки для підлоги залежить від розрахункової товщини шару і площі кімнати. Впливає на загальні витрати і ринкова ціна матеріалів. Об’єм засипки в кубометрах обчислюють як добуток площі на товщину шару. Багатьох цікавить також питання про те, що краще купити, звичайний керамзит чи фірмову суміш. Ціна керамзиту трохи доступніша, але фірмова насипна підлога дрібної фракції (0,3 - 0,5 см) дає значно меншу усадку і не скрипить. Для настилу рекомендуються спеціальні гіпсові листи фірми Кнауф, які витримують високе розрахункове навантаження та спеціальні виступи (замки) для отримання монолітної поверхні. Однак ціна таких фірмових панелей теж досить висока.

При самостійному виготовленні насипної підлоги можна заощадити на оплаті праці будівельників, оскільки вартість роботи зазвичай становить приблизно 40 - 70 % від вартості матеріалів.