► Традиційні укоси з гіпсокартону
► Обробка укосів пластиком і ламінатом
► Обробка дверних укосів натуральним деревом
► Обкладання укосів штучним і натуральним каменем
► Поради щодо вибору матеріалів
Процес установки міжкімнатних і вхідних дверей завжди є дуже відповідальним моментом під час проведення ремонту житлових приміщень. Справа в тому, що всі двері крім своєї основної функції, яка полягає в поділі суміжних приміщень квартири або приватного будинку, також є важливими декоративними елементами інтер'єру. Тому при обробці укосів своїми руками можна домогтися перетворення дверного отвору на справжній дизайнерський шедевр. Якщо до цієї роботи підійти грамотно та зі смаком, переглянувши перед цим фото з можливими способами обробки дверних укосів, тоді навіть звична кімната може набути абсолютно нового ексклюзивного вигляду.
Звичайно, неможливо перелічити всі варіанти обробки дверних отворів своїми руками, які використовуються в наші дні майстрами, однак деякі з них, що користуються найбільшою популярністю, ми зараз розглянемо. Необхідно нагадати, що незалежно від того, чим буде облицьований дверний отвір - ламінатом, пластиком, МДФ, панелями з натурального дерева чи штучним каменем - укоси необхідно спочатку ідеально вирівняти, використовуючи гіпсокартон або будівельний розчин. Крім того, вартість вирівнювання і облицювання дверного отвору своїми руками завжди буде значно нижча, ніж виконання цієї ж роботи найнятими майстрами. І хоча самостійне виконання такої роботи займе набагато більше часу, зате до фінансових витрат буде входити тільки вартість матеріалів і будівельних сумішей. Та й самому буде приємно виконати власноруч таку декоративну обробку. Основні моменти ремонту та декорування дверних укосів ви можете побачити на фото, які додаються до статті.
Традиційні укоси з гіпсокартону
Виконання обробки дверних укосів власними руками - це рішення, яке в наші дні є найпоширенішим завдяки своїй універсальності, дешевизні та простоті. Акуратні рівні укоси з гіпсокартону не обов'язково обробляти МДФ, панелями або каменем. Вони самі по собі є завершеним елементом інтер'єру, достатньо лише покрити їх двома-трьома шарами водоемульсійної фарби потрібного відтінку. Способів монтажу укосів існує декілька (безкаркасний, каркасний), проте всі вони передбачають створення ідеально рівних кутів з декількох шматків гіпсокартону і тонкого алюмінієвого кутника. Зробити своїми руками рівний кут навіть для початківця зовсім не складно. Для цього достатньо скористатися будівельним рівнем і точно вимірювати всі розміри рулеткою.
Перевагою в даному випадку буде те, що при наявності досвіду в оздоблювальних і шпаклювальних роботах можна надати укосам криволінійну екзотичну форму. Крім того, ціна такого способу обробки буде мінімальною. Тим не менше, обробка дверних прорізів гіпсокартоном без використання додаткових декоративно-облицювальних матеріалів має як мінімум два суттєвих недоліки. По-перше, сам по собі гіпсокартон є досить крихким і неміцним матеріалом. Тому без покриття МДФ, каменем чи іншими облицювальними матеріалами дверні укоси можна буде легко пошкодити ненавмисним ударом або натисненням. По-друге, краї дверного отвору завжди дуже швидко брудняться, особливо, якщо в будинку або квартирі є члени сім'ї, зростом нижче письмового столу. Щоб в деякій мірі компенсувати цей недолік, можна пофарбувати стіни і укоси дверних отворів водостійкою фарбою. Однак, навіть вибір фарби, що миється, повністю не вирішує дану проблему.
Обробка укосів пластиком і ламінатом
Всі ці оздоблювальні матеріали ми будемо розглядати разом, оскільки у них дуже багато подібностей, переваг та недоліків. В першу чергу необхідно відзначити, що МДФ і йому подібні матеріали є штучними, завдяки чому всі вони легко обробляються ручним і електричним інструментом. Обробка дверних укосів ламінатом і пластиком здійснюється з найменшими трудовими затратами, проте їх ціна може бути різною, залежно від виробника та якості самого матеріалу.
Процес облицювання укосів переліченими вище матеріалами однаковий як для віконних, так і для дверних прорізів. Для того, щоб домогтися якісної обробки дверного отвору, достатньо лише точно виконати всі вимірювання і так само точно порізати облицювальний матеріал. Що стосується методів кріплення МДФ та інших ламінованих плит, то тут існує широкий вибір, починаючи від створення каркаса з металевого профілю, до простого наклеювання облицювання на спеціальний клей рідкі цвяхи з використанням монтажної піни для заповнення внутрішніх порожнин кутів.
Переваги всіх цих штучних матеріалів, як говориться, очевидні. Вони не вимагають фарбування, їх можна регулярно мити, якщо виникає така необхідність, поверхні ламінату і пластика є досить твердими і стійкими до пошкоджень, а сам процес облицювання в більшості випадків виконується без так званих «вологих робіт» (використання шпаклівки, цементно-піщаної суміші). Важливим плюсом, як уже зазначалося, вважається широка гама відтінків всіх ламінованих матеріалів, адже сучасні технології дозволяють домогтися фантастичних текстур та візерунків. На запропонованих вашій увазі фото дверних укосів ви самі зможете побачити переваги даного способу обробки.
Обробка дверних укосів натуральним деревом
Про те, яка ціна натурального дерева, зайвий раз згадувати не доводиться. Однак ми розглянемо як варіант виготовлення укосів дверей з натуральної деревини, оскільки це один з найбільш красивих і довговічних видів облицювання. В наші дні майстри створюють з натурального дерева найнеймовірніші вироби, і панелі для дверних прорізів не є в даному випадку винятком. Облицювання укосів лаковими дерев'яними панелями завжди вважалося прерогативою заможних людей. Далеко не кожен власник приватного будинку або квартири зможе сьогодні виділити зі свого бюджету необхідну суму для придбання декоративних дерев'яних панелей. Але якщо така можливість є, то її потрібно обов'язково використовувати, оскільки в даному випадку витрати себе повністю виправдають.
Головним недоліком обробки дверних прорізів дерев'яними панелями, як уже було сказано, є дуже висока ціна матеріалу. Крім того, навряд чи вийде виконати дану роботу своїми руками у людини, яка не має достатнього досвіду в декоративних столярних роботах. Тут дуже важливо точно дотримуватися технології обробки деревини і виконувати всі роботи з максимальною точністю, адже зіпсувати ніжну лакову поверхню можна дуже легко, а відновити її вже не вийде.
Що стосується переваг облицювання укосів натуральним деревом, тут достатньо лише згадати про натуральність матеріалу і його вражаючу текстуру. Якими досконалими і якісними не були б штучні ламіновані панелі, вони ніколи не зрівняються за своєю красою з натуральним дубом, ясеном та іншими екзотичними породами деревини. Винятком, звичайно, є панелі, обклеєні дерев'яним шпоном, але у них багато недоліків, головним з яких є недовговічність і висока пошкоджуваність поверхні.
Обкладання укосів штучним і натуральним каменем
Облицювання прорізів дверей штучним і натуральним каменем варто розглянути більш докладно. По суті, це найкрасивіший вид обробки, який за своєю стильністю і шикарністю може зрівнятися тільки з облицюванням натуральним деревом. Один з найбільш поширених варіантів облицювання укосів та стін навколо дверних отворів ви можете побачити на фото.
Розглядаючи всі різновиди натурального каменю, який зазвичай застосовується для таких декоративних оформлень, досить зупинитися на найпоширеніших матеріалах, таких як граніт, мармур, вапняк, кварцит, піщаник і травертин. Якому з них віддати перевагу буде залежати не тільки від рішення дизайнера і вашого смаку, але і від кількості грошей у гаманці, адже вартість окремих видів каменів дійсно зашкалює. Однак, витратившись один раз на обробку укосів натуральним або штучним каменем, ви вирішите зразу всі проблеми, адже у даних матеріалів взагалі немає недоліків, якщо закрити очі на їх ціну.
Що стосується штучного каменю, то його різновидів у продажу набагато більше, ніж натурального, адже кожна серія цього облицювального матеріалу має свою власну текстуру, оригінальний малюнок і специфічну фактуру поверхні. Один із способів обробки дверних прорізів штучним каменем ви бачили вище на фото. До речі, виконати обробку укосів штучним каменем своїми руками набагато легше, ніж зробити облицювання з натурального дерева. Це ще одна перевага даного матеріалу. Навіть людина, у якої немає достатньо досвіду в будівельно-оздоблювальних роботах, при бажанні зможе виконати своїми руками облицювання стін натуральним каменем.
Поради щодо вибору матеріалів
Залишається тепер зробити висновок, який у свою чергу спростить вибір технології і матеріалу для облицювання дверних укосів. В принципі, для квартири, в якій низькі стелі і порівняно невелика площа кімнат, кращим варіантом будуть ламіновані штучні панелі або ж звичайні гіпсокартонні акуратно пофарбовані кути. Як варіант, можна від підлоги на кілька десятків сантиметрів обклеїти кути з гіпсокартону штучним каменем, що додасть приміщенню більш екзотичного вигляду. Та й коштувати це буде недорого, адже купити доведеться всього 1 - 2 квадрати каменю і невеликий мішечок клейової суміші.
У приватному будинку, як кажуть, «є де розвернутися». Тут всі методи актуальні, включаючи монолітні великі панелі з натурального дерева або обробку стін і кутів натуральним каменем. Який саме матеріал вибрати для дверних прорізів у власному будинку буде також залежати від загального дизайну інтер'єру. Важливу роль в даному випадку будуть грати такі елементи, як матеріал і форма меблів, наявність або відсутність печей та каміна, а також цілий ряд інших особливостей.