Перейти до контенту

Способи облицювання фундаменту своїми руками


► Різновиди цоколів
► Оздоблення фундаменту декоративною штукатуркою
► Облицювання цоколя керамогранітом
► Оздоблення керамічною плиткою
► Обкладання фундаменту каменем
► Оздоблення вініловими панелями
Облицювання фундаменту будинку передбачає обробку цоколя декоративними матеріалами. Нагадаємо, що цоколем називають ділянку стіни між землею та першим поверхом будинку. Як правило, цоколь вважається окремим елементом або є частиною фундаменту, що розміщена над ґрунтом. Головна його відмінність від решти стіни - близькість до ґрунту. Це означає, що крім вітру, дощу та снігу на матеріал облицювання будуть діяти ґрунтові води та зміна рівня ґрунту при замерзанні.

Різновиди цоколів

Залежно від розташування цоколя відносно зовнішньої площини стіни, розрізняють три його основні види.

▼ Западаючий - такий фундамент простіше захистити від впливу атмосферних факторів, він не потребує облаштування відливу, його облицювання менше страждає від дощу і снігу;

▼ Виступаючий - це рішення використовується в будівлях з тонкими стінами і потребує облаштування відливу, бо вода що стікатиме по стіні буде накопичуватися на виступі та руйнувати фундамент;

▼ Цоколь врівень зі стіною - реалізується рідко, бо при такому варіанті важко досягти належного рівня гідроізоляції.

З практичної точки зору цоколь, побудований з монолітного бетону або керамічної цегли, потребує тільки гідроізоляції. Однак естетичність бетону завжди сумнівна. Облицювання, навіть якщо воно найпростіше, додає чимало привабливості будівлі.

Оздоблення фундаменту декоративною штукатуркою

Даний варіант облицювання фундаменту не вимагає спеціальних знань або вмінь, тому його можна виконати власноруч. Штукатурка фундаменту передбачає традиційні етапи виконання робіт. Цегляна або бетонна поверхня фундаменту очищається і ґрунтується. У випадку значних нерівностей поверхні цоколя закріплюється армована сітка (металева, ткана або з скловолокна). На поверхню наноситься шар декоративної штукатурки і вирівнюється шпателем.

обробка фундаменту декоративною штукатуркою
Небажано використовувати штукатурку для оздоблення виступаючого фундаменту. Через значне навантаження матеріал швидко втратить привабливість.

Облицювання цоколя керамогранітом

Керамограніт - різновид штучного каменю. Відрізняється винятковою зносостійкістю, міцністю, стійкістю до термічного шоку та низьким водопоглинанням. Остання якість забезпечує матеріалу нечутливість до морозів, але обмежує спосіб укладання. Керамограніт кріпиться спеціальними клейовими розчинами або монтується на каркас. Цементний розчин застосовувати не можна, бо на морозі облицювання буде відшаровуватись.

Промисловістю випускається матовий, сатинований, полірований, глазурований і навіть зістарений керамограніт. Дуже цікавим є структурований матеріал, що імітує тканину, шкіру або дикий камінь.

облицювання фундаменту керамогранітом
Технологія облицювання фундаменту керамогранітом, як і монтаж сайдингу, часто застосовується для виконання своїми руками. Підготовка фундаменту під облицювання полягає в очищенні, ґрунтуванні поверхні та підготовці матеріалу згідно з розрахунками.

Каркасний метод кріплення застосовується для холодного клімату, оскільки він забезпечує додаткове утеплення. Незважаючи на більш високу трудомісткість такої роботи, облицювання можна зробити своїми руками. Для цього використовуються тільки металеві рейки. Елементи за допомогою спеціального кріплення монтуються на цокольну поверхню таким чином, щоб між стіною і площиною решітки залишався зазор для вентиляції. Між краєм каркасу і ґрунтом має зберігатися відстань у 15-20 см. В зазор накладається утеплювач: пінопласт, пінополістирол, мінеральна вата. Каркас обшивається плитами керамограніту за допомогою клямр.

Облицювання фундаменту із застосуванням клею застосовується набагато простіше. Для цього на поверхню наноситься клей, а зверху вкладається камінь. Теплоізоляція в цьому випадку відсутня.

Оздоблення керамічною плиткою

Для облицювання цоколя застосовується також керамічна плитка. Цей матеріал досить популярний, оскільки він має такі ж чудові властивості, як керамограніт, однак є більш доступний по вартості. Поверхня клінкеру може бути гладкою, необробленою, імітувати цеглу або навіть бруківку.

Оздоблення фундаменту керамічною плиткою передбачає певну послідовність робіт. Спочатку, перед облицюванням фундаменту плиткою його поверхня очищається і вирівнюється набризком спеціальної суміші. Ґрунтовка є обов'язковою. Далі розводиться клей і наноситься на поверхню цоколя шаром в 4-8 мм. Не можна допускати пустот, бо при потраплянні в них води плитка відпаде під час замерзання. Вкладання своїми руками плитки на фундамент починають від зовнішнього кута і стежать за тим, щоб вертикальні шви не збігалися. Між плитками рекомендується вставляти розмірні хрестики, щоб витримувати однакову ширину шва. Після висихання шви затираються морозостійким складом.

клінкерна плитка для обкладання фундаменту
Фундамент, обклеєний керамічною плиткою, виглядає дуже ошатно. Дизайнери радять використовувати цей матеріал для декорування не лише цоколя, але й кутів будинку, щоб підкреслити певний стиль.

Обкладання фундаменту каменем

Для обробки цоколя фундаменту застосовується натуральний і штучний камінь. Натуральний відрізняється більшою міцністю, але при цьому має чималу вагу, що ускладнює обробку своїми руками. Штучний мало поступається в міцності, але набагато легше і доступніший за ціною.

Враховується ще один фактор. Обкладання натуральним каменем викликає значне навантаження на фундамент. Якщо в проекті будинку така обробка передбачена не була, то варто віддати перевагу штучному каменю.

Натуральний камінь - матеріал досить дорогий, тому обробку краще довірити досвідченим майстрам. Впоратися з штучним каменем можна без проблем своїми руками.

Технологія обробки каменем аналогічна облицюванню плиткою і складається з таких же етапів. Поверхня спочатку очищається та ґрунтується. На фундамент наноситься спеціальний клей, але більш товстим шаром, ніж для плитки. Камінь кладуть, починаючи з нижнього ряду, що не дає матеріалу сповзати вниз під власною вагою. Якщо матеріал припускає заповнення швів, використовується спеціальний морозостійкий розчин. Облицювання можна покрити гідрофобною речовиною.

камінь для облицювання фундаменту

Оздоблення вініловими панелями

Це найбільш дешевий варіант, який одночасно є найбільш простим для виконання своїми руками. Секрет полягає в методі монтажу. Панелі стикуються замковим способом і утворюють міцну поверхню. Матеріал витримує температуру від -45 до +55 градусів, є довговічним, а головне, малочутливим до дії вологи. Сусідство з ґрунтом ніяк не впливає на його якості.

вінілові панелі для облицювання фундаментів
Обшивання вініловими панелями може імітувати цеглу, дерево, дранку, будь-який природний камінь, При цьому колірна гамма включає як справжні кольори матеріалів, так і екзотичні. Для фундаменту застосовується тільки цокольний сайдинг товщиною від 17 до 23 мм.

Облицювання панелями передбачає їх монтаж безпосередньо на поверхню. Однак набагато частіше сайдинг використовують при спорудженні вентильованого фасаду. Таким способом забезпечується хороша теплоізоляція.

Для обкладання фундамент спочатку ізолюють від вологи. Для цього на поверхню накладають спеціальну плівку. Потім на цоколь монтується горизонтальна обрешітка з металевих рейок. Крок обрешітки дорівнює 1/3 довжини панелі. Нижня рейка встановлюється на відстані 15-20 см від землі. Між стіною і каркасом залишається зазор, що дорівнює сумарній товщині теплоізоляції та 30 мм зазору для вентиляції. Потім вкладається теплоізоляція. Також рекомендується встановити із зворотного боку матеріалу пароізоляцію.

Внизу обрешітки фіксується стартова планка, а на кутах будинку кутовий профіль. Панелі вставляють в стартову планку і кріплять само різами до обрешітки. Кріплення нежорстке, між капелюшками саморізів і сайдингом має бути зазор у 5 мм. Матеріал буде змінювати розмір під дією температури і вологи, тому при жорсткому кріпленні може деформуватися. Кожна наступна панель вставляється в паз попередньої та аналогічно фіксується. Якщо цоколь виступаючий, зверху кріпиться відлив.

Облицювання фундаменту виконує кілька функцій. Воно захищає матеріал цоколя, забезпечує теплоізоляцію і надає фасаду довершеного вигляду. Ну а підібрати оптимальний варіант за ціною і якістю - то вже справа власника будинку.