Перейти до контенту

Побілка стелі своїми руками – робимо швидко і правильно


► Готуємо стелю до побілки
► Приготування розчину для побілки
► Поради і рекомендації щодо побілки стелі

Побілка стелі - це одна з найлегших оздоблювальних робіт і прекрасний варіант для освіження зовнішнього вигляду приміщення. Однак сьогодні цей вид обробки стелі використовується все рідше. Якщо ж ви зважилися здійснити побілку стелі своїми силами, вкрай важливо з'ясувати, як це зробити грамотно і правильно. Ознайомившись з нашими порадами, та враховуючи наші рекомендації, побілка стелі своїми руками буде виконана швидко і якісно.

Перед початком робіт підготуйте приміщення, забравши з нього по можливості зайві меблі, або накривши їх плівкою з поліетилену. Також приготуйте необхідні інструменти і пристрої.

Готуємо стелю до побілки

Щоб заново побілити стелю, необхідно насамперед позбутися старого шару побілки. Найпростішим способом для видалення старої побілки зі стелі є змивання водою. Для цього потрібно добре змочити невелику поверхню стелі теплою водою за допомогою помазка або валика. Це можна також зробити і за допомогою розпилювача. Дочекайтеся, коли стара побілка набубнявіє від вологи, а потім зішкребіть її шпателем та скребком. Таку процедуру необхідно провести по всій поверхні стелі, яку потрібно буде побілити.

Для більшого ефекту змивання слід додати у воду невелику кількість лимонної або оцтової кислоти. Старий шар побілки також можна легко і швидко зняти за допомогою шліфувальної машини. Однак при використанні цього способу не забудьте захистити свої дихальні шляхи та очі від пилу. Добре, якщо шліфувальна машина буде оснащена будівельним пилососом.

вапняна побілка як очистити стелю
Після того як старий шар побілки буде знятий зі стелі, поверхню необхідно відмити від брудних та іржавих плям розчином мідного купоросу з розрахунку 60-100 грам на літр води. Жирні плями видаляються слабким розчином кальцинованої соди, а плями від кіптяви та сажі можна вивести 3%-им розчином соляної кислоти.

Далі необхідно обробити стельову поверхню протигрибковим розчином, зашпаклювати тріщини і, якщо це необхідно, вирівняти поверхню шпаклівкою. Після закінчення всього комплексу підготовчих робіт стелю необхідно покрити ґрунтовкою і через добу після висихання приступити до її побілки вапном або крейдою.

Приготування розчину для побілки

Побілити стелю можна крейдою, гашеним вапном, або водоемульсійною фарбою. Побілка крейдою надає стелі насичений білий колір, що зберігається довгий час. Однак така стеля є джерелом значної кількості пилу і боїться вологи. Вапняна побілка вологи не боїться, має бактерицидні властивості та може заповнювати невеликі тріщини. З недоліків можна відзначити те, що вапно сильно знижує вологість у приміщенні, сприяє подразненню слизових оболонок і не забезпечує ідеально білого кольору.

Розглянемо способи приготування розчину з крейди та вапна, виходячи з умови, що потрібна побілка стелі своїми руками, площа якої складає 10-12 квадратних метрів.

▼ Для приготування побілки з крейди спочатку необхідно в теплій воді (5 літрів) розчинити по черзі столярний клей (30 грам) і господарське мило (50 грам). Потім в отриманий розчин, ретельно перемішуючи, додати добре просіяну крейду (3 кг) і синьку (приблизно 15-20 грам) для посилення білизни. Готовність розчину можна перевірити, опустивши в нього, наприклад, лезо ножа. Якщо розчин буде стікати з металевої поверхні і не залишати слідів, необхідно додати в нього крейди, ретельно все перемішуючи, поки не буде досягнута потрібна густина.

▼ Вапняний розчин для побілки теж готується дуже легко і швидко. Для цього необхідно в теплій воді (3 літри) розвести гашене вапно (3 кг), додати туди 250-500 грам заздалегідь замоченої солі та алюмінієвих квасців (150-200 грам). Потім, ретельно перемішуючи цю суміш, долити в неї теплої води, довівши об'єм розчину до десяти літрів. При цьому потрібно стежити, щоб по консистенції побілка нагадувала сметану.

Поради і рекомендації щодо побілки стелі

На попередньо підготовлену стелю побілку можна наносити валиком, щіткою або розпилювачем. Всі використовувані варіанти прості по техніці виконання. Достатньо дотримуватися основних правил та знати деякі нюанси, щоб побілка стелі своїми руками була виконана достатньо якісно.

Побілка стелі помазком (щіткою) - це найпростіший і найпоширеніший спосіб при невеликих стельових площах. Для цього необхідно, вмочуючи щітку в ємності з побілкою, здійснювати нею W-подібні розтираючі рухи по стелі, накладаючи шар за шаром. Однак застосування валика для побілки стелі має свої переваги:

► істотна економія побілки;
► поверхня покривається рівним шаром, без розводів;
► відсутність щетини на валику;
► не потрібна драбина, якщо валик з довгою ручкою;
► підвищує продуктивність на великих площах.

правильна побілка стелі вапном
При будь-якому вибраному способі побілки спочатку потрібно побілити помазком всі кути і місця стиків стелі з стінами, а вже потім від вікна починати білити решта всю поверхню. Щоб побілка лягла на стелю рівномірно без розлучень і плям, необхідно перший шар побілки наносити впоперек до джерела світла, а другий шар - вздовж.

побілка стелі вапном валиком
Набагато швидше і простіше побілити стелю крейдою або вапном можна за допомогою розпилювача (пульверизатора), який також не складно виготовити своїми руками, наприклад, з пилососа або компресора.

Для того, щоб побілка лягла рівним шаром, здійснюйте розпилювачем кругові рухи, тримаючи його на відстані 30-40 сантиметрів від поверхні стелі. Для досягнення кращого результату розпилювачем необхідно наносити побілку кілька разів.

Як бачите, самостійна побілка стелі посильна будь-якій людині, що зважилася оновити вигляд стелі власноруч. Сміливо беріться за роботу, а для з'ясування всіх тонкощів процесу можете ще раз ознайомитись з порадами у цій статті.