► Навіщо потрібна піщана подушка?
► Влаштування піщаної подушки
Піщана подушка під фундамент часто буває необхідна при будівництві на певних типах ґрунтів. Цей елемент не потребує великих трудовитрат і фінансових вкладень, при цьому він дуже ефективно компенсує негативний вплив проблемного ґрунту на конструкцію будинку. В деяких випадках взагалі неможливо обійтися без піщаної подушки під фундаментом, тому давайте дізнаємося про те, як її правильно зробити, та які існують правила засипання піщаних подушок в будівництві.
Навіщо потрібна піщана подушка?
Затишним словом подушка зазвичай називають предмети, які призначені для забезпечення спокою, комфорту, і збереження тих об'єктів, під які вони підкладаються. Піщана подушка для фундаменту в цьому аспекті не є винятком. Служачи проміжною ланкою між ґрунтом та основою будинку, вона приймає на себе всі сезонні коливання рівня ґрунту, а також ізолює нижню частину будинку від ґрунтової вологи, забезпечуючи тим самим більш стійкий і сухий стан будівлі.
Особливо помітні переваги фундаменту з піщаною подушкою на глинистих і торф'янистих ґрунтах, а також ґрунтах, що містять шари мулу. Тобто, всіх тих, які прийнято називати здимистими. Підступність такого ґрунту полягає в тому, що він схильний до підняття при замерзанні, тобто має властивість при промерзанні нерівномірно змінювати свій рівень. При цьому на фундамент діють нерівномірні навантаження. Над місцями спучування ґрунту в товщі бетону виникають напруження, в результаті чого можуть з’являтись тріщини у фундаменті або стінах будинку. Також може виникати перекіс дверних коробок та віконних рам. Цьому явищу відмінно протидіє піщана подушка, яка зменшує всі напруження, створювані проблемним ґрунтом, і забезпечує рівномірність навантаження на фундамент будинку.
Крім цього піщана подушка оберігає фундамент будинку ще від однієї неприємності - від шкідливого впливу ґрунтових вод. Щільно утрамбований пісок сам по собі має невисокий капілярний підйом, та й шар піску зверху має гідроізолюючу прокладку для додаткового захисту від проникнення вологи всередину цоколя будинку. Завдяки цьому на арматуру фундаменту значно менше впливає корозія, бетон не руйнується через замерзання вологи в його зовнішніх шарах, а термін його експлуатації істотно продовжується.
Висока ефективність, простота влаштування і дешевизна - ці властивості піщаної подушки роблять її надзвичайно популярною, однак, область її застосування, на жаль, обмежується переліченими нижче вимогами.
Піщана подушка не застосовується при спорудженні будинків, які мають більше, ніж один поверх.
Вона придатна тільки для легких будівель - дерев'яних, каркасних, а також будинків з газоблоків та піноблоків. Рівень ґрунтових вод при застосуванні піщаної подушки не повинен бути високим.
Влаштування піщаної подушки
Для насипання подушки підійде не будь-який пісок, а знадобиться лише пісок грубої фракції. Можна також використовувати пісок середньої фракції, наприклад, промитий річковий. Однак дрібний пісок практично не використовується, бо він характеризується слабким опором до стискання. Тобто, амортизуючі властивості шару дрібно фракційного піску є недостатніми для застосування його в даному випадку.
Товщина шару піску підбирається відповідно до розрахункової ваги будівлі та властивостей ґрунту. Чим важча будівля і чим більше амплітуда сезонного коливання ґрунту, тим більшою повинна бути товщина піщаної подушки. Зазвичай вона складає від 20 до 60 см. Для невеликих дерев'яних та каркасних будинків досить часто буває достатньо товщини шару піску 30-40 см. При цьому глибину котловану або траншеї під фундамент необхідно збільшити на розрахункову товщину піщаної подушки, а ширина піщаної подушки зазвичай приймається рівною ширині ями під фундамент в її нижній частині. Так, наприклад, піщана подушка під стрічковий фундамент буде мати ширину рівну ширині траншеї, яку можна визначити, додавши до ширини на дні траншеї по 10-15 см з кожного боку.
Знаючи ширину і товщину піщаної подушки, а також довжину фундаменту, можна розрахувати необхідний об'єм піску. При цьому потрібно враховувати, що пісок буде дуже щільно трамбуватися.
Перед засипанням піску дно траншеї (котловану) необхідно ретельно вирівняти і втрамбувати. Потім потрібно вистелити дно та стінки траншеї геотекстилем для запобігання змішування піску з частинками ґрунту. Після цього проводять засипку піску шарами при товщині одного шару приблизно 20 см. Всі шари щільно трамбують за допомогою вібратора.
Для кращого трамбування пісок повинен бути зволожений, але це потрібно робити попередньо, перед засипанням. Трамбувати пісок рекомендується доти, поки на ньому не перестануть відбиватися сліди ніг. Після цього можна засипати наступний шар зволоженого піску і повторити трамбування. Робити це необхідно до тих пір, поки товщина піщаної подушки не досягне розрахункового значення.
Пам’ятайте, що утрамбований останній шар піску повинен розташовуватися строго в горизонтальній площині. Це необхідно проконтролювати за допомогою будівельного рівня.
Зверху на остаточно втрамбований і вирівняний пісок вкладається гідроізоляційний матеріал. Це може бути поліетилен, руберойд або будь-який інший водонепроникний матеріал. Гідроізоляція потрібна для того, щоб волога з піску не проникала в бетон. Після цього можна переходити безпосередньо до спорудження фундаменту.
Піщана подушка захищає фундамент і будинок від вертикальних переміщень ґрунту, від ґрунтової вологи. Але й сама вона потребує захисту. Для того, щоб фундамент на піщаній подушці мав максимальну ефективність, необхідно подбати, щоб у піщаний шар не проникала атмосферна волога. Для цього потрібно обладнати покрівлю будинку надійною водостічної системою, що забезпечить відведення дощової води від стін будинку, а також зробити навколо будинку відмостку - водонепроникне покриття, що захищає прилеглий до будинку ґрунт від проникнення атмосферних вод.
Правильно зроблена піщана подушка під фундаментом істотно підвищує якість будинку і продовжує термін його служби. Розпочавши будівництво з цього простого, але важливого елемента, ви закладаєте фундамент благополуччя та довголіття свого будинку.