► Інструменти для монтажу гіпсокартону
► Металевий профіль для гіпсокартону
► Різновиди гіпсокартону
► Кріплення для профілю
► Монтаж стелі з гіпсокартону своїми руками
Однією з найбільш складних робіт, які доводиться виконувати під час ремонту житла, є обробка стелі з метою забезпечення їй відповідного привабливого вигляду. Це визнають не лише аматори, але й досвідчені майстри. Нерівності міжповерхових бетонних перекриттів, невідповідність кутів, перепад рівня стель та багато інших неприємних сюрпризів іноді вимагають вирівнювання поверхні за допомогою гіпсокартону. Іноді усунути такі дефекти є дуже важко, а для виконання відповідних робіт необхідно потратити багато грошей.
У цій статті розглянута технологія монтажу гіпсокартонових підвісних стель своїми руками, без допомоги майстрів. Переваги такого рішення є очевидні: низька вартість конструкції з гіпсокартону, швидкість та простота виконання робіт, порівняно малі затрати часу на монтаж та обробку. Слід зазначити, що при ретельному ознайомленні технологія виявляється досить простою та доступною, а виконати монтаж підвісної стелі з гіпсокартону можна навіть власноруч.
Якщо ви все-таки вирішили зробити гіпсокартонову підвісну стелю своїми руками, вам доведеться виконати підготовчі роботи, які передбачають придбання інструменту і закупівлю всіх потрібних матеріалів. Тепер давайте про все по порядку.
Інструменти для монтажу гіпсокартону
Для монтажу підвісної стелі з гіпсокартону необхідно мати такий інструмент:
► водяний рівень, який буде потрібний щоб точно відмічати горизонтальний рівень кріплення направляючого профілю (враховую незначну вартість водяного рівня, перевагу варто віддати саме йому, а не лазерному пристрою, вартість якого становить більше 100 доларів);
► довгий (бажано двометровий) рівень, щоб визначати правильність монтажу гіпсокартону;
► дриль з перфоратором, яка буде необхідна для кріплення дюбелів, утримуючих металевий профіль;
► акумуляторний або стаціонарний на 220 вольт шурупокрут;
► довга рулетка, монтажний ніж для гіпсокартону з комплектом запасних лез, столярний (будівельний) олівець;
► болгарка 125 мм з комплектом відрізних дисків для металу, а також якісні ножиці для різання металевого профілю.
Підготувавши потрібний інструмент, тепер розглянемо, які саме будівельні матеріали є необхідними для монтажу гіпсокартонової підвісної стелі.
Металевий профіль для гіпсокартону
Він буває двох видів: направляючий (кріпиться по периметру кімнати, служить для встановлення точного рівня конструкції) і стельовий. При виборі профілю його виробник не має значення, потрібно тільки щоб стельовий та направляючий профілі були від одного виробника. Скільки метрів профілю купувати? Загальна довжина направляючого профілю повинна дорівнювати периметру кімнати. Якщо загальна площа приміщення складає 20 м. кв., і довжини стін 4 і 5 метрів, робимо розрахунок. Стандартна довжина профілю буває 3 і 4 м, тому триметрового профілю слід купити 7 штук (бажано ще один придбати на випадок, якщо раптом один кусок буде зіпсовано). Якщо ви купуєте 4 метровий профіль, його знадобиться 5 одиниць.
У випадку більш складної (багаторівневої) конструкції стелі до вищевказаних цифр слід додати ще довжину профілю для додаткової конструкції. Розрахунок стельового профілю проводиться наступним чином. Так як стандартний лист гіпсокартону має ширину 1200 мм, крок між його кріпленнями повинен бути кратним числом, тобто 400 або 600 мм. У більшості випадків застосовується крок у 600 мм. Отже, вибираємо 4 метровий профіль, з якого буде мінімум відходів, а на п’ятиметровій стіні відмічаємо кроки по 600 мм, що дає нам кількість у 8 стельових профілів. Цей принцип розрахунку наведений для звичайної конструкції стелі, а для більш складної конструкції він буде ідентичний, лише потрібно додати ще кілька метрів (або десятків метрів) додаткової довжини складної конструкції.
Різновиди гіпсокартону
Він буває трьох видів: звичайний, вологостійкий та вогнетривкий. Для звичайних кімнат у квартирі або будинку, крім ванни та кухні, підійде звичайний гіпсокартон. Оскільки в даному випадку матеріал потрібен для стелі, то необхідності купувати гіпсокартон товщиною більше 8 мм немає.
При більшій товщині значно зросте вага конструкції а її надійність від цього не збільшиться. Крім цього важчий гіпсокартон значно підвищить складність виконання робіт. Розрахунок кількості листів гіпсокартону виконується наступним чином. Площу стелі потрібно поділити на площу одного листа і отримане число буде кількістю листів. Площа стандартного листа для стелі дорівнює приблизно 3 м. кв. Тому, поділивши площу кімнати у 20 м. кв. на 3 отримаємо 6,6 листа. Тобто, потрібно придбати 7 листів гіпсокартону. Тут також бажано мати запас матеріалу на всякий випадок, тому купити ще один запасний лист буде просто необхідно.
Кріплення для профілю
Для монтажу знадобиться прямий підвіс, вартість якого досить низька, тому немає потреба розраховувати їх точну кількість для приміщення площею 20 м. кв., якщо конструкція стелі буде простою однорівневою. Просто купіть 50-60 кріплень. Після виконання робіт лишні кріплення можна буде повернути в магазин. У випадку складної конструкції гіпсокартонової підвісної стелі слід купити трохи більше підвісів, особливо, якщо буде використовуватись гіпсокартон більшої товщини. В даному випадку кількість прямих підвісів розраховується індивідуально, але в любому випадку їх потрібно придбати з запасом. Якщо конструкція стелі не буде містити великої кількості з’єднань стельового профілю, тоді «крабів» можна не купувати, бо всі з’єднання можна зробити за допомогою прямих підвісів.
Крім цього знадобиться певна кількість дюбелів для монтажу направляючого профілю та прямих підвісів. Найчастіше для цього застосовують дюбелі з типовими розмірами 8 х 10. Не забудьте також придбати одну пачку спеціальних саморізів для з’єднання профілю та більшу пачку саморізів довжиною 25 мм, якими доведеться кріпити гіпсокартон до металу.
Монтаж стелі з гіпсокартону своїми руками
Щоб відмітити лінію кріплення направляючого профілю скористаємося водяним рівнем. Розмітку необхідно нанести на всі стіни по периметру приміщення. На якій висоті буде закріплена підвісна гіпсокартонна стеля вирішує власник житла, але майстри рекомендують відступити від міжповерхового бетонного перекриття мінімум на 8-10 см, що дозволить при необхідності вкласти шар теплоізоляції та вмонтувати точкові світильники. Після розмітки всіх стін потрібно просвердлити отвори для дюбелів, скориставшись дрилем або перфоратором. Потім по периметру кріпиться направляючий профіль. Слід зазначити, що відстань між сусідніми дюбелями кріплення профілю повинна складати не більше 40-50 см.
Тепер беремо в руки рулетку і робимо відмітки на стіні з кроком у 60 см. Це необхідно для визначення місць кріплення стельового профілю. Якщо конструкція підвісної стелі з гіпсокартону буде звичайною однорівневою, тоді можна буде обійтись без монтажу стельового профілю у двох напрямках, при якому розмітку доводиться виконувати на двох суміжних стінах. Тепер приступаємо до монтажу підвісів на поверхні стелі. Відстань між підвісами повинна складати від 50 до 70 см. Цього буде достатньо, щоб було зручно закласти при необхідності мінеральну вату або пінопласт. Однак при відхиленні в кілька сантиметрів нічого страшного не станеться.
Після того, як всі підвіси закріплені, приступаємо до кріплення стельового профілю. У наведеному вище прикладі, якщо довжина стіни складає 4 метри і довжина профілю також 4 метри, монтаж спрощується оскільки профіль не потрібно штукувати. У випадку, якщо з’єднувати профіль все-таки потрібно, то в місці з’єднання бажано закріпити два додаткових підвіси, а профілі скручуємо оди низ одним, зробивши на одному з них відповідні надрізи, або скориставшись з’єднувачем.
Дуже важливо під час прикручування саморізами стельового профілю до підвісів стежити за допомогою довгого правила або 2 метрового рівня за горизонтальним положення профілю. Після закінчення монтажу стельового профілю слід ще раз переконатись в строго горизонтальній рівній поверхні, прикладаючи плавило в різних напрямках. Вся нерівності слід усунути повторивши монтаж у відповідних місцях.
Коли металевий каркас підвісної стелі готовий необхідно вкласти електричну проводку для світильників та теплоізоляцію (якщо вона необхідна). В такому стані конструкція вже готова до монтажу листів гіпсокартону. Власне його кріплення не є складним і передбачає прикручування листів до профілю як вказано на фото. При цьому крок між саморізами повинен складати приблизно 15-20 см. Стикування листів необхідно виконувати на металевому профілі, бо в іншому випадку в місцях стикування будуть з’являтись тріщини. Краї листів гіпсокартону завжди є закругленими. Це необхідно для того, щоб у місцях стикування листів можна було накласти більше шпаклівки. Якщо ж у місці стикування листи є обрізаними, тоді за допомогою ножа потрібно зробити косий зріз, який утворить заглиблення між двома краями листів.
Під час прикручування листів слід ретельно слідкувати за головками саморізів. Вони повинні бути втоплені в поверхню гіпсокартону приблизно на 1 мм. Ті саморізи, які виступають, потрібно акуратно дотягнути викруткою вручну. В тих місцях, де будуть кріпитись світильники та вентиляційні решітки потрібно заздалегідь прорізати отвори за допомогою ножа або спеціальної насадки для дриля. Після цього всі шви між листами гіпсокартону та стінами заклеюються спеціальною сіткою, яка продається у вигляді стрічки шириною кілька сантиметрів. Ось і все, тепер можна приступати до шпаклювання поверхні стартовою шпаклівкою.
Запам’ятайте, не слід ганятись за модними тенденціями та іншою дурістю. Найкращий варіант – це однорівнева стеля, яка бездоганно змонтована та оброблена. Такий ремонт квартири буде набагато дешевшим та акуратнішим, а кімната стане затишною і комфортною. Якщо ж у вас є бажання пофантазувати та зайві гроші, тоді можете розглянути варіант багаторівневої стелі.