Перейти до контенту

Оздоблення стін пластиковими панелями своїми руками


► Особливості облицювання стін панелями
► Монтажні елементи
► Кріплення панелей ПВХ на стіни

Який спосіб обробки вибрати, якщо стіни мають нерівності, вибоїни або місця уражені грибком та цвіллю? Вирівнювання поверхонь за допомогою штукатурки і шпаклівки в даній ситуації буде витратним і непродуктивним процесом, як і виведення цвілі. Найбільш раціональним рішенням є обробка стін пластиковими панелями своїми руками. При правильно встановленому каркасі стіни стають ідеально рівними, площина виходить суцільною завдяки появі на ринку безшовного пластику, тому всі дефекти маскуються. Виконати обшивку стін панелями самостійно - це доступне завдання для домашнього майстра, якщо заздалегідь ознайомитися з технологією монтажу та основними її секретами.

Особливості облицювання стін панелями

Чому саме ПВХ? У яких приміщеннях можна його використовувати? Чи придатна кухня для оздоблення стін пластиковими панелями? Відповісти на питання допоможе аналіз якісних параметрів цього недорогого полімеру.

технологія обробки стін пластиковими панелями
Переваги ПВХ панелей досить істотні, давайте їх перерахуємо.

▼ Безпека. Сучасні панелі для стін хімічно нейтральні, не виділяють небезпечних сполук при нагріванні до + 80 градусів.

▼ Естетичність. Безшовні стики, різноманітність тонів та малюнків стирають зовнішні відмінності між пластиковими панелями та іншими різновидами декору. На ПВХ методом термодруку наносять фотозображення, забарвлюють, декорують плівкою. Тому об'єктом обробки стають не тільки кухня, ванна кімната або лоджія, але й вітальня. Окремі ділянки стін (у вигляді панно) обшивають навіть у спальні для дорослих.

▼ Стійкість і довговічність. При мінімальному догляді обробка тримається не менше 10 років навіть під впливом вогкості у ванній або морозу на балконі.

▼ Практичність, зручність обслуговування - досить періодичного видалення пилу.

Оздоблення панелями стін має і ряд негативних факторів, зумовлених хімічним складом та фізичними властивостями ПВХ. Всі ці фактори слід враховувати, щоб не потрапити в халепу.

▼ Низька гігієнічність. Поверхня стін, оброблених пластиком, не дихає, оскільки він паронепроникний, тому в спальні його майже не застосовують. Кухня повинна добре провітрюватися і мати потужну витяжку для видалення випарів та кіптяви. Бліки від сонця на глянцевій поверхні та поляризація відбитих променів шкідливо впливає на психіку людей, тому санітарно-гігієнічні норми не дозволяють обробляти глянцевими пластиковими панелями дитячу спальню.

▼ Токсичність при горінні. ПВХ, який опинився в зоні займання, активно горить і здійснює справжню «газову атаку» з дуже важкими наслідками. З цієї причини кухня повністю пластиковими панелями не обшивається, адже стіна над газовою плитою знаходиться в зоні ризику. Оздоблення не повинно контактувати з проводкою, трубами опалення, корпусами світильників.

Монтажні елементи

Якщо передбачувана обробка буде виконана з ПВХ, слід запастися не тільки пластиковими панелями, але й молдингами - фіксуючими і одночасно декоративними елементами (профілями), що додають облицюванню завершеного вигляду. Профілі діляться на декілька типів:

► стартовий, фінішний, напрямний (верхній і нижній) - це один і той же інсталяційний молдинг, що створює основу (каркас) всієї оброблюваної площині;
► зовнішній кутовий - призначений для оформлення виступаючих кутів кімнати;
► внутрішній кутовий - встановлюється уздовж внутрішніх кутів;
► з'єднувальний - призначений для торцевого з'єднання панелей, коли робиться комбінована обробка різного кольору;
► плінтус або жолобник - фіксуються за допомогою клею;
► простий кутник - служить для обробки кутів і клеїться до обшивки.

До дерев'яних рейок панелі кріплять скобами за допомогою будівельного степлера, а до металевого каркасу - за допомогою саморізів. Слід зазначити, що полівінілхлорид відрізняється високим коефіцієнтом температурного розширення, тому вузли кріплення повинні мати люфт для пружних деформацій пластикової дошки. Скоби дозволяють пластику рухатися, а саморізи - ні. Виходом із ситуації є застосування з саморізами термошайб - збірних кріплень, що складаються з ущільнюючого кільця, шайби з ніжкою і кришки. Зазор між стінкою отвору в панелі та ніжкою шайби залишають не менш ніж 1,5 мм.

Кріплення панелей ПВХ на стіни

Для виконання робіт своїми руками потрібно скомплектувати набір спеціального інструменту: електричний лобзик або дискову пилу, стусло, степлер або дриль, гумову киянку з правилом у вигляді гака, два шпателі шириною від 80 до 120 мм. Дискова пила при роботі з пластиковими елементами краща ніж лобзик, бо за рахунок жорсткості вона забезпечує більш рівний розріз. Киянка з правилом потрібна для підтягування панелей, а шпатель - для відгинання полки фінішного профілю. Етапи обробки стін пластиковими панелями представлені на фото.

принцип кріплення пластикових панелей до обрешітки
Спочатку монтується каркас обрешітки. Цю роботу необхідно виконати дуже акуратно. Безкаркасний метод кріплення пластикових елементів використовується вкрай рідко, оскільки він вимагає бездоганно рівної поверхні стін. Єдина перевага такого варіанту - економія простору. Каркас (лати) має не тільки компенсаційне значення, але й надає гнучкому пластику жорсткості та запобігає його деформації. Обрешітку вибирають з двох варіантів: дерев'яну або металеву. У проміжки між рейками або профілями можна укласти тепло- і звукоізоляційні матеріали.

кріплення дерев'яних брусків до стін для обшивання пластиковими панелями
Для виготовлення дерев'яної обрешітки під пластикові панелі годяться повністю сухі рейки перерізом 40 х 20 мм. Довжина дерев'яних елементів в ідеалі повинна бути більша за розмір стіни, адже відрізати матеріал простіше, ніж наростити. Рейки розташовують в одному напрямку - перпендикулярно панелям, з кроком 30 - 50 см. Важливою умовою є обробка дверних та віконних прорізів, а також периметру стін. Дерево в обов'язковому порядку обробляють антисептиком.

кріплення до стін пластикових панелей
Якщо встановлюється металевий каркас, то він виготовляється із спеціальних оцинкованих С-профілів, яким слід віддати перевагу при проведенні робіт у вологих приміщеннях (кухня, санвузол, балкон). В таких приміщеннях дерев'яну обрешітку може повести. Профілі розташовують вертикально (див. малюнок) з відповідним кроком.

Монтаж дерев'яної обрешітки починають з верхнього і нижнього елементу, вирівнюють їх, перевіряючи висоту будівельним рівнем, з'єднують з поверхнею стін саморізами в дюбелях, хомутами або вусами. Останній спосіб більш трудомісткий, але менш витратний. При цьому фіксація виконується звичайними саморізами. Площину стіни коректують пластиковими або дерев'яними підкладками, потім по рівню монтують проміжні рейки або профілі.

послідовність обшивки дерев'яного каркасу пластиковими панелями
Після закріплення напрямних профілів приступають до монтажу пластикових панелей. Початкову панель вставляють у нижній профіль, потім її згинають і заводять у верхній профіль. Вузька кріпильна полка повинна знаходитися з боку стартового молдингу. За допомогою киянки панель затягують в паз стартового профілю. Її кріплять до обрешітки через широку кріпильну полку обраним способом. У тому ж порядку обробка триває до повного закріплення всіх пластин. Панелі стикують за допомогою спеціального пазу, в який входить вузька полка.

Останню панель ріжуть по довжині, зазначивши потрібну ширину. При цьому дають невеликий запас на температурне розширення. Поличку фінішного молдингу відгинають шпателем і разом з помічником (одному не впоратися) вставляють торець останньої панелі в паз нижнього профілю і в фінішний профіль. Поступово відгинаючи шпателем вузьку полицю фінішної панелі, її заводять всередину майже до самого кута. Вгорі двома шпателями відразу відводять полки фінішного і верхнього профілів, після чого остаточно заводять в них кут панелі. Послідовно, знизу-догори відгинають полку фінішного профілю і з'єднують останню панель з латами, прихоплюючи і профіль. Після закінчення обробки стін панелями ПВХ приклеюють плінтуси.

Якщо полиці (замки) профілю пом'ялися і не прилягають до панелі, їх нагрівають феном і відразу ж розгладжують холодною праскою з тефлоновим покриттям.

Обробка стін пластмасовими панелями виглядає красиво при умові, що поверхня обрешітки є рівною. Якщо ж є перепади по висоті, то панелі вигнуться. Крім того, не варто економити на матеріалі. Краще купити сертифіковані панелі з високими фізичними та санітарно-гігієнічними параметрами. Якісний пластик легше монтується і не викликає побоювань з приводу екологічної безпеки.