Перейти до контенту

Оздоблення будинку сайдингом своїми руками


► Різновиди сайдингу
► Підготовка та попередні розрахунки
► Монтаж каркасу
► Технологія облицювання фасаду сайдингом

Оздоблення будинку сайдингом, безумовно, є вигідним і практичним рішенням. Обшивка виготовляється з різноманітних матеріалів, тому не складе труднощів знайти ідеальний варіант і для цегляного, і для дерев'яного, і для бетонного будинку. Монтаж вкрай простий і доступний кожному починаючому будівельникові. Цей матеріал довговічний та стійкий до дії вітру, морозу і сонця. Він надовго захистить стіни будинку від пошкоджень.

Ще одна перевага цього сучасного матеріалу - декоративність. Облицювання сайдингом доступне у всіх можливих кольорах і фактурах, а також може імітувати природні матеріали: камінь, цеглу, дерево різних порід. Якщо у вас є елементарні навики роботи з будівельними інструментами, то обшивка зовнішніх стін будинку сайдингом не буде складним завданням. Надіємось, що інформація, подана у цій статті, допоможе виконати облицювання сайдингом фасаду своїми руками максимально швидко та якісно.

Різновиди сайдингу

Під сайдингом слід розуміти спеціальні панелі або дошки, що застосовуються для облицювання стін. Зовнішня обробка будинку використовується із застосуванням дощок, які називаються ламелями, а для облицювання цоколя використовуються панелі.

який купити сайдинг для зовнішніх стін будинку
Обшивка для стін може бути виготовлена з різних матеріалів.

Пластиковий сайдинг - на основі вінілових та акрилових полімерів. Ціна пластикової обробки мінімальна при досить високих експлуатаційних властивостях. Цей матеріал не гниє, не розтріскується, він нечутливий до дії вологи і не підтримує горіння. Пластиковий сайдинг часто використовується для обробки як зовні будинку, так і всередині. До недоліків можна віднести невисоку ударну міцність.

Металевий сайдинг - панелі виготовляються з оцинкованого стального листа, рідше з алюмінію. Цей матеріал повністю негорючий і досить міцний. Однак панелі набагато масивніші, тому кріпити їх важче. Металевий сайдинг відмінно протидіє корозії поки його полімерне покриття зберігає цілісність, тому за зовнішнім сталевим покриттям потрібно стежити.

Дерев'яний сайдинг - зовнішня обробка будинку таким матеріалом проводиться рідко. Цей матеріал дорогий, вимогливий у догляді і не такий довговічний, як метал. Однак його унікальні теплоізолюючі та звукоізолюючі властивості, здатність до відведення вологи і дивовижно красивий зовнішній вигляд варті потрачених коштів та зусиль. Для дерев'яної будівлі це ідеальний варіант облицювання зовні.

Фіброцементний сайдинг - поєднує в собі всі позитивні якості обробки. Він абсолютно не горючий, нечутливий до вологи, міцний, довговічний і не схильний до ураження грибком. Недоліки фіброцементного матеріалу – значна вага і складний монтаж. Вінілові та металеві панелі з'єднуються між собою за допомогою пазів та гребенів. Фіброцементні вкладаються внакладку за допомогою спеціального кріплення.

Облицювання будинку сайдингом своїми руками - копітка, але досить проста робота. Враховуючи, що ціна монтажу квадратного метра досить висока, самостійний монтаж помітно зменшує витрати на обробку фасаду.

Підготовка та попередні розрахунки

Послідовність дій практично однакова для будь-якого виду матеріалу. Деякі відмінності має установка цокольного сайдингу через відмінність розмірів. Для монтажу сайдингу на зовнішню поверхню стін знадобляться наступні інструменти:

► ножівка з дрібними зубцями;
► ножиці для металу;
► шуру покрут;
► молоток і пасатижі;
► олівець та рулетка (не менше 5 метрів);
► рівень і мотузка.

Також бажано виконувати цю роботу разом з напарником.

Перед початком робіт необхідно розрахувати витрату матеріалу. Приблизну кількість матеріалу отримують, обчисливши площу стін, цоколя та інших елементів, розділивши результат на площу однієї панелі. Більш точний метод вимагає створення ескізу. При великій довжині стіни панелі доводиться стикувати. Для цього використовується з'єднувальний Н-подібний профіль. Стикування сайдингу в різних місцях фасаду виглядає вкрай непривабливо. Ескіз дозволяє розрахувати оптимальне розташування панелей, щоб з'єднань було менше і при цьому не збільшувалась вартість обробки.

Після закупівлі необхідного матеріалу для обшивки фасаду приступають до підготовки зовнішньої поверхні стін. У найпростішому випадку ця підготовка зводиться до очищення від пилу, бруду, рослин, засохлого вапна і т.п. Якщо фасад будинку зовні був оштукатурений і обробка вже непридатна для експлуатації, її доведеться видалити. Також необхідно провести демонтаж водостічних труб, фасадного освітлення, підвіконників та інших зовнішніх елементів, які можуть заважати під час роботи.

У випадку обробки будинку сайдингом з утепленням стіни необхідно перекрити пароізоляційною плівкою, що захищає теплоізоляцію від конденсату.

Монтаж каркасу

Після того як стіни будуть підготовлені приступають безпосередньо до монтажу каркасу. Металева обрешітка, безумовно, рекомендується для цегляних і бетонних будинків, оскільки вона довговічна, міцна і негорюча. Оздоблення сайдингом дерев'яного будинку передбачає спорудження дерев'яного каркасу. При цьому обрешітка робиться з дощок або рейок січенням 50 × 80 мм, прибиваючи їх до дерев’яних стін цвяхами довжиною 100 мм.

обрешітка під сайдинг фото
Для стінового сайдингу монтується вертикальна обрешітка. При облицюванні цокольними панелями використовується горизонтальний і вертикальний каркас.

В першу чергу закріплюються найближчі до кута елементи. Вертикальність потрібно перевіряти будівельним рівнем. Кріплення проводиться оцинкованими цвяхами. Відстань між направляючими становить не менше 40 см для металевих, і 30 см для вінілових панелей.

каркас під сайдингові панелі фото
При облицюванні фасаду з теплоізоляцією висота обрешітки повинна перевищувати товщину листів утеплення. При цьому сам матеріал теплоізоляції може бути різним: мінеральна вата, скловата, кам’яна (базальтова) вата, пінопласт і т.д.

технологія облицювання сайдингом фасаду
Товщина теплоізоляції вибирається, виходячи з властивостей матеріалу і вимог щодо теплоізоляції будівель, які можна знайти в довіднику. Теплоізоляція укладається між профілями. Між нею та сайдингом повинен залишатися зазор шириною 3 - 4 см. Якщо товщина профілю недостатня, тоді зверху на каркас набивається контробрешітка. Зверху теплоізоляція перекривається гідроізоляційною плівкою.

Технологія облицювання фасаду сайдингом

Облицювання фасаду будинку сайдингом починається з кріплення стартової планки за допомогою оцинкованих цвяхів або саморізів. Наступними встановлюються кутові елементи і з'єднувальний Н-профіль, якщо він передбачений. Віконні та дверні прорізи окантовуються J-профілем.

обшивка сайдинговими панелями будинку з теплоізоляцією
Далі виконують монтаж сайдингових панелей. Стінова панель встановлюється в стартову і кутову планки і фіксується цвяхами або саморізами. Складання панелей сайдингу відбувається у напрямку знизу-вгору. Кожна наступна панель стикується методом гребінь в паз з попередньою і тільки потім кріпиться. Правильно встановлену панель можна рухати рукою вправо і вліво. Не можна допускати жорсткої фіксації. Жорстке кріплення дозволяється тільки при монтажі металевих панелей. При фіксації вінілових і дерев'яних панелей зверху і знизу залишаються зазори шириною 1,5 - 2 мм. Матеріал змінює розмір під дією температури і вологи, тому при жорсткому кріпленні він може пошкодитися.

кріплення вінілового сайдингу до фасаду
Сайдинг, що виготовляється спеціально для зовнішньої обробки будинку, має спеціальні отвори на кріпильній планці. Цвях (саморіз) необхідно розміщувати посередині отвору. В останню чергу закріплюється фінішна планка. Остання панель вставляється в неї знизу. Після цього всі демонтовані напередодні елементи фасаду кріпляться на свої місця.

обшивка кута будинку сайдингом
Сайдинг дозволяє не тільки захистити зовні будинок від вітру, високих і низьких температур, але й прикрасити його. Часом рішення про облицювання приймається не для того, щоб убезпечити матеріал фасаду, а з бажання повернути старій будівлі привабливість. При цьому, якщо старий колір стін не влаштовує, або, як у випадку з фіброцементними панелями, він відсутній, перефарбувати сайдинг в інший колір не складає труднощів.

фасад з сайдингу фото
Особливо красиві цокольні панелі, що імітують різний природний камінь. Для більшого ефекту дизайнери комбінують панелі різних кольорів для оформлення цоколя та фасаду.