► Різновиди каменю для облицювання стін
► Підготовка до облицювання стін каменем
► Процес обробки будинку натуральним та штучним каменем
► Додаткові поради та рекомендації
Якщо ви все-таки зважилися почати спорудження власного будинку, тоді крім вибору проекту і матеріалів для його будови вам необхідно також вирішити питання, що стосується дизайнерського оформлення внутрішніх приміщень і зовнішніх стін. Мабуть, кожна людина погодиться, що зовнішній вигляд фасаду відіграє важливу роль, оскільки є своєрідною візитною карткою садиби. Давайте розглянемо найпоширеніший і вічно популярний спосіб облицювання стін декоративним штучним і натуральним каменем. Зверніть увагу на фото і уявіть собі, що доклавши мінімум зусиль та витративши певний мінімум грошей, ви зможете самі забезпечити своєму будинку такий же зовнішній вигляд.
Приватний будинок не є предметом розкоші, як вважають багато власників квартир, а всього лише продуктом багаторічної праці з вкладенням великої кількості часових і грошових ресурсів. Звичайно, камінь вважається одним з найбільш дорогих оздоблювальних декоративних матеріалів, проте облицювання каменем може бути виконано самостійно, що дозволить заощадити не менше 30 - 40 % грошей, адже доведеться тільки заплатити за матеріал, клей і доставку. Крім того, обробка своїми руками фасаду будинку натуральним або штучним каменем - заняття дуже цікаве і творче, адже зовнішній вигляд стін, можна сказати, повністю буде залежати від спритності ваших рук та уяви. Жоден майстер не зможе догодити вам так, як це зможете зробити ви самі.
Різновиди каменю для облицювання стін
Давайте для початку розглянемо всі основні способи спорудження фасадів і поширені технології їх обробки декоративним каменем. Тут можна виділити такі типи:
► цегляні (блокові, бетонні) стіни, оздоблення яких здійснюється штучним або натуральним каменем без попереднього штукатурення поверхні;
► оштукатурені цегляні (блокові, монолітні бетонні) стіни, для облицювання яких застосовується зазвичай клінкерна плитка або штучний камінь;
► вентильовані фасади, одним з варіантів обробки яких є обклеювання поверхні керамогранітом або декоративною плиткою, що нагадує клінкерну цеглу або натуральний камінь.
Як ви бачите, даний спосіб облицювання можна назвати універсальним, адже він придатний практично для всіх типів фасаду. А тепер давайте ближче ознайомимося з основними різновидами цього декоративного матеріалу.
Натуральний камінь вважається найдорожчим, оскільки купити цей матеріал може собі дозволити не кожна людина. Проте, оздоблення стін диким каменем має ряд незаперечних переваг. Головними плюсами такого облицювання, без сумніву, є довговічність та універсальність. Даний облицювальний матеріал хороший як для внутрішніх стін, так і для зовнішніх. Він не боїться морозу, жаркого сонця, і його практично неможливо пошкодити. Однак якщо бути чесним, штучний декоративний камінь дозволяє забезпечити більш яскравий та різноманітний дизайн.
Найбільш поширеним каменем, який застосовується для облицювання стін, є мармур, граніт, травертин (вапняк) та піщаник. Кожен з них вважається шикарним декоративним матеріалом. Порівнюючи всі ці камені між собою, можна виділити переваги одних і недоліки інших. Наприклад, найміцнішим є граніт. З нього можна виготовити не тільки фасад, але й фонтан, колону, сходи. Однак обробка граніту вручну - процес надто складний і трудомісткий. Піщаник і вапняк набагато легше розрізати і відшліфувати. Але вони придатні далеко не для всіх видів робіт, оскільки значно поступаються в міцності граніту. Чимось середнім за своїми фізичними властивостями є мармур. Він досить твердий, але і його обробка не така складна, як обробка граніту.
Підготовка до облицювання стін каменем
Незалежно від того, планується оздоблення фасаду будинку штучним декоративним або натуральним матеріалом, сам процес облицювання здійснюється точно так само, як і вкладання на стіну керамічної плитки. Єдиною відмінністю є те, що натуральний камінь буває різної форми і його доведеться підбирати за формою безпосередньо в процесі роботи. Це з одного боку трохи ускладнює та сповільнює роботу, але з іншого боку не знадобиться вирівнювати ряди, як це відбувається при наклеюванні плитки або штучного каменю. Крім того, для створення своїми руками облицювання фасаду будинку з натурального каменю краще віддати перевагу більш м'яким породам - вапняку та піщанику. Їх набагато легше буде різати і шліфувати при підгонці під потрібну форму.
Не можна забувати і про попередню підготовку поверхні стін. Для цього стіни будинку потрібно просочити спеціальною ґрунтовкою з антисептичними зміцнюючими властивостями. Це допоможе захистити облицювання від відшаровування і розмноження під його поверхнею цвілі та грибка. Не менш важливим питанням є вибір клею, який повинен витримувати мороз і мати водонепроникні властивості. Іншими словами, при покупці необхідно запитати у продавця клейову суміш для зовнішніх робіт.
Процес обробки будинку натуральним та штучним каменем
Спочатку необхідно приготувати клейову суміш. Для цього порожнє відро необхідно заповнити на третину водою. Потім у воду опускається міксер дрилі та поступово засипається суха клейова суміш. Періодично додаючи сухий клей і перемішуючи його з водою, треба досягти консистенції сметани.
І так, оздоблення фасаду будинку каменем завжди здійснюється в напрямку знизу-вгору. По суті, це не повинно бути чимось новим для тих, хто вже пробував свої сили в облицюванні керамічною плиткою стін будинку, адже процес дуже схожий. Не треба прагнути добиватися суцільної поверхні, якщо для облицювання використовується натуральний камінь або виконується обробка декоративним штучним матеріалом великого розміру. Справа в тому, що кладка з широкими швами у багатьох випадках виходить більш красивою і привабливою.
У процесі обробки клей накладається на кожен фрагмент каменю, після чого його потрібно з незначним зусиллям притиснути до поверхні фасаду будинку. Для швів можна використовувати традиційні пластмасові хрестики і клини, а можна обійтися і без них, вставляючи в щілини маленькі шматочки керамічної плитки, дерев'яні тріски. У даному випадку мова йде про облицювання будинку натуральним каменем. Штучний камінь укладається під хрестики, як і стандартна керамічна плитка. Залишиться тільки дочекатися схоплювання клейової суміші, після чого потрібно буде дуже ретельно і акуратно заповнити всі шви. Краще для цього використовувати будівельний шприц.
Додаткові поради та рекомендації
Клей потрібно готувати в останню чергу, коли всі матеріали та інструменти вже підготовлені до роботи, оскільки час схоплювання деяких сумішей становить 1 - 2 години. З цих же міркувань не слід замішувати клей великими порціями.
Очищати лицьову поверхню каменя від випадково забруднення клеєм або затиркою для швів необхідно в процесі роботи. Після затвердіння в заглибленнях каменю ці розчини видалити буде дуже складно.
На готову поверхню фасаду будинку, облицьовану декоративним штучним або натуральним матеріалом, можна нанести спеціальний лак для каменю, який продається в будівельних магазинах. Це потребує додаткових витрат, але повністю їх виправдає, оскільки лакований камінь набуде фантастичного блиску.