Перейти до контенту

Монтаж м’якої черепиці – інструкція по самостійному вкладанні


► Склад і властивості м'якої черепиці
► Специфіка укладання м'якої черепиці на дах
► Монтаж м'якої черепиці своїми руками
► Догляд за покрівлею з м'якої черепиці

М'яка черепиця - це відносно новий сучасний матеріал для даху, який відрізняється високою міцністю і має естетичний зовнішній вигляд. Покритий м'якою черепицею дах виглядає солідно і благородно, при цьому надійно захищаючи будинок від дощу і снігу протягом багатьох років.

Самостійний монтаж м'якої черепиці вважається досить складним технологічним процесом. Але якщо ви будете використовувати поради та рекомендації, які будуть запропоновані в цій статті, а також серйозно та відповідально віднесетесь до роботи, то самостійний монтаж даху з гнучкої черепиці дозволить вам обійтись без бригади будівельників. А це вже істотна економія фінансів.

дах з бітумної черепиці своїми руками

Склад і властивості м'якої черепиці

М'яка черепиця є тим матеріалом, який відноситься до категорії м'яких дахових покриттів. Відомо кілька назв цього матеріалу, а саме: бітумна плитка або черепиця, гнучка покрівля, м'яка покрівля, шинглас. Структура м'якої черепиці складається з послідовності шарів, які виконують певну функцію.

▼ Нижній шар черепиці - це основа, що складається з підкладки, плівки або посипки та оберігає листи від склеювання їх між собою в процесі зберігання або транспортування.

▼ Наступний шар м'якої черепиці складається з бітумної маси, яка виконує гідроізолюючу функцію, тим самим забезпечуючи водонепроникність даху. Для того, щоб бітум був зносостійким, еластичним і довговічним, його окислюють і модифікують спеціальними полімерами. Саме цей шар з самоклеючого бітуму використовується для приклеювання черепиці до основи даху.

властивості та склад м'якої черепиці
▼ Третій основний шар складається з біологічно стійкого полотна, яке виготовляється з матеріалу типу поліестеру або скловолокна. Цей шар розташований між ізолюючими прошарками, які забезпечують м'якій черепиці міцність на розрив. Ламінована м'яка черепиця також доповнюється ще шаром із склотканини.

▼ Поверхня (верхній шар) м'якої черепиці має посипку з мінеральної крихти або керамізованого базальтового грануляту. Цей шар призначений для захисту поверхні черепиці від механічних пошкоджень, відбивання сонячного світла, а також він має декоративний вигляд.

Завдяки своєму складу і структурі м'яка черепиця має ряд переваг, що забезпечують їй широке застосування в якості покрівельного матеріалу:
► незначна вага;
► висока герметичність;
► стійкість до деформації за рахунок своєї гнучкості та еластичності;
► економність (після укладання майже не залишається зайвого матеріалу);
► невисока вартість;
► нескладний монтаж покрівлі.

М'яка черепиця випускається у вигляді пластин товщиною від трьох до п'яти міліметрів, шириною від 30 до 45 см і довжиною до 1 метра. В кожного виробника гнучка черепиця відрізняєтья від продукції конкурентів відтінком або дизайном.

Специфіка укладання м'якої черепиці на дах

Монтаж м'якої черепиці має деякі особливості, дотримання яких дозволяє провести якісне укладання цього покрівельного матеріалу.

Для укладання м'якої черепиці підходять тільки похилі покрівлі, адже на плоских горизонтальних дахах буде застоюватися вода, яка може призвести до загнивання підкладки покрівлі під черепицею. Мінімальний нахил скатів даху повинен складати 11 градусів. Якщо кут менший, то підійде покрівля з руберойду.

вкладання бітумної черепиці на дах
Роботи з укладання гнучкої черепиці необхідно проводити при температурі не нижче +10 градусів. В тому випадку, коли укладання буде проводитися при низьких температурах, рекомендується нижню поверхню гнучкої черепиці підігрівати будівельним феном.

Для укладання м'якої покрівлі необхідно щоб основа даху була тверда та рівна, з товщиною, яка залежить від кроку обрешітки. Не слід демонтувати стару руберойдну покрівлю, якщо її поверхня ціла та рівна, адже вона легко може замінити підкладку для укладання нової черепиці.

Для того, щоб уникнути непорозумінь з кольором, рекомендується купувати упаковки черепиці з однієї партії, а при монтажі брати покрівельний матеріал одночасно з різних пачок. З часом під впливом навколишнього середовища пігмент злегка потемніє, і тоді можливо відтінки згладяться. При зберіганні дуже бажано захистити м'яку черепицю від сонячних променів та від’ємних температур.

Монтаж м'якої черепиці своїми руками

Перед тим як укладати черепицю своїми руками, слід виконати роботи по якісній підготовці основи. Монтаж м'якої черепиці проводиться на суцільній рівній обрешітці, товщина якої залежить від кроку крокв. Якщо він становить 30 сантиметрів, то використовується вологостійка фанера або орієнтовано-стружкова плита (ОСП) товщиною 9 мм. При відстані між кроквами 150 см товщина фанери або ОСП повинна становити 27 міліметрів. Також в даному випадку можна використовувати обрізну дошку товщиною 37 міліметрів.

Якщо ж відстань між кроквами становитиме 60, 90 або 120 сантиметрів, то необхідно використовувати листи товщиною відповідно 12, 18 і 21 міліметр, або обрізну дошку товщиною 20, 25 і 30 міліметрів. Крок між кроквами та крок обрешітки необхідно вибирати виходячи з передбачуваного навантаження на дах. В якості температурної компенсації розмір зазору між листами фанери або плитами ОСП повинен бути не більше 3 мм, а між дошками - не більше 5 мм.

наклеювання м'якої черепиці на дах
Потрібно домогтися ідеальної гладкості поверхні основи, інакше тонке покриття з м'якої черепиці після монтажу виділить всі огріхи та нерівності.

В обов'язковому порядку перевірте правильність утеплення даху, а також наявність пароізоляції, гідроізоляції та грамотно встановлених вентиляційних зазорів.

Далі проводиться вкладання підкладкового покриття, яке вкладається перпендикулярно скату, починаючи знизу. При цьому кожна наступна смуга матеріалу при вкладанні повинна перекривати розміщену нижче смугу на 10-15 см. Кріплення підкладки до основи обрешітки виконується за допомогою цвяхів, забиваючи їх з кроком 20 сантиметрів, а стики між полотнами необхідно проклеїти скотчем.

Перед тим, як почати монтаж м'якої черепиці, необхідно закріпити металеві фронтонні та карнизні планки, які будуть захищати дерев'яну основу та обрешітку від попадання вологи. Кріплення проводиться цвяхами, забиваючи їх з кроком 10 см у шаховому порядку.

Потім необхідно провести облаштування розжолобків. Смугу-розжолобок потрібно накласти зверху на підкладку та, видаливши з неї захисну плівку, приклеїти за допомогою самоклеючого шару. Далі її необхідно прибити по краях цвяхами з кроком 10 сантиметрів.

виготовлення покрівлі з бітумної черепиці
Після закінчення всіх підготовчих робіт можна розпочати монтаж на даху бітумної черепиці. З нижньої частини пасків черепиці видаляється захисна плівка і черепиця притискається самоклеючим шаром до поверхні. Потім кожен елемент черепиці необхідно прибити цвяхами в чотирьох місцях таким чином, щоб головки цвяхів були закриті наступним рядом м'якої черепиці. Обов'язково перед остаточним кріпленням перевірте за допомогою дошки або нитки геометрію малюнка.

Вкладання бітумної м'якої черепиці здійснюється від карниза вгору, починаючи з центру ската. Перший ряд черепиці над карнизом необхідно укласти на відстані 2 сантиметри від краю карниза. Після цього виконується укладання другого ряду м'якої черепиці. Потім кожен наступний ряд укладається так, щоб закривалися стики та кріплення попереднього ряду і створювався правильний малюнок.

покриття покрівлі з бітумної черепиці
Закінчується монтаж м'якої черепиці монтажем гусака. Для цього необхідно використовувати спеціальну полосу з аналогічного матеріалу. Вона також вкладається на самоклеючий шар з перекриттям 5-10 см і прибивається цвяхами. Особливу увагу потрібно приділити герметичності покрівлі навколо труб та димоходів.

Монтаж м'якої черепиці можна також виконати без видалення старого покриття. При цьому наклеювання на стару основу буде аналогічним вкладанню черепиці на обрешітку. Таким чином, дотримуючись вказаних вище рекомендацій, ви зможете правильно виконати монтаж м'якої черепиці своїми руками.

Догляд за покрівлею з м'якої черепиці

Грамотне і своєчасне обслуговування значно продовжує термін експлуатації покрівлі з гнучкої черепиці. Необхідно кожну осінь та весну перевіряти її стан, замінюючи або підклеюючи окремі елементи щоб уникнути появи протікань. Сміття, що потрапило на дах, необхідно змітати, а камені, шматки скла і металу акуратно прибирати руками. При дбайливому ставленні до даху з м'якої черепиці його термін експлуатації значно збільшиться.