Перейти до контенту

Монтаж батарей опалення – корисні поради і рекомендації


поради по монтажу батарей опалення
► Детальні поради з монтажу батарей
► Випуск повітря (розвоздушування) з батареї спеціальним краном
► Особливості монтажу чавунних батарей
► Особливості монтажу біметалевих та алюмінієвих батарей

Багато людей виконують ремонтні роботи в житлових приміщеннях своїми руками. При цьому монтаж інженерних мереж - не виняток. Якщо виникла необхідність заміни батарей в приміщенні, де немає загальної системи опалення, нижченаведені поради зможуть вам допомогти впоратися з цією цікавою роботою. Але потрібно пам'ятати, що однієї технічної освіти для виконання такого завдання буде недостатньо. При проведенні заміни батарей важливий досвід подібних робіт і відповідна кваліфікація фахівця, а також наявність необхідного інструменту.

Якщо потрібна заміна  батарей опалення в багатоквартирних будинках, то таку роботу слід довірити фахівцеві компанії, що обслуговує загальну систему опалення, або працівнику іншого підприємства, що спеціалізується на таких роботах. Це важливо тому, що порушення роботи централізованої системи опалення може призвести до вкрай неприємних наслідків у цілому будинку. Може статися прорив труби, що підводить теплоносій, або тріщина самого радіатора. Слід пам’ятати, що в системі опалення гаряча вода знаходиться під тиском і нагріта до температури від 50 до 75 градусів. При виникненні аварійної ситуації відповідальність буде нести особа, яка здійснювала монтажні роботи. При виконанні монтажних робіт потрібно грамотно перекрити стояки опалення або подачу води безпосередньо до самої батареї. Для будь-яких маніпуляцій з системою опалення потрібен відповідальний професійний підхід.

Детальні поради з монтажу батарей

▼ Насамперед потрібно перевірити весь необхідний інструмент. Важливим тут буде наявність динамометричних ключів необхідних розмірів, оскільки вся система опалення знаходиться під тиском, а її складові частини вимагають дотримання динамометричного моменту на розтяг. Це стандартні гайкові ключі з встановленим на них динамометром. Ключ підбирається таким чином, щоб необхідний момент кріплення деталей знаходився в середній частині всього діапазону ключа. Такий інструмент дозволить визначити необхідну степінь затягування з'єднання. Занадто слабке з’єднання призведе до розгерметизації системи і витоку води. Якщо ж перетягнути певні елементи, можна зірвати різьбу, що також порушить герметичність системи опалення.

▼ Перед початком виконання робіт необхідно перекрити подачу води по стояку і спустити залишки гарячої води. Потім по можливості перекрити трубопровід на ділянці до радіатора. На випадок аварійної ситуації бажано заздалегідь підготувати тару для зливу води. Обсяг ємностей, які можуть знадобитися, можна дізнатися шляхом приблизного розрахунку об’єму води у даній ділянці системи опалення.

▼ Потрібно заздалегідь підготувати схему або проект монтажу батарей. Придбати і перевірити всі складові системи - саму батарею та відповідні з'єднувальні елементи і труби. Залежно від складності схеми підключення опалення можуть знадобитися муфти, кути, різні трійники та інший фітінг. Важливою деталлю при монтажних роботах є згони для монтажу батареї до трубопроводу. Тут особливу увагу потрібно приділити порівнянню діаметрів труби та вхідного отвору батареї з діаметром згону. Для житлових приміщень в багатоквартирних будинках рекомендують використовувати металевий трубопровід, а якщо система опалення не буде працювати під високим тиском, (наприклад для дачного будинку) тоді допускається використовувати труби з металопластику. Не варто знімати заводську упаковку, наклейки з батарей і труб до закінчення монтажу та перевірки цілісності всієї системи.

▼ Рекомендують встановлювати батареї не строго горизонтально, а трохи під нахилом. Тоді в системі не буде рівномірного накопичення повітря і не з'явиться необхідність його видувати. При наявності повітря в батареї може зменшитися її тепловіддача.

Сучасні батареї опалення мають функцію регулювання температури. На них встановлюються спеціальні запірні крани та вентилі. Ці пристрої призначені для відключення однієї батареї на час ремонтних робіт або для регулювання температури повітря в приміщенні.

Деякі фахівці рекомендують використовувати кульові крани (з американкою). Складність цієї регулюючої арматури полягає в тому, що при її монтажі досить складно зберегти герметичність всієї системи. Установкою таких кранів слід займатися фахівцям. Як альтернативний варіант можна використовувати стандартний вентиль для батарей.

Якщо запланована система опалення включає в себе одну трубу, тоді потрібно протягнути байпасну лінію. Інакше при виключенні батареї буде перекритий увесь стояк або взагалі вся опалювальна система будинку. Байпас не буде потрібно, якщо стояк має дві труби.

Випуск повітря (розвоздушування) з батареї спеціальним краном

Для можливості випуску повітря з батареї найчастіше застосовується спеціальна запірна арматура, яку називають краном Маєвського. Найчастіше такий маленький пристрій входить в комплект корків (футорок) радіатора. Є такі крани в продажу майже в усіх магазинах. Не варто забувати про цю важливу деталь в системі опалення.

Після закінчення установки батареї проводиться випробування системи опалення на предмет прихованих дефектів. Випробування складається з перевірки батарей і труб на наявність тріщин та інших пошкоджень, перевірки запірної арматури і приладів обліку тепла (якщо вони є), а також випробування на герметичність системи. Ці роботи повинен виконувати досвідчений фахівець.

Особливості монтажу чавунних батарей

Для монтажу батареї з чавуну знадобиться попередньо зібрати ніпелі. Для цього її потрібно розібрати, підключити ніпелі і знову зібрати. Цю роботу зручніше виконувати двом майстрам. Для демонтажу батареї будуть потрібні два радіаторних ключі. Їх вставляють в отвори для ніпеля - на кожен ніпель передбачено два отвори знизу і зверху. Для спрощення монтажних робіт можна використовувати невеликий лом - його закріплюють до нижнього ключа. Далі верхній і нижній ключі провертають. Це потрібно робити одночасно, щоб уникнути перекосу конструкції. Не можна забувати, що ніпелі чавунних батарей з різних сторін мають різноспрямовану різьбу. Так поступово відокремлюється одне ребро від секції батареї. Потім таким же способом розбирається вся батарея.

специфіка монтажу чавунних батарей опалення

Тепер можна приступати до монтажу. В першу чергу два сусідні ребра ніпелями скріплюються на два-три обороти різьби зверху і знизу, а потім ніпелі потрібно одночасно дотягувати допоки ребра не будуть міцно з’єднані. Таким же чином приєднуються всі решта ребра. Їх може бути будь-яка кількість, залежно від площі приміщення і бажання власника приміщення.

Далі необхідно виконати перевірку на герметичність зібраної батареї опалення. Якщо не виявлено ніяких недоліків, батарею можна пофарбувати в необхідний колір. Для кріплення до стіни готової зібраної батареї слід продумати кронштейни.

кріплення кронштейна для батареї

Під час встановлення батареї в міській квартирі достатньо буде настінного кріплення. У дерев'яних будинках батареї рекомендують ставити на спеціально підготовлені підставки, а на стіні розташовують додаткові кріплення, що знаходяться на деякій відстані від неї. При будь-якому кріпленні слід перевірити, чи підійде воно до стіни, на яку буде проводитися монтаж батареї. Фахівці рекомендують на один квадратний метр батареї використовувати один кронштейн. Для більшої надійності навіть маленьку батарею можна закріпити додатковим кронштейном.

правильне розміщення батареї під вікном

Всі батареї опалення рекомендується встановлювати на зовнішній стіні будинку, прямо під вікнами. У деяких будинках в цьому місці підготовлені спеціальні ніші. Це допомагає зберегти тепло і спрощує підведення стояків до батареї, що в свою чергу економить простір як в житловому приміщенні, так і в підвалі будинку. Якщо в кімнаті потрібно розмістити декілька батарей, тоді вони повинні бути встановлені на однаковому рівні. При розміщенні батареї центр повинен приблизно збігатися з центральною частиною вікна. Відстань до підвіконня має бути не менш ніж 5 сантиметрів, а до підлоги - не менш ніж 6 - 10 сантиметрів. Для зручності можна намітити умовні точки. При кріпленні батареї обов'язково потрібно використовувати рівень - вертикальна сторона батареї повинна бути строго перпендикулярна до підлоги. Для нанесення відміток можна використовувати дошку із заздалегідь розміченими точками кріплення. За допомогою такого шаблону зручніше перенести відмітки на стіну.

вирівнювання батареї опалення по горизонталі та вертикалі

На попередньо відмічених позначках у стіні свердлять отвори глибиною близько 10 - 12 сантиметрів, у які вставляються кронштейни. Після монтажу кронштейнів дірки замазують цементом або шпаклівкою. На готові кронштейни можна навішувати батареї, після чого їх з'єднують із загальною системою опалення. Для цього викручуються заглушки батареї, вона підключається до байпасу, а потім за допомогою згонів вона підключається до стояка опалення.

Особливості монтажу біметалевих та алюмінієвих батарей

В процесі роботи батареї з алюмінію та комбінованих металів потрібно захистити від пошкоджень. Для цього не рекомендується знімати упаковку з батарей до закінчення монтажних робіт і перевірки системи на герметичність. Щоб уникнути тріщин і подряпин на поверхні батареї не варто користуватися напилком або наждачним папером.

Встановлення біметалічних батарей в цілому не відрізняється від кріплення та підключення чавунних батарей. Монтуються кронштейни в стіну, на батарею встановлюється спускний клапан, кріплення до системи опалення виконується теж за допомогою згонів. Всі різьбові з'єднання промазуються спеціальною пастою та обмотуються клоччям з льону. Не варто забувати про використання динамометричного ключа та основні правила безпеки під час виконання робіт з монтажу систем опалення.