Перейти до контенту

Монолітні сходи з бетону своїми руками


► Способи виготовлення бетонних сходів
► Основні вимоги до сходів
► Спорудження бетонних сходів
► Попередні розрахунки
► Виготовлення опалубки для бетонних сходів
► Армування конструкції сходів
► Бетонування сходів

Бетон - матеріал надзвичайної міцності та стійкості. Але для будівельника найцікавішою його властивістю є пластичність тільки що приготовленої суміші. Якщо конструкції з інших матеріалів споруджуються, тобто, складаються з окремих готових елементів, то бетонні будівельні споруди заливаються у готові форми.

Монолітні бетонні сходи, без сумнівів, є найміцніші з усіх існуючих. При цьому їх вид може бути більш ніж фантастичним. Давайте зараз розглянемо цю технологію і дізнаємось, як залити монолітні сходи з бетону своїми руками без залучення фахівців. Для цього буде потрібно лише бажання, завзятість, терпіння та рішучість.

Способи виготовлення бетонних сходів

За способом виготовлення сходи з бетону бувають двох різновидів.

Монолітні бетонні сходи - марш і сходовий майданчик, якщо він звісно передбачений, виготовляються як єдине ціле і мають вигляд монолітної споруди. Вартість монолітних сходів буде в цілому залежати від їх розміру та марки бетону.

Комбіновані бетонні сходи - елементи маршу виготовляються окремо. Наприклад, встановлюється металевий каркас, а щаблі для сходів виготовляються з бетону.

В першому випадку весь процес проводиться на місці спорудження сходів, а комбіновані сходи лише збираються на місці установки з готових бетонних елементів. Пропонуємо вашій увазі фото монолітних бетонних сходів.

бетонні сходи своїми руками

Основні вимоги до сходів

Бетонна споруда при всіх своїх перевагах має один істотний для приватного будівництва недолік - велику вагу. Тому перш ніж вирішувати, як зробити в будинку сходи з бетону, спочатку потрібно переконатися, що стіна і підлога витримають таке навантаження.

Стандартний марш довжиною 4 м з шириною сходин 1 м буде важити близько 2,5 тони. Опорою такої споруди повинен бути або монолітний фундамент, або залізобетонна балка.

При монтажі у вже готовому будинку може з'явитися ще одна складність. Якщо під покриттям розміщений шар утеплювача, то під вагою маршу він продавиться. Перед монтажем необхідно розібрати підлогу і видалити теплоізоляцію.

Спорудження бетонних сходів

Цей процес є дуже трудомісткий і тривалий, оскільки потрібен монтаж опалубки, заливка бетону, та його затвердіння, що потребує найбільше часу порівняно з виготовленням бетонних сходів. Тим не менше, сходи з бетону своїми руками - це завдання здійсниме.

Роботи по будівництву сходів з бетону виконуються поетапно і складаються з таких етапів:
► планування;
виготовлення опалубки;
► армування конструкції;
► заливка опалубки бетоном.

Попередні розрахунки

Виготовлення сходів з бетону не буде потребувати надмірних зусиль, якщо передбачити їх спорудження на етапі планування. Найпростіший варіант - зробити сходини між двома стінами. Конструкція опалубки в цьому випадку буде досить проста, а об'єм бетону мінімальний. Якщо ж будинок вже готовий і повністю збудовані внутрішні стіни, то влаштування сходів буде залежати від розмірів та параметрів приміщення.

Вибираючи проект, потрібно пам'ятати про наступні особливості:

► чим крутіший кут підйому - тим менше бетону буде потрібно і тим нижчою буде вартість готової конструкції. Але при цьому, чим більший нахил, тим важче по ньому підійматися і опускатися;
► сходовий майданчик спорудити простіше, ніж щаблі;
► для гвинтових сходів потрібна буде значна кількість щитів опалубки нестандартної форми, що значно ускладнить монтаж. Вартість при цьому також підвищиться;
► при розрахунках необхідно враховувати рекомендовані розміри щаблів, інакше користуватися сходами буде вкрай незручно.

Виготовлення опалубки для бетонних сходів

По суті справи це дерев'яна форма, в яку проводиться заливання бетону. Споруджується опалубка з фанери товщиною 12 - 18 мм або обрізних дошок товщиною 25 - 30 мм.

Якщо опалубку для сходів з бетону передбачається використовувати один раз, то її внутрішня поверхня не захищається. Якщо ж багаторазово, то опалубка зсередини покривається пергаміном, старим лінолеумом або руберойдом.

Скріплюється матеріал саморізами для дерева, бо цвяхи потім буде важко видалити після застигання бетону.

Для опор і тимчасових стійок застосовується брус перерізом до 10 х 10 см. Кількість опор розраховується виходячи з того, що сосновий брус довжиною 3 м витримує навантаження до 150 кг.

Всі елементи вирізаються з фанери або дошок лобзиком і збираються за ескізом. У готовому вигляді опалубка виглядає як модель сходів, в якій відсутні тільки верхня частина щаблів та майданчика.

Бічну опалубку краще зробити з фанери, а дно слід виготовити з дошок, як це показано на фото.

опалубка для бетонних сходів своїми руками

Армування конструкції сходів

Перед тим як заливати опалубку сходів бетоном, слід виконати армування. Металевий каркас значно підвищує міцність виробу, попереджає розтріскування і дроблення бетону. Використовуються монтажні стрижні та сталева сітка.

На етапі установки опалубки потрібно зробити штроби в стіні для кріплення монтажних стрижнів. У цих штробах закріплюються поперечні стрижні, потім укладаються поздовжні. Крок між ними залежить від довжини прольоту.

Кріплення арматурних прутів виконується або точковим зварюванням, або дротяною в'язкою. Останній спосіб доречніший при невеликому об'ємі робіт.

Отримана каркасна сітка повинна на 5 - 10 мм підніматися над днищем. Для цього під сітку встановлюються куски цегли або спеціальні пластикові підставки.

Бічне ребро сходин підсилюють арматурним стрижнем, а верх - плоскою металевою сіткою, що закріплюється на основний каркас.

армування сходів з бетону

Бетонування сходів

Для заливання сходів з бетону використовується розчин марки не менше В15. Самостійно бетон виготовляється в бетономішалці. В готовий розчин необхідно додати не менше 4 частин щебеню (фракції 10-20 міліметрів), щоб під час заливання бетон не витікав з опалубки.

Технологія зведення сходів з бетону передбачає послідовність наступних етапів:

► бетонування сходів виконується за один раз, тому бажано розчин готувати однією порцією;
► опалубка змочується водою;
► заливання виконується у напрямку знизу - вгору;
► ступені сходів трамбуються і ретельно вирівнюються шпателем (добре буде втрамбувати бетон вібратором при його наявності);
► бетонні поверхні закриваються плівкою, щоб попередити нерівномірне висихання;
► опалубка та підпірки прибираються після затвердіння бетону не раніше, ніж через 4 тижні.

заливання бетоних сходів своїми руками
Бетонні монолітні сходи розраховані на найжорсткіші умови експлуатації. Для зовнішніх споруд важко знайти більш стійкий і невибагливий матеріал. Всередині будівлі не менш важливим є привабливість споруди. Оздоблення таких сходів може бути найрізноманітнішим: обшивка деревом, облицювання штучним каменем або керамічною плиткою, відливання бетонних балясин, комбінація різних матеріалів. Вибір оформлення залежить тільки від особливостей інтер'єру та особистих смаків.