Перейти до контенту

Міжкімнатні стіни з гіпсокартону – як зробити своїми руками


► Переваги та недоліки гіпсокартонних стін
► Матеріали і монтажні елементи
► Процес монтажу стіни з гіпсокартону

З необхідністю виконання косметичного або капітального ремонту свого житла неодноразово стикаються всі власники приватних будинків і квартир. І в принципі не важливо, які саме будівельно-оздоблювальні роботи під час ремонту виконуються своїми руками, так як в будь-якому випадку вони будуть вигідними і дозволять заощадити сімейний бюджет. Проте якість виконання будь-яких ремонтно-оздоблювальних робіт має бути відповідною, інакше просто немає сенсу витрачати гроші на матеріали.

перегородка з гіпсокартону в кімнаті своїми руками Однією з найбільш трудомістких, але дуже корисних робіт, є спорудження внутрішніх стін з гіпсокартону, які дозволяють розділити загальний простір на сусідні приміщення. І якщо робити все своїми руками, загальна вартість конструкції обмежиться кількома сотнями гривень, які будуть необхідні тільки на покупку порівняно недорогих матеріалів. Слід додати, що ціни на такі роботи сьогодні в рази перевищують витрати на придбання матеріалів, якщо наймати професійних будівельників.

Давайте разом розглянемо особливості, специфіку і конструктивні особливості легких міжкімнатних перегородок, монтаж яких здійснюється за допомогою гіпсокартону та металевого профілю. Відразу відзначимо, що міжкімнатні стіни з гіпсокартону є дуже простими конструкціями, виготовлення яких доступно навіть для людини, яка в житті не тримала в руках будівельний інструмент. Набуті після прочитання цієї статті знання можна буде успішно застосувати для монтажу гіпсокартонної перегородки своїми руками.

Переваги та недоліки гіпсокартонних стін

На відміну від звичайних міжкімнатних стін, побудованих з цегли або газоблоків, гіпсокартонні перегородки характеризуються цілим рядом особливих переваг. Головними перевагами таких конструкцій є їх незначна вага і дуже швидкий монтаж. Завдяки легкості, установка такої конструкції можлива практично в будь-якому приміщенні, незалежно від типу будинку. Особливо вигідний монтаж гіпсокартонних перегородок у квартирах багатоповерхових будинків. Фото таких конструкцій ви можете побачити в цій статті. Їх монтаж легкий і швидкий, під час виконання робіт практично немає бруду і пилу, а також відсутні так звані мокрі роботи із застосуванням рідких будівельних сумішей. Якщо робити все правильно, гіпсокартонна стіна буде готова через кілька годин.

Іншими словами, установка такої конструкції в квартирі своїми руками суттєво прискорить загальний процес ремонту і дозволить заощадити велику кількість грошей, які були б необхідні на оплату послуг професійних майстрів. Крім того, на час виконання ремонтних робіт не доведеться переїжджати з квартири, достатньо лише звільнити одну кімнату, в якій буде виконуватися монтаж даної конструкції. В результаті вийде повноцінна гіпсокартонна стіна, що має всі необхідні експлуатаційні характеристики і властивості.

А тепер скажемо пару слів про недоліки стін та перегородок з гіпсокартону. Вони менш міцні, ніж стіни з цегли або блоків, у зв'язку з чим доводиться завчасно, коли здійснюється монтаж, закріпити всередині перегородки шматки металевого профілю в тих місцях, де будуть прикріплені полки та інші аксесуари. Робити це доведеться дуже акуратно, а вага підвісних елементів, прикріплених своїми руками до гіпсокартонної стіни, має бути невеликою. Якщо ж передбачається монтаж підвісних шаф або інших важких предметів, каркас доведеться зміцнити додатково, помістивши всередину металевого профілю дерев'яні рейки в місцях кріплення шурупів. Наприклад, якщо ви маєте намір причепити на таку стіну великий водонагрівальний бойлер, а такий наповнений водою пристрій важить до 100 кг, всередині каркаса потрібно жорстко закріпити своїми руками товстий дерев'яний брус.

Ще одна важлива негативна особливість гіпсокартонних стін полягає в їх низькому рівні звукопоглинання і високому рівні вібрації, від якої можуть утворюватися на поверхні конструкції великі та дрібні тріщини. Недостатніми будуть і теплоізоляційні властивості гіпсокартонних перегородок, але при їх спорудженні всередині квартири цю властивість можна ігнорувати.

Матеріали і монтажні елементи

Які саме матеріали будуть необхідні ми зараз розглянемо. Крім того, потрібні матеріали добре видно на фото, хоча в кожному конкретному випадку можуть знадобитися додаткові кріплення, які ви повинні передбачити і купити виходячи з ситуації. Ціни на кріплення для гіпсокартону та металевого профілю досить низькі, тому на їх придбання не потрібно буде великих коштів. Ось перелік матеріалів, які в будь-якому випадку доведеться підготувати:
► листи гіпсокартону (відповідної товщина для стін);
► металевий профіль для гіпсокартону (а також кілька рейок відповідного перерізу);
► стрічка для ущільнення конструкції (бажано);
► рулон або кілька листів мінеральної вати;
► саморізи для з'єднання металевих профілів (монтажу каркаса);
► спеціальні саморізи для кріплення гіпсокартону до металу (довжина 27-35 мм);
► капронові дюбелі та шурупи діаметром 6 мм або 8 мм для кріплення профілю до підлоги, стелі та стін.

Пам'ятайте! Якщо до перегородки будуть кріпитись міжкімнатні двері, навколо дверної коробки всередину металевого профілю потрібно обов'язково вставити дерев'яні бруски (шириною 6 см) і прикріпити їх до профілю саморізами, щоб надати конструкції додаткову жорсткість. В іншому випадку дверна коробка незабаром може розхитатися, а навколо неї можуть з'явитися тріщини на поверхні гіпсокартону. Це відбуватиметься через вібрацію під час відкривання і закривання дверей. Якщо передбачається спорудження арки, дерев'яні бруски вставляти не обов'язково, проте їх рекомендується все-таки закріпити всередині вертикальних профілів.

Процес монтажу стіни з гіпсокартону

Після ознайомлення з порадами у цій статті починаємо спорудження гіпсокартонної конструкції. Для цього спочатку необхідна розмітка всіх поверхонь всередині приміщення. На поверхні стін, стелі та підлоги наносимо лінії, по яких буде кріпитися металевий профіль. Робити це потрібно за допомогою будівельного рівня і схилу. Особливо важливим є застосування схилу для вертикальної розмітки, так як за допомогою звичайного рівня не завжди вдається зробити це з необхідною точністю. В якості схилу можна використати звичайну нитку і невеликий тягарець (гайку, болт, шуруп).

каркас з металевого профіля для гіпсокартонної стіни
Зверху на профіль перед його кріпленням до стін і стелі наклеюємо спеціальну ущільнюючу стрічку в місцях стику поверхонь. Це необхідно для додаткової звукоізоляції приміщень та більш тісного контакту матеріалів. Відзначимо, що багато любителів будівельної справи ігнорують цей етап, адже без нього можна дійсно обійтися, однак ціни на ущільнювальну стрічку досить низькі, тому економити на ній немає сенсу.

конструкція перегородки з гіпсокартону в квартирі
Просвердлюємо профілі в тих місцях, де будуть встановлені дюбелі для кріплення до підлоги, стелі та стін. Відстань між сусідніми отворами вибирається довільно, однак не рекомендується робити крок більший ніж 70-80 см. Потім, приклавши кожен профіль до відповідної поверхні, розмічаються і свердляться в стінах, підлозі та стелі отвори під дюбелі. Після цього профілі встановлюються на свої місця і прикріплюються дюбелями. Робити це своїми руками може будь-яка людина, яка ніколи раніше не стикалася з подібною роботою.

гіпсокартонний перестінок в кімнаті
У направляючі профілі вставляються вертикальні профілі та після їх вирівнювання за допомогою рівня по вертикалі кріпляться саморізами. При цьому крок між вертикальними профілями повинен становити або 40 або 60 см, що відповідає 1/3 або 1/2 ширини гіпсокартонного листа. Інакше шви між листами гіпсокартону не будуть стикуватися на поверхні профілю, а це неприпустимо по технології спорудження такої конструкції, оскільки всі листи повинні бути прикріплені саморізами по периметру. Ціни саморізів та дюбелів можна назвати незначними в порівнянні з вартістю усіх інших матеріалів, тому економити їх не варто.

утеплення гіпсокартонної стіни мінеральною ватою
Після виготовлення своїми руками металевого каркаса з профілю і прикріплення в потрібних місцях дерев'яних брусків можна приступити до різання і монтажу гіпсокартонних листів. Як їх розмічати - це не потребує пояснень, оскільки вже було сказано, що всі листи повинні стикуватися один з одним на поверхні профілів. Для різання гіпсокартону використовується спеціальна пила, а для розрізання профілів - ножиці по металу і болгарка з відповідним диском. Часто, щоб не купувати спеціальну пилку для гіпсокартону, домашні умільці використовують звичайну ножівку для дерева з дрібними зубами. Такий варіант допустимий. Чи потрібно виготовляти шаблон - справа ваша. Якщо передбачається збірка арочної конструкції або іншої поверхні з криволінійними краями, тоді виготовлення шаблону матиме певний сенс.

готова стіна з гіпсокартону в кімнаті фото
Про те, як різати і зігнути гіпсокартон, можна прочитати в інших статтях на нашому сайті. Це нескладний процес, хоча він також вимагає певних знань. Спочатку зашивається гіпсокартоном каркас з одного боку, а потім, після заповнення каркаса мінеральною ватою, можна приступати до зашивки з іншого боку. Після прикріплення всіх листів гіпсокартону до каркаса за допомогою спеціальної насадки на шуруповерт, яка дозволяє обмежити глибину вкручування саморізів, роботу можна вважати закінченою. Залишиться лише заклеїти спеціальною стрічкою або сіткою всі шви і пошпаклювати поверхню тією чи іншою шпаклівкою з подальшим фарбуванням або наклеюванням шпалер.

Пам'ятайте! Крок між саморізами для кріплення гіпсокартону не повинен бути меншим ніж 15 см, інакше міцність матеріалу значно знизиться. Не повинен він бути і більшим ніж 30 см, оскільки в такому випадку монтаж листів може виявитися недостатньо жорсткими і міцним. Оптимальний крок кріплення листів гіпсокартону саморізами становить 20-30 см.