Перейти до контенту

Металеві сходи своїми руками


► Як розробити проект металевих сходів?
► Обладнання та інструменти
► Як виготовити металеві сходи з двома косоурами?

Вирішуючи проблему з'єднання між першим і другим поверхом, найчастіше зупиняються на самому універсальному та доступному варіанті. Металеві сходи своїми руками виготовляються за простою технологією. Найчастіше самостійно роблять прихований каркас, елементи якого ховаються під обшивкою, тому естетика виробу не грає великої ролі. Головні вимоги до нього – міцність та ергономічність. Надійність каркасу залежить від якості зварювання та правильності вибору матеріалів.

Як розробити проект металевих сходів?

Швидко і правильно виготовити металеві сходи своїми руками допомагають креслення. Перед створенням проекту слід визначитися з типом конструкції. Це залежить від дизайну приміщення і наявності вільного місця.

прямі металеві сходи на другий поверх

гвинтові металеві сходи на другий поверх
Найбільш компактною є гвинтова модель, сходинки якої можна зробити з будь-якого матеріалу, а перила з кованої сталі. Найбільш поширені маршові сходи на косоурах або тятивах, які дуже просто виготовити власноруч, однак вони досить громіздкі. Дуже повітряними і легкими виглядають консольні сходи, підвішені на анкерах або кронштейнах, що прикріплені до стелі. В основі такої конструкції лежить міцна плита перекриття.

Правильно спроектувати каркас допоможуть фахівці, що володіють конструкторським досвідом. За допомогою спеціальної програми створюється віртуальна модель, в якій можна міняти окремі елементи. Після вибору остаточного варіанту розробляється документація з деталюванням і специфікацією.

Якщо креслення розробляються самостійно, слід зробити необхідні виміри, а потім розрахувати число сходин та кількість матеріалу. Точками відліку служать дві координати: початок «чистої» підлоги на першому та другому поверсі. Слід виміряти відстань між ними по лінії першого поверху (наприклад, 400 см). Крім цього визначають висоту перпендикуляра, проведеного вниз від початку підлоги другого поверху (припустимо, 2,5 м). На ескізі будують прямокутний трикутник з відповідними сторонами. Пам'ятайте, що кут підйому повинен знаходитися в межах від 20 до 50 градусів.

розрахунок металевих сходів для будинку
Для визначення кількості сходин та їх ширини користуються будівельними нормами, що встановлюють граничні значення розмірів сходових елементів. Зручність підйому та спуску забезпечується при глибині сходин 27 - 30 см та висоті 16 - 20 см. Рекомендована ширина звису (нависання верхньої сходинки над нижньою) становить 2 - 4 см. Ширина одномаршових сходів повинна бути не меншою ніж 80 см, а ширина поворотних сходів має бути більшою, ніж 100 см. В такому випадку не буде ускладнюватися перенесення меблів на верхній поверх.

Попередньо кількість сходин рахують так: висоту між поверхами ділять на обрану висоту ступені. Розділивши на округлений результат довжину більшого катета накресленого трикутника (400 см), уточнюють глибину сходин. Якщо вона не відповідає нормам, кількість сходин зменшують і перераховують їх висоту знову. Оптимальний результат у наведеному прикладі буде 14 сходин. Довжину сходів (гіпотенузу) знаходять за теоремою Піфагора: із суми квадратів 250 та 400 см беруть квадратний корінь та отримують 472 см.

Виходячи з отриманих результатів, неважко визначити, скільки потрібно матеріалів для сходів з металу, зроблених своїми руками. Буде потрібно два косоури довжиною 472 см. Для цього підійдуть профільні квадратні труби, зварені попарно швелери, двотаври № 8 або № 10. Опорою для сходин будуть служити зварні конструкції з кутника, посилені арматурою. Сходи обшивають листовою сталлю товщиною не менше 4 мм. Периметр (рамки) сходин виготовляють зі сталевого кутника.

Обладнання та інструменти

Для того, щоб виготовити і встановити каркас сходів, потрібно мати запас базових знань в галузі зварювання та хоча б незначні практичні навички. Проблему відсутності досвіду вирішує сучасне зварювальне обладнання - ручний інвертор, який полегшує запалювання дуги, запобігає перегоранню сталі та є невимогливим до кута нахилу електрода. Крім інвертора будуть потрібні болгарка і дриль, а також цілий перелік допоміжних матеріалів та пристроїв для слюсарно-зварювальних робіт:

► диски відрізні 125 х 1,6 мм;
► диски шліфувальні діаметром 125 мм;
► електроди для постійного струму діаметром 3 мм і 1,5 мм;
► маска зварника, захисні окуляри, рукавиці;
► струбцина з регулюванням висоти до 80 см;
► стійкий металевий стіл з лещатами;
► рулетка, кутник, олівець;
► уайт-спірит;
► ґрунтовка.

Для того, щоб сходи з металу виготовлені своїми руками, були недорогими, їх виготовляють з чорнового металу і потім фарбують. Якщо використовувати нержавіючу сталь та відповідні електроди, вартість конструкції збільшиться приблизно вчетверо.

Як виготовити металеві сходи з двома косоурами?

Роботи ведуться в певній послідовності: різання заготовок, виготовлення вузлів для кріплення ступенів, монтаж косоурів, приварка опорних куточків та їх з'єднання між собою, ґрунтовка і фарбування. Далі послідовність операцій розглянемо більш докладно.

сходи з металу з двома косоурами

металеві сходи з двома несучими косоурами
З кутників за проектними розмірами виготовляють опори для сходин: вирізують вибірки, стикують кутники між собою та зварюють Г-подібні заготовки. Наприклад, розглянутий вище каркас вимагає виготовлення 14 пар опорних вузлів. У кожній парі одну опору роблять лівою, а іншу – її дзеркальним відображенням. Іноді під опорні кронштейни виготовляють спеціальні фігурні кобилки, зварені з арматури.

Згідно з кресленням косоури розмічають під приварення опорних вузлів. Потім балки приварюють нижнім кінцем до опорної платформи, а верхній кріплять анкерами до стіни. По розмітці до косоурів приварюють кобилки та опорні вузли з кутника, перевіряючи їх рівнем.

Косоури з'єднують один з одним за допомогою відрізків кутника, що дорівнюють ширині сходин. Після цього до каркасу приварюють заготовки сходин та підкладки з металевого листа. Верхній щабель розташовують так, щоб між ним і стіною вільно проходив лист шпалер. Якщо планується установка дерев'яних сходинок, їх з'єднують з кутниками пізніше за допомогою гвинтових з'єднань. З боків приварюють перила, які повинні кріпитись зовні, щоб не зменшувати ширину сходів.

Після зварювання за допомогою шліфувального круга зачищають шви, задирки і щербини. Обмітають драбину металевою щіткою, покривають її ґрунтовкою по металу і фарбують у бажаний колір. Коли фарба висохне – кріплять дерев'яні сходини.

Саморобна сталева конструкція дозволить значно заощадити кошти під час спорудження будинку. Антикорозійне покриття і якісна зварка забезпечують тривалий термін експлуатації сходів. Міжповерхове з'єднання. що має міцний каркас, декорується різноманітними оздоблювальними матеріалами і має елегантний акуратний зовнішній вигляд. Всі ці переваги пояснюють значну популярність металевих сходів.