Перейти до контенту

Корисні поради з утеплення вікон на зиму своїми руками


► Утеплення дерев'яних вікон
► Утеплення укосів
► Утеплення підвіконня
► Утеплення віконних рам
► Усунення щілин між рамою і коробкою
► Утеплення пластикових вікон своїми руками
► Утеплення віконного скла на зиму

Щорічне утеплення вікон на зиму - процедура досить обтяжлива, але в нашому кліматі вона необхідна, адже, як відомо, саме на погано утеплені вікна припадає більше половини втрат тепла. Якщо вікна не утеплені на зиму, то це викликає некомфортну температуру в кімнатах, підвищує ймовірність застуди та призводить до значного збільшення витрат на опалення. Хороший господар не буде миритися з такими явищами і, скориставшись корисними порадами, зробить якісне утеплення вікон своїми руками перед початком холодного сезону.

Утеплення дерев'яних вікон

З утепленням старих дерев'яних вікон своїми руками, як правило, метушні набагато більше, ніж з утепленням нових пластикових вікон. Це, до речі, є одним з головних аргументів на користь вибору пластикових вікон. Але якщо не пошкодувати часу і підійти до утеплення старих дерев'яних вікон розсудливо та зі знанням справи, можна досягти відмінних результатів. Слід пам’ятати, що здатність утримувати тепло добре утепленими старими дерев'яними вікнами не є меншою, ніж теплоізоляційні властивості ПВХ вікон.

утеплення дерев'яних віконних рам

Утеплення укосів

Насамперед слід потурбуватися станом віконних укосів і простору під підвіконням. Погано утеплені укоси перетворюються зимою на містки холоду, а якщо говорити більш правдиво, то укоси без теплоізоляції стають справжніми залізничними мостами, через які постійно вивозяться вагони кімнатного тепла. Те саме стосується ділянки стіни під підвіконням, на якій, крім ймовірного містка холоду, може утворитись тріщина, через яку цілодобово буде втікати тепле повітря з будинку.

Найпростіше можна утеплити укоси, встановивши накладні пвх укоси і заповнивши простір між ними і торцями віконного отвору яким-небудь утеплювачем - пінополіуретаном, джутовим клоччям (мінватою не рекомендується). Опір теплопередачі при цьому зросте в рази. Лише потрібно не забути попередньо очистити старі бетонні, цегляні або дерев'яні укоси від фарби та обробити їх ґрунтовкою глибокого проникнення або оліфою (для дерев'яних будинків). Бажано при підготовці поверхні обійтися без застосування полімерних шпаклівок, які характеризуються досить високою теплопровідністю.

Утеплення підвіконня

Ділянку стіни під підвіконням, де він прилягає до віконного прорізу, рекомендується ізолювати монтажною піною. Ще кращий спосіб - встановити під підвіконням похилу ПВХ дошку, утепливши простір між нею, нижньою частиною підвіконня і стіною будь-яким теплоізоляційним матеріалом (крім мінвати). При цьому від пластикової дошки до радіатора повинно залишитися відстань не менше 6-7 см. Додатковий плюс такого утеплення - корекція напрямку потоку теплого повітря від радіатора.

Утеплення віконних рам

Головним завданням утеплення дерев'яних віконних рам є герметизація простору між склом. Повітря, що знаходиться між склом, є відмінним теплоізолятором, але якщо всередину між скло проникає сире і холодне вуличне повітря. Щоб цього не відбувалося, необхідно герметизувати місця прилягання скла до рами, після чого утеплити місце стику віконних рам.

заповнення щілин в дере'яних вікнах
Для герметизації місць прилягання скла до віконної рами акуратно підважуємо і демонтуємо штапики, потім обережно виймаємо скло. Місця стиків рам зі склом ретельно очищаємо і наносимо суцільну смужку силіконового герметика по всьому периметру. Потім скло встановлюємо на місце, притискаємо і закріплюємо його штапиками. Завершальна процедура - шпаклівка і фарбування штапиків.

ущільнення дерев'яних вікон як наклеїти
Між половинками стулок прокладаємо спеціальний утеплювач - поролоновий або гумовий. Важливо також, щоб утеплення проходило по всьому периметру, без пропусків, і щоб не було спотворень геометрії рами через надмірну товщини утеплювача. Якщо від часу деревина разсохлась і на ній з'явилися щілини та тріщини, найкраще закрити їх рідкими цвяхами.

Усунення щілин між рамою і коробкою

Спосіб усунення таких щілин вибирається залежно від того, чи планується відкривати конкретну раму взимку, чи ні. Глухі рами можна утеплити своїми руками, заткнувши щілини будь-яким з наявних матеріалів: поролон, клоччя, смужки старого трикотажу, розмочений туалетний папір. Робимо це за допомогою ножа з тонким вузьким лезом. Потім, дочекавшись висихання утеплювача (якщо це необхідно), зверху заклеюємо щілини смужками білого паперу або тканини. Краще всього використовувати при цьому клейстер з додаванням невеликої кількості клею ПВА.

утеплення монтажною піною пластикових вікон

заповнення герметиком щілин біля пластикових вікон
Віконні рами, які планується відкривати, утеплюємо спеціальним ущільнювачем у вигляді трубки з холодостійкої гуми. Приклеюємо цей ущільнювач по контуру стулки в місці її контакту з фронтальною поверхнею рами. Для цього місце наклеювання ретельно очищаємо, просушуємо, а потім знімаємо наклеєну захисну смужку, клеїмо ущільнювач по всьому периметру.

гумовий ущільнювач для вікон і дверей

Утеплення пластикових вікон своїми руками

На відміну від старих дерев'яних вікон, утеплення пластикових вікон своїми руками на зиму є менш клопітким. В першу чергу слід вимити склопакети і, при бажанні, наклеїти на їх внутрішню поверхню прозору самоклеючу плівку, яка допоможе зменшити втрати тепла шляхом інфрачервоного випромінювання. Потім проводиться ревізія стану вікон, яка полягає у перевірці щільності прилягання склопакетів та щільності прилягання рам при закриванні пластикових вікон.

Якщо склопакети розхиталися незначно (люфт не більше 0,5 мм), промазуємо край безкислотним силіконовим герметиком. Якщо ж склопакет розхитався дуже сильно, тоді слід необхідно його вийняти і замінити своїми руками прокладки та вставки.

Після цього виконуємо регулювання прилягання віконних рам до коробки. Робимо це за допомогою цапф, розташованих на торці стулки недалеко від ручки. Чим ближче розташовані цапфи до горизонтального положення, тим сильніше притиск. Якщо навіть максимальний притиск (горизонтальне положення цапф) не забезпечує необхідної щільності притиску, або на ущільнювачі з'явилися видимі ознаки зносу (тріщини і т.п.) - прийшов час міняти прокладку ущільнювача. Зробити це своїми руками досить просто - вставити нову прокладку в спеціально призначений для неї паз.

Утеплення віконного скла на зиму

Як відомо, втратам тепла, окрім підвищеної теплопровідності та конвекції, сприяє також інфрачервоне випромінювання, тобто, передача тепла електромагнітними хвилями. У вікнах втрати тепла шляхом випромінювання відбуваються головним чином через скло. Боремося з цим явищем за допомогою прозорої плівки, що клеїться на внутрішні, обернені до кімнати поверхні скла.

Не зайвим буде нагадати, що інфрачервоному випромінюванню дуже «допомагає» забруднене скло. Тому рекомендується на зиму ретельно очищати шибки не тільки з міркувань естетики та гігієни, але і для покращення теплоізоляційних характеристик вікон. Утеплення скла буде однаково корисним як для пластикових вікон, так і для дерев'яних.

Утеплення вікон на зимовий період - обов'язкова щорічна процедура, незалежно від виду вікон. Підготовки до зимового сезону потребують і дерев'яні вікна, і пластикові. Утеплення вікон, як правило, виконується власноручно, тому тільки від господаря житла буде залежати, наскільки якісно будуть підготовлені вікна до зими.