Перейти до контенту

Фундамент з азбестоцементних труб своїми руками


► Переваги та призначення стовпчастих фундаментів
► Конструкція стовпчастого фундаменту
► Характеристики азбестоцементних труб
► Технологія спорудження фундаменту
Фундамент з азбестоцементних труб набуває останнім часом все більшої популярності серед приватних забудовників, оскільки його зведення своїми руками вимагає мінімальних зусиль і коштів. Такі стовпчасті конструкції є оптимальним варіантом при зведенні легких будівель (лазні, тераси), дерев'яних будинків і каркасних будов.

Виготовлення фундаменту з азбестоцементних опор цілком можливе своїми руками без залучення професійних будівельників. Для цього необхідно лише придбати потрібні матеріали, підготувати нескладний інструмент і запастись натхненням, адже в будь-якій будівельній роботі потрібно виконувати всі операції точно та відповідно з технологією. Давайте розглянемо, як правильно побудувати фундамент з азбестових труб без сторонньої допомоги.

Переваги та призначення стовпчастих фундаментів

Спорудження такого типу основи є обґрунтованим в наступних випадках.

Ґрунти:

► суглинок, грубий пісок, гравій;
► вологі ґрунти, болото, заплава річки;
► ґрунт із значною глибиною промерзання;
► пучинисті ґрунти (лише при встановленні дренажу);
► схили, рельєфні ділянки.

Будова:

► каркасна, дерев'яна будівля;
► без викопування підвалу.

свайний фундамент на трубах
До переваг стовпчастого фундаменту належать: швидкість зведення, низька вартість і матеріаломісткість, відносна простота будівництва, що дозволяє впоратися з роботою своїми руками. Навіть буріння свердловин під азбестоцементні стовпи не вимагає спеціальної техніки. Для цього достатньо звичайного бура або ручного грейфера.

Конструкція стовпчастого фундаменту

Основа такого фундаменту представляє собою ряд бетонних або залізобетонних стовпів (свай), які можуть бути розмішені трьома способами:

► по кутах споруди;
► в місцях з’єднання зовнішніх та внутрішніх перегородок;
► по периметру з кроком в 1,0-1,2 метра.

як правильно зробити фундамент з труб
Якщо вага будинку дуже велика, стовпи можуть встановлюватися і частіше. При цьому критичним навантаженням на одну сваю вважається вага у 1000 кг, однак потрібно мати на увазі, що стовпчастий фундамент є найбільш економним варіантом. Якщо ж кількість свай буде досить великою, то вартість такої споруди може зрівнятися з вартістю монолітного стрічкового фундаменту. Сваї можуть використовуватися готові або виготовлятись з азбестоцементних труб своїми руками. В останньому випадку для стовпа в свердловині встановлюється знімна або незнімна опалубка з азбестової труби, яка заливається бетоном та армується. Азбестоцементні труби вважаються одним з найкращих варіантів незнімної опалубки.

Характеристики азбестоцементних труб

В будівництві такі труби застосовуються для безнапірних прямих водопроводів, діаметр і товщина стінок яких визначаються несучим навантаженням і типом ґрунту. Виготовляються вони з тонковолокнистого азбесту, цементу і води.

азбест для фундамента, ціна на азбестові труби для фундаменту
Зазвичай азбестоцементні труби використовуються в якості своєрідних футлярів для сталевих або полімерних труб, а також інколи використовуються в меліоративних та дренажних системах.

Властивості азбестоцементних труб, завдяки яким доцільне їх використання під фундамент.

▼ Міцність: 1 метр труби діаметром 150 мм, встановлений горизонтально, витримує навантаження до 92 кг. При використанні азбестоцементних труб в якості опалубки стовпи навіть не обов’язково армувати.

▼ Морозостійкість: матеріал нечутливий до перепадів температур.

▼ Водостійкість: азбестоцементні водопроводи використовуються як основні для подачі холодної води. Для труби ґрунтові води не становлять ніякої небезпеки, а весь фундамент буде добре захищеним від вологи.

Низька ціна.

Фундамент можна будувати своїми руками поступово, без обмежень у часі, оскільки кожна опора є самостійним елементом.

Технологія спорудження фундаменту

Перед початком будівництва необхідно точно розрахувати навантаження і переконатися, що стовпчаста конструкція його витримає.

Спочатку місце під забудову необхідно підготувати. Рівна ділянка або схил очищається від сміття, каменів, рослинності та будь-яких тимчасових споруд. Рекомендується зняти верхній родючий шар ґрунту. Навіть якщо будинок споруджується на схилі, не варто залишати траву і повзучий чагарник під будівлею.

Розмічається майданчик власноруч за допомогою рулетки, нитки і рівня. Спочатку відзначаються кути будівлі. В цих місцях встановлюють кілочки і натягують нитку. Потім визначаються місця з'єднання внутрішніх та зовнішніх стін. Після цього по периметру розмічаються місця під проміжні стовпи. Кілочки вбиваються в центрі кожної з майбутніх свердловин.

промерзання землі по областях, глибина промерзання грунту по Україні
Далі, згідно з розміткою, за допомогою бура або ручного грейфера під опорні стовпи майбутнього фундаменту буряться свердловини. Глибину свердловин визначає рівень промерзання (див. таблицю). Це значення можна знайти у відповідному довіднику, але бажано уточнити його на місці. Глибина дорівнює сумі рівня промерзання, до якої додається товщина піщаної подушки (20-30 см). В результаті глибина фундаменту буде на 15-20 см більша, ніж глибина промерзання ґрунту. Внутрішній діаметр свердловин повинен бути на 5 см більший за зовнішній діаметр азбестоцементної труби.

фундамент на азбестових трубах фото
Фундамент з азбестоцементних труб не обмежує терміни будівництва і не вимагає застосування важкого обладнання. Побудувати його своїми руками можна досить легко. Застосування азбестоцементних опор під фундамент передбачає виконання переліченої нижче послідовності робіт.

▼ На дно свердловини сиплеться пісок, добре поливається водою і трамбується.

▼ Дно перекривається руберойдом або поліетиленовою плівкою, щоб бетон не вбирав зайву вологу з ґрунту.

▼ Встановлюється азбестоцементна труба та фіксується розпірками. Обов'язково потрібно перевірити вертикальність встановлення труб.

▼ Збирається армуючий каркас. Якщо споруда легка, то в ньому немає потреби, але коли йдеться про цегляний будинок, каркас буде необхідний. Використовуються металеві прути діаметром в 8-12 мм. При необхідності підсилити конструкцію каркас обв'язується горизонтальними елементами.

▼ Азбестоцементна труба заливається бетонним розчином. Бажано застосовувати морозостійкий бетон марки не нижче М-400.

▼ При великій масі будинку стовпи-опори повинні будуватись з розширенням. Для цього труба заливається на 50- 60 см і підіймається вгору на 20 см, щоб бетон витік і зайняв все дно свердловини. Потім труба знову опускається і заливається розчином повністю.

▼ Проміжок свердловини довкола труби засипається гравієм та піском і ретельно трамбується.

До спорудження стін будівлі приступають тільки після повного отвердіння бетону, тобто не раніше, ніж через 2-3 тижні.

Стовпчастий свайний фундамент з азбестоцементних труб чудово виконує свої функції, якщо він виготовлений для відповідної конструкції будівлі, згідно з технологією. Така основа підійде для дерев’яного будинку на вологому ґрунті, невеликого котеджу на схилі гори, лазні, веранди, прибудови і т.п. Низька вартість і простота будівництва - це лише бонус, а не його основна перевага.