Перейти до контенту

Фарбування дерев’яних дверей своїми руками


► Якою фарбою пофарбувати дерев'яні двері?
► Підготовка дерев'яних дверей до фарбування
► Фарбування дерев'яних дверей своїми руками

Якщо вхідні або міжкімнатні дерев'яні двері втратили свою колишню привабливість - це не привід назавжди з ними розлучитися. Досить такі двері просто пофарбувати своїми руками, щоб подарувати їм нове життя і грамотно вписати в дизайн нового інтер'єру. Крім цього, покриття дерева фарбою і лаком виконує також захисні функції.

Фарбування дерев'яних дверей своїми руками - найпростіший спосіб ремонту, який не пов’язаний з якими-будь ускладненнями в процесі роботи. Однак і в цій, здавалося б, простій справі існує багато нюансів, без знання яких правильно, якісно і красиво пофарбувати дерев'яні двері буде досить проблематично. Тому радимо ознайомитися з рекомендаціями та корисною інформацією, щоб ваша праця не була даремною.

Якою фарбою пофарбувати дерев'яні двері?

Вибір лакофарбових матеріалів для покриття деревини сьогодні досить великий, і без допомоги фахівця інколи не можна обійтися. Умовно фарба ділиться на два види:

Прозорі покриття, до яких належать лаки, спеціальні просочення та захисні глазурі. При нанесенні на поверхню дверей вони не приховують структуру дерева, що часто використовується дизайнерами при оформленні інтер’єру. Часто прозорі покриття наносяться на нові міжкімнатні або вхідні двері в якості захисного шару.

Непрозорі фарби, до яких належать суміші, виготовлені на основі органічних розчинників з додаванням пігментів, що надають фарбі той чи інший колір. Зокрема це олійні фарби, алкідні або акрилові емалі та нітрофарби.

якою фарбою пофарбувати двері
Алкідна емаль сьогодні є найбільш популярною завдяки різноманітній кольоровій гамі, доступній ціні та хорошій стійкості покриття. Істотним її недоліком є стійкий різкий запах, який дуже довго вивітрюється.

Акрилова емаль практично не має запаху, швидко сохне, має великий вибір кольорів, але поверхня, покрита такою фарбою, буде матовою. Ціна акрилових емалей досить висока, що в певній степені обмежує їх застосування. Крім того, акрилову емаль необхідно додатково покривати акриловим лаком, що також призводить до збільшення кінцевої вартості ремонту.

Найбільш міцною і довговічною є нітрофарба, проте її випаровування є дуже токсичними, тому роботи з використанням нітрофарб рекомендується проводити в добре провітрюваному приміщенні або на вулиці.

Основним аспектом при виборі фарби для міжкімнатних дверей повинна бути екологічність. Для вхідних дверей важливу роль відіграє захисна функція фарби. Іноді дерев'яні двері можна просто покрити лаком і виглядати вони будуть набагато краще, ніж після покриття звичайною фарбою. Та й ціна дверей з лаковим покриттям буде значно нижчою.

Підготовка дерев'яних дверей до фарбування

На початковому етапі вхідні або міжкімнатні дерев'яні двері для фарбування своїми руками потрібно правильно підготувати. Від того, наскільки відповідально і ретельно ви підійдете до виконання такої підготовки, буде залежати в кінцевому результаті якість фарбування.

підготовка дверей до покраски
Отже для початку з поверхні дверного полотна необхідно повністю видалити всі старі покриття: фарбу, лак, ґрунтовку, шпаклівку. Спочатку шари старої фарби, що відшарувалися або потріскали, видаляються шпателем і скребком (уламком скла). Потім поверхню дверей ретельно шліфують шліфувальною машиною або крупнозернистим наждачним папером. В самому кінці очищена поверхня додатково очищається порохотягом.

шліфування дверей перед покраскою
Трудомістку роботу з видалення старої фарби можна виконати також іншими способами:

Термічний спосіб. Проводиться з використанням будівельного фена, термопістолета або звичайної паяльної лампи. Під впливом високої температури фарба розм'якшується і потім без особливих зусиль знімається звичайним шпателем. Таким чином, можна видалити навіть кілька шарів старої фарби. Але цей метод не підійде для дверей, які мають скляні елементи і пластикову фурнітуру. Тому на час термічної обробки, якщо є можливість, скло необхідно вийняти, а дверну фурнітуру і дотягувачі дврей, якщо вони є, потрібно демонтувати.

Хімічний спосіб (змивання). Проводиться з використанням органічних розчинників або спеціальних добавок до таких розчинників. Ці засоби є універсальними і розчиняють безліч видів фарб і лаків. За допомогою помазка, ганчірки, валика або розпилювача засоби наносяться на поверхню. Потім, через кілька хвилин, після того як старе покриття набрякне і відшарується, його знімають скребком або шпателем. Для видалення товстого шару старої фарби хімічне змивання виконують кілька разів.

Попередня підготовка - це найбільш трудомісткий етап, бо зняти старий шар будь-яким способом необхідно до повного очищення деревини.

Увага! При видаленні старих шарів фарби термічним або хімічним способом дотримуйтесь необхідних заходів безпеки!

Дуже часто виявляється, що дерево під фарбою з часом потемніло. У таких випадках деревину необхідно обробити хлормістким відбілювачем, який розчиняється у воді в пропорції 1:3.

Після очищення поверхні дверей від старого покриття проводиться їх візуальний огляд на наявність значних дефектів. Тріщини і нерівні місця вирівнюються спеціальною шпаклівкою для дерева.

Після видалення старого покриття та усунення дефектів дверне полотно шліфується спочатку середньозернистим, а потім дрібнозернистим наждачним папером. Далі прибирається пил порохотягом, протирається поверхня дверей вологою ганчіркою, сушиться і покривається фарбою.

Фарбування дерев'яних дверей своїми руками

Для зручності фарбування дверне полотно потрібно зняти з завіс і покласти горизонтально на дві табуретки, два спеціальні «козлики», або безпосередньо на робочий стіл. Це забезпечить рівномірність нанесення фарби на поверхню дверей.

Якщо ж зняти дверне полотно з завіс неможливо по тих чи інших причинах, його необхідно заблокувати знизу дерев’яними клинами в такому положенні, щоб забезпечити доступ до всіх поверхонь, що підлягають фарбуванню. Крім цього, блокування дверей потрібне для того, щоб вони випадково не закрилися, пошкодивши свіжонанесений шар фарби.

Якщо двері мають скло і ви не хочете його виймати, слід просто закрити скло папером або плівкою і зафіксувати краї малярським скотчем. Після фарбування малярську стрічку необхідно відразу ж видалити, не чекаючи коли висохне фарба. Незнімні частини дверної фурнітури теж потрібно щільно обмотати папером або фольгою і закріпити скотчем. Також необхідно заклеїти і зафіксувати скотчем механізми дверного замка.

Фарбування дерев'яних дверей своїми руками проводиться мінімум у два етапи. Перший шар фарби виконує функцію ґрунтовки. Дрібні деталі і кути фарбуємо за допомогою малого помазка. Великі деталі та загальну площину дверного полотна фарбують за допомогою валика. Також фарбування дерев'яних дверей можна провести за допомогою розпилювача. Після висихання шар ґрунтовки слід пошліфувати дрібним наждачним папером і почистити від пилу. Це потрібно для того, щоб другий шар фарби рівно і щільно прилягав до першого.

Фарба, яка буде використана в якості ґрунтовки, підбирається на кілька тонів світлішою від верхнього декоративного покриття, щоб вона не впливала на остаточний колір дверного полотна.

Другий шар фарби є лицьовим (фінішним) і наноситься в якості декоративного покриття. Після повного висихання (зазвичай близько трьох діб) двері також можна покрити лаком.

Залежно від того, яка конструкція вхідних або міжкімнатних дерев'яних дверей, застосовуються відповідно різні схеми фарбування. Наприклад, полотно щитових дверей спочатку фарбується поперек, зліва-направо або справа-наліво. Потім, як просохне перший шар, дверне полотно фарбується в поздовжньому напрямку.

покраска дверей вручну
Двері з фільонками спочатку починають фарбувати у заглибленнях за допомогою вузького помазка, а потім фарбують валиком за схемою фарбування щитових дверей, яка описана вище.

покраска фільонок дверей
Фарбування вхідних або міжкімнатних дерев'яних дверей можна виконати своїми руками. В такому випадку вартість робіт буде визначатися тільки ціною лакофарбових матеріалів, а це, погодьтеся, буде хорошою економією грошей. Дотримуючись правил та рекомендацій, запропонованих в цій статті, вхідні або міжкімнатні двері можна власноруч якісно пофарбувати без будь-яких проблем.