Перейти до контенту

Дискова циркулярна ручна пила – поради та рекомендації по вибору


► Вибір ручної циркулярної пили
► Функції циркулярної ручної пили
► Диски для циркулярних пил
► Додаткові поради

Ручні циркулярні пили широко застосовуються на сьогоднішній день не лише професійними майстрами, але й в побутових умовах для виготовлення різноманітних дерев'яних конструкцій. Інструменти цього типу вважаються чудовими засобами механізації значної частини робіт, що спрямовані на підготовку різних типів будматеріалів до застосування в обробці житлових, торгових та інших типів приміщень. Дискові ручні пили для столярів є не замінимим інструментом, без якого неможливе виготовлення більшості конструкцій з дерева, ДСП та ДВП. Слід зазначити, що навіть проста за своєю конструкцією циркулярна дискова пила допоможе швидко і точно виконати розрізи дерев'яних заготовок будь якої форми та в будь-якому напрямку, включаючи вертикальні та похилі поверхні.

характеристики циркулярних ручних пил
Враховуючи те, що основним завданням всіх циркулярних пил є виконання розпилів деревини, однією з основних характеристик цього інструменту вважається максимальна глибина розпилу. Однак ця характеристика в свою чергу буде залежати від ряду інших властивостей та параметрів інструменту. В першу чергу слід звернути увагу на максимально допустимий діаметр полотна циркулярної пили, від якого буде залежати відповідна глибина розрізу. При цьому слід пам’ятати про потужність електричного двигуна, адже для швидкого обертання ріжучого полотна значного розміру потрібно велике зусилля. Тому наступною характеристикою, на яку потрібно обов’язково звертати увагу при виборі цього інструменту, є номінальна електрична потужність ручної дискової пили. Ще один дуже важливий параметр - кількість обертів, яку виконує диск циркулярної пили за одну хвилину. При цьому необхідно знати, щоб при більшій частоті обертання ріжучого полотна якість пропилу буде більш високою, а навантаження на двигун інструменту буде, відповідно, меншим.

Вибір ручної циркулярної пили

Бажаючим купити циркулярну ручну пилу доводиться здійснювати свій вибір серед великої кількості подібних за характеристиками виробів. При цьому бажано підібрати саме ту модель пили, яка буде найкраще підходити для виконання потрібних робіт. При цьому одним з найбільш важливих факторів, які впливають завжди на вибір інструменту, є його вартість. Слід пам’ятати, що ціна дискової циркулярної пили, так само як вартість болгарки або перфоратора, буде в значній степені залежати від матеріалів, з яких виготовлений цей інструмент, а також технологія виробництва, точність і якість комплектуючих. Саме тому всі моделі професійних дискових пил коштують значно дорожче, ніж вироби бюджетного класу якості. Крім цього, професійна дискова пила завжди відрізняється від любительського дешевого інструменту більшою глибиною пропилу та більшою потужністю мотора. Як правило, бюджетні варіант циркулярних пил здатні розрізати деревину на глибину до 6 см, в той час як професійний інструмент відповідного класу може перерізати товсті бруси товщиною до 12-14 см. Тим не менше, якщо передбачається розпил товстої деревини, кваліфіковані майстри радять купувати стаціонарні циркулярні станки. Окремі моделі професійних ручних електричних дискових пил обладнуються також спеціальними контейнерами для збору стружки.

ручні циркулярні пили бош, макіта, девольт, хітачі
Для того, щоб вибрати якісну ручну циркулярну пилу, потрібно звернути увагу не лише на її технічні характеристики, але й врахувати вид робіт, для його власне купується інструмент. При необхідності різати тривалий час деревину і здійснювати досить глибокі прорізи варто купити стаціонарну дискову циркулярну пилу. Якщо ж інструмент буде застосовуватись короткочасно і досить рідко, тоді краще купити міні пилу дискову, яка має необхідну потужність і мінімальну вагу. Однак такий інструмент буде непридатним для тривалої роботи і про це потрібно пам’ятати. Як варіант, можна звернути увагу на так званий напівпрофесійний інструмент, який може зробити пропил 7-8 см і має двигун середньої потужності. Також потрібно пам’ятати, що для розпилу більш товстих брусів можна застосовувати певні прийоми різки. Наприклад після виконання розрізу з одного боку матеріал можна перевернути і розрізати з іншої сторони, що дозволить розрізати удвічі товстіші заготовки.

Функції циркулярної ручної пили

Ціна ручної циркулярної пили завжди пов’язана з декількома факторами, які не менш важливі, ніж потужність та глибина розрізу. Наприклад, в інструменту може бути система плавного пуску, яка завжди присутня у професійних моделей. Плавний пуск циркулярної пили пов'язаний із захисним кожухом, який при початку різання плавно відводиться і диск також плавно набирає обертів. Це позбавляє інструмент від сіпання при врізання в деревину. Принцип роботи кожуха дискової пили називають принципом маятникового механізму, який дозволяє почати розріз плавно та акуратно.

корисні функції циркулярних пил
Крім плавного пуску дискові ручні пили можуть бути оснащені й іншими допоміжними пристроями. одним з яких зазвичай є регулятор кількості оборотів дискового полотна. Це допомагає настроїти інструмент на режим різання відповідно до типу та твердості матеріалу. Як правило, професійні циркулярні пили з регуляторами оборотів розраховані не лише на обробку деревини, вони можуть різати і пластмаси, для яких необхідно зменшувати швидкість обертання диска.

Крім розглянутих пристроїв інструмент може мати і ряд інших корисних функцій, таких як стабілізатор швидкості оборотів, індикатор навантаження, автоматичний захист від перегрівання та індикатор стану щіток двигуна. Сучасні дискові ручні пили комплектуються також системами миттєвого гальмування та зручним блокуванням валу двигуна для заміни ріжучого диску. Слід також згадати за таку приємність, як канал для підключення пилососа, який часто можна побачити у професійних та бюджетних циркулярних пил. Це дуже зручно, коли доводиться працювати в закритих приміщеннях, де не бажано залишати пил, однак підключений пилосос трохи погіршує зручність використання інструменту.

Диски для циркулярних пил

Продуктивність та ефективність роботи циркулярної ручної пили, крім потужності мотора, номінального навантаження на валу і швидкості обертання, в значній степені буде залежати від типу самого полотна. тобто, від його матеріалу, форми зубів і т.п. Потрібно пам’ятати, що диски для циркулярних пил слід розрізняти не лише за їх діаметром та отвором для посадки на шпіндель. Не менше важливою є форма та кількість зубців (їх буває від 22 двох до 110), а також матеріал, з якого вони виготовлені.

які бувають диски для ручних циркулярних пил
Диски, що мають звичайну традиційну форму зубів, застосовують для різання м'якої деревини і фанери, але для розпилу твердих порід та ДСП вони непридатні, бо дуже швидко тупляться. Щоб забезпечити більш тривалу обробку матеріалу відомі фірми наносять на зубці полотен спеціальне покриття, або припаюють до зубців твердосплавні пластинки. Такі диски для циркулярних пил відрізняються між собою кількістю зубців та формою твердосплавних напайок. Дискові полотна з кількістю зубів до 24 штук є оптимальним варіантом для розпускання повздовж дошок та обробних робіт, бо забезпечують високу продуктивність різання, однак якість самого розпилу буде бажати кращого. Для більш акуратного та чистого розрізу необхідно буде використовувати диски, що мають від 36 до 48 зубців. А для того, щоб різати тверді породи дерева, ДСП і заготовки із значною кількістю сучків, рекомендується застосовувати дискові пили, на зубцях яких є напайки трапецієвидної форми з кількістю зубців не менше 54 штук.

Чистота різання в значній мірі буде залежати від швидкості диска, а також матеріалу і заточки. Всі інші характеристики на якість розрізу будуть мати менший вплив. Важливо пам’ятати і про збалансованість інструменту, адже від неї буде залежати зручність користування. При цьому слід звертати увагу як на поздовжню, так і на поперечну збалансованість ручної дискової пили. Зміщення центру ваги буде завжди вимагати зайвого напруження, створюючи дискомфорт та зменшуючи продуктивність праці. Потрібно зазначити, що при утримуванні пили двома руками поздовжній дисбаланс можна повністю. погасити.

Ще одна характеристика дискових ручних циркулярних пил, яка на перший погляд здається неважливою, полягає в зручності утримування інструменту за передню ручку. Від цього буде залежати легкість керування пилою. Слід віддавати перевагу сферичній формі ручки, адже вона дозволяє надійно утримувати інструмент у всіх положеннях. Менш бажаними є циліндричні та інші форми ручок.

Додаткові поради

Практично всі циркулярні ручні пили не мають точного регулювання глибини прорізу та кута різання. Крім цього, під час тривалої роботи більшість пил поступово втрачають перпендикулярне положення диска відносно основи. Це як правило відбувається через хитання опорного столу. Тому для більш точного розрізу слід робити пробний розріз із застосуванням кутоміра. Однак при недостатній жорсткості опори навіть такий спосіб не забезпечить потрібної точності.

Слід періодично перевіряти надійність фіксації затискачів шкали для встановлення глибини і кута розрізу. Для забезпечення перпендикулярності розпилу товстого бруса його слід розрізати з обох сторін.

В будь-якій інструкції до циркулярної пили можна знайти попередження щодо ймовірності перегрівання мотора, однак максимальний час безперервної роботи при цьому, як правило, не вказаний. Саме цим пунктом гарантії більшість виробників знімають з себе відповідальність за вихід з ладу інструменту в результаті теплового перевантаження.

Щоб уникнути перегрівання двигуна циркулярної ручної пили потрібно дотримуватись режиму різання та відпочинку, який передбачає після кожних 30 хвилин роботи відпочинок протягом 15 хвилин.

При розрізанні деревини більш якісною та рівною завжди буде нижня поверхня заготовки. Це слід враховувати при виконанні точних робіт.